PDA

Zobacz pełną wersję : Pustak żużlobetonowy



rafał_m
25-05-2006, 14:50
witam wszystkich.
mam już projekt domu, chcę w tym roku zacząć budowę i natrafiłem na pierwszy problem. Z czego ściany. Ceny materiałów budowlanych są kosmicznie wysokie. Dlatego też zacząłem sie zastanawiać nad pustakami żużlowymi. Nie chcę ich robić sam ale zakupić u producenta. Wyglądają solidnie. Ale często sie słyszy że są promieniotwórcze i rakotwórcze. Czy ktoś mógł by mi wytłómaczyć o co chodzi. wiem że to produkty z wytopów wielkopiecowych. jak jest z ich szkodliwością. wszyscy w okolicy mają z nich domy i żyją.

pawelurb
25-05-2006, 16:02
pytanie ile na tym oszczędzisz ? 2- 3 tyśiące ? mój materiał na ściany kosztował w tamtym roku 8.500 tyś ( pustaki ceramiczne poryzowane razem około 180 m.kw. ściany) , przy całym kosztorysie domu 240 tyś....kropla w morzu , a przynajniej nie będziesz miał takich watpliwości i zastanawiał się czy dobrze zrobiłeś, pewnie nic to nie szkodzi , bo jak piszesz ludzie mieszkają i zyją....ale też coraz mniej domów z tego powstaje , wszedzie dookoła tylko BK i ceramika.

rafał_m
26-05-2006, 06:53
Metr ściany trójwarstwowej z BK, wydaje mi się że w dobrej cenie kosztuje 60zł. grubość 24 i 12. w środku styropian ale jego nie liczę w tych obliczeniach.
taka sama ściana z pustaków żużlobetonowych kosztuje: 41 zł.
mam około 120 m2 ścian zewn. dom( 20x10m), jednopoziomowy
czyli daje to:2280 zł. zakładam w środku ok. 100m2 ścian. to daje kolejne 1180 zł. razem wychodzi prawie 4000 zł. niby nie dużo ale jednak mam opłaconą ekipę murarską.
ale dzięki z odp.

marcin_budowniczy
26-05-2006, 07:20
Myślę, że nie warto na tym oszczędzać.
Na swój dom (120 m2 pow. całkowitej) wydałem 7300 zł na silkę. Suma obejmowała 120 m2 (sciany zew.) i 80 m2 (sciany wew. w piwnicy na parterze i na poddaszu).
Mam dostęp do pustaków żużlowych i to za darmo (od rodziny) ale wykorzystam tylko na murek do tarasu. Do domu nawet o nich nie myślałem pomimo, że leżą już jakieś 15 lat i w dużym stopniu już "odpromieniowały".
Koszt materiału (silki) na 1m2 mojej ściany (ogólnie wew. i zew.) to 36,50 brutto z dowozem - czy warto oszczędzać?
Dodam, że podana cena jest aktualna.
Oczywiście należy dodać później 15 cm ocieplenia ze styropku - silka bowiem nie spełnia żadnych parametrów cieplnych.