PDA

Zobacz pełną wersję : Czy ktos wie za co jest czynsz ???



gawel
28-05-2006, 05:35
Mam pytanie za co jest własciwie czynsz??? Kiedys kedy były tzw kamiennice czynszowe nie bylo problemu, był własciciel kamienicy ustalał "komorne" czyli czynsz i ok. (on tez dbał o utrzymanie jej w należytym stanie technicznym, od tego stanu i usytuowania samiej kamienicy zależało ile mógł wyciągnąc od mieszkanców.
A obecnie załużmy kupuje mieszkanie za ok 350 tys na tarchominie w W-wie czy gdzies tam i mam czynsz ustalony przez gminę ??? :evil: (jakim prawem splaca za mnie kredyt a może jestem na stanie inwentarza w gminie wr....) :evil: :evil: :evil: na 8,50 pln za 1 m kw powierzchni. Co zawiera to stawka (centralne ogrzewanie, prawdopodobnie i co dzieje sie z pozostałą kwotą) ciekawy jestem ogromnie. Nie zrozumcie mnie zle nie mam za zle ludziom ze mieszkają w blokach i kupuja mieszkania na kredyt ale wszystko sie konczy, kredyt kiedys tez a czynsz nigdy pomimo że jest sie włascicielem mieszkania i kawalka gruntu o przyległych i wspólnych czesciach nieruchomosci nie wspomniawszy - czy to jest normalne????

Digidy
29-05-2006, 14:59
od mieszkania własnościowego płaci sie podatek od nieruchomości (jeżeli wybuduje sie samemu dom to też państwo ściąga pieniądze i to niemałałe, należy także wiziąc pod uwage, ze sie płaci za ubezpieczenie np wrazie zorbiórki wypłacają kase

gawel
29-05-2006, 21:08
Oprócz czynszu też się płaci podatek od nieruchomości również w bloku (nie wszyscy administratorzy to wykazują) a na wypadek rozbiórki przysługuje odszkodowanie bez wzgledu na to czy mieszka sie w bloku czy w domu z tym ze w domu można negocjowac a w bloku trzeba pytac o zgode wspołlokatorow ewntualnie spółdzielnie, tak że czynsz nie ma tu nic do rzeczy. Ponadto bezpieczenie domu jest sprawą lokatora i to zarówno OC na wypadek zalań itp. oraz AC na wypadek zniszczenia samego mieszkania (jeżeli korzystaz z kredytu hipotecznego to bank na pewno upomni sie o ubezpieczenia a sam czynsz go malo obchodzi poza tym że ci go potraktuja jako koszt i zmniejsza zdolność kredytową :( Mimo wszystko dziękuje za odpowiedz. :D

Forest
30-05-2006, 13:36
Czynsz to oplaty zaliczkowe na na przyklad:
- administrowanie budynkiem
- ew. ochrona
- sprzatanie czesci wspolnych
- energia elektr., ew. gaz, woda, ogrzewanie w czesciach wspolnych
- zima odsniezanie
- utrzymanie wind, terenow zielonych itp. czesci wspolnych
- wieksze naprawy i remonty (w czesci czynszu zwanej funduszem remontowym)
- wywoz smieci
- zaliczki za indywidualne zuzycie wody, ciepla - zwykle rozliczane pozniej wg licznikow)
Tych skladnikow jest wiecej, nie pamietam wszystkich. Generalnie placi sie na konkretne cele, nie na zysk zarzadcy, aczkolwiek czesto Zarzadca/administracja zle gospodaruje tymi pieniedzmi oraz przyznaje sobie duze wynagrodzenia. W mniejszych wspolnotach latwo to kontrolowac, w duzych jest to prawie niemozliwe.
I jeszcze jeden skladnik mi sie przypomnial:
- ci, ktorzy placa robia to rowniez za tych, ktorzy nie placa. Niestety. A odsetek osob nieplacacych jest zwykle bardzo duzy i stale sie zwieksza.
To tyle :)

gawel
01-06-2006, 22:30
No Forest, Twoja odpowiedz troche mnie satysfakcjonuje, ale nie do końca, bo faktycznie nawet w samej Warszawie jak rozmawiam z ludźmi to mówią jest czynsz i do tego: ochrona, zaliczki na media, itp. fundusz remontowy bywał oddzielnie ze względu na podatek (ale to już historia). Powiedzmy, że różnice zależą od metody kalkulacji. Ale jak tu wytłumaczyc fakt, że w gminach "śródmiejskich stolicy" ten czynsz jest tak wysoki w porównaniu z peryferiami o miastach podwarszawskich, bezposrednio przyległych nie wspomniawszy? Przecież koszty utrzymania nie są aż tak zróżnicowane.