PDA

Zobacz pełną wersję : parkiet egzotyczny___zły??????



vg-m
29-05-2006, 09:10
Mam pytanie do właścicieli parkietów egzotycznych.
Czy to prawda,ze niektóre jego odmiany nie nadają się do położenia w "naszym klimacie" :o
ostatanio taki tekst zapodał mi nasz kier. budowy, który jest jednocześnie cenionym architektem i projektantem....Powiedział ,ze trzy razy projektował wnętrze z udziałem parkietu egzotycznego(konkretnie BADI) i we wszystkich tych wnetrzach się wypaczył... :o :(
Wylewki były robione rok wcześnie :o :o
wierzyć mu? czy kit mi zapodaje :-? 8)
ja chciałam położyc badi albo iroko :-?

Rezi
29-05-2006, 09:19
Badi jest na poziomie naszego Buku

ale to ceniony architekt powinien wiedziec

remx
29-05-2006, 13:55
Może to był parkiet Badzi.

boorg
29-05-2006, 18:44
Mam pytanie do właścicieli parkietów egzotycznych.
Czy to prawda,ze niektóre jego odmiany nie nadają się do położenia w "naszym klimacie" :o
ostatanio taki tekst zapodał mi nasz kier. budowy, który jest jednocześnie cenionym architektem i projektantem....Powiedział ,ze trzy razy projektował wnętrze z udziałem parkietu egzotycznego(konkretnie BADI) i we wszystkich tych wnetrzach się wypaczył... :o :(
Wylewki były robione rok wcześnie :o :o
wierzyć mu? czy kit mi zapodaje :-? 8)
ja chciałam położyc badi albo iroko :-?
Stara prawda parkieciarska mówi: "...Drewnu najlepiej leży sie tam, gdzie za życia rosło jako drzewo...". :P

Jest w tym trochę racji. Ale generalizowanie, że egzotyk jest beee a polskie OK nie jest właściwe. :-?

Badi jest kłopotliwym drewnem to fakt. Ale źle świadczy o Twoim Kierowniku budowy, że 3 razy popełnił ten sam błąd. Przecież BADI można kupić w:
- desce;
- klepce;
- mozaice;
- parkiecie warstwowym;
- panelu drewnianym.
Więc jak nie sprawdzają się deski to kładę klepkę, jak nie sprawdza się klepka to mozaikę, jak nie mozaika - to parkiety warstwowe, itp., itd.

Może uznany spec przy projektowaniu 4 podłogi z Badi wpadnie na forum Muratora - chętnię pomogę. :wink: Może wspólnie odniesiemy pierwszy sukces. :lol:

P.S.
Ciekawe, kiedy ludzie przy podejmowaniu decyzji o zakupie drewna zaczna pytać się o zdanie praktyków (czyli stolarzy i parkieciarzy) a nie teoretyków (czyli sprzedawców i architektów)??? :(

vg-m
30-05-2006, 09:51
drogi...parkieciarzu :wink:
to co muszę brać pod uwagę (chemię,podkład...i co tam jeszcze) żeby połozyć badi-parkiet klejony, klepka?
a jakie drewno krajowe jest najbardziej zbliżone do badi? chodzi mi o kolor
dziekuję :wink:

boorg
30-05-2006, 10:06
drogi...parkieciarzu :wink:
to co muszę brać pod uwagę (chemię,podkład...i co tam jeszcze) żeby połozyć badi-parkiet klejony, klepka?
a jakie drewno krajowe jest najbardziej zbliżone do badi? chodzi mi o kolor
dziekuję :wink:
Wybieramy egzotyki:

Na co nie masz wpływu:
a) na klej: zawsze musi być poliuretanowy (jedno- lub dwu- składnikowy);
b) na odpowiedni podkład pod lakier: musi być do podłóg tłustych/egzotycznych;
c) na późniejszą zmianę koloru (kolory robią się "żywsze").


Na co masz wpływ:
a) na wielkość parkietu i sposób ułożenia;
b) końcowe wykończenie (lakier/wosk/olej);
c) na stabilność drewna (zapewniasz optymalne warunki temperatura/wilgotność).
Info:
Jeżeli nie dbasz o punkt c) to wtedy zalecam w punkcie a) jak namniejsze elementy lite (mozaika/parkiet przemysłowy) lub parkiety warstwowe/panele drewniane.


Jakie polskie drewno jest podobne do badi: kolorystycznie żadne. Musimy barwić drewno. :(

vg-m
30-05-2006, 10:44
a tak naprawde...to łatwiej jest dbać i zapewnić te warunki polskiemu parkietowi? duża jest miedzy tym róznica?
dziękuję Ci serdecznie za odpowiedzi :wink:

boorg
30-05-2006, 11:07
a tak naprawde...to łatwiej jest dbać i zapewnić te warunki polskiemu parkietowi? duża jest miedzy tym róznica?
dziękuję Ci serdecznie za odpowiedzi :wink:
Chodzi głównie o wilgotność powietrza. Gatunki egzotyczne rosna często w strefach klimatycznych, gdzie wilgotność powietrza
a) często przekracza 70%;
b) jest poniżej 20%,
(przy temperaturach powietrza powyżej 20 st. C). Zalecana wilgotność dla podłóg drewnianych to 40-60% przy temperaturze 17-23 st. C.
Jakie to niesie skutki?
w wypadku podłóg a) łatwo przesuszyć drewno - deski/klepki skurczą się;
w wypadku podłóg b) drewno szybko "pije wilgoć" - deski/klepki pęcznieją.
Jak temu przeciwdziałać?
1. Kupujemy gatunki stabilne.
2. Kupujemy parkiety warstwowe (z warstwą stabilizacyjną).
3. Zapewniamy optymalne warunki wilgotność/temperatura (np. klimatyzacja).

W Polsce wilgotność powietrza powyżej 70% to rzadkość, poniżej 20% to tylko zimą.
Polskie gatunki też są mniej/bardziej wrażliwe na zmianę wilgotności powietrza i temperatury. Najbardziej "wariackie" to buk i grab, niedościgniony wzór stabilności to kosodrzewina.

Reasumujac:
Dla polskich podłóg szczególna troska wymagana jest zimą, dla niektórych egzotyków przez cały rok. :(