PDA

Zobacz pełną wersję : przycinanie świerków



kamikazeeeee
29-05-2006, 19:40
Proszę o radę. Czy o tej porze roku czyli przełom maja i czerwca to jest odpowiedni moment na przycinanie świerków. I czy są jakieś szczególne wymagania co do właściwego ich przycinania. Świerki "wyskoczyły" do góry - a dokładnie ich czubki - i jak na razie mało atrakcyjnie wyglądają. Pozdrawiam. Młody, jeszcze niedoświadczony ogrodnik
:roll:

Mirek_Lewandowski
29-05-2006, 20:42
Jak musisz, to przytnij, ale za późno- obetniesz zmarnowany tegoroczny przyrost. Tnę żywopłot dwa razy- przed ruszeniem i w VII.

kamikazeeeee
29-05-2006, 22:04
Po prostu zagapiłem się na wiosnę, teraz wyskoczyły do góry, a chciałbym aby się rozrosły w poprzek i zgęstniały.
Nie zaszkodzi im takie obcięcie o tej porze roku??
Mogę w dowolnym miejscu przyciąć czubek??

e'mma
30-05-2006, 12:56
Ojej, ty chcesz przycinac czubek??? Niech wypowiedzą się fachowcy, ale mi sie wydaje, że świerk przestanie rosnąć w górę, a jeśli nawet, to nie bedzie ładny.
Nie martw sie duzymi przyrostami - w przyszlym roku powstaną ładne odrosty. Mam u siebie kilkadzisiąt świerków i takie duże przyrosty zawsze bardzo mnie ciesza.

dusia2006
30-05-2006, 13:13
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=71630&highlight=%B6wierk
przed i po cięciu

MajaK
27-06-2007, 12:51
Witam
Kilka moich świerków kłujących, posadzonych w kwietniu, ma podwójny, a jeden nawet potrójny przewodnik (nie wiem, czy używam fachowego określenia, wszak jestem laikiem ogrodowym, ale się uczę :) ).
Kiedy powinnam obciąć te zbędne i jak to zrobić? Czym zabezpieczyć miejsce cięcia?
Podobny problem mam ze świerkiem serbskim. Ale może on może mieć kilka przewodników i taka jego uroda...
Poradźcie proszę.
Pozdrawiam
Maja

Marek30022
27-06-2007, 13:10
Witam
Kilka moich świerków kłujących, posadzonych w kwietniu, ma podwójny, a jeden nawet potrójny przewodnik (nie wiem, czy używam fachowego określenia, wszak jestem laikiem ogrodowym, ale się uczę :) ).
Kiedy powinnam obciąć te zbędne i jak to zrobić? Czym zabezpieczyć miejsce cięcia?
Podobny problem mam ze świerkiem serbskim. Ale może on może mieć kilka przewodników i taka jego uroda...
Poradźcie proszę.
Pozdrawiam
Maja

Też jestem amatorem ale nie ciął bym teraz bo na wiosnę może się okazać, że ten który został usechł.

MajaK
27-06-2007, 13:51
Te przewodniki to nie tegoroczne przyrosty. One mają ok. 30-40cm. Świerki z takimi dodatkowymi przewodnikami kupiłam.

Mirek_Lewandowski
27-06-2007, 15:18
Wyciąć wszystko poza jednym najsilniejszym. Teraz.

MajaK
28-06-2007, 14:02
Dziękuję. Już lecę :)