PDA

Zobacz pełną wersję : PH zeimi.. jak sprawdzic?



przemekk74
01-06-2006, 10:10
Witam
czy mozna np wziac szklanke, 2 garsci ziemi, zalac to niewielka iloscia wody, wsadzic papierek lakmusowy taki jak np w sklepach akwarystycznych jest.. odczytac..? czy sa moze spechjalne (i nie dorogie) zestawy dla ogrodnikow (w marketach budowlanych?)?
Z jakiej glebokosci nalezy ziemie brac do badania?
Przemek

ankalenka
01-06-2006, 10:16
tak jak piszesz to raczej nie można bo za bardzo rozcieńczysz roztwór i pomiar do bani. W marketach są różne zestawy do pomiaru ph gleby, najczęściej "ukryte" w gablotach gdzie trzymają środki do zwalczania insektów, koszt około 25-30 zł za zestaw którym spokojnie sprawdzisz glebę ze 20 razy jak nie lepiej. Dokładna instrukcja jest w pudełku, zależy co nabędziesz, ja mam "kwasomierz glebowy" Anwil pro-lab.

Klimas_gdynia
01-06-2006, 10:19
tak jak piszesz to raczej nie można bo za bardzo rozcieńczysz roztwór i pomiar do bani. W marketach są różne zestawy do pomiaru ph gleby, najczęściej "ukryte" w gablotach gdzie trzymają środki do zwalczania insektów, koszt około 25-30 zł za zestaw którym spokojnie sprawdzisz glebę ze 20 razy jak nie lepiej. Dokładna instrukcja jest w pudełku, zależy co nabędziesz, ja mam "kwasomierz glebowy" Anwil pro-lab.

tez mam ten kwasomierz - kupiony u najblizszego ogrodnika w cenie 26,50 pln :lol:

rafaloku
01-06-2006, 10:51
Witam, rzeczywiście aby samodzielnie zbadać odczyn pH gleby powinieneś zakupić zestaw do badania współczynnika pH gleby, zawierający rurkę testową wypełnioną roztworem, który zmienia barwę po wymieszaniu z glebą. Rurkę wypełnia się ilością gleby określoną w instrukcji obsługi (np. 1/4), a następnie silnie potrząsa, aby wymieszać roztwór z próbką gleby. Po wymieszaniu, należy odczekać aż ziemia opadnie na dno rurki, a płyn nabierze określonego koloru. Otrzymaną barwę porównuje się ze wzorcem dołączonym do próbki. Z reguły barwa pomarańczowa do żółtej oznacza glebę kwaśną, barwa jasnozielona - glebę o odczynie obojętnym, a ciemnobrązowa - glebę kwaśną.

Uwaga - ponieważ wartość pH gleby jest zmienna koniecznie pobierz do badania kilka próbek pochodzących z różnych miejsc w ogrodzie!!!

Więcej na temat ustalania właściwości gleby (można też na fotce zobaczyć jak wygląda taki pH-metr):
http://www.ogrody.cvd.pl/pliki/gleba.html

pozdrawiam