PDA

Zobacz pełną wersję : Oszczędności przy budowaniu: teraz i potem (trochę długie)



Dyletant
08-03-2003, 21:31
Ciągle dręczy mnie sprawa kasy (jak wszystkich budujących chyba). Dylematy w większości wypadków sprowadzają się do sytuacji, którą można opisać na przykładzie docieplenia ścian zewnętrznych. Buduję ścianę jednowarstwową z keramzytobetonu Optiroc (to wg. producenta ma dawać przenikanie cieplne rzędu 0,29). I tak sobie teraz myślę ? docieplę, dam jeszcze 10 cm wełny, bo lepiej teraz wydać dodatkowe 12 tysięcy a potem już zawsze oszczędzać na ogrzewaniu. Ale potem myślę ? nie, nie ocieplę teraz, bo w ten sposób mam zaoszczędzone 12 tysięcy, dzięki którym może część wykończeń zrobię wcześniej (bo niestety z uwagi na finanse najpierw wykańczam parter, a górę jak Pan Bóg da środki). I tak w koło Macieju rozmyślam od jesieni. I tu następuje tego posta część właściwa - jestem z fizyki noga i nie umiem sobie policzyć, ileż to ja zaoszczędzę rocznie na ogrzewaniu, jeśli ocieplę (kocioł na gaz ze zbiornika i normalna instalacja z kaloryferami, + wkład kominkowy w salonokuchni + koza na poddaszu + własny las, dom 145 metrów). Proszę o pomoc, bo nie wiem, czo ocieplenie zwróci się po pięciu latach, czy po 20?

Karp
08-03-2003, 23:30
Mam dokładnie taki same wątpliwości. Też buduję z Optiroca 36 i rozważając wszelkie za i przeciw doszedłem do wniosku, że na razie położę ciepły tynk perlitowy z ich oferty. Zaoszczędzę w ten sposób trochę grosza, a wykorzystam go na wykończenie albo lepiej zrobię sobie dobry kominek z rozprowadzeniem ciepła. Jeżeli w przyszłości okaże się, że nie jest wystarczająco ciepło to położę dodatkowe ocieplenie. Dobrze myślę ?

Bartt
09-03-2003, 10:58
Dyletant - podaj maila
Karp - właśnie przesłałem arkusz do obliczeń :smile:
Swoją drogą i tak radzę doczytać :grin:

Dyletant
10-03-2003, 12:08
Bartt - wyslalem ci maila.
Karp - dzieki. Ciesze sie, ze nie jestem sam ze swiomi watpliwosciami. Przy okazji ? Czy wobec tego docieplasz fundamenty, czy tez czekasz?

Grzegorz63
10-03-2003, 12:19
Bartt
Kopsnij i mnie ten arkusz do obliczeń :smile:
pozdro