PDA

Zobacz pełną wersję : Sterowanie centralne rolet zewnetrznych



Chatte
03-06-2006, 19:03
Kochani entuzjaści inteligentnych instalacji elektrycznych,
zamierzam wykonać centralne sterowanie dla rolet zewnętrznych i dziś Pan Elektryk zaskoczył mnie pytaniem:
robimy sterowanie kablem 230V czy niskonapięciowym?
Dla mnie róznica jest żadna ale widocznie ma to jakies znaczenie.
Chodzi o podnoszenie i opuszczanie wszystkich rolet z jednego miejsca w domu i może ktos wytłumaczyłby czym sie te systemy róznią.
Nie mam siły przebic sie przez wątek "dla entuzjastów" (wstyd sie przyznac, że mało co rozumiem :oops: )

_ZBYCH_
03-06-2006, 21:54
Kochani entuzjaści inteligentnych instalacji elektrycznych,
zamierzam wykonać centralne sterowanie dla rolet zewnętrznych i dziś Pan Elektryk zaskoczył mnie pytaniem:
robimy sterowanie kablem 230V czy niskonapięciowym?
Dla mnie róznica jest żadna ale widocznie ma to jakies znaczenie.
Chodzi o podnoszenie i opuszczanie wszystkich rolet z jednego miejsca w domu i może ktos wytłumaczyłby czym sie te systemy róznią.
Nie mam siły przebic sie przez wątek "dla entuzjastów" (wstyd sie przyznac, że mało co rozumiem :oops: )
Witaj Chatte, sterowanie niskonapięciowe może zrealizować sobie entuzjasta, ale firmy montujące rolety robią sterowanie przy pomocy sterowników zasilanych i sterowanych zapięciem 230V lub zasilane napięciem 230V i sterowane radiowo (przez sterowniki wbudowane już w napędy).

Jeśli wybierzesz sterowanie przewodowe (tańsze i pewniejsze), to niech elektryk wykona okablowanie wg poniższego schematu:

http://www.zbychdom.republika.pl/rozne/Sterowanie_rolet.GIF

Moduły sterowników RCS mogą być montowane w pogłębianych puszkach pod włącznikami poszczególnych rolet.
Do instalacji między sterownikami, centralnym włącznikiem lub zegarem sterującym należy użyć przewodu YDYp 5 x 1,5o , a do silników rolet 4 x 1,5
Trzeba pamietać, aby przewód sterujący dociągnąć też do centrali alarmowej. Umożliwi to sterowanie roletami również z poziomu systemu alalmowego (np. zamykanie rolet po uzbrojeniu systemu i otwieranie po rozbrojeniu) :wink:

Rezi
19-02-2007, 22:03
Kochani entuzjaści inteligentnych instalacji elektrycznych,
zamierzam wykonać centralne sterowanie dla rolet zewnętrznych i dziś Pan Elektryk zaskoczył mnie pytaniem:
robimy sterowanie kablem 230V czy niskonapięciowym?
Dla mnie róznica jest żadna ale widocznie ma to jakies znaczenie.
Chodzi o podnoszenie i opuszczanie wszystkich rolet z jednego miejsca w domu i może ktos wytłumaczyłby czym sie te systemy róznią.
Nie mam siły przebic sie przez wątek "dla entuzjastów" (wstyd sie przyznac, że mało co rozumiem :oops: )
Witaj Chatte, sterowanie niskonapięciowe może zrealizować sobie entuzjasta, ale firmy montujące rolety robią sterowanie przy pomocy sterowników zasilanych i sterowanych zapięciem 230V lub zasilane napięciem 230V i sterowane radiowo (przez sterowniki wbudowane już w napędy).

Jeśli wybierzesz sterowanie przewodowe (tańsze i pewniejsze), to niech elektryk wykona okablowanie wg poniższego schematu:

http://www.zbychdom.republika.pl/rozne/Sterowanie_rolet.GIF

Moduły sterowników RCS mogą być montowane w pogłębianych puszkach pod włącznikami poszczególnych rolet.
Do instalacji między sterownikami, centralnym włącznikiem lub zegarem sterującym należy użyć przewodu YDYp 5 x 1,5o , a do silników rolet 4 x 1,5
Trzeba pamietać, aby przewód sterujący dociągnąć też do centrali alarmowej. Umożliwi to sterowanie roletami również z poziomu systemu alalmowego (np. zamykanie rolet po uzbrojeniu systemu i otwieranie po rozbrojeniu) :wink:
off topic
ZBYCH ile kosztuje moduł RCS5 i czy zastosowac ten czy inel ST-0P

Chatte
19-02-2007, 22:11
Co prawda, ja nie ZBYCH, ale odpowiem, bo juz mam instalację zrobiona wg powyższego schematu i co najwaznieszje - działa.!!!
RSC5 kosztowały nas 57 zł za sztukę (łacznie z wysylką z Poznania do Warszawy).

Rezi
19-02-2007, 22:15
dzięki za szybka odp.... będe miał spokojnieszą nockę

_ZBYCH_
19-02-2007, 22:20
ZBYCH ile kosztuje moduł RCS5 i czy zastosowac ten czy inel ST-0P
Za jeden ST-0P kupisz sobie dwa RCS5 :wink:

_ZBYCH_
19-02-2007, 22:21
Co prawda, ja nie ZBYCH, ale odpowiem, bo juz mam instalację zrobiona wg powyższego schematu i co najwaznieszje - działa.!!!
RSC5 kosztowały nas 57 zł za sztukę (łacznie z wysylką z Poznania do Warszawy).
Ooo, to fajnie, że w końcu się udało :)

Rezi
19-02-2007, 22:23
ZBYCH ile kosztuje moduł RCS5 i czy zastosowac ten czy inel ST-0P
Za jeden ST-0P kupisz sobie dwa RCS5 :wink:
jeszcze jeden problem mnie nurtuje
jakie osprzęt berkera by nie trzeba było trzymac klawisza przy zamykaniu i czy da się podłaczyć do tego zegar sterujący rolloteca berkera ?

daxima
19-02-2007, 22:59
Ja z tego jeszcze mniej rozumiem
Rezi mam pytanie ile kosztuje taki system z berkera tzn przycisk podtynkowy , zegar
Byłam dziś w firmie pokazali mi somfy a cena mnie powaliła z nóg :-?
Będę szukać dalej
Pojawiła się tu kwota
RSC5 kosztowały nas 57 zł za sztukę cóz to takiego?
Mi powiedziano 300 za przycisk do poszczególnej rolety do tego zegar dla całości

Rezi
19-02-2007, 23:02
Ja z tego jeszcze mniej rozumiem
Rezi mam pytanie ile kosztuje taki system z berkera tzn przycisk podtynkowy , zegar
Byłam dziś w firmie pokazali mi somfy a cena mnie powaliła z nóg :-?
Będę szukać dalej
Pojawiła się tu kwota
RSC5 kosztowały nas 57 zł za sztukę cóz to takiego?
Mi powiedziano 300 za przycisk do poszczególnej rolety do tego zegar dla całości

berkera na 14 rolet+ zegar główny+1 grupwy wyliczono na ponad 5500
robiąc na RCS wyszło mi wstępnie max 1500 zł

_ZBYCH_
19-02-2007, 23:12
ZBYCH ile kosztuje moduł RCS5 i czy zastosowac ten czy inel ST-0P
Za jeden ST-0P kupisz sobie dwa RCS5 :wink:
jeszcze jeden problem mnie nurtuje
jakie osprzęt berkera by nie trzeba było trzymac klawisza przy zamykaniu i czy da się podłaczyć do tego zegar sterujący rolloteca berkera ?
No przecież nie trzeba trzymać przycisku :roll:. Moduł ma funkcję podtrzymania :).
Da się podłączyć rollotec-a Berkera.

_ZBYCH_
19-02-2007, 23:15
Ja z tego jeszcze mniej rozumiem
Rezi mam pytanie ile kosztuje taki system z berkera tzn przycisk podtynkowy , zegar
Byłam dziś w firmie pokazali mi somfy a cena mnie powaliła z nóg :-?
Będę szukać dalej
Pojawiła się tu kwota
RSC5 kosztowały nas 57 zł za sztukę cóz to takiego?
Mi powiedziano 300 za przycisk do poszczególnej rolety do tego zegar dla całości

Jeśli nie masz jeszcze tynków i możesz wykonać okablowanie, to zdecydowanie polecam to zrobić (wg schematu zamieszczonego wyżej)
Moduł RCS5, to elektroniczny moduł sterujący jedną roletą. Zapewnia automatykę rolety i sterowanie grupowe.
Najtańszy system sterowania rolet na rynku!
I polski :)

daxima
19-02-2007, 23:22
Zbychu rewelacja
Mało tego jestem jeszcze przed elektryką
Dopiero wstawiam okna :wink:
Czy mogę to gdzieś kupić w necie
Już drukuję wątek mężowi i mu to przekażę
Miał w życiorysie technikum elektryczne to moze coś zrozumie.

fotograf
19-02-2007, 23:30
Najtańszy system sterowania rolet na rynku!
I polski :)

e tam, na przekaźnikach zrobi sie taniej - pod warunkiem, że samemu
jeszcze można to podłączyć i wysterować integrą satele a ostatnio nawet natknąłem sie na takie cudo http://alarmy1.pl/product_info.php/cPath/10_11/products_id/711

Pozdrawiam

_ZBYCH_
19-02-2007, 23:35
Najtańszy system sterowania rolet na rynku!
I polski :)

e tam, na przekaźnikach zrobi sie taniej - pod warunkiem, że samemu
jeszcze można to podłączyć i wysterować integrą satele
Na samych przekaźnikach nie zrobisz podtrzymania.


a ostatnio nawet natknąłem sie na takie cudo http://alarmy1.pl/product_info.php/cPath/10_11/products_id/711


A gdzie to "cudo" bo ja widzę tylko wielokanałowy pilot zdalnego sterowania :roll:

daxima
19-02-2007, 23:38
Zbychu jak tego szukać w necie
Chatte pisała coś o ściąganiu z Poznania?

fotograf
19-02-2007, 23:39
A gdzie to "cudo" bo ja widzę tylko wielokanałowy pilot zdalnego sterowania :roll:

do tego jest wyżej centralka odbiorcza

Pozdrawiam

fotograf
19-02-2007, 23:40
Na samych przekaźnikach nie zrobisz podtrzymania.


wspominalem o satelu

daxima
19-02-2007, 23:40
Zbychu jak tego szukać w necie
Chatte pisała coś o ściąganiu z Poznania?

coś znalazłam :wink:

fotograf
19-02-2007, 23:41
Zbychu jak tego szukać w necie
Chatte pisała coś o ściąganiu z Poznania?
http://www.put.poznan.pl/~wlopar/pliki1/Info05_RCS.pdf

_ZBYCH_
19-02-2007, 23:42
Zbychu rewelacja
Mało tego jestem jeszcze przed elektryką
Dopiero wstawiam okna :wink:
Czy mogę to gdzieś kupić w necie
Już drukuję wątek mężowi i mu to przekażę
Miał w życiorysie technikum elektryczne to moze coś zrozumie.
Wszelkie informacje na temat modułów RSC, jak również dane kontaktowe znajdziesz na stronie producenta BISTER (http://www.put.poznan.pl/~wlopar/pliki1/Info05_RCS.pdf)

_ZBYCH_
19-02-2007, 23:47
Na samych przekaźnikach nie zrobisz podtrzymania.


wspominalem o satelu
Ja sobie zrobię sterowanie rolet na satelu, Ty też, ale wielu nie.
Tu dyskutujemy na temat niezależnego systemu sterowania rolet, który może podłączyć każdy kumaty elektryk.
Do zrobienia tego na Integrze już potrzeba nieco więcej, bo i Integra i wiedza :)

daxima
19-02-2007, 23:49
Dzięki panowie mam wszystko
Wkopiowałam przekręconą nazwę i nie mogłam się doszukać.
Właśnie grzeję drukarkę
pozdr

fotograf
19-02-2007, 23:49
Do zrobienia tego na Integrze już potrzeba nieco więcej, bo i Integra i wiedza :)

Integra i tak sie przyda w domu do alarmu a jak już jest Integra to można zdobywać wiedze ;)

_ZBYCH_
19-02-2007, 23:53
Do zrobienia tego na Integrze już potrzeba nieco więcej, bo i Integra i wiedza :)

Integra i tak sie przyda w domu do alarmu a jak już jest Integra to można zdobywać wiedze ;)
Oczywiście, że Integra się w domu przyda, ale nie każdego kręci takie dłubanie.
Co innego podłączenie gotowego modułu, którego nie trzeba programować. Podłączasz i działa :)

Rezi
19-02-2007, 23:57
jak podłączyc na RCSie dwie rolety pod jeden przycisk w jednej głębokiej puszce ?
czy trzeba stosowac dwa RCS czy może dac jakiś przekaźnik rozdzielający ??

_ZBYCH_
20-02-2007, 00:02
jak podłączyc na RCSie dwie rolety pod jeden przycisk w jednej głębokiej puszce ?
czy trzeba stosowac dwa RCS czy może dac jakiś przekaźnik rozdzielający ??
Wyślij zapytanie do producenta. On wie najlepiej :)

jareko
20-02-2007, 04:38
Hmmm.....skad taka niska cena? Przesylka jesien 2006 z Poznania do Warszawy ponad 30 sztuk a 98,- PLN btutto za sztuke
Czyzby ceny byly rozne? Imdalej od fabryki tym drozej? Ale zeby az tak?

Chatte
20-02-2007, 08:21
Z tego co wiem od ZBYCHa, RCS-y są różne, różnste :wink:
My kupiliśmy wariant najprostszy - RSC5. Cena - taka jak pisałam. Nie wiem , który RCS wybrałeś, ale np RCS4 z pamięcia, jest o jakieś 20 PLN droższy.

Opiszę, jak to u mnie wykonano:
Pan elektryk wykonał wg schematu z(z początku tego wątka) instalację elektryczną i przy każdym oknie z roletami , w miejscu przycisku zamontował głeboką puszkę - własnie na RCS. Puszka do centralnego sterowania rolet jest zwykła i nie wymaga sterownika - tylko włącznik roletowy.
Te RCS-y montował mój mąż wg instrukcji od producenta. Przyciski - standardowe do rolet z Berkera coś ok. 25zł/szt. Berker ma dwa rodzaje przycisków roletowych - z podtrzymaniem i bez. Duże rolety i centralny włącznik mamy z podtrzymaniem, coby sie paluszek zbytnio nie zmęczył. Nie bawiliśmy się w zegar (na razie), bo do tego etapu może dojdziemy po zamieszkaniu.

prokowal
25-02-2007, 19:19
witam !

dopiero w maju startujemy z budowa, ale tym bardziej staram sie wszystko juz rozplanowac i z wielkim zainteresowaniem wchlaniam wszelka mozliwa wiedze m.in. z dzialu szeroko rozumianej automatyki.

rozpracowujac automatyke rolet zewnetrznych znalazlem na stronie ELMES-u http://www.elmes.pl/elmes.html, sterownik ST6H. Nie umiem podac bezposredniego linku.

Czy ktos to moze juz zastosowal ?

pzdr, KK

PS.
no to pierwszy post za mna, :D

daxima
01-03-2007, 15:16
Powiedzcie mi a czy można np wziąść klawisze podtynkowe np eldy

http://www.elda.com.pl/produkty/zdjecia_katalogowe/viva/ramki_podwojna_pozioma.jpg

z zegarem berkera rolloteca lub z
http://bank.muratordom.pl/images/Vol0002/19144.jpg

Czy to wszystko będzie chodzić razem .
Muszę szybko wybrać włączniki a nie mam o tym zielonego pojęcia.
Zbychu możesz mi powiedzieć co i jak. Nie wiem czy dostanę od ręki Berkera.
Chcę to od razu założyć bo się boje że fachowcy jak zaczną się bawić kablekami to mi silniki przepalą

kaczorek.
02-03-2007, 09:07
jeszcze jedno co spowodowało że z butów wyskoczyłem
zadzwoniłem w sprawie ceny takiej roletki z silniczkiem
i cena tego silniczka jest conajmniej zabójcza od 430 - 450 pln netto :o (silniki niemieckie)
podobno włoskie i polskie odpowiedniki praktycznie nie sa stosowane ze względu na problemy z podnoszeniem rolet w zimie :(

macie jakieś inne zastosowane silniki w swoich roletach ile kosztowały ?

jareko
02-03-2007, 09:29
najstarsza zamontowana przze mnie roleta ma juz 10 rocznice bezawaryjnej pracy - silnik SOMFY - cena na dzis (w zaleznosci od ciazaru rolety) od 370 netto w gore
Coz.....dobre niestety musi kosztowac. Chyba ze chcesz miec klopoty jak ja w innym watku.

maciej747
02-03-2007, 09:30
cena tego silniczka jest conajmniej zabójcza od 430 - 450 pln netto (silniki niemieckie)
podobno włoskie i polskie odpowiedniki praktycznie nie sa stosowane ze względu na problemy z podnoszeniem rolet w zimie


Ja mam dwa silniki firmy ACM (wloskie), i nie mam problemow. Jeden silnik mial uszkodzony wylacznik krancowy, wymienili, i teraz od 2 lat dziala bez zarzutu (podnoszone i opuszczane codziennie). Takie silniki mozna bylo kiedys kupic w jakiejs firmie na Slasku po 200 zl, ale nie moge tej firmy teraz znalezc, a kupilbym jeszcze kilka. Gdyby ktos mial namiary na te napedy (w rozsadnej cenie) to bylbym wdzieczny.

Maciej

mario_pab
02-03-2007, 10:12
Trochę może zboczę z tematu, ale nikt nie poruszył jednej ważnej kwestii.

U mnie w łazience wyłącznik roletowy jest dokładnie nad wanną. Niestety takie umiejscowienie wyłącznika naraża go na zalanie wodą, np. z prysznica. Był to dla mnie dodatkowy argument aby do sterowania rolet zastosować niskie napięcie 12V/24V. Napięcie 12V/24V nikogo nie zabije, a w moim przypadku z 230V mogłoby być rożnie.

Pewnie zaraz odezwą się głosy, że w takim razie trzeba by zrezygnować z gniazdek w łazience. Zwróćcie jednak uwagę, że gniazdka posiadają specjalne klapki chroniące przez wodą, a włączniki nie.

kaczorek.
02-03-2007, 11:15
Trochę może zboczę z tematu, ale nikt nie poruszył jednej ważnej kwestii.

U mnie w łazience wyłącznik roletowy jest dokładnie nad wanną. Niestety takie umiejscowienie wyłącznika naraża go na zalanie wodą, np. z prysznica. Był to dla mnie dodatkowy argument aby do sterowania rolet zastosować niskie napięcie 12V/24V. Napięcie 12V/24V nikogo nie zabije, a w moim przypadku z 230V mogłoby być rożnie.

Pewnie zaraz odezwą się głosy, że w takim razie trzeba by zrezygnować z gniazdek w łazience. Zwróćcie jednak uwagę, że gniazdka posiadają specjalne klapki chroniące przez wodą, a włączniki nie.

na a jaki jest problem zeby zastosowac sterowanie niskonapięciowe ?

mario_pab
02-03-2007, 13:14
Trochę może zboczę z tematu, ale nikt nie poruszył jednej ważnej kwestii.

U mnie w łazience wyłącznik roletowy jest dokładnie nad wanną. Niestety takie umiejscowienie wyłącznika naraża go na zalanie wodą, np. z prysznica. Był to dla mnie dodatkowy argument aby do sterowania rolet zastosować niskie napięcie 12V/24V. Napięcie 12V/24V nikogo nie zabije, a w moim przypadku z 230V mogłoby być rożnie.

Pewnie zaraz odezwą się głosy, że w takim razie trzeba by zrezygnować z gniazdek w łazience. Zwróćcie jednak uwagę, że gniazdka posiadają specjalne klapki chroniące przez wodą, a włączniki nie.

na a jaki jest problem zeby zastosowac sterowanie niskonapięciowe ?

Praktycznie żaden.

daxima
02-03-2007, 13:19
A co panowie podpowiecie co do omawianego sterowania.
Czy można takie zwykłe włączniki
(oczywiście z omawianymi sterownikami ) podpinać później do dowolnego zegara?
Tylko nie mówcie że zapytaj się w hurtowni elektrycznej > Byłam naet nie wiedzieli że coś takiego istenieje :evil:

niktspecjalny
19-06-2014, 07:43
Może to rozwiązanie będzie prostsze - Smart868
https://www.youtube.com/watch?v=_4maRPVS4Bs (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2 Fwatch%3Fv%3D_4maRPVS4Bs)
Warto zobaczyć i może wykorzystać w praktyce. Powodzenia!

Przepraszam o co ci chodzi?Odpowiadasz na post z 03-06-2006 19:03 tym bardziej ,że autor już w następnym poście z 20-02-2007 08:21 wykonał to co zamierzał.

Opiszę, jak to u mnie wykonano:
Pan elektryk wykonał wg schematu z(z początku tego wątka) instalację elektryczną i przy każdym oknie z roletami , w miejscu przycisku zamontował głeboką puszkę - własnie na RCS. Puszka do centralnego sterowania rolet jest zwykła i nie wymaga sterownika - tylko włącznik roletowy.
Te RCS-y montował mój mąż wg instrukcji od producenta. Przyciski - standardowe do rolet z Berkera coś ok. 25zł/szt. Berker ma dwa rodzaje przycisków roletowych - z podtrzymaniem i bez. Duże rolety i centralny włącznik mamy z podtrzymaniem, coby sie paluszek zbytnio nie zmęczył. Nie bawiliśmy się w zegar (na razie), bo do tego etapu może dojdziemy po zamieszkaniu.