PDA

Zobacz pełną wersję : montaż dębowego stopnia na schodach z betonu-jak??



Arek99
05-06-2006, 12:52
chcę zamontować dębowe stopnie na betonowych schodach wewnątrz budynku. Jak zrobić to, czym zamontować, aby elementy łączące śruby/dyble nie były widoczne. Czy zrobić okrągłe drewniane wklejone "zaślepki". Najlepiej by było położyć stopnie na samą piankę, ale niestety to odpada.

Arek99
06-06-2006, 11:18
acha, widzę, że wszyscy maja chyba schody z płytek, albo marmurów ;-)

06-06-2006, 12:10
Witaj!

Sprzedazy takie kolki o nazwie fishery - wkreca sie je w beton tak
jak normalny kolek rozporowy a na czesc metalowa nabija sie stopien.

Metoda z otwornica do drewna i zakrywaniem srub tak wykrawanymi
krazkami tez obleci ale pod warunkiem, ze sa dobrzy fachowcy - dobiora drewno slojami do otworu i starannie spasuja.

Nie daj sie naciagnac na wiercenie i szpachlowanie otworow pod zadna postacia (czy to specjalna szpachlowka do drewna czy to klejem w wiorami) - ten sposob ma najmniejsza estetyke...

Arek99
06-06-2006, 12:21
dzięki za podpowiedź z tymi kołkami. Muszę zobaczyć jak to wygląda. Obawiam sie tylko, że pewnie trudniej wypoziomować stopień na takim kołku. Ale dopóki go nie zobaczę, to trudno wyrokować ;-)

Tomik_B
06-06-2006, 13:24
Stopnie w moim domu są przyklejone pianką montażową.
Minął prawie rok i nie zauważyłem jakiś problemów z ich zamocowaniem.
No, ale to jesion, a nie dąb. :wink:

RYDZU
06-06-2006, 13:25
Ja mam u siebie dwa stopnie na betonie przyklejona na najwyklejsza piankę montazową.
Już prawie rok eksploatacji i nie widać by miały być z nimi jakies problemy.
Najpierw stopień poziomowałem na 4 docinanych podkładkach a potem dopiero kładłem stopień
na piance i dociskałem sporym ciężarem by go nie uniosła piana w trakcie wiązania.

Pozdrawiam

Lawy
06-06-2006, 16:35
W trakcie rozmów z wykonawcami schodów pokazali mi 3 metody:

1/ kołki fishera (wyżej już wspomniane)
2/ na piankę (wyżej już wspomniane, aczkolwiek większości "schodziarzom/stolarzom" ta metoda się nie podobała)
3/ na klej (chociażby 5/10/15).

Jeżeli beton jest rowny w miarę to może lepiej użyć kleju niż pianki.
Mój ojciec w starym domu montował na zwykłe kołki (Metoda z otwornica do drewna i zakrywaniem srub tak wykrawanymi) i naprawdę trzeba sie mocno namęczyć żeby te otwory się nie odróżniały.

araman
06-06-2006, 20:40
Ja mam schody debowe klejone do betonowych schodów. Było to robione tak- najpierw do schodów na zwykłe kołki rozporowe byłu montowane klepki drewniane np sosnowew w poprzek schodów na 1 mb schodów były chyba 3 sztuki oczywiście wypoziomowane do tego na kołki drewniane były klejone stopnie dębowe a w przestrzenie miedzy klepkami piank montażowa. Chodzę już 3 rok i jest OK NIe widać żadnych wkrętów ani otworów po kołkach. Polecem ten sposób

08-06-2006, 08:33
Witam,

Ta ostatnia metoda ma dużo wad - po pierwsze schody sš głoœne jak panele(bo sš puste w œrodku - pianka doskonale przekazuje drgania) no i stopnica pracuje i po kilku latach może strzelić... - polecam ten sposób tylko przy bardzo krzywych schodach betonowych - ale i tak 3 klepki na metr to trochę za mało - przecież stopień ma zwykle ok. 1m szerokoœci - a noga z 10cm...
Przy prostych schodach najlepiej fishery (z tym klejem do parkietu to też bym się trochę bał - przecież drewno pracuje a klej do parkietu nie jest elastyczny a to jest aż metrowy kawałek drewna...)

No ale zawsze przecież będzie można poprawić za ileœ lat;)

darek_wy
08-06-2006, 09:19
Witam,

Ta ostatnia metoda ma dużo wad - po pierwsze schody sš głoœne jak panele(bo sš puste w œrodku - pianka doskonale przekazuje drgania) no i stopnica pracuje i po kilku latach może strzelić... - polecam ten sposób tylko przy bardzo krzywych schodach betonowych - ale i tak 3 klepki na metr to trochę za mało - przecież stopień ma zwykle ok. 1m szerokoœci - a noga z 10cm...


No i trudno ją zastosować, kiedy schody nie mają podstopnicy...

Wwiola
08-06-2006, 11:30
A skąd bierzecie materiał ? Czy są to zwykłe "obrobione" (wygładzone i lakierowane) deski czy drewno klejone?

Arek99
08-06-2006, 11:37
ja mam zamiar kupić gotowe stonie z klejonego dębu z Castoramy - produkt firmy Kornik. Wie ktos może jak się ich dechy zachowują w eksploatacji? wyglądają nieźle, ale jak to po latach będzie nie wiadomo

Dr.opsik
08-06-2006, 20:48
kołki fischera piekna sprawa, super możliwość wypoziomowania stopni.
Niestety dosyć drogie, bodajże ok 250-300 zł za same kołki na jedną kondygnację.

Krzysiek_3miasto
09-06-2006, 10:11
mam stopnie z castoramy...klejony dab pomalowany lakierem...mocowalem do betonu tylko na pianke...podstopnice wykonczylem tynkiem mozaikowym...polecam schomburg bo jest bardziej elastyczny niz np atlas..schody byly robione wlasnymi silami i do tej pory szczeka opada na ich widok... :wink:

Arek99
12-06-2006, 07:00
dzięki za porady, chyba zamocuję stopnie z castoramy na polecane przez was fischery

kolia
12-06-2006, 11:54
mam stopnie z castoramy...klejony dab pomalowany lakierem...mocowalem do betonu tylko na pianke...podstopnice wykonczylem tynkiem mozaikowym...polecam schomburg bo jest bardziej elastyczny niz np atlas..schody byly robione wlasnymi silami i do tej pory szczeka opada na ich widok... :wink:
może pokaż jakieś zdjęcia?

Krzysiek_3miasto
13-06-2006, 06:19
postaram sie zrobic i wkleje w najblizszym czasie...

Rocky
30-08-2006, 17:57
postaram sie zrobic i wkleje w najblizszym czasie...
Czekamy... :wink:

A jak zrobiłeś poręcz od schodów i barierkę na górze?

plastafara
29-04-2012, 22:54
Witam,
a jest taka mozliwosc zamontowania: kolki rozporowe do betonu i przykrecic schody wkretami do stopni betonowych, oczywiscie zaslepki z drewna.
A tak z innej beczki jest mozliwosc aplikowania posadzki zywicznej na schody betonowe?
Dziekuje Zbyszek.

sp**t
30-04-2012, 13:35
Witam
My takie schody "obkładanie betonu debiną"robimy na klej lub kołki montazowe,zależne to jest od jakości wylanego betonu.
Pozdrawiam

(zdjecia z realizacji "obkładanie dębiną betonowych schodów")
113952113953113954113955113956