PDA

Zobacz pełną wersję : Wentylacja garażu



AWIk
07-06-2006, 07:42
Witam.
Ostatnio osiepliłem garaż, wykończyłem ścianę przy drzwiach garażowych i pojawił się problem. Zrobiła się delikatna pleśn w kilku miejscach. Wywierciłem dziurę fi 80 na przeciw drzwi. Ale powinien chyba być jeszcze jakiś nawiew. Czy wywiercić w drzwiach garażowych otwory wentylacyjne, czy ta jedna dziura wentylacyjna+nieszczelności wystarczą?

HenoK
07-06-2006, 12:26
Witam.
Ostatnio osiepliłem garaż, wykończyłem ścianę przy drzwiach garażowych i pojawił się problem. Zrobiła się delikatna pleśn w kilku miejscach. Wywierciłem dziurę fi 80 na przeciw drzwi. Ale powinien chyba być jeszcze jakiś nawiew. Czy wywiercić w drzwiach garażowych otwory wentylacyjne, czy ta jedna dziura wentylacyjna+nieszczelności wystarczą?
To co wykonałeś, to namiastka wentylacji grawitacyjnej. Będzie ona działała, jeżeli jest różnica temperatur pomiędzy wnętrzem garażu i na zewnętrz. Jeżeli garaż jest nieogrzewany, to jej skuteczność będzie prawie żadna.
Wentylacja którą posiadasz jest niezgodna z przepisami -
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY
z dnia 12 kwietnia 2002 r.
w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. (Dz. U. z dnia 15 czerwca 2002 r.) :
"§ 108. 1. W garażu zamkniętym należy stosować wentylację:

1) co najmniej naturalną, przez przewietrzanie otworami wentylacyjnymi umieszczonymi w ścianach przeciwległych lub bocznych, bądź we wrotach garażowych, o łącznej powierzchni netto otworów wentylacyjnych nie mniejszej niż 0,04 m2 na każde, wydzielone przegrodami budowlanymi, stanowisko postojowe - w nieogrzewanych garażach nadziemnych wolno stojących, przybudowanych lub wbudowanych w inne budynki,

2) co najmniej grawitacyjną, zapewniającą 1,5-krotną wymianę powietrza na godzinę - w ogrzewanych garażach nadziemnych lub częściowo zagłębionych, mających nie więcej niż 10 stanowisk postojowych,

3) mechaniczną, sterowaną czujkami niedopuszczalnego poziomu stężenia tlenku węgla - w innych garażach, niewymienionych w pkt 1 i 2, oraz w kanałach rewizyjnych, służących zawodowej obsłudze i naprawie samochodów bądź znajdujących się w garażach wielostanowiskowych, z zastrzeżeniem § 150 ust. 5.

2. W garażu otwartym należy zapewnić przewietrzanie naturalne kondygnacji spełniające następujące wymagania:

1) łączna wielkość niezamykanych otworów w ścianach zewnętrznych na każdej kondygnacji nie powinna być mniejsza niż 35% powierzchni ścian, z dopuszczeniem zastosowania w nich stałych przesłon żaluzjowych, nieograniczających wolnej powierzchni otworu,

2) odległość między parą przeciwległych ścian z niezamykanymi otworami nie powinna być większa niż 100 m,

3) zagłębienie najniższego poziomu posadzki nie powinno być większe niż 0,6 m poniżej poziomu terenu bezpośrednio przylegającego do ściany zewnętrznej garażu, a w przypadku większego zagłębienia - należy zastosować fosę o nachyleniu zboczy nie większym niż 1:1."

Powierzchnię 0,04 m2 ma np. otwór 20x20cm lub okrągły o średnicy min. 22,5 cm.

AWIk
07-06-2006, 12:54
Dzięuje za szczegółowš odpowiedŸ.
Czyli reasumujšc, jeœli naprzeciwko tej mojej dziury wywiercę takš samš to powinno być ok?

HenoK
07-06-2006, 14:14
Dzięuje za szczegółowš odpowied�.
Czyli reasumujšc, je�li naprzeciwko tej mojej dziury wywiercę takš samš to powinno być ok?
Tak, pod warunkiem, że powiększysz obie do rozmiarów, o których napisałem w poprzednim poście, tj. 0.04 m2 (zakładam, że masz garaż nieogrzewany, jednostanowiskowy).

Fili_P
18-04-2007, 21:08
Dzięuje za szczegółowš odpowied�.
Czyli reasumujšc, je�li naprzeciwko tej mojej dziury wywiercę takš samš to powinno być ok?
Tak, pod warunkiem, że powiększysz obie do rozmiarów, o których napisałem w poprzednim poście, tj. 0.04 m2 (zakładam, że masz garaż nieogrzewany, jednostanowiskowy).

a co jesli bylby dwustanowiskowy ale bez zadnych przegrod?

HenoK
18-04-2007, 21:44
a co jesli bylby dwustanowiskowy ale bez zadnych przegrod?
Pełną i wyczerpujacą odpowiedź masz TUTAJ (http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?p=1239245#1239245) - trzy posty wyżej :lol: .

Fili_P
20-04-2007, 09:55
a co jesli bylby dwustanowiskowy ale bez zadnych przegrod?
Pełną i wyczerpujacą odpowiedź masz TUTAJ (http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?p=1239245#1239245) - trzy posty wyżej :lol: .

no albo moj dr to za malo albo jednak jestem zbyt kiepski w urzedwoe klocki bo: "na każde, wydzielone przegrodami budowlanymi, stanowisko postojowe"... wobec powyzszego powtarzam pytanie o interpelacje- co jesli garaz bedzie dlugi na dwa auta (ale nie bedzei zanej "wydzielajacej przegrody")? jak mam to traktowac jako jedno stanowisko czy jako dwa?

sSiwy12
20-04-2007, 11:04
Na kazdy samochód.
Zapis mowi "wydzielone", (a jest wydzielenie: stropem i ścianami) a nie "oddzielone"(np. ścianką działową). :oops:
Fakt - język "ustawowy" jest dziwny, ale w przypadku watpliwości zawsze pod uwage brane są "intencje" ustawodawcy, a te w tym przypadku sa takie, że każdy samochód "zamkniety" w pomieszczeniu (garażu) "potrzebuje" odpowiednia ilość powietrza.

Bigbeat
20-04-2007, 11:31
Nie wpomnieliście o jeszcze jednym, praktycznym aspekcie sprawy: jak będzie wyglądał taki garaż BEZ wentylacji w porze deszczowej (jesień np.)?
No, chyba że to garaż dla łódki, to wtedy nie ma problemu.

Fili_P
20-04-2007, 12:09
Nie wpomnieliście o jeszcze jednym, praktycznym aspekcie sprawy: jak będzie wyglądał taki garaż BEZ wentylacji w porze deszczowej (jesień np.)?
No, chyba że to garaż dla łódki, to wtedy nie ma problemu.

wentylacja bedzie - ale czemu mialy wygladac jak dla lodki?

Bigbeat
20-04-2007, 12:14
Bo kałuże stoją i wszystko wilgotne.
Oczywiście z kałużami można (i trzeba) sobie poradzić za pomocą kratek ściekowych, ale bez (dobrej) wentylacji wilgoci nie wypędzisz.