PDA

Zobacz pełną wersję : Odwieczny problem - Plazma czy LCD



tergus
09-06-2006, 14:57
Witam .
Dwa pytania.

1. Plazma czy LCD ?

2. Plazma 42''-50'' co proponujecie. Ja się waham między dwoma firmami
Pioneer i Panasonik.
Stawiałem na Pioneera ale Panasonik wypuścił nowe modele plazmy i nie
mam na ich temat dostatecznej wiedzy.
Proszę o opinię.

Pozdrawiam.

fasola25
09-06-2006, 19:31
Witam .
Dwa pytania.

1. Plazma czy LCD ?

2. Plazma 42''-50'' co proponujecie. Ja się waham między dwoma firmami
Pioneer i Panasonik.
Stawiałem na Pioneera ale Panasonik wypuścił nowe modele plazmy i nie
mam na ich temat dostatecznej wiedzy.
Proszę o opinię.

Pozdrawiam.

ostatnio czytalam jakies opracowanie na ten temat i stwierdzono tam, ze jesli ma to byc max 32 cale to zdecydowanie LCD (przede wszystkim ze wzgledu na cene) ale przy wiekszych telewizorach na pewno plazma, LCD pow 32 cali nigdy nie dorowna plazmie - nie pamietam dlaczego, ale tak napisali
pozdrawiam

higgins
10-06-2006, 17:08
Praktycznie nie produkuje się telewizorów plazmowych mniejszych od 32" a wynika to ze względów technologicznych.

kiwal
10-06-2006, 18:01
Praktycznie nie produkuje się telewizorów plazmowych mniejszych od 32" a wynika to ze względów technologicznych.

A nie przypadkim 42' ??

raffran
10-06-2006, 22:13
Mnie tez sie wydaje,ze nie ma mniejszych plazm jak 42'.
A tak swoja droga to wolalbym kupic plazme niz LCD.

10-06-2006, 22:30
Mnie tez sie wydaje,ze nie ma mniejszych plazm jak 42'.
A tak swoja droga to wolalbym kupic plazme niz LCD.
a dlaczego?

2112wojtek
10-06-2006, 22:38
No prosze a spece od tv mowia , ze najmniejsza plazma to 37" /wyprodukowana i w dalszym ciagu w sprzedazy/, chociaz nie ma sensu robic mniej niz 40". :D :D
Poki co mamy pewnosc , ze 60" to na razie max, chociaz zapowiadaja ze 80 to nie problem , tylko , kto to teraz kupi ?
Plazma to niestety, prawdopodobnie tak jak crt , przeszlosc , hdtv opierac sie bedzie chyba na lcd. W kazdym razie najwieksi w tym kierunku pracuja.
Mysle , ze wybor placma v-ce lcd powinien zalezec od pomieszczenia i potrzeb. Plazma ma rozdzielczosc rzedu 8xx/6xx lcd zawsze powyzej 1200x780 z malej odleglosci /ponizej 4m/ lepiej wiec korzystac z lcd.

raffran
11-06-2006, 00:52
Mnie tez sie wydaje,ze nie ma mniejszych plazm jak 42'.
A tak swoja droga to wolalbym kupic plazme niz LCD.
a dlaczego?

Jakość , ilość szczegółów , kolorystyka ,płynność - jest znacznie lepsza. Jeśli do tego jeszcze wykorzystasz najlepsze złącza /HDMI / LCD pokazuje swoje mozliwości.Na HDTV przyjdzie jeszcze nam jednak troche poczekac.A poki co to plazma ma lepszą płynność ,naturalne kolory, lepsze przejścia tonalne.Sprobuj obejrzec cos szybkiego,np wyscigi samochodowe na LCD i na plazmie.to poznasz roznice.

kiwal
11-06-2006, 02:32
Mnie tez sie wydaje,ze nie ma mniejszych plazm jak 42'.
A tak swoja droga to wolalbym kupic plazme niz LCD.
a dlaczego?

Jakość , ilość szczegółów , kolorystyka ,płynność - jest znacznie lepsza. Jeśli do tego jeszcze wykorzystasz najlepsze złącza /HDMI / LCD pokazuje swoje mozliwości.Na HDTV przyjdzie jeszcze nam jednak troche poczekac.A poki co to plazma ma lepszą płynność ,naturalne kolory, lepsze przejścia tonalne.Sprobuj obejrzec cos szybkiego,np wyscigi samochodowe na LCD i na plazmie.to poznasz roznice.

To jest tak ze LDC jak narazie sa ponizej 40 cali i predko wieksze nei beda.
Co do jakosci obrazu w kontekscie tzw smuzenia to juz przeszlosc. W chwili obecnej na LCD mozesz ogladac mecze i szybkie akcje i nic nie smuży.

kiwal
11-06-2006, 02:34
No prosze a spece od tv mowia , ze najmniejsza plazma to 37" /wyprodukowana i w dalszym ciagu w sprzedazy/, chociaz nie ma sensu robic mniej niz 40". :D :D
Poki co mamy pewnosc , ze 60" to na razie max, chociaz zapowiadaja ze 80 to nie problem , tylko , kto to teraz kupi ?
Plazma to niestety, prawdopodobnie tak jak crt , przeszlosc , hdtv opierac sie bedzie chyba na lcd. W kazdym razie najwieksi w tym kierunku pracuja.
Mysle , ze wybor placma v-ce lcd powinien zalezec od pomieszczenia i potrzeb. Plazma ma rozdzielczosc rzedu 8xx/6xx lcd zawsze powyzej 1200x780 z malej odleglosci /ponizej 4m/ lepiej wiec korzystac z lcd.

A kto powiedział ze 80' ktos bedzie uzywac w domu(nie dotyczy USA);-)
Na Plazmy jest duze zapotrzebowanie do roznego rodzaju firm, ekspozycji itp.

kiwal
11-06-2006, 02:35
No prosze a spece od tv mowia , ze najmniejsza plazma to 37" /wyprodukowana i w dalszym ciagu w sprzedazy/, chociaz nie ma sensu robic mniej niz 40". :D :D
Poki co mamy pewnosc , ze 60" to na razie max, chociaz zapowiadaja ze 80 to nie problem , tylko , kto to teraz kupi ?
Plazma to niestety, prawdopodobnie tak jak crt , przeszlosc , hdtv opierac sie bedzie chyba na lcd. W kazdym razie najwieksi w tym kierunku pracuja.
Mysle , ze wybor placma v-ce lcd powinien zalezec od pomieszczenia i potrzeb. Plazma ma rozdzielczosc rzedu 8xx/6xx lcd zawsze powyzej 1200x780 z malej odleglosci /ponizej 4m/ lepiej wiec korzystac z lcd.

A kto powiedział ze 80' ktos bedzie uzywac w domu(nie dotyczy USA);-)
Na Plazmy jest duze zapotrzebowanie do roznego rodzaju firm, ekspozycji itp.

Kane66
11-06-2006, 05:52
Przejdz sie do sklepu i porownaj (to w zakresie smuzenia) plazme i LCD. Jesli odczujesz roznice i beda ci przeszkadzac - bedziesz wiedzial co wybrac.

z uwagi na HDTV ja moge polecic tylko LCD - nowe matryce S-MVA czy S-IPS z niezlym srednim czasem reakcji spokojnie wystarczaja do cieszenia sie TV bez efektu smuzenia, odwzorowanie kolorow takze jest bardzo dobre (acz oczywiscie na wiekszosci grafik czy fotograf retuszujacy by sie przyczepili ze odwzorowanie nie jest idealne - podobnie jak w monitorach LCD). Czy HDTV to jakas daleka przyszlosc ? Nie sadze. Podlaczasz XBOX 360 i masz gry w HDTV. Podlaczasz PCta - i masz gry w wysokiej rozdzielczosci (niekoniecznie hdtv ale np 1024x768). Filmy HDTV - takze juz sa (choc nie na polkach sklepowych - chyba ze wysylkowo). TV z satelity - takze juz są HDTV (acz nie polskie). Pozatym - kupujesz TV na rok czy dwa ? Chyba raczej na 5 lat albo az do zajechania ;) - HDTV predzej czy pozniej pojawi sie 'hurtowo'.

Przy zakupie zwroc uwage na katy widzenia (178 stopni to najczesciej sygnal ze w TV zapakowano w miare nowoczesna matryce S-PVA/S-MVA/S-IPS) i to moim zdaniem wszystko na co mozesz patrzec 'na papierze' - czas reakcji producenci deklaruja sobie chyba na chybil trafil - polecam wizje lokalną a nie kupowanie LCD wysyłkowo.

jacekm22
11-06-2006, 10:04
Mam 32 calowy LCD Sony Bravia serii V , z ktorego jestem bardzo zadowolony . Nigdy nie zauwazylem zadnego smuzenia o ktorym wspominano powyzej . Moim zadaniem nie ma co kupowac TV HD Ready by ogladac TV z anteny naziemnej ... Zeby w pelni wykorzystac mozliwosci najnowszych LCD i plazm trzeba podlaczyc odtwarzacz DVD via wyjscie HDMI , ewentualnie z satelity choc jakosc obrazu z polskich platform pozostawia wiele do zyczenia . Przyszlosc HD w TV i DVD jest pewna , tylko trzeba bedzie jeszcze troche poczekac - jaki format HD zwyciezy czy bedzie to Blue Ray czy HD Dvd ... i wtedy kupic odtwarzacz .

11-06-2006, 10:34
W sklepie gdy pytałam o LCD sprzedawca powiedział że potrzebny jest do tego tuner cyfrowy- koszt ok 1000 zł. Mam Cyfrę + , czy ten tuner faktycznie jest potrzebny?. NIe chcę tak dużego telewizora jak 40 cali , 32 o max, więc chyba jednak zostanę przy LCD. Na jakie parametry muszę zwrcić uwagę , żeby kupić dobry telewizor?

jacekm22
11-06-2006, 13:31
W sklepie gdy pytałam o LCD sprzedawca powiedział że potrzebny jest do tego tuner cyfrowy- koszt ok 1000 zł. Mam Cyfrę + , czy ten tuner faktycznie jest potrzebny?. NIe chcę tak dużego telewizora jak 40 cali , 32 o max, więc chyba jednak zostanę przy LCD. Na jakie parametry muszę zwrcić uwagę , żeby kupić dobry telewizor?
Najlepiej udac sie do dobrego sklepu i porownac TV .. podlaczone do DVD . Nie wiem co mial na mysli sprzedawca mowiac o tunerze cyfrowym - czy to mial byc z wyjsciem HDMI , czy ten przystosowany do HD ???
Moim zdaniem Twoj przyszly TV powinien miec co najmniej 1 a najlepiej 2 wyjscie HDMI byc HD Ready , a reszta bedzie zalezala od Twego gustu ... w kwesti jakosci obrazu .

pawel_l
13-06-2006, 22:40
Jeśli nie musisz, nie kupuj ani plazmy ani LCD. Najbliższe 4-5 lat to będzie rewolucja technologiczna w ekranach (nowe technologie LCD) i w samych tunerach (DVB-T (jeszcze w tym roku powinny ruszyć oficjalnie pierwsze dwa multipleksy w Polsce, HDTV (swoją drogą to co teraz jest sprzedawane jako HD ready może okazać się kichą- nadal trwają przepychanki o standardy). Wydanie teraz kilku tysięcy może okazać się chybioną inwestycją. Jeśłi musisz kupić nowy tv to kup normalny CRT. Do 2kPLN kupisz "full wypas" z obrazem o klasę lepszym od LCD i plazmy.

Ariakan
14-06-2006, 11:02
Święte słowa... Na LCD i Plazmę przyjdzie czas najwcześniej w 2010 r. DO tego czasu powinni tą technologie dopracować i przy okazji osiagnie rozsądne ceny. Przez najbliższe kilka lat najlepszym rozwiązaniem jest i będzie poczciwe CRT które notabene jest o połowe tańsze niż jeszcze 3 lata temu.

Ariakan
14-06-2006, 11:06
....Moim zdaniem Twoj przyszly TV powinien... ....byc HD Ready ...

hehe a po co ? Ta technologia jeszcze raczkuje nawet w Stanach.. (kilka kanałów), startuje w Niemczech i Anglii (po kilka godzin w wybranych kanałach), za nim zaczną to testować i wprowadzać u nas minie jeszcze z 5 albo i wiecej lat. Wtedy będzie można kupować sprzęt HD ready który będzie 5 razy lepszy i 3 razy tańszy niż ten dzisiejszy.

Mufka
14-06-2006, 11:07
8) problem nie moze byc odwieczny , bo technologie: plazma i lcd nie maja jeszcze 100 lat :D

mdzalewscy
14-06-2006, 11:22
Jeśli nie musisz, nie kupuj ani plazmy ani LCD. Najbliższe 4-5 lat to będzie rewolucja technologiczna


eeee, no co Ty?, jakie najbliższe lata ?, jak tak będe myślał to nic nigdy nie kupię, czeka nas ciągła rewolucja technologiczna, a nie przez 5lat dzisiaj LCD, za 5-10-15 lat jakaś technologia "real-illuzion" lub coś podobnego.

Masz mało kasy to proponuje CRT 29" w cenie około 1000zł, masz więcej kasy, plazmę lub LCD 42" w cenie około 5tyś. Za 7-8 lat znowu coś nowego kupisz i tak w koło....... W życiu kupisz jeszcze parę odbiorników TV

Krzysiek_3miasto
14-06-2006, 12:55
ja wyleczylem sie z lcd i plazmy po meczu wyswietlanym z rzutnika multimedialnego i to starocia (kontrast 450:1 a teraz sa conajmniej 1000:1)....juz rozgladam sie za jakims nowym cackiem...nie wspomijnajac o kosztach energii: rzutnik okolo 200W, plazma ok 2000W (dziesiec razy wiecej) :wink:

pawel_l
14-06-2006, 13:36
Jeśli nie musisz, nie kupuj ani plazmy ani LCD. Najbliższe 4-5 lat to będzie rewolucja technologiczna


eeee, no co Ty?, jakie najbliższe lata ?, jak tak będe myślał to nic nigdy nie kupię, czeka nas ciągła rewolucja technologiczna, a nie przez 5lat dzisiaj LCD, za 5-10-15 lat jakaś technologia "real-illuzion" lub coś podobnego.

Masz mało kasy to proponuje CRT 29" w cenie około 1000zł, masz więcej kasy, plazmę lub LCD 42" w cenie około 5tyś. Za 7-8 lat znowu coś nowego kupisz i tak w koło....... W życiu kupisz jeszcze parę odbiorników TV

Oczywiście, że ludzie cały czas cos wymyślają (zeby zarobić pieniądze :))

Ale w tej chwili moment jest szczególny. Tak jak pisałem i w technologii wyświetlania i nadawania ważą się losy kilku alternatywnych technologii. I zawsze może być tak jak kiedyś z Video2000 - dużo lepszy niż VHS, promowany przez Philipsa - a przegrał z VHS. A ZR Kasprzaka już kupiły licencję :) i wypuściły piewszą partię magnetowidów.

14-06-2006, 15:55
Nie śmiejcie się 8) , co to jest CRT?

2112wojtek
14-06-2006, 16:22
Nie śmiejcie się 8) , co to jest CRT?

To tradycyjny taki z kineskopem.
Pawel_l Jesli rzeczywiscie tak jak mowisz, prace nad HDTV , panelem i nowym systemem potrwaja jeszcze z 5 lat , to nasze stacje tv musza miec dodatkowe 5 lat a cena nowosci na rynku tez nie spadnie zaraz po roku , wiec za 10 lat to nasze lcd a szczegolnie plazma to bedzie staruszek.
Warto wiec chyba mimo wszystko zdecydowac sie na cos, chociazby po to , zeby poogladc sobie filmy zapisane w "lepszych" formatach , tym bardziej , ze wiekszosc decydujacych sie na 32"-i wiecej nastawia sie raczej na kino nie telewizje ?

pawel_l
14-06-2006, 16:55
UE ustaliła, że DVB-T jako obowiązująca platforma nadawcza ma działać w całej Unii do 2012 roku jako wyłączna (czyli analog ma być wyłączony). I to już jest przesądzone. Nie jest przesądzone czy w Polsce będzie MPEG-2 czy MPEG-4. Nie wiadomo czy i jak w multipleksach będzie HDTV a jeśli tak to w jakim standardzie. Nie jest do końca przesądzone także obowiązywanie HDMI- ostatnio producenci sprzętu zaczynają się buntować.
Co do wyświetlaczy trwają prace nad kilkoma rozwiązaniami jednocześnie.

Wniosek:teraz 32" CRT za 2000 (albo 29" za 1500) i masz czas na decyzję - ok. 4-5 lat.

jacekm22
14-06-2006, 17:24
....Moim zdaniem Twoj przyszly TV powinien... ....byc HD Ready ...

hehe a po co ? Ta technologia jeszcze raczkuje nawet w Stanach.. (kilka kanałów), startuje w Niemczech i Anglii (po kilka godzin w wybranych kanałach), za nim zaczną to testować i wprowadzać u nas minie jeszcze z 5 albo i wiecej lat. Wtedy będzie można kupować sprzęt HD ready który będzie 5 razy lepszy i 3 razy tańszy niż ten dzisiejszy.
Po to , gdy ktos POSIADA odtwarzacz DVD z wyjsciem HDMI mogl ogladac filmy na DVD z bardzo dobra jakoscia !!
Postep techniczny jest tak duzy , ze co 4 lata trzeba zmieniac TV . Takze za 4 , 5 lat powinnismy miec dostepny za przystepne pieniadze TV Full HD , i jeden standard do HD DVD ( najprawdopodobniej Blue Ray)

kiwal
15-06-2006, 04:07
Blue Ray zostal wymyslony przez Philipsa wiec nie wiadomo jak to sie skonczy;-)

kiwal
15-06-2006, 04:08
ja wyleczylem sie z lcd i plazmy po meczu wyswietlanym z rzutnika multimedialnego i to starocia (kontrast 450:1 a teraz sa conajmniej 1000:1)....juz rozgladam sie za jakims nowym cackiem...nie wspomijnajac o kosztach energii: rzutnik okolo 200W, plazma ok 2000W (dziesiec razy wiecej) :wink:

Tez strzeliłes. 2kW ;-))
LCD 32-37' nie bedzie zuzywac wiecej niz 200W
CRT 29' zuzywa ok 100W

Kane66
15-06-2006, 06:50
Ja bym CRT juz nie kupil - dla mnie HDTV a dokladnie po prostu wyzsza rozdzielczosc niz CRT to nie jest spiew przyszlosci tylko wymagania dnia dzisiejszego (wspolpraca z komputerem jako zrodlem sygnalu).

Z tym czekaniem 4-5 lat na rozwoj sytuacji to przypominaja mi sie dyskusje na pl.rec.foto "kupic canon 10d czy czekac na 20d?" a gdy ten juz sie pojawia to "kupic 20d czy czekac az stanieje?" a jak juz stanieje to "kupic 20d czy czekac na 30d" ? Postep jest tak szybki ze ZAWSZE mozna czekac. Tyle ze mamy ograniczoną ilość czasu ;)

Co do DVB-T: lepiej sie nastawic na TV bez tunera DVB-T - zawsze bedzie mozna potem dokupic zewnetrzny, byc moze 'programowalny' (na zasadzie dzisiejszych tunerow TV-SAT).

Rzutnik/Projektor: do KINA DOMOWEGO bardzo dobre rozwiazanie, ale jesli ktos kupuje LCD/PLAZME takze do normalnego uzytkowania w sensie TV - rzutnik to moim zdaniem nie trafiona koncepcja.

pawel_l
15-06-2006, 18:30
Z tym czekaniem 4-5 lat na rozwoj sytuacji to przypominaja mi sie dyskusje na pl.rec.foto "kupic canon 10d czy czekac na 20d?" a gdy ten juz sie pojawia to "kupic 20d czy czekac az stanieje?" a jak juz stanieje to "kupic 20d czy czekac na 30d" ? Postep jest tak szybki ze ZAWSZE mozna czekac. Tyle ze mamy ograniczoną ilość czasu ;)

Co do DVB-T: lepiej sie nastawic na TV bez tunera DVB-T - zawsze bedzie mozna potem dokupic zewnetrzny, byc moze 'programowalny' (na zasadzie dzisiejszych tunerow TV-SAT).

Rzutnik/Projektor: do KINA DOMOWEGO bardzo dobre rozwiazanie, ale jesli ktos kupuje LCD/PLAZME takze do normalnego uzytkowania w sensie TV - rzutnik to moim zdaniem nie trafiona koncepcja.

Miałem nadzieję, że uzasadniłem dlaczego akurat teraz warto zaczekać. Postęp techniczny jest raz szybszy raz wolniejszy, akurat teraz szykuje się wielki skok. Nie jest to porównywalne z kolejnymi coraz nowszymi wersjami "cyfraków'.

Na marginesie: codzienne oglądanie telewizji (wiadomości, pogoda, ...) na ekranie 40" wbrew pozorom wcale nie jest taki super. Znam kogoś kto kupił sobie specjalnie 25" telewizor tylko do takich celów.

pawel_l
15-06-2006, 18:33
ja wyleczylem sie z lcd i plazmy po meczu wyswietlanym z rzutnika multimedialnego i to starocia (kontrast 450:1 a teraz sa conajmniej 1000:1)....juz rozgladam sie za jakims nowym cackiem...nie wspomijnajac o kosztach energii: rzutnik okolo 200W, plazma ok 2000W (dziesiec razy wiecej) :wink:

Tez strzeliłes. 2kW ;-))
LCD 32-37' nie bedzie zuzywac wiecej niz 200W
CRT 29' zuzywa ok 100W

Kiwal pisał o plazmie :wink: Aktualnie pobór mocy przy 42" jest ok. 350-400W.

Kane66
15-06-2006, 19:41
Ja rozumiem co napisales - po prostu dla mnie "teraz" to nie "4-5 lat" stad moj inny punkt widzenia.

Ale tak z ciekawości: jakie "rewolucje" w dziedzinie wyświetlaczy LCD plasujesz w najbliższych 5 latach które _mają szanse_ zagościc w domu przeciętnego europejczyka (że już nie wspomne o przeciętnym Polaku) ? Zapewne mówisz o OLED/PLED ale to za kilka lat dopiero zostanie wdrożone w masową produkcję jeśli chodzi o wieksze przekątne a i to nie pewne co wielcy tego swiata rozumieją przez _wieksze_ przekątne. No i wezmy pod uwagę ewentualne ceny tej _nowości_ na rynku - wystarczy sobie przypomnieć ile kosztowały pierwsze plazmy czy LCDki dużych formatów.

izat
15-06-2006, 20:26
a co z żywotnością plazmy Panowie??? :D

pawel_l
15-06-2006, 21:56
Rzućcie okiem tu:

http://hdtv.com.pl/forum/showthread.php?t=6314&page=2

lub tu:
http://forum.swiatobrazu.pl/dv/viewtopic.php?t=13977&postdays=0&postorder=asc&start=45&sid=178f16a3ab460c3225ea5ac4ca798e9d

No i ten artykuł:
http://www.pckurier.pl/archiwum/art0.asp?ID=5967

Szczególnie polecam ostatni rozdział w artykule. A nie mówiłem, że chodzi o kasę?? I to dużą.

Na Waszą kasę też czyhają. :wink:

Np. Samsung:
http://www.i4u.com/article3903.html

kiwal
16-06-2006, 00:38
Własnie przejrzałem program telewizyjny w USA. Wiekszosc kanałó która puszcza filny nadaje je w HD.
Mysle ze wkrótce i w PL stanie sie to standardem. Pierwsze beda programy filmowe jak HBO itp, pozniej reszta.

Kane66
16-06-2006, 09:22
Poczytalem ;)

Czyli tak jak sadzilem mowisz o OLED/PLED. Dla mnie to nowa technologia która pozwala robić znakomite wyświetlacze (w tym TV) ale pod kątem mojego portfela znajdzie zastosowanie może za 8-10 lat. (jako TV, wcześniej jako monitor komputerowy a jeszcze wczesniej jako wyświetlacz w samochodzie czy w telefonie - to już jest oczywiście)
[/url]

pawel_l
16-06-2006, 10:05
Poczytalem ;)

Czyli tak jak sadzilem mowisz o OLED/PLED. Dla mnie to nowa technologia która pozwala robić znakomite wyświetlacze (w tym TV) ale pod kątem mojego portfela znajdzie zastosowanie może za 8-10 lat. (jako TV, wcześniej jako monitor komputerowy a jeszcze wczesniej jako wyświetlacz w samochodzie czy w telefonie - to już jest oczywiście)
[/url]

Jest jeszcze kilka innych pomysłów, mniej lub bardziej udanych.

A co portfela. Staram się podejmować decyzje o wydatkach nie kierując się trendami, modą itp. I dla mnie nie do zaakceptowania jest wydanie 2-3 krotnie większej kwoty (od CRT), na LCD czy plazmę nie dające tak naprawdę istotnych korzyści- jakość obrazu na CRT jest lepsza, nie ma na dzisiaj powszechnie dostępnych źródeł sygnału lepszego niż PAL (zwykłe DVD niewiele wnosi). I tyle.

Whitemag
16-06-2006, 10:50
Witam serdecznie,
ja pozwole sobie wtracic sie w dyskusje..
Prawda jest taka, ze na dzien dzisiejszy technologia LCD nie ma praktycznie zadnej przewagi nad poczciwa plazma - i tu bardzo wazne - dla PRZECIETNEGO UZYTKOWNIKA.
*Wyzsza rozdzielczosc lcd - prosze bardzo, drastyczniejszy downscaling i w rezultacie gorszy obraz (biorac pod uwage uzytkowanie na dzien dzisiejszy, kiedy to 98 pct inputu to po prostu PAL)
*Dluzsza zywotnosc - pewnie, przeciez plazma poswieci tylko 60 tys godzin (co latwo obliczyc - 5h/dzien daje cos ponad 30 lat) :oops:
*Matryca sie nie wypala - to tak na prawde juz przeszlosc, kupujac oczywiscie bierzacy model z dobra elektronika
*LCD jest lzejsze :D

Moim zdaniem nie nalezy brac jeszcze udzialu w wyscigu o jak najwyzsza rozdzielczosc - biorac pod uwage najbardziej optymistyczny wariant, moze doczekamy sie kiedys sygnalu 720p jako standardu - a taki przeciez wiekszosc juz dzis kupionych plazm obsluguje (nie mowie tu oczywisce o HD READY :o tylko o zastosowanych matrycach wyzszej rozdzielczosci).

Jesli wiec chodzi o kupowanie telewizora w dzisiejszych czasach - musimy tak czy owak rozstac sie z tokiem myslenia z niedawnych lat, ze zakup na pewno przyda sie jeszcze naszym wnukom. :o

jacekm22
16-06-2006, 17:36
Witam serdecznie,
ja pozwole sobie wtracic sie w dyskusje..
Prawda jest taka, ze na dzien dzisiejszy technologia LCD nie ma praktycznie zadnej przewagi nad poczciwa plazma - i tu bardzo wazne - dla PRZECIETNEGO UZYTKOWNIKA.
*Wyzsza rozdzielczosc lcd - prosze bardzo, drastyczniejszy downscaling i w rezultacie gorszy obraz (biorac pod uwage uzytkowanie na dzien dzisiejszy, kiedy to 98 pct inputu to po prostu PAL)
*Dluzsza zywotnosc - pewnie, przeciez plazma poswieci tylko 60 tys godzin (co latwo obliczyc - 5h/dzien daje cos ponad 30 lat) :oops:
*Matryca sie nie wypala - to tak na prawde juz przeszlosc, kupujac oczywiscie bierzacy model z dobra elektronika
*LCD jest lzejsze :D

Moim zdaniem nie nalezy brac jeszcze udzialu w wyscigu o jak najwyzsza rozdzielczosc - biorac pod uwage najbardziej optymistyczny wariant, moze doczekamy sie kiedys sygnalu 720p jako standardu - a taki przeciez wiekszosc juz dzis kupionych plazm obsluguje (nie mowie tu oczywisce o HD READY :o tylko o zastosowanych matrycach wyzszej rozdzielczosci).

Jesli wiec chodzi o kupowanie telewizora w dzisiejszych czasach - musimy tak czy owak rozstac sie z tokiem myslenia z niedawnych lat, ze zakup na pewno przyda sie jeszcze naszym wnukom. :o
Wnukom ???
Co za pesymizm !! Za 5 beda TV HD !!

Sergey
16-06-2006, 18:12
Wady LCD
1. Odwzorowanie kolorow - do niczego.
2. Kontrast - marny.
3. Dynamika(ruch) - do niczego.
Te wady *wrodzone*.

Z drugiej strony plazam tez bleee.

Kane66
17-06-2006, 09:21
Kiedy ostatni raz widziałes jakiś _normalny_ monitor lub TV LCD ? ;)
Plazmy tez bleee bo ? ;)

pawel_l
17-06-2006, 09:44
Wnukom ???
Co za pesymizm !! Za 5 beda TV HD !!
Nie pesymizm tylko realizm. Nie ma szans na powszechną naziemną HDTV w Polsce w najblizszych 5-6 latach (w reszcie Europy też). Niby satelitarna ale: koszty, powszechność, standardy (nie uzgodnione).

Tak że na najbliższe lata pozostaje PAL/DVD. A dla takiego sygnału rozdzielczości CRT są wystarczające. Nie mówiąc już o tym, że jakość obrazu (kontrast, głębia koloru, dynamika ruchu) w CRT są po prostu o klasę lepsze niż w LCD i dużo lepsze niż w plazmie.

jacekm22
17-06-2006, 15:46
Wnukom ???
Co za pesymizm !! Za 5 beda TV HD !!
Nie pesymizm tylko realizm. Nie ma szans na powszechną naziemną HDTV w Polsce w najblizszych 5-6 latach (w reszcie Europy też). Niby satelitarna ale: koszty, powszechność, standardy (nie uzgodnione).

Tak że na najbliższe lata pozostaje PAL/DVD. A dla takiego sygnału rozdzielczości CRT są wystarczające. Nie mówiąc już o tym, że jakość obrazu (kontrast, głębia koloru, dynamika ruchu) w CRT są po prostu o klasę lepsze niż w LCD i dużo lepsze niż w plazmie.
W 4RP na naziemna TVHD oczywiscie nie ma co liczyc ( jak i na autostrady) :cry: Co do reszty Europy to sadze ze rynek TV HD bedzie sie rozwijal i znajdzie swych klientow .
Co do jakosci obrazu CRT - LCD , to z czego ??
Z TV naziemnej , satelitarnej , DVD ????
Mialem okazje porownac jakosc obrazu z odtwarzacza DVD Pioneer DV989
na klasycznym TV Sony i LCD Bravia serii V z HDMI .
Roznica na korzysc LCD jest bardzo duza !!

pawel_l
17-06-2006, 17:22
W 4RP na naziemna TVHD oczywiscie nie ma co liczyc ( jak i na autostrady) :cry: Co do reszty Europy to sadze ze rynek TV HD bedzie sie rozwijal i znajdzie swych klientow .
Co do jakosci obrazu CRT - LCD , to z czego ??
Z TV naziemnej , satelitarnej , DVD ????
Mialem okazje porownac jakosc obrazu z odtwarzacza DVD Pioneer DV989
na klasycznym TV Sony i LCD Bravia serii V z HDMI .
Roznica na korzysc LCD jest bardzo duza !!
Nie wchodźmy w politykę :). Ale jesteś w błędzie w żadnym kraju UE nie ma aktulnie powszechnie wdrożonej HDTV w DVB-T (samo DVB-T jest w powijakach :)). Są pojedyncze emisje w stacjach kodowanych.
http://www.satkurier.pl/?hdtv/&kat=203
To że u nas rynek ten kierunek się nie rozwija to w dużej mierze wina samych stacji- jest zbyt mała konkurencja. Po co Polsat albo TVN mają łożyć kasę na coś co nie przyniesie im dodatkowych pieniędzy.

A co do jakości- to co widziałeś to czysta sugestia - albo kwestia ustawień. Z zasady działania LCD ma gorszy poziom czerni i odtwarzanie ruchu. Ale jeśli chciałeś (albo ktoś chciał) widzieć lepszy obraz na LCD to widziałeś. Abstrahując od takich drobiazgów jak sposób podłączeń itp.

jacekm22
17-06-2006, 21:07
W 4RP na naziemna TVHD oczywiscie nie ma co liczyc ( jak i na autostrady) :cry: Co do reszty Europy to sadze ze rynek TV HD bedzie sie rozwijal i znajdzie swych klientow .
Co do jakosci obrazu CRT - LCD , to z czego ??
Z TV naziemnej , satelitarnej , DVD ????
Mialem okazje porownac jakosc obrazu z odtwarzacza DVD Pioneer DV989
na klasycznym TV Sony i LCD Bravia serii V z HDMI .
Roznica na korzysc LCD jest bardzo duza !!
Nie wchodźmy w politykę :). Ale jesteś w błędzie w żadnym kraju UE nie ma aktulnie powszechnie wdrożonej HDTV w DVB-T (samo DVB-T jest w powijakach :)). Są pojedyncze emisje w stacjach kodowanych.
http://www.satkurier.pl/?hdtv/&kat=203
To że u nas rynek ten kierunek się nie rozwija to w dużej mierze wina samych stacji- jest zbyt mała konkurencja. Po co Polsat albo TVN mają łożyć kasę na coś co nie przyniesie im dodatkowych pieniędzy.

A co do jakości- to co widziałeś to czysta sugestia - albo kwestia ustawień. Z zasady działania LCD ma gorszy poziom czerni i odtwarzanie ruchu. Ale jeśli chciałeś (albo ktoś chciał) widzieć lepszy obraz na LCD to widziałeś. Abstrahując od takich drobiazgów jak sposób podłączeń itp.
No to wchodzimy w dyskusje w ktorej ja mowie ze to jest biale a ty mowisz ze jest czarne ... :(
Zapewniam Cie , ze to co widze na ekranie mego LCD nie jest sugestia !
:lol:
A polaczenie przez HDMI nie jest drobiazgiem ...

pawel_l
17-06-2006, 21:24
No to wchodzimy w dyskusje w ktorej ja mowie ze to jest biale a ty mowisz ze jest czarne ... :(
Zapewniam Cie , ze to co widze na ekranie mego LCD nie jest sugestia !
:lol:
A polaczenie przez HDMI nie jest drobiazgiem ...

Piszemy o dwóch różnych rzeczach. Porównywanie LCD "napędzanego" sygnałem z HDMI i CRT z sygnałem analogowym nie jest równorzędne. To co Tobie się podoba i co uważasz za "lepszy obraz" to tylko dwa elementy: nieco większa rozdzielczość i cyfrowa transmisja danych z odtwarzacza- praktycznie eliminująca jakiekolwiek zakłócenia i zniekształcenia obrazu. Natomiast te paramety obrazu LCD o których pisałem SĄ gorsze niż w LCD. Podłącz to LCD do odtwarzacza po jakimś analogu- wtedy będziesz mógł porównywać.

pawel_l
20-06-2006, 23:40
Właśnie jestem po seansie "Die another day" na ekranie o przekątnej ok. 2 m (czyli 80"). Oczywiście z rzutnika. Bomba. No i przynajmniej trochę przypomina to kino. Wszystkie plazmy i LCD niech się schowają.

hollly
17-07-2006, 12:25
miałem ten sam problem, lcd czy plazma, w koncu kupłem tv projekcyjny samsung za 2900 42 cale i jestem bardzo zadowolony

Luc Skywalker
20-07-2006, 21:00
Zanim bowiem HDTV stanie sie popularne i ogolnie dostepne bedziesz musial kupic nowy telewizor.

Moim zdaniem mylisz sie . Zobacz tutaj http://www.comcast.com/hdtv/
to rzeczywistosc . HDTV rozwija sie blyskawicznie . Ciezko trafic telewizor w sklepie bez HDTV . To co prawda w USA , ale zaczelo sie niedawno . Podobnie bedzie i w Polsce . Jezeli ktos teraz nie kupi TV z HDTV lub ready HDTV , to bedzie w plecy za kilka miesiecy .

Luc Skywalker
20-07-2006, 21:20
Jak sobie chcesz . Korzystalem juz z kilku serwisow , ale Comcast jest zdecydowanie najlepszy . Ceny maja takie jak wszyscy , ale oferta programowa jest bogata i na telefony ode mnie z reklamacja , ze cos nie dziala , reaguja blyskawicznie . Satelita nie zapewnia internetu z odpowiednia szybkoscia .

o***xx
20-07-2006, 22:47
Jak sobie chcesz . Korzystalem juz z kilku serwisow , ale Comcast jest zdecydowanie najlepszy . Ceny maja takie jak wszyscy , ale oferta programowa jest bogata i na telefony ode mnie z reklamacja , ze cos nie dziala , reaguja blyskawicznie . Satelita nie zapewnia internetu z odpowiednia szybkoscia .

Ale co ma piernik do wiatraka. Ja tez mam comcastowy internet a z telewizja mialam problem jaki opisalam. Ciesze sie ze nie podzielasz moich doswiadczen. Obecnie uzywam DishNetwork i jestem b. zadowolona.

Luc Skywalker
20-07-2006, 23:08
Ale co ma piernik do wiatraka. Ja tez mam comcastowy internet a z telewizja mialam problem jaki opisalam. Ciesze sie ze nie podzielasz moich doswiadczen. Obecnie uzywam DishNetwork i jestem b. zadowolona.

No to mamy ewenement .
Nie spotkalem jeszcze tutaj osoby/domu , gdzie internet z kabla a tv z satelity .
Podaj pierwsze trzy numery swojego nr tel .

o***xx
21-07-2006, 01:37
Ale co ma piernik do wiatraka. Ja tez mam comcastowy internet a z telewizja mialam problem jaki opisalam. Ciesze sie ze nie podzielasz moich doswiadczen. Obecnie uzywam DishNetwork i jestem b. zadowolona.

No to mamy ewenement .
Nie spotkalem jeszcze tutaj osoby/domu , gdzie internet z kabla a tv z satelity .
Podaj pierwsze trzy numery swojego nr tel .

o***xx
21-07-2006, 01:42
Ale co ma piernik do wiatraka. Ja tez mam comcastowy internet a z telewizja mialam problem jaki opisalam. Ciesze sie ze nie podzielasz moich doswiadczen. Obecnie uzywam DishNetwork i jestem b. zadowolona.

No to mamy ewenement .
Nie spotkalem jeszcze tutaj osoby/domu , gdzie internet z kabla a tv z satelity .
Podaj pierwsze trzy numery swojego nr tel .
Wiem, :wink: niestety, jak powiedziales satelitarny jest za powolny, a DSL na mojej ulicy niedostepny. Poniewaz lubisz serwis comcastu nie bede Cie raczyc historia por tytulem "jak musialam zatrzymac ich internet"... do czego ci ten numer?

Ariakan
21-07-2006, 06:49
...Jezeli ktos teraz nie kupi TV z HDTV lub ready HDTV , to bedzie w plecy za kilka miesiecy ...

eee... ? chyba jak kupi to będzie w plecy bo za kilka miesięcy za sprzęt tej klasy co dziś da tysiaczka albo dwa mniej :)

a za kilka lat kiedy z HD naprawdę będzie można korzystać i będzie powszechne jak dziś DVD, wypasiony sprzęt kupic za cenę dzisiejszego kineskopowca.

Luc Skywalker
21-07-2006, 12:08
Ale co ma piernik do wiatraka. Ja tez mam comcastowy internet a z telewizja mialam problem jaki opisalam. Ciesze sie ze nie podzielasz moich doswiadczen. Obecnie uzywam DishNetwork i jestem b. zadowolona.

No to mamy ewenement .
Nie spotkalem jeszcze tutaj osoby/domu , gdzie internet z kabla a tv z satelity .
Podaj pierwsze trzy numery swojego nr tel .
Wiem, :wink: niestety, jak powiedziales satelitarny jest za powolny, a DSL na mojej ulicy niedostepny. Poniewaz lubisz serwis comcastu nie bede Cie raczyc historia por tytulem "jak musialam zatrzymac ich internet"... do czego ci ten numer?

Wydaje mi sie , ze wdala sie niescislosc w twoich wypowiedziach . Podkreslenia pochodza ode mnie .
Pierwsze trzy nr tel pozwolilyby napisac mi wiecej .

Luc Skywalker
21-07-2006, 19:58
(....)
a za kilka lat kiedy z HD naprawdę będzie można korzystać i będzie powszechne jak dziś DVD, wypasiony sprzęt kupic za cenę dzisiejszego kineskopowca.

Podam przyklad samochodowy .
Po co wydawac ok 100 tys na nowy model samochodu , skoro najdalej za 4 lata bedzie nowy model .

pawel_l
21-07-2006, 22:16
(....)
a za kilka lat kiedy z HD naprawdę będzie można korzystać i będzie powszechne jak dziś DVD, wypasiony sprzęt kupic za cenę dzisiejszego kineskopowca.

Podam przyklad samochodowy .
Po co wydawac ok 100 tys na nowy model samochodu , skoro najdalej za 4 lata bedzie nowy model .

OK, dodaj tylko że za te 4 lata taki samochód kosztowałby (nowy) 25-40 tys.
No i teraz sytuacja jest podobna.

Ariakan
24-07-2006, 07:16
(....)
a za kilka lat kiedy z HD naprawdę będzie można korzystać i będzie powszechne jak dziś DVD, wypasiony sprzęt kupic za cenę dzisiejszego kineskopowca.

Podam przyklad samochodowy .
Po co wydawac ok 100 tys na nowy model samochodu , skoro najdalej za 4 lata bedzie nowy model .

ee ? a co ma piernik do wiatraka ? Ten nowy model wciąż będzie kosztował 100 tys :)