PDA

Zobacz pełną wersję : zdjecie humusu?



marcin_u
10-06-2006, 15:50
Na dniach bede sciagal humus z przyszlej drogi i zastanawiam sie czy warto sciagnac odrazu humus z miejsca gdzie bedzie stal dom? fundamenty beda dopiero robione na jesien wiec troche ta ziemia odkryta postoii..czy warto i nie zaszkodzi to w niczym sciagnac kilka miesiecy wczesniej humus?

ps. mam dosc wysoko wode gruntowa bo na 0,3-0,6mppt

Matti
10-06-2006, 22:02
Jestem na podobnym etapie i myślę ze zrobię to za jednym zamachem.Ziemia zostanie rozplantowana i może trochę poleżeć i przegnije.Mysle ze następnie zniweluje cały teren i odejdzie późniejsze gdzie z ta ziemia i inne przygody.

marcin_u
11-06-2006, 22:07
czyli nie ma zadnych przeciwwskazan zeby kilka miesiecy wczesniej sciagnac humus? moze sobie tak lezec teren odsłoniety?

Bredka
11-06-2006, 22:17
pod warunkiem, że fundament bedzie osadzony duzo głębiej. W innym przypadku wierzchnia warstwa się rozpulchni, nie będąc dobrym podkładem pod budynek (trzeba wtedy zagęszczać) No i nie zostawiać na zimę...

brams
11-06-2006, 22:19
Nie ma, ale po co?
I tak (zapewne) weźmiesz sprzęt do wykopania fundamentów, zatem możesz to zrobić wtedy za jednym zamachem.

Zukow
12-06-2006, 09:52
Z tego co wiem to takie działanie jest błędne.
Wynika to z tego, że nasiona osiądą w powstałej odkrywce i mogą rozpocząć cykl życiowy.

Po to zdejmujesz humus aby nie mieć biologicznej warstwy która może powodować kłopoty /gnicie, zmiana obiętości, kiełkowanie ziaren i wysadzanie to pewnie w najmniejszym stopniu/

Ale to Twoja decyzja. :wink: