PDA

Zobacz pełną wersję : miejsce na hydrofor



Ella
11-03-2003, 10:57
Bardzo proszę o objaśnienie mojej laickiej głowie kwestii, której nie zrozumiałam w ostatnim Muratorze.
Otóż w artykule o hydroforach była mowa o zapotrzebowaniu na sporą kubaturę pomieszczenia, w którym hydrofor ma się znajdować. Z tym, że użyto określenia "tradycyjne hydrofory". W ostatnim zdaniu natomiast przeczytałam, że "nowoczesny hydrofor" może się zmieścić nawet w szafce pod zlewem.
Czy to oznacza, że "nowoczesny hydrofor" nie potrzebuje tak dużej kubatury pomieszczenia gospodarczego?
Jest to dla mnie bardzo istotne, gdyż moja kotłownia nie spełnia wymogów opisanych w artykule - musiałabym ją w razie czego powiększyć, co byłoby bardzo kłopotliwe.
Pozdrawiam i liczę na odzew!!! :smile:

Ella
15-03-2003, 17:45
Być może zadałam pytanie w sposób zbyt zawiły, więc spróbuje wprost:
JAKA KUBATURA POMIESZCZENIA GOSPODARCZEGO JEST KONIECZNA, ABY UMIEŚCIĆ W NIM NOWOCZESNY HYDROFOR?
Pozdrawiam i liczę na Waszą pomoc :smile: !!!

Jola_
17-03-2003, 09:34
Ella z powodu awarii systemów nasze wypowiedzi zniknęły dlatego piszę jeszcze raz.

U nas hydrofor (nie wiem nowoczesny, czy tradycyjny), z powodu głośności w działaniu, będzie usytuowany w pomieszczeniu gospodarczym przy garażu. Nie wyobrażam sobie takiego ustrojstwa, w żadnym wydaniu, umieszczonego w szafce kuchennej!

Ella
18-03-2003, 09:26
Jolu, dzięki za odzew :smile: .
Nawet nie przyszło mi do głowy, żeby umieszczać hydrofor w szafce kuchennej :wink: (to był tylko cytat z Muratora).
Rzecz w tym, że moja kotłownia (jedyne miejsce, w którym hydrofor może się znaleźć) będzie miała 3 m2, kubaturę ok.8 m3 - czyli dokładnie tyle, ile wg norm potrzeba na piec z otwartą komorą spalania.
Ale powstaje pytanie, czy jest to wystarczająca ilość miejsca na hydrofor - informacje w w/w artykule były dla mnie niejednoznaczne.
Jeśli ktoś potrafi mi to wyjaśnić, to będę wdzięczna! :razz:
Pozdrawiam serdecznie!!!

Jola_
18-03-2003, 10:10
Ella wiem, że to nie Twój wymysł z tym hydroforem w szafce. Również widziałam w Muratorze to zdjęcie i nie mogłam wyjść z podziwu nad pomysłowością.
U mnie w domu prawie cały parter jest przestrzenią otwartą, łazienki mają po 4 m2 więc też odpadają. Nie posiadamy w domu żadnych pomieszczeń gospodarczych. Jedynie w garażu jest wydzielone takie pomieszczenie. Z umiejscowieniem hydroforu też mamy problem. Mieliśmy kilka takich roboczych pomysłów, łącznie z wybudowaniem z kręgów betonowych bunkra koło domu. Uznaliśmy jednak, że taki "bunkier" wybetonujemy ale w pom.gosp. w garażu.
Może też nie jest to najlepszy pomysł, ale lepszy od szafki kuchennej.

Ella
18-03-2003, 10:17
Jolu, czy te kręgi betonowe mają pełnić rolę zapory akustycznej?
Ciekawa idea, daj znać, jak się sprawdza!
U mnie akustyka będzie kwestią wielkiej wagi , bo kotłownia znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie gabinetu.
Pozdrówka! :smile:

Jola_
18-03-2003, 13:26
No właśnie, u mnie musiałby być zainstalowany w łazience czyli w centralnym punkcie domu, tak więc i jego praca byłaby słyszalna w każdym zakątku domu jednakowo. Dlatego moje rozważania dot. upchnięcia hydroforu, początkowo niezrozumiałe dla męża, wreszcie doczekały się jego uwagi. Jeśli chodzi o szczegóły np. ocieplenie, wentylacja czy wyciszenie to już pozostawiam fachowcowi czyli mężowi.
Jak to się będzie sprawowało, czas pokażehttp://www.ifb.pl/~qba/ikonki/smile.gif!
Pozdrowionka

godul1
18-03-2003, 13:30
a może tak pompa hudroforowa np. Grundfossa - bezzbiornikowa? Ustrojstwo to jest wielkości odkurzacza i jak na moje ucho dosyć cicha.

Jola_
19-03-2003, 12:56
Chyba nie w każdym przypadku jest to prosta sprawa.
Na mojej działce jest pomarańczowa woda. Ujęcie wody jest ok. 20-25 m od domu. Czy ta pompa pociągnie wodę na taką odległość i jak rozwiązać, w tym przpadku, sprawę filtrów?
No właśnie, może wiecie jakie filtry powinnam zastosować aby pozbyć się koloru wody?

Ella
25-03-2003, 09:00
Jolu, nie miałam jeszcze czasu obejrzeć dokładnie Muratora 4/2003, ale wydaje mi się, że jest artykuł o filtrach :smile:.

Ella
25-03-2003, 09:12
Godul1 - ciekawa idea, tylko czy uniwersalna? Czy ta pompa może być zainstalowana wszędzie, czy też wymaga jakichś specjalnych "okliczności przyrody"?
pozdro

godul1
25-03-2003, 10:02
z tego co wiem to ta pompa nie ma jakiś specjalnych wymagań. podłącza się ją do gniazdka i tyle. Najlepiej udaj się do jakiegoś dużego sklepu z pompami(w Warszawie znam taki jeden) i spytaj fachowca. Poszukiwałem swego czasu takiej pompy i z tego co pamiętam to pompa ta jest bardzo wydajna i cicha. Włącza się samoczynnie w momencie poboru wody. z pewnością można ją stosować do tradycyjnych studni kopanych. Nie pamiętam jaką miała wysokość zasysania wody stąd też nie wiem czy nadaje się do głębinówek.

Ella
25-03-2003, 12:10
Godul1 -dzięki, postaram się to sprawdzić.
pozdrawiam :smile:

Jola_
27-03-2003, 17:43
Właśnie przerabiamy dogłębnie temat filtrów.
Robimy rozeznania w sklepach specjalistycznych i każdy bezradnie rozkłada ręce i kręci głową. Może..., kiedyś..., ktoś.... nam coś doradzi? Może znajdzie się prawdziwy fachowiec?

Piotr28KR
10-12-2009, 11:01
U mnie sprawdziło się taki rozwiązanie:
Precz z zestawami. Pompa jest w studni, hydrofor stojący w małej kotłowni.
Zalety: bezszelestna praca, zanurzona pompa wtłacza wodę a nie zasysa, wiec nie ma żadnego problemu z zapowietrzaniem, zalewaniem rur gdy słabe ssanie itp. Odpowiedniej długości i szczelny przewód elektryczny na zamówienia przy pompie montują przed sprzedażą.

brylekpl
04-06-2013, 15:42
U mnie sprawdziło się taki rozwiązanie:
Precz z zestawami. Pompa jest w studni, hydrofor stojący w małej kotłowni.
Zalety: bezszelestna praca, zanurzona pompa wtłacza wodę a nie zasysa, wiec nie ma żadnego problemu z zapowietrzaniem, zalewaniem rur gdy słabe ssanie itp. Odpowiedniej długości i szczelny przewód elektryczny na zamówienia przy pompie montują przed sprzedażą.

Czy w takim wypadku miejsce ustawienia hydrofora nie musi odpowiadac warukom technicznym (kubatura, wodoszcezlna instalacja itp)?
mam zamiar w ten sam sposob rozwiazac temat glosnosci. Pompa w studni juz jest i na budowie sluzy b.dobrze.

gumis107
18-07-2013, 21:57
A ja mam hydrofor w studni,po prostu zrobilem polke z OSB nad powierzchnia wody i tak on sobie grzecznie stoi,zero halasu w domu,nie zajuje miejsca ,wiec same zalety