PDA

Zobacz pełną wersję : działka rolna i dalsze plany



Niki*
14-06-2006, 15:36
witam wszystkich, wiem że na forum jest duzo informacji więc prosze nie zabijcie mnie po prostu chciałabym mieć odpowiedź na swoje pytania żebym mogła się uspokoić.
Zamierzam właśnie kupić działkę rolną 2,14 ha, ziemia jest IV klasy działka ciągnie się od domów do góry aż do lasu w kształcie prostokąta, to że zaczyna się aż od domów sprawia, że są blisko media, i droga dodatkowo na końcu działki od drogi asfaltowej jest 50 m drogą polną również dojazd, zamierzam wybudować dom (tam blisko zabudowań) a za domem małą stajenkę na 2-3 konie, dalej aż do lasu wybiegi. Działka jest zgłoszona do gminy żeby została ujęta w planach zagospodarowania. Moje pytanie:
czy działka jeszcze bez mediów a tak duża 2,14 ha już staje się siedliskową czy dalej jest rolna aż zrobię media (chodzi o pieniądze na nią z książeczki mieszkaniowej a tu musi być to działka budowlana lub siedliskowa) czy są możliwe problemy z uzyskaniem pozwolenia za budowę? właściciel mówi że nie i sam chcę nam pomóc w tych wszystkich urzędach załatwiać sprawy POMÓŻCIE !!!

oskar0259
14-06-2006, 22:47
1. Jeśli chcesz budować dom w siedlisku, to musisz wiedzieć, jaka jest średnia powierzchnia gospodarstwa w gminie (Twoje powinno byc co najmniej takie samo). W tej wersji unikniesz procedury związanej z ustalaniem WZ (i sprawdzania, czy spełniasz warunki określone w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (Dz. U. 2003, Nr 164, poz. 1588).
W § 3. pkt. 1 zapisano, iż w celu ustalenia wymagań dla nowej zabudowy i zagospodarowania terenu właściwy organ wyznacza wokół działki budowlanej, której dotyczy wniosek o ustalenie warunków zabudowy, obszar analizowany i przeprowadza na nim analizę funkcji oraz cech zabudowy i zagospodarowania terenu w zakresie warunków, o których mowa w art. 61 ust. 1-5 ustawy. Przepisy te brzmią:
1. Wydanie decyzji o warunkach zabudowy jest możliwe jedynie w przypadku łącznego spełnienia następujących warunków:
1) co najmniej jedna działka sąsiednia, dostępna z tej samej drogi publicznej, jest zabudowana w sposób pozwalający na określenie wymagań dotyczących nowej zabudowy w zakresie kontynuacji funkcji, parametrów, cech i wskaźników kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu, w tym gabarytów i formy architektonicznej obiektów budowlanych, linii zabudowy oraz intensywności wykorzystania terenu;
2) teren ma dostęp do drogi publicznej;
3) istniejące lub projektowane uzbrojenie terenu, z uwzględnieniem ust. 5, jest wystarczające dla zamierzenia budowlanego;
4) teren nie wymaga uzyskania zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne albo jest objęty zgodą uzyskaną przy sporządzaniu miejscowych planów, które utraciły moc na podstawie art. 67 ustawy, o której mowa w art. 88 ust. 1;
5) decyzja jest zgodna z przepisami odrębnymi. (...)

2. Jeśli chcesz budować dom (w "normalnej" zabudowie), to musisz spełnić wszystkie wyżej wymienine warunki. Co do mediów - wystąp do dostawców o określenie warunków przyłączenia. Wtedy będziesz wiedziała więcej - czy np. dostawcy nie zbudują sieci na własny koszt.[/url]

Danusieńka
18-06-2006, 18:16
Niki* Witam, jeżeli chcesz budować tzw. "zabudowę zagrodowę"-siedlisko, to średnia gruntów gospodarstwa rolnego we Wrocławiu jest 1,90ha, więc spełniasz ten warunek. Złóż w UM dokumenty na wydanie WZ na siedlisko. W międzyczasie załatwiaj z enegretyką i inne media. Ja czekam prawie 4 m-ce na WZ dotyczące "siedliska". Pozdrawiam :wink:

wari
18-06-2006, 23:35
Nie wiemy czy chodzi o działkę we Wrocławiu. Poza Wrocławiem to jest zwykle więcej niż 4-6 ha.

Danusieńka
19-06-2006, 08:31
Witam, tak to prawda -Jelcz Laskowice to inna gmina a średnią gruntów oblicza się w danej gminie na początku roku kalendarzowego i taka obowiązuje na dany rok. Pozdraw. :wink:

TS147
10-07-2006, 20:17
Niki* Witam, jeżeli chcesz budować tzw. "zabudowę zagrodowę"-siedlisko, to średnia gruntów gospodarstwa rolnego we Wrocławiu jest 1,90ha, więc spełniasz ten warunek. Złóż w UM dokumenty na wydanie WZ na siedlisko. W międzyczasie załatwiaj z enegretyką i inne media. Ja czekam prawie 4 m-ce na WZ dotyczące "siedliska". Pozdrawiam :wink:


Witam,

podłączę się do tematu :wink: . Czy ja jako osoba pracująca umysłowo (czyli nie mająca NIC wspolneg :wink: z rolnictwem) mam szansę wybudować dom na działce siedliskowej?

Mam możliwość zakupu takiej działki (2000m2) - na działce obok stoi juz dom (działka obok ma też około 2000m2).

Z tego co czytałem muszę później wydzierżawić 1ha ziemi - moge zrobic to w dowolnym miejscu w Polsce, czy też muszę w tej samej gminie?

Czy da się jakoś pominąc tą dzierzawę?

Pzdr,
TS

Danusieńka
11-07-2006, 01:41
Musisz wystąpić do UM z zapytaniem, może ta działka ma zgodę na przeznaczenie na cele nie rolnicze. Są obszary, które miały plany do końca 2003r i teraz nadal jest aktualna zgoda Wojewody na przeznaczenie na cele nierolnicze. Jeżeli w promieniu 150m jest budynek to próbuj wystąpić o "war. zabud", ale najpierw dowiedz się czy jest zgoda Wojewody, tylko musi wystąpić właściciel /tak mi się wydaje/. Tę odpowiedź- pismo otrzymasz do miesiąca, a "war. zab" to długo , może być nawet do 5, 6-ciu m-cy. :wink: