PDA

Zobacz pełną wersję : Rury C.O miedź



Robertrem
17-06-2006, 22:35
Witam
chciałem zapytać jaka jest standardowa gr. rur do rozprowadzenia c.o
Mam piec URLICH 24 kw zamknięta komora spalania, 100 m2 chaty do ogrzania i teraz nie wiem czy fi 22 na zasilenie główne, a potem fi 18 do grzejników, czy fi 18 zasilenie glówne a potem fi 15 do grzejników. może ktoś poradzi bo nie wiem jakie zakupy robić, zawory termo 3/8 czy 1/2 cala. Instalacja z miedzi jak mówiłem, pozdrawiam!!! :wink:

Piotr G
18-06-2006, 09:09
Jestem instalatorem i nie ma reguły, tego nie ga sie określić tak ogólnie wszystko zależy od mocy i długości działki (odcinek rury o takim samym obciążeniu) krótko mówiąc należy wykonać obliczenia hydrauliczne albo mieć doświadczenie kilkuletnie w instalatorstwie. Przy doborze na oko problem może wystąpić przy regulacji wstępnej niektóre zawory mogą szumieć przy pracy, a do innich grzejników nie dojdzie ciepło wcale

W okolicach Poznania chętnie pomogę przy doborze średnic

Pozdrawiam serdecznie

Piotr

Grzesiek13
18-06-2006, 16:41
Dokładnie j/w.

tomasz sulej
18-06-2006, 19:29
Witam. Jeżeli masz do ogrzania 100 m2 to w zupełności wystarczą Tobie rury fi 22 jako wyjsciowe czyli zasilanie i powrót C.o. Jeżeli zas chodzi o samą regulacje hydrauliczną to kup zawory z możliwościa kryzowania 1/2 cal. Same rury przyłaczeniowe do grzejników to fi 15. Generalnie powiniem to obejrzec jakis instalator, który odpowiednio dobierze Tobie srednice rur. Na pewno pierwsza srednica nie zmieni sie czyli 22 wystarczy. Generalnie bedziesz potrzebował rury fi 22,18,15 mm. Jeżeli nie masz doswiadczenia nie zabieraj sie za to. Pozdrawiam Tomek

Robertrem
18-06-2006, 20:33
Bardzo Ci Tomek dziękuję za podpowiedź mam w temacie doświadczenie bo swoje centralne które mam obecnie w domu wykonałem sam tyle, że z rur stalowych gwintowanych o średnicy zasilenia 3/4 cala przechodzących w 1/2 cala przy grzejnikach i powrocie 3/4 cala. Całość instalacji spisywała się świetnie przy ogrzewaniu gazowym jeszcze na piecu stojącym który montowałem w roku 1994 i obecnie przy lekkich przeróbkach na piecu URLICh 24KW . Ale wiesz, robiłem to 12 lat temu i była inna mentalność rok temu kupiłem urlicha a w tym roku robię genrralkę chaty i chcę zmienić instalację. Mam jeszcze jedno pytanie czy posiadając sterownik pokojowy do pieca CO potrzeba zakładać zawory termostatyczne, czy mogą być zwykłe???

1950
18-06-2006, 20:41
zawory termostatyczne zawsze opłaca się założyć,
pozwolą Ci one na zapanowanie nad ciepłem a co się z tym wiąże na ograniczenie kosztów ogrzewania,
sterownik pokojowy pilniuje Ci tylko temperatury w jednym tzw. reprezentatywnym pomieszczeniu,
zwykłe zawory będą Ci puszczały do grzejnika zawsze taką samą ilość czynnika grzewczego i nie ważne, że akurat świeci słońce i dogrzewa to pomieszczenie, czy też masz imprezę i 15 gości grzeje to pomieszczenie jak dodatkowy grzejnik,
przy zwykłym zaworze grzejnik będzie dalej grzał, przy zaworach termostatycznych, termostat nie dopuści do tego, każdy wzrost temperatury ponad zadaną, spowoduje przymknięcie zaworu i ograniczenie zużycia paliwa

Robertrem
18-06-2006, 21:08
Fiu Fiu dziś długo nie trzeba czekać na sensowne odpowiedzi, fajosko!!!
Więc zrobię taki zakup!!! Mam nadzieję, że będzie oki :D