PDA

Zobacz pełną wersję : Ogrodzenia-Zywe ogrodzenie



tadeos
18-06-2006, 20:06
Witam
Bedac dwa late temu przejazdem we Francji (Mende) widzialem ciekawy plot/ogrodzenie z zywej wikiny (chyba).Byly to posadzone co 15 cm. kijki wiklinowe z tym, ze kazda kolejna byla wygieta jedna w lewo a nastepna w prawo.Z tego tworzyla sie swoista siatka, ktora na przecieciach byla zwiazywana tworzac oczka 15X15 cm.Ogrodzenie blo azurowe i mialo ok 1.5 m wysokosci.Bylem tam zima a na pewno latem witki wiklinowe sie zazielenia i bedzie wygladalo to ogrodzenie jeszcze bardziej imponujaco.
Czy ktos ma moze doswiadczenie w budowaniu tego rodzaju ogrodzenia.Chetnie dowiedzial bym sie wiecej technicznych szczegolow bo sam bym chcial takie wykonac.

Tadeos

kaskaa
20-06-2006, 13:19
http://www.openkontakt.com/oferty/wspolne/search.php?slowo=wierzb&s=1&site=bialystokonline&dzial=ogrod

zielonooka
20-06-2006, 13:51
Witam
Bedac dwa late temu przejazdem we Francji (Mende) widzialem ciekawy plot/ogrodzenie z zywej wikiny (chyba).Byly to posadzone co 15 cm. kijki wiklinowe z tym, ze kazda kolejna byla wygieta jedna w lewo a nastepna w prawo.Z tego tworzyla sie swoista siatka, ktora na przecieciach byla zwiazywana tworzac oczka 15X15 cm.Ogrodzenie blo azurowe i mialo ok 1.5 m wysokosci.Bylem tam zima a na pewno latem witki wiklinowe sie zazielenia i bedzie wygladalo to ogrodzenie jeszcze bardziej imponujaco.
Czy ktos ma moze doswiadczenie w budowaniu tego rodzaju ogrodzenia.Chetnie dowiedzial bym sie wiecej technicznych szczegolow bo sam bym chcial takie wykonac.

Tadeos


to ja sie postaram zrobic fotke ogrodzenia sasiada :wink: - tez ma z wikliny - fajnie to wyglada (bo jeszzce jakis bluszcz mu sie po tym pnie) :wink:

świercz
21-06-2006, 10:37
tadeos a nie masz zdjęcia tego ogrodzenia??? zaintrygowało mnie to... ciekawie może to wyglądać.

zielonooka
01-07-2006, 13:41
Mam te fotki - nie wiem czy o cos takiego chodzilo :wink: - bo to taki malenki ogrod ogrodzony, no i nie azurowe a raczej scisle "plecione" ale chyba sprawdza sie dobrze

Wogole o duzo ladniej sie to prezentuje w rzeczywistosci niz na fotce (ale to sie juz klaniaja moje umiejetnosci fotografowania :oops:)

http://images3.fotosik.pl/95/aedea03d054dda74.jpg (www.fotosik.pl)

http://images3.fotosik.pl/95/9a9ab162a9b4b7b5.jpg (www.fotosik.pl)



http://images1.fotosik.pl/96/f856147a041861f1.jpg (www.fotosik.pl)

2112wojtek
01-07-2006, 15:46
Mysle, ze nie o to tadeosowi chodzilo. Z jego opisu wynika , ze to zywoplot tzw zaplatany, tworzony bezposredno z materialu nasadzeniowego. U Ciebie "Zielona" to plot wiklinowy obsadzony.
Opis tego co widzial tadeos we Francji znajduje sie wraz z metoda jego zalozenia, w sarmackiej rozprawie pt. "Jak zywy plot z glogu bialego posadowion byc powinien". Nie wiem czy dobrze przytoczylem nazwe rozprawki, kiedys drukowal ja w oryginale "Dom i Ogrod".
Spsobo tworzenia nie jest trudny, jednak pracochlonny i czas do pelnego wzrostu trwa przy takim zywopolocie ok 5lat, lecz pozniej to juz tylko bajka - ciecie regulujace co 2 lata. Zywoplot taki ma do 2,5 m wysokosci, szerokosc do 60-80cm.
Z tego co pamietam to sadzi sie go nastepujaco :
1.wsadza paliki drewniane o wys ok 180cm co 2 m
2.rozciaga sie sznurek miedzy palikami, tak jak dla winorosli co 40cm
3.sadzonki glogu bialego co ok 25cm
4. po roku robi sie pierwsze ciecie powyzej oczka na wysokosci ok 25 cm
5. puszcza sie pedy /widelki/ do pierwszego sznurka, w razie potrzeby krzyzujace sie pedy podwiazuje
6.po kazdym nastepnym roku powtarza sie zabieg z cieciem / z kazdego ciecia odrastaja min. 2 pedy , jesli wiecej wowczas pozostawiamy 2 najsilniejsze
7. po 5 roku zywoplot powinien miec juz ok 2 m wysokosci.
8. paliki i sznurek /powinien byc konopny po 7-8 latach prawdopodobnie zgnija :D jesli nie mozna je wyjac.

Zywoplot niezwykle malowniczo ponoc wyglada zima , nawet kiedy opadna liscie, jest niezwykle mocny , nie ma mowy , zeby obce psy przechodzily do ogrodu, jest niezwykle trudny do tego zeby sforsowal go nawet czlowiek .
Oprocz glogu bialego mozna go "posadowic" pewnie z innego ziela , podane nawet byly zamienniki , ale nie pamietam. Widzialem jako pachole taki pleciony plot-zywy w arboretum goluchowskim.Sladu po nim nie ma juz a czy bialego glogu byl- tez nie wiem.