PDA

Zobacz pełną wersję : Koszty nośników energii w UE



Opaves
12-03-2003, 18:01
Witajcie :smile:
Nadal stoję przed problemem wyboru ogrzewania (odpada gaz ziemy i węgiel)... Pomyślałem, że ceny nośników energii w dłuższym okresie czasu będą zbliżać się do tych w Unii Europejskiej. Pytanie tylko, jakie to ceny? Zapewne różnie jest w różnych krajach ale... Może ktoś ma jakieś informacje?
Pozdrowienia,
Marek

tom soyer
14-03-2003, 09:14
dla znajacych niemiecki
niemcy:
http://jugendumwelt.de/strom/kosten.html
http://www.erdgas.ch/index.php3?off=&active_cat=erdgas_ch&subcat_id=7

tom soyer
14-03-2003, 09:19
trzeba dodatkowo zauwazyc ze w UE (Niemczech, Austrii - od tej strony znam temat) koszty infrastruktury sa kilkakrotnie wieksze niz u nas. W polsce jednak monopole (szczegolnie panstwowy) maja sie najlepiej bo zawsze przezyja nie tylko z naszych oplat ale w razie czego z naszych podatkow.
np wybudowoanie w polsce przez spolecznosc wlasnej elektrowni wiaze sie z koniecznoscia przylaczenia do "monopolu" i to jeszcze na jego warunkach. i co takiemu mozna zrobic? kiedy bedziemy mogli kupowac prywatnie tansza energie np w niemczech albo we francji?

Martin
14-03-2003, 11:27
TomSoyer,
linki które podałeś nie działają, może podasz co w nich było.

tom soyer
14-03-2003, 11:59
u mnie dzialaja bez problemu - tabele zestawien kosztow pradu z innymi nosnikami (przez firme energetyczna) oraz gazu ziemnego (przez firme gazowa). mimo pewnej tendencyjnosci zestawien mozna powiedziec ze sa w miare prawdziwe.

tom soyer
14-03-2003, 12:02
Anbieter Bewag Klassik („Normal&#8220:wink: Yello („Normal&#8220:wink: Lichtblick („Öko&#8220:wink: Naturstrom AG („Öko&#8220:wink:
Grundgebühr monatlich 4,59 Euro 7,10 Euro 5,90 Euro 7,80 Euro
pro Kilowattstunde 17,19 Cent 15,93 Cent 15,90 Cent 17,80 Cent

- to w skrocie, cena zalezy od rocznego zuzycia, odleglosci, mocy chwilowej itd, ciekawe jest porownanie roznych zrodel energii elektrycznej np z elektrowni wiatrowych gdzie udzial Niemiec bije wszystkie inne kraje o dwie epoki (pomijam ze ich stac na inwestycje - reszta to zysk).

Szaruś
08-09-2004, 21:05
U mnie koszt 1 kWh w przeliczeniu na PLN to:

gaz: 0,1 PLN + VAT
prąd (taryfa nocna): 0,23 PLN + VAT
prąd (taryfa dzienna): 0,44 PLN + VAT

neuron
30-09-2004, 18:30
Ale numer to tak jak u mnie ;-).

A na powaznie to ciekawe jaki model rynku przyjmie nasz kraj.
Np. gaz w Niemczech maja kilkakrotnie drozszy od Albionu.
W Szwecji oplaca sie mieszac druga taryfe z olejem opalowym.
A wszedzie pellets bije na glowe inne paliwa poza drewnem.
Co bedzie z podatkiem od emisji COx-u?

KLAMKA
25-04-2006, 22:17
budujemy w tej chwili dom energoszczedny - dom o powierzchni 9 x 11 metrow - z drzewa ale z paneli firmy merk, z ogrzewaniem wody technicznej czyli lazienka i maszyna do mycia naczyn = energia sloneczna , odzysk wody deszczowej , ocieplany zewnetrznie wata drewniana, i panelami pavaterm , pokryty okladzina z drzewa, z wentylacja typ studnia kanadyjska, ogrzewanie piecem do 7Khw albo typ okofen albo godin na granulat drzewny o autonomii 28 godzin, potrojne oszklenie okien, w lazienkach typ grzejnikow szuszarka recznikow - w przyszlosci wlasny wiatrak ogrodowy. Dom bez ogrzewania centralnego. Acha mamy zrobione orzeczenia i badania geologiczne terenu oraz wyliczenia termiczne . Korzystamy z kredytu podatkowego 50% wartosci bez VAT na wszystkie urzadzenia oraz w ramach programu dom inowacyjny i energooszczedny wojt gminy zwalnia nas z podatku katastralnego na okres 15 lat. Wiem w niemczech austrii awantaze na pewno sa lepsze - wiem ze energie wyprodukowana przez siebie mozna sprzedac na lepszych warunkach niz u nas - u nas panstwo narazie placi kiepsko za skup energii wiec nawet nie informowalam sie w tym celu i nie podam dokladnych danych i cen. Na reszte moge sluzyc informacja.