PDA

Zobacz pełną wersję : Jak zaizolować fundamenty?



Tommar
18-06-2006, 21:54
Mam ściany fundamentowe z bloczków na wysokość 120 cm z czego 45 cm będzie ponad poziomem ziemi i zacząłem izolować je na razie od środka dysperbitem. Na zewnątrz będę dawać dysperbit, styropian i siatkę. Mam pytanie czy od razu izolować ściany od zewnątrz na całej wysokości do końca cokołu, czy też może dać styropian na wysokość płyty czyli 1 m, a cokół ocieplić poźniej po wymurowaniu ścian? Przecież styropian nawet zabezpieczony siatką na cokole może ulec uszkodzeniom przy stawianiu ścian parteru. Poradźcie!!!

Tommar
19-06-2006, 08:02
Wiem, że ten temat był wałkowany wielokrotnie, ale po przeczytaniu tysięcy postów sam już nie wiem co i jak robić. Pomóżcie!!!

Szarbia
19-06-2006, 08:35
Troche z innej beczki.
Zajrzyj na ta strone:
http://pl.schoeck.com/index.php?scriptlet=Schoeck/Products&id=2&pID=15&prID=1

Jest tam w ofercie ten bloczek, ktory kladzie sie jako pierwsza warstwe na bloczki fundamentowe.
http://pl.schoeck.com/upload/Images/Web/mid_1089097729.jpg

Dzieki temu oddziela sie cieplnie fundament od sciany i cieplo nie ucieka pod plyte na gruncie

anpi
19-06-2006, 13:45
Zdecydowanie zostaw ocieplenie cokołu na później, uszkodzenie styropianu jest nieuniknione.

Tommar
19-06-2006, 21:04
Dzięki za odpowiedź. Dzisiaj rozmawiałem z zaprzyjaźnionym murarzem i on twierdzi, że powinienem przykleić do bloczków styropian na połówkę płyty tj. 50 cm na to wkleić siatkę i dopiero później posmarować to wszystko dysperbitem. Cokół też radzi zrobić później. Czy ten pomysł aby nie smarować bloczków dysperbitem tylko przykleić styropian i jw. jest dobry?

anpi
19-06-2006, 22:47
Dzięki za odpowiedź. Dzisiaj rozmawiałem z zaprzyjaźnionym murarzem i on twierdzi, że powinienem przykleić do bloczków styropian na połówkę płyty tj. 50 cm na to wkleić siatkę i dopiero później posmarować to wszystko dysperbitem. Cokół też radzi zrobić później. Czy ten pomysł aby nie smarować bloczków dysperbitem tylko przykleić styropian i jw. jest dobry?

Moim zdaniem to głupi pomysł. Styropian jest podatny na uszkodzenia i taka izolacja może po pewnym czasie stracić ciągłość. A ściana będzie stała (i dysperbit będzie się jej trzymał).

wiaterwiater
19-06-2006, 22:52
Nikt nigdy nie potrafił mi wytłumaczyć, po co dawać dysperbit na ściany fundamentowe od wewnątrz ?

anpi
19-06-2006, 22:56
Nikt nigdy nie potrafił mi wytłumaczyć, po co dawać dysperbit na ściany fundamentowe od wewnątrz ?

Bo to nie ma sensu. Wilgoć atakuje fundament od zewnątrz, a nie od wewnątrz.

jabko
20-06-2006, 05:34
Bo to nie ma sensu. Wilgoć atakuje fundament od zewnątrz, a nie od wewnątrz.

hmmm

Mój kuzyn początkiem tegorocznej wiosny miał w nowo remontowanym domu jakieś 10cm wody.
Bez żadnych dziur, rzek itp. Po prostu dom na łące gdzie poziom podłogi jest około 20-30cm powyżej poziomu gruntu.
A na łące wcale woda nie stała.

Jakiś lokalny geniusz od "wody" stwierdził ze to cisnienie wody w gruncie wyparło ją pod domem.
Dom stoi już kilkadziesiąt lat (dom babci) i nigdy wcześniej nic takiego nie miało miejsca.

Teraz robia drenaż.

A ja sam nie wiem jak to jest ze smarowaniem od wewnątrz. :o
Ale wody nie lubie i chyba posmaruje :x

Geno
20-06-2006, 06:47
Nikt nigdy nie potrafił mi wytłumaczyć, po co dawać dysperbit na ściany fundamentowe od wewnątrz ?

Bo to nie ma sensu. Wilgoć atakuje fundament od zewnątrz, a nie od wewnątrz.

Dlaczego tylko od zewnątrz?

toomas
20-06-2006, 08:03
Mi też się wydaje że od wewnątrz malowanie dysperbitem jest zbędne...

Geno
20-06-2006, 08:08
Mi też się wydaje że od wewnątrz malowanie dysperbitem jest zbędne...

Cóż ja nie pisałem o tym aby izolowanie w dosyć "suchych" warunkach było niezbędne tylko mnie dziwi nieco teza,iż wewnątrz nie ma wilgoci.

toomas
20-06-2006, 08:22
Geno - masz rację. Jak już pisałeś we wcześniejszych swoich wątkach na ten temat, woda (o ile nie jest agresywna) nie ma złego wpływu na fundament betonowy. Ja wychodzę też z takiego założenia i u siebie maluje tylko od zewnątrz.

Geno
20-06-2006, 08:25
Geno - masz rację. Jak już pisałeś we wcześniejszych swoich wątkach na ten temat, woda (o ile nie jest agresywna) nie ma złego wpływu na fundament betonowy. Ja wychodzę też z takiego założenia i u siebie maluje tylko od zewnątrz.

Dokładnie* :wink:


*tyczy się elementów niezbrojonych albo stosunkowo niewiele zbrojonych z dużą otuliną jak ława betonowa np.

jabko
20-06-2006, 09:31
A jak jest z izolacją na ławie ??
Stosuje się papę na ławę pod ściankę fundamentową czy nie ??

toomas
20-06-2006, 09:33
A jak jest z izolacją na ławie ??
Stosuje się papę na ławę pod ściankę fundamentową czy nie ??
Ja nie zastosowałem. Ławe mam wylaną w gruncie w folii. Izolację poziomą robie dopiero na ściance fundamentowej. Sciankę maluje z zewnątrz dyspewrbitem, na to 5cm styro, siatka klej i cos na to :))

anpi
20-06-2006, 13:11
Nikt nigdy nie potrafił mi wytłumaczyć, po co dawać dysperbit na ściany fundamentowe od wewnątrz ?

Bo to nie ma sensu. Wilgoć atakuje fundament od zewnątrz, a nie od wewnątrz.

Dlaczego tylko od zewnątrz?

A skąd się bierze wewnątrz?

Geno
20-06-2006, 13:13
Nikt nigdy nie potrafił mi wytłumaczyć, po co dawać dysperbit na ściany fundamentowe od wewnątrz ?

Bo to nie ma sensu. Wilgoć atakuje fundament od zewnątrz, a nie od wewnątrz.

Dlaczego tylko od zewnątrz?

A skąd się bierze wewnątrz?

A moze tak podciąganie kapilarne? :)

anpi
20-06-2006, 13:31
A moze tak podciąganie kapilarne? :)

No fajnie. Tylko wewnątrz fundamentu jest piasek albo żwir. Między ziarenkami tego piasku (żwiru) jest powietrze. Jeśli na jego miejsce podciągana jest woda, to co dzieje się z powietrzem? Dla ułatwienia dodam, że wylewka jest izolowana, więc nie przepuszcza (przynajmniej teoretycznie) wody i powietrza.

toomas
20-06-2006, 13:59
A moze tak podciąganie kapilarne? :)

No fajnie. Tylko wewnątrz fundamentu jest piasek albo żwir. Między ziarenkami tego piasku (żwiru) jest powietrze. Jeśli na jego miejsce podciągana jest woda, to co dzieje się z powietrzem? Dla ułatwienia dodam, że wylewka jest izolowana, więc nie przepuszcza (przynajmniej teoretycznie) wody i powietrza.
I właśnie dlatego nie powinna sie wewnątrz pojawić woda - teoretycznie. Praktycznie wydaje mi się, że trochę wilgoci tm będzie ale to betonowi nie wadzi....

Geno
20-06-2006, 14:01
A moze tak podciąganie kapilarne? :)

No fajnie. Tylko wewnątrz fundamentu jest piasek albo żwir. Między ziarenkami tego piasku (żwiru) jest powietrze. Jeśli na jego miejsce podciągana jest woda, to co dzieje się z powietrzem? Dla ułatwienia dodam, że wylewka jest izolowana, więc nie przepuszcza (przynajmniej teoretycznie) wody i powietrza.
Piasek średni podciaga do 1m , drobnu jeszcze wyżej, żwir nie ale z reguły robi sie podbudowę na 30 cm - reszta zostaje grunt rodzimy.