PDA

Zobacz pełną wersję : przydzial 5KW przy 25A - czy to ma sens?



taje
19-06-2006, 09:39
Na fali ostatnich wątków dotyczących mocy przyłączeniowych sprawdziłam moją umowę z ZE. Dom kupiłam na rynku wtórnym, musiałam zatem przepisać na siebie dotychczasową umowę. Ponieważ miała być to kontynuacja, warunki techniczne miały być jak poprzednio. Umowa podpisana przez ZE przyszła poczta kilka miesięcy (!) później. Po podpisaniu, przyszli elektrycy na kontrolę - wszystko ok.

Otwieram umowe i co widzę - moc 5K przy zabezpieczeniu limitującym 10A, 3 fazy. Zdębiałam - w domu jest elektryczne ogrzewanie podłogowe (działające) i mnóstwo różnych urządzeń elektrycznych, dom 200 m, stoi od lat 10, obecnie trwają prace remontowe i ekipa swobodnie włącza betoniarkę i tym podobne.

Postanowiłam sprawdzić co było wpisane w umowie poprzedniego wlasciciela (tak, wiem, powinnam wcześniej ale było minęło). Po wydostaniu umowy z archiwum, okazało się, że tam jest 5KW przy 25A, 3 fazy. Niby lepiej ale jeszcze bardziej bez sensu. 5kw i 25A?? Czy w ogóle możliwe jest 5kW kiedy w domu jest ogrzewanie elektryczne??

Zarówno poprzedni wlaściciel, jak i moja ekipa remontowa twierdzą, że w domu jest 24kW. Czy ktoś z was coś z tego rozumie? ZE, a przynajmniej mój rozmówca z ZE, też nie wie o co tu chodzi.

thomasso
19-06-2006, 10:16
5kW i 3 fazy? Cos chyba nie tak. Poszukaj na forum -jest caly watek dotyczacy mocy przylaczeniowej

http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=73489&highlight=przy%B3%B1cze+elektryczne

taje
19-06-2006, 10:22
Thomasso - czytałam, stąd wzięło się moje pytanie. ZE upiera się, że 5 kW/10A/ 3 fazy było poprzednio (gwoli ścisłości poprzednio w umowie było 5kw/25A/ 3 fazy). Ale moim zdaniem to nie ma sensu. Nie wiem co z tym zrobić.

thomasso
19-06-2006, 10:25
pewnie balagan w papierach. Moze zrob pomiar, wez elekryka- niech zmierzy ile faktycznie jest

taje
19-06-2006, 10:32
Pewnie tak zrobię, tylko żeby nie okazało się jeszcze, że kare muszę płacić za pobór mocy niezgodny z umową... :( . Dom stał 10 lat i ewidentnie pobierano więcej niż było w umowie choć z drugiej strony kable kładli elektrycy z ZE, przychodziły kontrole i było ok. Powoli zaczynam mieć tego wszystkiego dosyć. :(

rafałek
19-06-2006, 11:09
Limitem mocy przyłączenia powinno być zabezpieczenie. Jeśli bierzez więcej to wywala bezpiecznik i koniec. Zapis 5kW przy zabezpieczeniu 25A jest jak dla mnie bezsensowny. Jeśli masz papier, że ZE sprzedał Ci takie coś 5kW przy zabezpieczeniu 25A to ich problem jeśli jednak masz zapis że sprzedają Ci 5kW przy zabezpieczeniu 10A a masz wstawione bezpieczniki 25A to mogą Ci dowalić karę. Kiedyś rozmawiałem z panami z ZE i stwierdzili to co mówię o zabezpieczeniach i że jeśli stwierdzą, że masz inne zabezbieczenie niż w umowie (czyli możesz pobierać większą moc) to jest to równoznaczne z kradzieżą.
Jeśli masz dwa sprzeczne papiery to wypadało by uzgodnić która wersja jest prawdziwa i sprawdzić jakie masz zabezpieczenie aktualnie. Jeśli więcej niż w umowie to chyba lepiej je zmienić. Może jednak wyjść problem z tym ogrzewaniem, ale to już inna para kaloszy. Wtedy pozostanie Ci dokupienie mocy do potrzeb.

taje
19-06-2006, 11:27
Dwa papiery sa sprzeczne ponieważ kupiłam dom na wtórnym rynku, który widocznie miał (jak wynika z umowy poprzedniego właściciela) zabezpieczenie 25A (to że przy przydziale mocy 5 kw to inna sprawa), natomiast do mojej umowy (która miała być podpisywana na zasadzie kontynuacji!) ZE wpisał 5 kw przy 10 A. Elektrycy, którzy przyszli na kontrolę żadnych zabezpieczen nie zmieniali, czyli muszę mieć poprzednie zabezpieczenie 25A.

A tak w ogóle, jeśli kupuję dom i przejmuję umowę z ZE to chyba działa zasada kontynuacji? Dlaczego nagle w mojej umowie jest mniej A niż w tamtej a elektrycy ZE, którzy przychodzą na kontrolę widząc zabezpieczenie 25A nie reagują?

rafałek
19-06-2006, 11:31
Dlaczego nagle w mojej umowie jest mniej A niż w tamtej a elektrycy ZE, którzy przychodzą na kontrolę widząc zabezpieczenie 25A nie reagują?

A czemu jak zgłąszałem, że mi licznik niekręci to w ZE wyszedłęm na idiotę, że to zgłaszam?

krzysztofh
19-06-2006, 11:33
W układzie trójfazowym przy poborze mocy 5kW prąd będzie płynął ok 8,5A, więc nijak się ma zabezpieczenie nadprądowe 25A przy 5kW przydziału mocy. Powinnaś to wyjaśnić.

marcin714
19-06-2006, 11:33
Witam.
Ja myślę ,że było tak.
Na początku zasilanie 1-fazowe zab. 25A i moc 5kW i wszystko się zgadza.
Następnie ktoś chciał zamienić zasilanie na 3-fazowe ale z jakichś powodów bez zwiększenia mocy czyli dla tych 5kW zabezpieczenie 10A.
Następnie nic nie chciało chodzić więc za flaszkę ktoś zamontował większe zabezpieczenia . Z tego co mówiłaś, że w domu jest 24 kW to masz zabezpieczenia jakieś 32-35 A.
I teraz pytanie czy masz te zabezpieczenia oplombowane czy nie.
Jeśli masz to trochę jesteś kryta bo niech szukają tego kto to zrobił. Ty możesz odtatecznie udać ,że nie wiesz o co chodzi z tymi bezpiecznikami.
Jak nie masz oplombowanych tych zabezpieczeń a w umowie stoi jak wół 10A to zmieniaj czym prędzej na właściwe i zgłoś do oplombowania bo inaczej bekniesz jak nic. A potem jeśli sieć i instalacja pozwoli dokupisz sobie micy ile będziesz chciała i już można się grzać.

taje
19-06-2006, 11:36
To ja też widocznie z tych idiotów bo chcę to wyjaśnić. Jednak dziwne wydaje mi się, że ZE ZMNIEJSZA mi w nowej umowie zabezpieczenie nie uprzedzając mnie o tym i nic w tym kierunku (z technicznego punktu widzenia) nie robiąc. Warunki techniczne miały byc dokładnie takie same jak poprzednio bo przeciez ktoś kiedyś już za wniosek i przydział zapłacił i to juz zamierzchła historia (10 lat temu).

taje
19-06-2006, 11:40
Witam.
Ja myślę ,że było tak.
Na początku zasilanie 1-fazowe zab. 25A i moc 5kW i wszystko się zgadza.
Następnie ktoś chciał zamienić zasilanie na 3-fazowe ale z jakichś powodów bez zwiększenia mocy czyli dla tych 5kW zabezpieczenie 10A.
Następnie nic nie chciało chodzić więc za flaszkę ktoś zamontował większe zabezpieczenia . Z tego co mówiłaś, że w domu jest 24 kW to masz zabezpieczenia jakieś 32-35 A.
I teraz pytanie czy masz te zabezpieczenia oplombowane czy nie.
Jeśli masz to trochę jesteś kryta bo niech szukają tego kto to zrobił. Ty możesz odtatecznie udać ,że nie wiesz o co chodzi z tymi bezpiecznikami.
Jak nie masz oplombowanych tych zabezpieczeń a w umowie stoi jak wół 10A to zmieniaj czym prędzej na właściwe i zgłoś do oplombowania bo inaczej bekniesz jak nic. A potem jeśli sieć i instalacja pozwoli dokupisz sobie micy ile będziesz chciała i już można się grzać.

Zabezpieczenie mam zaplombowane - w tym nawet celu przyszli elektrycy z ZE (po podpisaniu umowy), założyli nową plombę ale z tego co wiem nic poza tym nie zmieniali. Ale i tak nie obędzie się chyba bez wyprawy do ZE i wyjaśnienia o co tu chodzi...

rafałek
19-06-2006, 11:49
Ale posiadanie plomby może nie starczyć jeśli ktoś będzie chciał udowodnić kradzież. W końcu podrobienie plomby to nie takie znowu skomplikowane... Myślę, że w razie czego plombujący też mogą dostać sklerozy...

taje
19-06-2006, 11:58
Ale posiadanie plomby może nie starczyć jeśli ktoś będzie chciał udowodnić kradzież. W końcu podrobienie plomby to nie takie znowu skomplikowane... Myślę, że w razie czego plombujący też mogą dostać sklerozy...

No tak, niestety racja, w tym kraju trzeba udowadniać, że się nie jest wielbłądem. Nic to, będę dalej wyjaśniać, mam nadzieję, że nie okaże się, że prąd kradnę :o

Bardzo wszystkim dziękuję za rady i wskazówki!

marcin714
19-06-2006, 12:04
W tej starej umowie w tym miejscu jest ewidentny błąd. i jeśli dosłownie tam tak jest naspisane to albo ktoś zgubił 1 przed 5 co dało by 15 kW czyki ok lub ktoś zamiast 1 wpisał 3 przy określeniu ilości faz przy 1 też by się w miarę zgadzało.
Przepisując na nowo tę umowę pracownik ZE przyjął ten drugi bląd. Ty musisz udowodnić że był błąd nr 1 może ci w tym pomóc byłu właściciel oświadczając pisemnie ile zamawiał kiedyś mocy. A tak z ciekawości to jakie masz zabezpieczenia przedlicznikowe obecnie w rozdzielnicy?

taje
19-06-2006, 12:21
W tej starej umowie w tym miejscu jest ewidentny błąd. i jeśli dosłownie tam tak jest naspisane to albo ktoś zgubił 1 przed 5 co dało by 15 kW czyki ok lub ktoś zamiast 1 wpisał 3 przy określeniu ilości faz przy 1 też by się w miarę zgadzało.
Przepisując na nowo tę umowę pracownik ZE przyjął ten drugi bląd. Ty musisz udowodnić że był błąd nr 1 może ci w tym pomóc byłu właściciel oświadczając pisemnie ile zamawiał kiedyś mocy. A tak z ciekawości to jakie masz zabezpieczenia przedlicznikowe obecnie w rozdzielnicy?

Elektryk z ekipy remontowej twierdzi, że 25 A (czyli tyle co było w umowie poprzedniego właściciela). Sprawdzę jeszcze dzisiaj wieczorem. Poprzedni właściciel niestety nie odpowiada na moje telefony - co się dziwić, interesu już żadnego w tym nie ma. :evil:

marcin714
19-06-2006, 12:29
To faktycznie gdzieś maszyna do pisania nie wpisała jedynki przed 5. Stan jest taki ,że masz powiedzmy 15 kW a nie 24kW jak ktoś ci tam mówił niemniej jest to niezgodne z twoją obecną umową i musisz to załatwić. Zobacz jeszcze na rachunkach jeśli już jakieś masz tam też czasem pisaż o mocy i zabezpieczeniach. Stare rachunki w tym przypadku też były by wskazane.

jacekj
19-06-2006, 14:36
witam :)
Spokojnie panie i panowie ;)
Otóż dawniej było tak, zabezpieczenia przedlicznikowe np 25A i moc umowna 5 lub 6 kW.
Owa moc niewiele miała wspólnego z obecną mocą przyłączeniową. Tak więc w tym przypadku na 99% stwierdzam, że przy zasilaniu 3 fazowym i bezpieczniku przedlicznikowym 25A moc przyłączeniowa wynosić powinna od 13 do 15 kW.
Ktoś kto pisał nową umowę przesadził.
Powyższe stwierdzam na podstawie swojego doświadczenia z czasów kiedy Energetyka aktualizowała stare umowy kilka lat temu.

rafałek
19-06-2006, 22:00
Ktoś kto pisał nową umowę przesadził.

No dobrze, ale co radzisz?

geguś
20-06-2006, 06:49
Witam :)


Ktoś kto pisał nową umowę przesadził.

No dobrze, ale co radzisz?

Policzyć na spokojnie ile mocy potrzeba i naprostować umowę, choć opłaty pewnie będą większe. Ale komfort kosztuje :(.

rafałek
20-06-2006, 07:14
Opłaty stałe przy normalnej taryfie "domowej" nie zależą od mocy przyłącza więc nie powinno być drożej

geguś
20-06-2006, 07:21
Witam :)

Opłąty stałe przy normalnej taryfie "domowej" nie zależą od mocy przyłącza więc nie powinno być drożej
Zmiana w umowie o wielkości mocy przyłączeniowej (w tym przypadku zwiększenie) pociągnie za sobą zwiększenie opłaty.

rafałek
20-06-2006, 07:37
Witam :)

Opłąty stałe przy normalnej taryfie "domowej" nie zależą od mocy przyłącza więc nie powinno być drożej
Zmiana w umowie o wielkości mocy przyłączeniowej (w tym przypadku zwiększenie) pociągnie za sobą zwiększenie opłaty.

Na jakiej podstawie tak twierdzisz?
Zwiększenie mocy to jednorazowa opłata zależna od ilości kW o jakie zwiększamy umowę. Opłaty za prąd (przynajmniej u nas - ENEA) dzielą się na opłaty za zużyty prąd wg licznika, opłata stała za dystrybucję (ta nie zależy od mocy przyłacza), oraz opłata abonamentowa - ta też jest stała. Jeśli więc zużycie prądu się nie zmieni, to opłaty nie wzrosną poza jednorazowym dokupieniem mocy. Czy u Ciebie jest inaczej?

geguś
20-06-2006, 07:53
Witam :)


Zwiększenie mocy to jednorazowa opłata zależna od ilości kW o jakie zwiększamy umowę.

No i o to chodzi :D.

Szczecin HENRYK
20-06-2006, 08:09
W swojej odpowiedzi najbliższy prawdy jest Jacekj.
Ale należy wrócić do historii. Dawniej przy przyłączaniu do sieci nie było opłaty przyłączeniowej. Występując o warunki przyłączenia deklarowało się jaką moc z grubsza chce się pobierać. Zwykle było to 3 - 5 kW. Ja w swoim domu obecnie zużywam przeciętnie 20 kWh energii na dobę co daje średnią moc 0,84 kW. Dla takiej mocy Zakład Energetyczny ustalał wielkość zabezpieczenia przedlicznikowego kierując się względami technicznymi. Z tego tytułu że np pralka automatyczna (2,3 kW) wymaga zabezpieczenia 16 A to zabezpieczenie przedlicznikowe dawano 25A. Takie zabezpieczenie gwarantowało możliwość normalnego stopniowania zabezpieczeń instalacji elektrycznej w budynku.
Od pewnego czasu wprowadzono opłatę za przyłączenie do sieci zależną od teoretycznej mocy pobieranej. I stąd nagle zaczęto tą moc pobieraną wyliczać z wielkości zabezpieczeń tak, aby pobrać jak największe opłaty. Tłumaczenia że moc ta ma jakiś związek z mocą zainstalowaną przez energetykę należy pomiędzy bajki włożyć.
Reasumując - należy przywrócić stare zapisy umowy tj. moc 5 kW przy zabezpieczeniach 25 A. Takie zapisy ma większość społeczeństwa podpisująca umowy dawniej niż kilka lat temu. Ewentualnie możesz zgodzić się na podwyższenie w umowie mocy ale bez jakichkolwiek kosztów dla Ciebie.

taje
20-06-2006, 10:30
Reasumując - należy przywrócić stare zapisy umowy tj. moc 5 kW przy zabezpieczeniach 25 A. Takie zapisy ma większość społeczeństwa podpisująca umowy dawniej niż kilka lat temu. Ewentualnie możesz zgodzić się na podwyższenie w umowie mocy ale bez jakichkolwiek kosztów dla Ciebie.

Dzięki! Walczyć będę na pewno (przede wszystkim o te 25A zamiast 10A), co z tego wyjdzie, zobaczymy.

jacekj
20-06-2006, 13:19
witam :)
Rozmawiałem dzisiaj ze znajomym z handlówki w energetyce.
Potwierdził moje słowa wyżej npisane o tzw starej mocy umownej. Proponuje udać się do energetyki i wnioskować o sprostowanie błędów w nowej umowie czyli ów bezpiecznik 10A.

taje
20-06-2006, 15:47
witam :)
Rozmawiałem dzisiaj ze znajomym z handlówki w energetyce.
Potwierdził moje słowa wyżej npisane o tzw starej mocy umownej. Proponuje udać się do energetyki i wnioskować o sprostowanie błędów w nowej umowie czyli ów bezpiecznik 10A.

Bardzo Ci dziękuję! W ogóle uwielbiam to forum :D

jacekj
20-06-2006, 17:36
W ogóle uwielbiam to forum :D
yyyyyyy, a ja naiwny myślałem, że forumowiczów :(
Ach te kobiety...........

taje
20-06-2006, 18:31
W ogóle uwielbiam to forum :D
yyyyyyy, a ja naiwny myślałem, że forumowiczów :(
Ach te kobiety...........

Noo, forum bardzo a miłych forumowiczów (i do tego znających się na elektryce!) to już szczególnie bardzo :D

taje
30-06-2006, 08:44
Ciąg dalszy historii - Zakład Energetyczny twierdzi, że poniewaz w kupionym domu mam przydział mocy 5 kW MUSZĘ wymienić zabezpieczenia na 10A w miejsce obecnych 25A albo dokupić moc. Zakład Energetyczny Warszawa -Teren twierdzi, że takie są przepisy prawa energetycznego!

Pomożcie, jakich argumentów mam użyć. Czy jest jakiś przepis prawny mogący zmusić właściciela do dokupienia zwiększonej mocy? Ja chcę zachowac to co mam czyli 25A bez dokupywania mocy - dom działał legalnie tak jak było, była pzrecież kiedyś decyzja ZE na taki a nie inny przydział mocy przy takich zabezpieczeniach.