PDA

Zobacz pełną wersję : Przekazanie działki



uriz
19-06-2006, 15:21
Witam Wszystkich,
Jestem tu nowy i sprawa, z którą mam się zmierzyć jest dla mnie również nowym doświadczeniem. Mianowicie moja przyszła żona ma dostać od dziadków działkę budowlaną. W tej chwili jest to ziemia 6000m kw. do podziału na 3 lub 2 osoby. Jeśli ktoś wie jak wygląda proces przekazania ziemi, ile to trwa i z jakimi kosztami trzeba się liczyć, to będę wdzięczny za odpowiedź. Nie ukrywamy tu z narzeczoną, że będziemy chcieli rozpocząć planowanie budowy domku jeszcze w tym roku, a w następnym już ją rozpocząć. Czy to możliwe? Pozdrawiam.

Nefer
19-06-2006, 15:26
Witam Wszystkich,
Jestem tu nowy i sprawa, z którą mam się zmierzyć jest dla mnie również nowym doświadczeniem. Mianowicie moja przyszła żona ma dostać od dziadków działkę budowlaną. W tej chwili jest to ziemia 6000m kw. do podziału na 3 lub 2 osoby. Jeśli ktoś wie jak wygląda proces przekazania ziemi, ile to trwa i z jakimi kosztami trzeba się liczyć, to będę wdzięczny za odpowiedź. Nie ukrywamy tu z narzeczoną, że będziemy chcieli rozpocząć planowanie budowy domku jeszcze w tym roku, a w następnym już ją rozpocząć. Czy to możliwe? Pozdrawiam.

Zawieś raczej na "Prawo i pieniądze" - tam na pewno Oskar niezawodnie coś podpowie.

Dwa : Twoja przyszłą żona ma otrzymać udział w gruncie jako współwłasność czy może darowiznę części - nie jest to do końca jasne. Czy 2-3 osoby mają być współwłaścicielami czy nastąpi podział gruntu - to wpływa na czas i pieniądze o które pytasz.

P.S,. Jak bardzo chcesz to wszystko jest możliwe :):)

Pamiętaj jedna, że PODOBNO od 1.01.2007 roku darowizny mają być bez podatku :):)

oskar0259
19-06-2006, 15:39
W grę wchodzi darowizna (podatek wg grupy pokrewieństwa i wartości przekazywanej nieruchomości - patrz ustawa o podatku od spadków i darowizn) lub sprzedaż (2 proc. podatek od czynności cywilno-prawnych od wartości sprzedawanej/kupowanej działki).
Ale wcześniej w grę wchodzi chyba podział geodezyjny dużej działki (rozumiem, że chcesz być właścicielem działki pod budowę, a nie współwłaścicielem tej mającej 6000 m kw.).
Co do czasu, to podział geodezyjny potrwa co najmniej 2 miesiące (dwa postępowania kończące się postanowieniem o zaopiniowaniu wstępnego projektu podziału i decyzją podziałową). Potem bierzesz wypis z planu zagospodarowania (jeśli plan jest - wtedy jest to kwestia dni) lub starasz się o warunki zabudowy jeśli planu nie ma (wtedy czekasz kolejne kilka miesięcy - w najlepszym razie 1,5 miesiąca).
Potem "papierkologia" związana z dokumentami do pozwolenia (szerzej o tym piszą inni forumowicze w innych wątkach)...
Jeśli plany chcesz zrealizować, to ruszaj już...

uriz
19-06-2006, 15:39
Dziękuję za szybką odpowiedź. Temat przekierowałem już na 'Prawo i $' :D
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?p=1256071#1256071


Jeżeli chodzi o otrzymanie ziemi - ma to być darowizna na jedną z części (ma nastąpić podział na dwie lub trzy osoby - to będzie jasne pod koniec tygodnia, jak rodzina się dogada).