PDA

Zobacz pełną wersję : dobór roślin iglastych i liściastych



andziK
19-06-2006, 16:24
Niedawno kupiliśmy działkę - 0,116 ha - i chciałabym zrobić nasadzenia wokół działki. Maży mi się takie skomponowanie roślin iglastych i liściastych aby ogród wyglądał ciekawie i kolorowo przez cały rok. Może ktoś mnie zainspiruje lub podpowie - na działce na pewno powinny się znaleźć oprócz raczej smukłych iglastych o różnrj barwie: bez, forsycja, klon...
Mam jeszcze jedno pytanko. Czy pod poszczególne rośliny moę dawać ziemię, której wymagają dane rośliny? Bo na działce mam raczej ziemię różną, ponieważ podwyższliśmy calą działkę.

zygmor
20-06-2006, 07:51
andziK,
Radzę Ci kupić choć jedną książkę o tym temacie, najlepiej dendrologię i będziesz gość. Najlepiej sadzić rośliny, które nie rosną na kilkanaśie metrów. takich wystarczy jedno, lub dwa na całą działkę. Staraj się komponować iglaki dodatkowo formami. Iglaki te ż można formować, nawet sosny i wszystko zalży przede wszystkim od ilości czasu jaki jesteś w stanie ogrodowi poświęcić. Jeżeli nie masz na to serca i casu zleć to firmie ogrodniczej.
Piszesz np. klon, klon wyrasta nw spore drzewo i dodatkowo łatwo się rozsiewa, możesz posadzić kolorowecklony palmowe, które rosną do 4 metrów łatwo dają się formować i naprawdę ładniej wyglądają od naszych wielkich klonów, które bardziej padują do parku niż małego ogródka.

krzysztofh
20-06-2006, 14:18
Chyba już lepiej brzozy z dużych drzew.
Ponadto sosny czarne i żółte, jałowce płożące i kolumnowe.
Cisy pięknie wyglądają szczególnie w kompozycjach zielono zółtych lub raczej złoto-żółtych.
Z liściastych tawuły, berberysy, trzmieliny, ostrokrzewy forsycje.
Do tego gdzieś róże, azalie, rododendrony, wrzosy.
Możliwości jest dużo

andziK
20-06-2006, 18:13
Dzięki za podpowiedz. Klona mam szczepionego - to chyba może być?
Poza tym chciałabym też jakieś liściaste czerwone (raczej nie za wysokie i smukłe). A może ktoś ma ładnie skomponowany taki ciąg roślin? Chętnie pooglądam