PDA

Zobacz pełną wersję : Piec z podajnikiem tłokowym - Akal



Keller
19-06-2006, 20:29
Witam
Noszę się z zamiarem zakupu pieca z podajnikiem. Wstępny wybór padł na piecyk o nazwie Akal - z podajnikiem tłokowym - firmy Stalbud lub Go-Met Pleszew. Według sprzedawcy jest on ok, można palic w nim zarówno miałem i eko-groszkiem.
Czy ktoś użytkuje taki piec?
Bardzo proszę o opinie na jego temat. Czy jest on warty zakupu?
Pozdrawiam Keller

Keller
20-06-2006, 13:37
Czy nikt nie użytkuje takiego kotła? :(

Keller
20-06-2006, 21:05
Podbijam temat.

Keller
21-06-2006, 10:42
Podbijam temat.

Keller
22-06-2006, 17:58
Podbijam temat

dzikislon
14-08-2006, 21:53
heh, sam sie nad tym piecem zastanawiam, gdyz eko-groszek jest prawie niedostepny w Rzeszowie... Masz juz moze jakies informacje?

Muszi
23-01-2008, 07:39
Kupiłeś może ten kocioł ze Stalbudu ? Co możesz o nim powiedzieć?
Może ktoś inny użytkuje ten piec, prosze o uwagi.
Robia go z blachy ST3S AL - dobra jakościowo czy nie?

Biceps
01-10-2008, 20:19
Teraz ja podbijam temat. Robię właśnie kotłownię i firma instalatorska doradziła mi kocioł AKAL (20 kW) ze Stalbudu. No więc - jakie macie o nim zdanie? Jak ze spalaniem miału, jak ze spalaniem ekogroszku?

bendzamin
24-03-2009, 21:10
chyba jedank cosik ten piec mało znany . we wrocku stoi gosciu na giełdzie samochodowej i oferuje własnie takowe piecyki stal-bud. Cos gadał ze od nie dawna je produkują, mam znajomych co zakupili te piece jak narazie to sa zadowoleni.

Biceps
25-03-2009, 07:45
Mam ten piec odpalony od przeszło 3 miesięcy i mogę już co nieco napisać. Piecyk całkiem fajowy, obsluga banalnie prosta, wyregulowanie go do odpowiedniej pracy to w sumie też nic trudnego. Podajnik tłokowy spisuje się całkiem dobrze. Co prawda zaciął mi się 3 czy 4 razy, ale to wina tego, co razem z groszkiem ładują do worów (np. znalazłem na palenisku gwóźdź!). Moim zdaniem warto by było usprawnić urządzenie sterujące, aby w momencie zablokowania podajnika wydawalo jakiś sygnał dźwiękowy, bo można by wtedy odpowiednio szybko zareagować (mi np. podajnik zaciął się w nocy i rano przed pracą musiałem bawić się w rozpalanie). Mam piec 20 kW, na tabliczce informacyjnej stoi, że piec "zjada" około 27 kg opału na dobę. Średnią taką utrzymałem, przy - 15 C na dworze (chata ma parter i piętro, ok. 110 m, grzeję też wodę w zasobniku 140 l). Przy wyższych temperaturach zewnętrznych spalanie jest mniejsze (ok. 50 kg na 3 dni). Czyszczenie pieca jest trochę upierdliwe, ale w sumie chyba każdy piec tego typu czyści się podobnie, więc nie marudzę specjalnie.

Generalnie, jestem zadowolony i mam nadzieję, że piec będzie nadal sprawował się bez zarzutu.

bendzamin
15-04-2009, 13:18
tak tylko jeśli chodzi o podgrzanie samej wody w baniaku latem to chba bedzie juz maly problem bo piec nie ma ustawienia lato zima a po za tym podajnik tłokowy nie można wyregulowac tak dokladnie jak slimakowy i tutaj duzy plus dla slimakowych w lecie

Biceps
15-04-2009, 14:04
Owszem, jest to problem, ale do rozwiązania. Ja mam już skręcone grzejniki i grzeję tylko CWU. Udało mi się wyregulować piec tak, aby temperatura na kotle nie wzrastała powyżej 55 C, a przy okazji palenisko nie wygasało. Przy takich ustawieniach schodzi mi ok. 25 kg groszku na 4 dni. Za tydzień montuję do zasobnika grzałkę elektryczną 3 kW i zobaczę czym się bardziej będzie opłacało grzać CWU - groszkiem czy prądem :)

bendzamin
06-01-2012, 05:10
Witam. Biceps widze ze jestes zadowolony z pieca napisz jesli mozesz ustawienia sterownika bo za cholere nie moge sobie dac rady z tymi ustawieniami. Pali mu duzo wiecej wegla od Ciebie niz piszesz a mam dom podobny do twojego metrażowo. Piec równiez 20KW.

Lechosia
28-01-2012, 19:18
Podbijam temat.
Mam piec miałowy AKAL 28kW wersja tłokowa i powiem szczerze, że jestem przerażony zużyciem miału. ok. 50kg na rozruch, duże spieki, które blokują się przed zsypaniem do kuwety.
Dom 180m2, dobrze ocieplony (podłoga 15cm, ściany 20cm, dach 30cm).
Temperatura spalania 57st.C. Przy rozpalaniu używam "tpb"=0. Miał 26MJ.