PDA

Zobacz pełną wersję : Spółdziel. własnościowe prawo do lokalu czy odrębna własność



asania1
20-06-2006, 15:16
Witam ponownie 8)
Mam pytanko czy ktoś wie czym sie rózni spoldzielcze wlasnosciowe prawo do lokalu od prawa odrebnej wlasnosci?
:roll:

Tulla
30-06-2006, 11:57
A pytasz o cos konkretnego?
Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu jest bardziej ograniczone i regulowane przez odrębne przepisy.
Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego może być ustanowione wyłącznie w budynkach stanowiących własność lub współwłasność spółdzielni poprzez zawarcie umowy miedzy członkiem a spółdzielnią. Członek spółdzielni zobowiązuje się wnieść wkład budowlany oraz uiszczać opłaty a spółdzielnia oddać członkowi lokal mieszkalny. Oczywiście spółdzielnia oddaje członkowi lokal do jego użytku na czas nie oznaczony. Natomiast członek spółdzielni w związku z zawarciem ze spółdzielnią umowy zobowiązuje się do ponoszenia wszelkich kosztów jakie wynikają ze statutu bądź umowy. Kosztami takimi mogą być także opłaty wynikające z racji zaciągniętego przez spółdzielnie kredytu na sfinalizowanie zamierzonego celu jakim jest realizacja zadań gospodarki mieszkaniowej. Jednakże dotyczy to tylko przypadku kiedy spółdzielnia podejmie taki kredyt oraz dotyczy członka spółdzielni tylko w takim zakresie w jakim posiada udział wobec spółdzielni poprzez korzystanie z lokalu. W podobnej sytuacji znajduje się członek, który nabywa spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu po uprzednim wygaśnięciu tegoż prawa.
Z członkiem ubiegającym się o spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego spółdzielnia zawiera umowę o budowę lokalu.
Istnieje możliwość przekształcenia lokatorskiego prawa do lokalu w prawo własności. Na pisemne żądanie członka, któremu przysługuje prawo lokatorskie, spółdzielnia jest obowiązana zawrzeć z tym członkiem umowę przeniesienia własności lokalu. Członek ubiegający się o takie przekształcenie musi jednak spełnić określone warunki:
1. Dokonać spłaty wszelkich długów związanych z lokalem;
2. Spłacić także całą przypadającą na jego mieszkanie część zobowiązań spółdzielni związanych z wybudowaniem lokalu, a w szczególności - odpowiednią część zadłużenia kredytowego spółdzielni wraz z odsetkami;
3. Wpłacić na konto spółdzielni kwotę wynikającą z różnicy między wartością rynkową prawa odrębnej własności lokalu a wartością zwaloryzowanego wkładu mieszkaniowego i wszystkich obciążających mieszkanie spłat

Mam nadzieję, że coś rozjaśniłam. Pozdrawiam

asania1
01-07-2006, 13:46
Dzieki bardzo. bardzo mi pomoglas :D