PDA

Zobacz pełną wersję : Purmo - 40% czy Radson -30%



Ala1
20-06-2006, 17:38
Mam oferty cen jednych i drugich z dobrymi rabatami i nie moge się zdecydować , proszę o jakieś podpowiedzi.
Dziekuje!.

AldonkaS
20-06-2006, 21:17
Radsonów nie znam, a PURMO to straszny badziew. Kup sobie lepiej KERMI. Radsony są chyba słowackie o ile mnie pamięć nie myli.

Cola15
20-06-2006, 21:22
a może DeLonghi? cena/jakość wyszły najtaniej!

Piotr G
20-06-2006, 21:33
a ja uważam że VNH

ADAMOS48
20-06-2006, 21:56
Przepraszam wszyskie wymienione marki są o tej samej jakości i tylko marketingowy bajer wyróżnia ten lub inny model. Prawda jest natomiast bardzo prozaiczna ,poza nazwą i cena niczym się nie różnią .Skąd wiem ? sprzedaje te super marki od 15 lat i myślę ,że jakoś wiedzę już posiadłem .Osobiście mam grzejniki w domu firmy Fonditall o nazwie Solar.Zapytacie dlaczego ? ,ale to już dłuższa rozmowa .Klasyfikacja rabatowa
Purmo 42%
Radson czytaj Weberman 43%
Delonghi 42%
Biasi 42%
Stelrad 42%

Xena z Xsary
21-06-2006, 07:49
dokładnie się zgadzam. Jesli kupujesz grzejniki panelowe - to brać to co w najlepszej cenie - najbardziej znane marki sa porównywalne jakościowo.

sebo8877
21-06-2006, 08:01
Radsonów nie znam, a PURMO to straszny badziew. Kup sobie lepiej KERMI. Radsony są chyba słowackie o ile mnie pamięć nie myli.

Wyjasnij twój poglad na sprawe- zgadzam sie z opinia wszystkich na dole- marki porownywalne ja dożuciłbym jeszcze cosmonowe to tego towarzystwa.

Broń się od REGULUSÓW !!!

sebo8877

JackD
21-06-2006, 08:13
zakupiłem Stelrady.... jestem zadowolony... a te % to czasem jest ułuda...
cena sprzedazy decyduje, ale cena to nie wszystko

długi
21-06-2006, 09:04
Przepraszam wszyskie wymienione marki są o tej samej jakości i tylko marketingowy bajer wyróżnia ten lub inny model. Prawda jest natomiast bardzo prozaiczna ,poza nazwą i cena niczym się nie różnią .Skąd wiem ? sprzedaje te super marki od 15 lat i myślę ,że jakoś wiedzę już posiadłem .Osobiście mam grzejniki w domu firmy Fonditall o nazwie Solar.Zapytacie dlaczego ? ,ale to już dłuższa rozmowa .Klasyfikacja rabatowa
Purmo 42%
Radson czytaj Weberman 43%
Delonghi 42%
Biasi 42%
Stelrad 42%


to poproszę jeszcze o klasyfikację jakościową

Xena z Xsary
21-06-2006, 09:22
to poproszę jeszcze o klasyfikację jakościową
proszę bardzo


każda pliszka swoje chwali;)

Mały
21-06-2006, 10:08
Zapomnieliście o drobiazgu...ja wolę rabat 20% od ceny 100 zł niż 40% od 200 zł...
Dlatego też wziąłbym Korado. tym bardziej, że z Krakowa do fabryki w Czechach niedaleko. 8)

21-06-2006, 10:12
Słyszałam, że ostatnio Purmo miały wpadkę jakościową - podobno za bardzo przyoszczędzili na blasze... Czy możecie potwierdzic albo zaprzeczyć?
Jestem właśnie na etapie zakupu grzejników - wszelkie wskazówki bardzo mile widziane :)

AldonkaS
21-06-2006, 10:28
Znam ludzi, którzy pracują w Reating Heat Poland (chyba prawidłowo napisałam nazwę), a oni produkuja grzejniki purmo i jak napisał mój przedmówca - oszczędzają jak mogą (na grubości blachy - cieńszych już chyba nikt na rynku nie stosuje, blach anie zawsze wytrawiona przed malowaniem, a i farby jakby nie tej jakości co dawniej). To tyle.
Ale marketing maja OK i cenowo są mocno konkurencyjni (mają na czym urwać).

Mały
21-06-2006, 10:31
Znam ludzi, którzy pracują w Reating Heat Poland (chyba prawidłowo napisałam nazwę), a oni produkuja grzejniki purmo i jak napisał mój przedmówca - oszczędzają jak mogą (na grubości blachy - cieńszych już chyba nikt na rynku nie stosuje, blach anie zawsze wytrawiona przed malowaniem, a i farby jakby nie tej jakości co dawniej). To tyle.
Ale marketing maja OK i cenowo są mocno konkurencyjni (mają na czym urwać).
Lepiej to sprawdź. ;-)

AldonkaS
21-06-2006, 11:30
A co mam sprawdzać, jak zanam ludzi z produkcji, z kontroli jakości, z serwisu, zresztą mieszkałam przez kilka lat (a mój chłop - od urodzenia) w Rybniku. Info na prawdę sprawdzone.

rafal9
21-06-2006, 11:59
Weź Buderusy, cenowo konkurencyjne no i ta niemiecka solidność i jakość.

1950
21-06-2006, 12:02
przed wejściem do Uniii grzejniki drożały klika razy, zaczynało z reguły Purmo a po nich następni producenci, z tych wielu podwyżek jedna minęla Purmo, oni nie podnieśli cen, natomiast zmniejszyli grubość blachy o 0,2 mm,
ogólnie to jest szajs,
Kermi jest z reguły atrakcyjniejsze cenowo,m a jakościowo bije Purmo na głowę

Mały
21-06-2006, 13:13
A co mam sprawdzać, jak zanam ludzi z produkcji, z kontroli jakości, z serwisu, zresztą mieszkałam przez kilka lat (a mój chłop - od urodzenia) w Rybniku. Info na prawdę sprawdzone.
Niedawno przyszło mi porównać cenę purmo do korado,kermi, de longhi i różnice były do 150 zł netto na 1 szt...dlatego też rzuciłem takš propozycję. Bo co z tego że znasz tam ludzi skoro nie porównywałaœ cen?

tom soyer
21-06-2006, 13:19
a ja uważam że VNH

ja tez mam te grzejniki z wbudowanymi zaworami. Uważam że mają bardzo dobrą jakość przede wszystkim powłoki lakieru. ZAwory są bardzo solidne. Mam rózne kształty i jestem z nich bardzo zadowolony. Polecam.

karols
21-06-2006, 14:11
A może Brugman- co o nich sądzicie. Zamontowane tydzień temu więc trudno o opinię ale podobno są bardzo dobre - zdanie naszego hydraulika.

Mały
21-06-2006, 15:17
A może Brugman- co o nich sądzicie. Zamontowane tydzień temu więc trudno o opinię ale podobno są bardzo dobre - zdanie naszego hydraulika.
Jedne z lepszych i najdroższych - typówki robione w Holandii a nietypówki w Polsce.

Grzesiek13
21-06-2006, 15:21
Co do purmo to miałem kilka wpadek na budowach - rdzewiały po roku na zgrzewach.

21-06-2006, 18:55
Czyli coś jest jednak na rzeczy z purmo... Dziwię się, bo w sumie markę sobie wyrobili dobrą. Skupię się w takim razie na kermi i radsonie.
Czy różnica jakościowa między tymi producentami jest jakaś porażająca? Podobno cenowa jest znaczna (kermi jeszcze nie wyceniałam)

Grzesiek13
21-06-2006, 19:02
Kermi jest drogi.

boguslaw
21-06-2006, 19:35
O !!! Tu wszyscy jesteście! To świetnie!

sebo8877 piszesz:


dożuciłbym jeszcze cosmonowe to tego towarzystwa.

Broń się od REGULUSÓW !!!


Uzasadnij proszę swoją wypowiedź.

Mały
21-06-2006, 21:03
O !!! Tu wszyscy jesteście! To świetnie!

sebo8877 piszesz:


dożuciłbym jeszcze cosmonowe to tego towarzystwa.

Broń się od REGULUSÓW !!!


Uzasadnij proszę swoją wypowiedź.
Ja myślę że on Cię pod włos bierze... :-D

Grzesiek13
22-06-2006, 04:43
Bogusław żadnych wojenek nie będziemy toczyli, ale nie najlepsze to porównanie grzejnika panelowego z regulusem.

boguslaw
22-06-2006, 05:57
Grzegorz13:
[/quote]Bogusław żadnych wojenek nie będziemy toczyli,


Grzegorz13? My ????

ale nie najlepsze to porównanie grzejnika panelowego z regulusem.


to sebo8877 użył tego zestawienia ni w pięć w dziewięć a nie ja.

I dalej, Piotr G:

a ja uważam że VNH


tymczasem sebo8877:
dożuciłbym jeszcze cosmonowe


Czy to przypadkiem nie to samo?

boguslaw
22-06-2006, 06:04
Xena z Xsary pisze:


każda pliszka swoje chwali;)

I Xena najbardziej zbliża się do prawdy....


Aldonka!
Grzejniki Radson produkują nie Słowacy lecz ta sama firma co Purmo...

sebo8877
22-06-2006, 06:15
O !!! Tu wszyscy jesteście! To świetnie!

sebo8877 piszesz:


dożuciłbym jeszcze cosmonowe to tego towarzystwa.

Broń się od REGULUSÓW !!!


Uzasadnij proszę swoją wypowiedź.
Ja myślę że on Cię pod włos bierze... :-D

Maly jak zawsze ma rację :wink: - po raz wtóry regulus - THE BESt -reszta szajs pkolejna polemizacja jest tu zbędna- Jedno mam pytanie dlaczego tylko 1-22 osoby na tym forum chwalą i zachwalają Regulusy - reszt milczy czyżby tyllko 2 osoby na nich zarabiały ???

Ja twierdzę że ich Wadą jest mały zład wody i możesz mnie przekonywac w nieskończonośc i tak nie przekonasz boguslawie
sebo8877

boguslaw
22-06-2006, 06:34
sebo!

regulus - THE BESt -reszta szajs pkolejna polemizacja jest tu zbędna- Jedno mam pytanie dlaczego tylko 1-22 osoby na tym forum chwalą i zachwalają Regulusy - reszt milczy czyżby tyllko 2 osoby na nich zarabiały ???

Ja twierdzę że ich Wadą jest mały zład wody i możesz mnie przekonywac w nieskończonośc i tak nie przekonasz boguslawie


Uzasadnienie bardzo, bardzo powierzchowne potraktowane raczej hasłowo niż merytorycznie.

Żeby coś oceniać należy: - ......... (dopowiedz sobie sebo sam).

Już kiedyś Adamosowi odpowiadałem, że np. Kopernik jako jedyny twierdził swego czasu, że Ziemia jest okrągła. Okazało się, żę miał rację.
(Wyobraź sobie, że w Stanach do dzisiaj istnieją organizacje, które twierdzą inaczej).
Obiegowa opinia to jeszcze nie racja, szczególnie wówczas, gdy jest wygłaszana przez ludzi związanych rodzinnie i biznesowo z innym produktem.

Ludzie na forum początkowo tego nie wiedzą lecz swój rozum mają.

boguslaw
22-06-2006, 07:54
sebo8877 piszesz:

Ja twierdzę że ich Wadą jest mały zład wody i możesz mnie przekonywac w nieskończonośc i tak nie przekonasz boguslawie


Twierdzisz zatem, że samochód, który pali więcej jest ekonomiczniejszy od samochodu, który pali mniej...
Bardzo interesujące!
Myślę jednak, że Cię przekonam. Niemożliwe byś nie zrozumiał tak prostych przełożeń.


Jedno mam pytanie dlaczego tylko 1-22 osoby na tym forum chwalą i zachwalają Regulusy - reszt milczy czyżby tyllko 2 osoby na nich zarabiały ???


Ponieważ forumowi doradcy są roztropni i nie wypowiadają się na temat, na którym się słabo znają lub się nie znają w ogóle.
Wolą przeczekać aż wątek spadnie z forum skoro nie udało się warczeniem i pluciem odstraszyć adwersarza.
Na szczęście rzetelne wypowiedzi na temat również się pojawiają i to ze strony znawców fizyki i matematyków a nie forumowych hydraulików.

JackD
22-06-2006, 09:01
bogusław, coś sie tak uczepił tych regulusów, jak rzep dupy... za chwilę się nam tutaj położysz jak Rejtan...... musisz mieć z tego niezłą kasę, lub jej nie masz tylko liczysz.... to juz jest nudne, a nawet irytujące, na siłe wciskasz coś co mało popularne, nieznane... do Kopernika Ci bardzo daleko

1950
22-06-2006, 09:01
:o :o :o
znowu :cry: :cry: :cry:

sebo8877
22-06-2006, 09:04
Widizłaes kiedys dr matematyki czy fizyki który jest hydraulikiem ???

T matematycznego fizycznego pkt widzenia który ty najczęściej przedstawiasz wszystko jest piekne supeer i WOW - tylko dlaczego Regulus nie potrafi zaistniec na polskim rynku, dlaczego konwektor miał BUm i potem zaraz drugiem BUM którym uderzył w twarda dla niego podłogę.

Moge CI przyznac rację ze konwektory mają sens w instalacji zasilanej gazem- ale w przypadków kotłow na paliwa stałe- niestety najlepszym rozwiązaniem sa (popatrz przez pryzmat czasu) (zwróć uwage do czego wracamy) grzejniki żeliwne- posiadaj duży zład grube ścianki - długa bezwładność - dlaczego do tego wracamy ??? Dlaczego coraz więcej widzi sie na budowach na powrót instalacji stalowych ??? Cu- drozej plastiki nie bardzo się przyjąć chcą, dalczego powracają układy grawitacyjne - wspomagane pompowo ???
Porównanie ze spalającym więcej samochodem - wg mnie jest nie na miejscu !!!
Może porównajmy osobówke i dostawczak - który więcej zaladuje energi w siebie - którego trzebabędzie dłuzej rozładowywać

Wyobraź sobie grzanie 1 regulusa kotłem dolnospalającym 30kW a teraz wepnij pod tą sama instalacje o takiej samej wydajnoiści starego żeliwniaka. Wg mnie to drugie rozw jest bezpieczniejsze !!!
Wszystkie kotły na paliwa stałe powttarzam wszystkie - SĄ PRZEWYMIAROWANE !!!

sebo8877

boguslaw
22-06-2006, 09:13
Bawi mnie Wasza zbiorowa irytacja :lol:

Grzegorz13 pisze:
[/quote]Bogusław żadnych wojenek nie będziemy toczyli, ale nie najlepsze to porównanie grzejnika panelowego z regulusem.


Jeszcze raz spytam: MY ???

Nikt nikogo nie zmusza ani do czytania wątku ani tym bardziej do akceptowania treści wszytkich wypowiedzi.
Sebo jeszcze kilka miesięcy temu pytał się o rzeczy podstawowe a dziś już wypowiada się jako ekspert od ogrzewania.....
Nie mieszaj sebo wszystkiego do kupy: rynek, Convector, kotły węglowe itd......

Andrzej Leppiej
22-06-2006, 09:23
boguslaw

my wiemy, ze ty handlujesz regulusami i z ich sprzedazy żyjesz. niestety nie jesteś obiektywny i - wybacz, ale to prawda i musze to napisać - twoje posty mnie i zapewne wielu forumowiczów zraziły już dawni do regulusów.

dla mnie to nic innego jak kolejne wcielenie convektora czy radiatora. może i wykonane z lepszych materiałów, ale co z tego, jak "fundament" jest słabiutki...

sebo8877
22-06-2006, 09:28
:o :o :o
znowu :cry: :cry: :cry:

Powyżej ostatni mój komentarz na temat Regulusa - wiecej nie zamierzam dyskutowąc !!!!

przepraszam ze ponownie dałem się wciągnąć bogusiowi

Sebo8877

sebo8877
22-06-2006, 09:31
Bawi mnie Wasza zbiorowa irytacja :lol:


Sebo jeszcze kilka miesięcy temu pytał się o rzeczy podstawowe a dziś już wypowiada się jako ekspert od ogrzewania.....
Nie mieszaj sebo wszystkiego do kupy: rynek, Convector, kotły węglowe itd......

W przeciwieństwie do Ciebie szybko sie uczę :wink:

Sebo8877

boguslaw
22-06-2006, 09:34
Bogusław żadnych wojenek nie będziemy toczyli, ale nie najlepsze to porównanie grzejnika panelowego z regulusem.

Otóż nieprawda Grzesiu!
Regulusowi jest znacznie bliżej do grzejników panelowo-(zauważ)konwektorowych niż do konwektorów.
Różnica jest na korzyść regulusow w dwóch podstawowych kwestiach:
- większa całkowita powierzchnia czynnej wymiany ciepla, gwarantująca
skuteczniejszą wydajniejszą pracę regulusów w każdej
temperaturze pracy instalacji;
- mniejsza masa całkowita grzejnik + woda w grzejniku - majaca wpływ
zasadniczy na szybkość wystartowania i wyhamowania instalacji.

Jeśli w regulusach zablokujesz przepływ powietrza przez jego wnętrze, będzie on grzał nadal i to jeszcze mocniej swoją powierzchnią zewnętrzną, która jest znacznie bardziej rozwiniąta niż w płaskiej paneli :roll: natomiast w konwektorach jeśli zasłonisz przepływ przez wnętrze, zastopujesz ich grzanie całkowicie. :o
Jakoś ta prosta prawda nie do wszystkich dociera.
Nie chcą tego zrozumieć, nie potrafią, czy też nie jest w ich intereresie to przyznać.

Temperatura na powierzchni regulusa jest kilkanaście stopni niższa od temperatury czynnika grzewczego, a po przesłonieniu przepływu przez wnętrze temperatura powierzchniowa jest taka sama jak temperatura czynnika grzewczego.

boguslaw
22-06-2006, 09:47
Andrzej Leppiej:

twoje posty mnie i zapewne wielu forumowiczów zraziły już dawni do regulusów.

dla mnie to nic innego jak kolejne wcielenie convektora czy radiatora. może i wykonane z lepszych materiałów, ale co z tego, jak "fundament" jest słabiutki...

Nie dziwię Ci się Andrzeju.
Nikt nie lubi jeśli podważone są dokonane przez niego wybory.
Zgadzam się, że nie do końca jednoznacznie uzasadniałem swoje tezy.
Wytykałem raczej błędy w czyjejś argumentacji, nie dając dostatecznie jasnego wsparcia swojej.
Naraziłem sie tym sposobem wielu.
Poprawię się :oops: :oops: Niektórzy mi weszli na ambicję.
Przyszykuję odpowiednie zdjęcia, wykresy, zestawienia, opinie.
Co Wy na to?

A propos rynku: Słyszeliście Panowie Oficerowie, że Viessmann jest zainteresowa ny współpracą z Regulusem? Castorama również.

boguslaw
22-06-2006, 09:50
A propos paneli:

Gdybym miał wybierać między nimi kupiłbym Kermi.
Myślę, iż ta marka nie robi zbyt karkołomnych eksperymentów z jakością używanych do produkcji materiałów. Takie działania mają bardzo krótkie nogi.

JackD
22-06-2006, 09:50
Andrzej Leppiej:

twoje posty mnie i zapewne wielu forumowiczów zraziły już dawni do regulusów.

dla mnie to nic innego jak kolejne wcielenie convektora czy radiatora. może i wykonane z lepszych materiałów, ale co z tego, jak "fundament" jest słabiutki...


A propos rynku: Słyszeliście Panowie Oficerowie, że Viessmann jest zainteresowa ny współpracą z Regulusem? Castorama również.
hehe, znów ktoś wziął w łapę jak zawsze..... czas pokaże, będziemy mieli nową sejmową komisję śledczą
a tak nawiasem jak się już Castorama za to wzięła to niewele dobrego to wróży

jamles
22-06-2006, 09:52
Mam oferty cen jednych i drugich z dobrymi rabatami i nie moge się zdecydować , proszę o jakieś podpowiedzi.
Dziekuje!.
może jednak :roll: Kermi...ja takie mam 8)

boguslaw
22-06-2006, 10:14
JackD:

hehe, znów ktoś wziął w łapę jak zawsze..... czas pokaże, będziemy mieli nową sejmową komisję śledczą
a tak nawiasem jak się już Castorama za to wzięła to niewele dobrego to wróży
Nigdy nic nie kupujesz w Castoramie?
Dalej, dalej Jack, a Viessmann ? Też wzięli w łapę? :o
I tak źle i tak niedobrze! Panowie zdecydujcie się!
Nikt nie handluje źle, wszyscy handlują też źle.......

JackD
22-06-2006, 10:44
bogusław, kończę dyskusje, jakoś żle na mnie to wpływa a do tego ten upał...

boguslaw
22-06-2006, 11:22
bogusław, kończę dyskusje, jakoś żle na mnie to wpływa a do tego ten upał...

No tak .... :o Rozumiem...... :(

A propos upału: byłem teraz dwa tygodnie na rybach w rejonie Nord-Cup'u
w Norwegii i z temperatury 4-12 gradusów wpadłem do naszego tygla.
Tam miejscami leży jeszcze śnieg :P
A u nas brrr! Okropność! :evil:

A jeszcze początkiem czerwca włączałem na krótko ogrzewanie w domu, żeby podnieść temperaturę o 2-3 stopnie.

I słuchajcie teraz uważnie! Instalacja z regulusami grzeje juz po trzech-czterech minutach od włączenia. Po kwadransie zwykle wystarczy dogrzewania.
W tym czasie instalacja na panelach dopiero zaczyna powoli, powoli startować. :lol:

Żeby zrobić sobie jedną kawę, nie jest sensownym grzać pełny czajnik wody :lol: To przecież takie proste !

JackD
22-06-2006, 11:26
bogusław, kończę dyskusje, jakoś żle na mnie to wpływa a do tego ten upał...

No tak .... :o Rozumiem...... :(

A propos upału: byłem teraz dwa tygodnie na rybach w rejonie Nord-Cup'u
w Norwegii i z temperatury 4-12 gradusów wpadłem do naszego tygla.
Tam miejscami leży jeszcze śnieg :P
A u nas brrr! Okropność! :evil:

A jeszcze początkiem czerwca włączałem na krótko ogrzewanie w domu, żeby podnieść temperaturę o 2-3 stopnie.

I słuchajcie teraz uważnie! Instalacja z regulusami grzeje juz po trzech-czterech minutach od włączenia. Po kwadransie zwykle wystarczy dogrzewania.
W tym czasie instalacja na panelach dopiero zaczyna powoli, powoli startować. :lol:

Żeby zrobić sobie jedną kawę, nie jest sensownym grzać pełny czajnik wody :lol: To przecież takie proste !
Bogusław, czy Ty nigdy nie masz dość??... chyba długo pracowałeś jako przedstawiciel handlowy... nie przeraża Cię napis"domokrążcom wstęp wzbroniomy" "uwaga złe psy"??? hehe...

jamles
22-06-2006, 11:34
i co z tego wynika dla Ali :roll:
PURMO czy RADSON ??????

boguslaw
22-06-2006, 11:40
co z tego wynika dla Ali
PURMO czy RADSON ??????

Przecież pisałem! Purmo i Radson produkuje ta sama firma, a ja osobiście z paneli wybrałbym Kermi. Inni też się wypowiedzieli w kwestii całego szeregu marek. Zwracam uwagę ponadto na lansowane przez Małego grzejniki Korado.

Jack:

nie przeraża Cię napis"domokrążcom wstęp wzbroniomy" "uwaga złe psy"??? hehe...

Zła psy to kto? :roll:
Czyżbym wkroczył na czyjś zastrzeżony teren? :o

Pamiętaj: Psy szczekają, karawana idzie dalej :lol: :lol:

sebo8877
22-06-2006, 12:01
Buguś ty to masz siły :D NIESPOŻYTE

sebo8877

JackD
22-06-2006, 12:01
bogusław... odniosłem się do sprzedaży odręcznej w domu klienta
mimo zakazów próbują sprzedać swój badziewiasty towar, nie czujesz aluzji??hehe

JackD
22-06-2006, 12:03
Buguś ty to masz siły :D

sebo8877
sebo... haha... te same odczucia.... niezmordowany ten nasz bogusław....
nieważne co pisze. nie ważne kto pisze.... ważne że pisze....

sebo8877
22-06-2006, 12:04
JackD masz rację - ja go juz podziwiam :D

Sebo8877

1950
22-06-2006, 12:07
i co z tego wynika dla Ali :roll:
PURMO czy RADSON ??????
tutaj się zgodzę z Bogusławem
Kermi

boguslaw
22-06-2006, 12:14
Jack Daniels czasem też szkodzi.........

Tym razem Panowie nie odpuszczę. :evil: Przykro mi!
Forumowicze ocenią w sposób bardziej lub mniej jawny, kto może mieć rację.

Uważajcie Panowie jednak na to co piszecie.
"Verba volant - scripta menent..." - słowa ulatują - pismo pozostaje.

jamles
22-06-2006, 12:45
i co z tego wynika dla Ali :roll:
PURMO czy RADSON ??????
tutaj się zgodzę z Bogusławem
Kermi
i ze mną 8) parę postów wyzej :D

Andrzej Leppiej
22-06-2006, 12:48
Broń się od REGULUSÓW !!!

sebo8877


Sebo, i po coś zaczynał :( :( :(

boguslaw ma taki programik, co monitoruje to forum, i jak ktokolwiek wpisze regulus, to mu sie alarm w domku załacza. chyba o tym nie wiedziałeś....

Andrzej Leppiej
22-06-2006, 12:54
Już kiedyś Adamosowi odpowiadałem, że np. Kopernik jako jedyny twierdził swego czasu, że Ziemia jest okrągła. Okazało się, żę miał rację.
(Wyobraź sobie, że w Stanach do dzisiaj istnieją organizacje, które twierdzą inaczej).


A więc może i ci drudzy mają rację?

Dziś występuje powszechna świadomość inwestorów i instalatorów poparta dowodami i doświadczeniem (pewnie twoim zdaniem nieprawdziwymi) ze ziemia jest okrągła a penele lepsze od regulusów i tym podobnych.

1950
22-06-2006, 13:12
i co z tego wynika dla Ali :roll:
PURMO czy RADSON ??????
tutaj się zgodzę z Bogusławem
Kermi
i ze mną 8) parę postów wyzej :D
jamles, ale zauważ, że ja bardzo rzadko zgadzam się z Bogusławem :lol:

boguslaw
22-06-2006, 13:13
Andrzej Leppiej:

Dziś występuje powszechna świadomość inwestorów i instalatorów poparta dowodami i doświadczeniem ......... penele lepsze od regulusów i tym podobnych.

Powszechna świadomość? O czym Ty mówisz Andrzeju?

Dowody? Jakie dowody? Liczby są za Regulusem i tej prawdy ani Ty ani nikt inny nie jest w stanie zakrzyczeć obelgami. Nikt nie podał żadnego merytorycznego argumentu przeciw, którego nie dałoby się z dziecinną łatwością obalić.
Doświadczenie wielu instalatorów to nic innego jak zgubna rutyna i asekuranctwo. A moze warto pochylić głowę nad tym produktem raz jeszcze, choćby po to by nie wyjść na niedouczonego ignoranta...?
A skąd instalatorzy, którzy montują tylko regulusy i za nic w świecie by tego nie zmienili?
A skąd zadowoleni inwestorzy?
Dopóki sam czegoś osobiście nie spróbujesz, Twoja kategoryczna ocena jest jedynie zwykłym nadużyciem.
Doradztwo to poważna odpowiedzialność a nie tylko ble, ble, ble...

Regulus jak każdy precyzyjniejszy produkt wymaga większej uwagi w budowaniu instalacji. Nie mozna jej zbudować "na pałę".

sam piszesz:

A więc może i ci drudzy mają rację?



Pomyśl! Zachęcam! :wink:

boguslaw
22-06-2006, 13:19
1950:

jamles, ale zauważ, że ja bardzo rzadko zgadzam się z Bogusławem
chyba Ci to małe faux pais, towarzystwo wzajemnej adoracji wybaczy.

mackre
22-06-2006, 13:19
A może cosmonova?

Cenowo i jakosciowa chyba ok. Teraz mam od 8 lat cosmocompakt i nic się nie dzieje a to chyba to samo

jamles
22-06-2006, 13:20
Broń się od REGULUSÓW !!!

sebo8877


Sebo, i po coś zaczynał :( :( :(

boguslaw ma taki programik, co monitoruje to forum, i jak ktokolwiek wpisze regulus, to mu sie alarm w domku załacza. chyba o tym nie wiedziałeś....
wpisałeś 8) :lol:
a co to sa regulusy :roll: :o :oops: :wink:

boguslaw
22-06-2006, 13:37
a co to są regulusy
Wiele znaczeń np.:
Należą do tej samej rodziny co żaboki, kortopierze i szunszury.
Ich bezpośrednim biologicznym wrogiem są ścipióry i rehaki
No i oczywiście gruboskórni ignorutyniańci żyjący w ścisłej symbiozie z obcymi żywicielami.

Drugie znaczenie to Regulus (alfa Leo) najjaśniejsza gwiazda w gwiazdozbiorze Wielkiego Lwa (wielkość gwiazdowa: +1.36"). Odlegla od Słońca o 78 lat świetlnych. Jej wielkość absolutna to -0.52"
Należy do typu widmowego B7V i jest gwiazdą ciągu głównego.
Gwiazda ma barwę białą. Temperatura powierzchni przekracza 10 000K.
Średnica gwiazdy to 5,2mln km, i jest ona 5 razy masywniejsza od Słońca.

Trzecie znaczenie to regulusy- miedziano-aluminiowe wodne grzejniki centralnego ogrzewania produkowane przez czysto polską firmę, przy pomocy 100% polskiej załogi.

Sa jeszcze inne znaczenia.. Poszukaj sobie.

sebo8877
22-06-2006, 14:03
O matko świeta - po co ja żem pisał to słowo - rzeczywiście - chyba ma jakis alarm - Anndrzeju

Ale Bogus CIe podziwiam że Ci się chce - i tak nikogo nie przekonasz.

Jesteś niczym Mandaryna - nie potrafi śpiewac a wszyscy jej słuchali :wink: :D :o

Z cąłym szacunkiem dla Twojej upartości

Sebo8877

boguslaw
22-06-2006, 14:45
masz rację sebo:
To wygląda jak teatr jednego aktora, występującego przed częściowo głuchym i ślepym a mimo to zadowolonym bardzo z siebie audytorium :D
Rzeczywiście czuję się trochę jak na wykładzie realizowanym pod adresem sztubaków, których w tym czasie niesłychanie bawi strzelanie ryżem przez rurkę, puszczanie bąków, papierowych samolocików i inne tp.
Fizyka podczas lekcji baraniego śpiewu......

Vox clamantis in deserti!
A propos rutyny:
= Consuetudo est altera natura= Ja to rozumiem.

Cenię jednak otwarte umysły.
Bez względu na wiek.

I wiesz co jest najlepsze:
Panela jest tworem skończonym. Nic w niej już nie można poprawić.
Może być tylko wykonana lepiej lub gorzej.

Natomiast w regulusie jest bardzo dobra koncepcja i możliwości jej dalszego rozwijania. Są rezerwy. I to właśnie jest piękne.

iga9
22-06-2006, 15:11
Sprowadze was na ziemie :D Do grzejnków i ich cen :D w jedym z pierwszych postow byly poane rabaty. wszystkie marki oprocz Kermi wlasnie. Ja takie planuje i chce wiedziec o jakie rabaty mam sie byc. Na razie mam propozycje nedznych 25% od cen katalogowych (podanych na stronie internetowej). Chyba malo co?

22-06-2006, 15:44
A czy ktos z Was słyszał o grzejnikach Stelrad?

Ala1
22-06-2006, 16:32
Dziękuje za porady i proszę o jeszcze. Na dokonanie wyboru mam czas do poniedziałku.
Zacząłem skłaniać się ku Kermi,choć to zależy od ceny , a może warto dołożyć?

boguslaw
22-06-2006, 20:39
Ala1.
Najlepsze rabaty na Kermi otrzymasz w filiach f-my Instalbud-Janosz Pszczyna otwartych w Krakowie i okolicach.....
Spytaj w centrali pszczyńskiej o najbliższą sobie filię.
Warto dołożyć te parę złotych.]

Jeśli nie regulusy to Kermi. :wink:

Mały
22-06-2006, 21:12
Dziękuje za porady i proszę o jeszcze. Na dokonanie wyboru mam czas do poniedziałku.
Zacząłem skłaniać się ku Kermi,choć to zależy od ceny , a może warto dołożyć?
Pamiętaj, że Kermi w wersji V(podłączenie dolne) nie są uniwersalne i musisz zamawiać w zalezności od strony podłączenia lewy lub prawy.

boguslaw
23-06-2006, 05:49
Skoro ala1 ma temat załatwiony, mała rekultywacja.

Powszechnie obowiązujący potoczny podział grzejników dzieli je na trzy grupy: grzejniki płytowe z wszelkimi ich modyfikacjami, grzejniki żeberkowe - głównie aluminiowe i żeliwne oraz grzejniki konwektorowe, w mylącym skrócie zwane "konwektorami".
Podział byłby utworzony prawidłwo, gdyby opisywał wyłącznie budowę grzejników. Tymczasem w podział ten wmieszał się bardziej czy mniej świadomie element tyczący sposobu działania grzejników- "grzejniki konwektorowe" - grzejniki oddające ciepło głównie przez konwekcję oraz pozostałe grzejniki. Tymczasem wszystkie typy grzejników w obecnie stosowanych temperaturach pracy instalacji oddają ciepło głównie przez konwekcję czy zatem wszystkie to "grzejniki konwektorowe"?
Nastąpiło pomieszanie budowy i funkcji.
W tak skonstruowanej nomeklaturze regulusy się nie mieszczą.
Jest to w takim razie inny - czwarty rodzaj grzejników, którym bliżej jest w funkcji do grzejników panelowych niz do typowych czystych konwektorów np. elektrycznych.

Andrzej Leppiej
23-06-2006, 07:12
Wymiana ciepła następuje poprzez konwekcję i radiację. "Intensywność" oddawania ciepła przez radiację jest proporcjonalna do temperatury w Kelwinach podniesionych do czwartej potęgi. Czyli np. 70stCelsjusza = 343 K co daje 13841287201K^4. Przy 1000st Celsjusza czyli 1273 K mamy 2626114239841K^4 czyli intensywność oddawania ciepła rośnie ok. 190 krotnie!
Oczywiście rośnie też intensywność oddawania ciepla przez konwekcję która jest proporcjonalna do róznicy temperatur czynników, a wiec dla pow. o temp. 20 stopni Celsjusza przy grzejniku o temp. 70stC mamy delta t=50, przy grzejniku o temp. 1000 stC (ciekawe jaki wnim musiałby być czynnik i z czego miałby być zrobiony sam grzejnik) mamy deltę t 980 st. wzrost "wydajnosci" wyniósłby niecałe 20 razy.

Zatem wszystkie grzejniki wodne to grzejniki konwekcyjne w powyższym znaczeniu. Szkopół tkwi w budowie grzejników i tu cienkie rurki i mała poj. wodna stanowią problem. Jednym z podst. problemów jest to, ze energia skumulowana w wodzie jest proporcjonalna do masy (niektórzy zaraz podpowiedzą ze E=mc2 :wink: , ale my mówimy o energii możliwej do wykorzystania w grzejniku), zatem aby osiągnąć jakąś wydajność (moc) z danego grzejnika musimy do niego dostarczyć i chłodzić w nim odpowiednią ilość wody co przy cienkih rurkach oznacza duże prędkości przepływu, a co zatem idzie wzrost oporów (w zasadzie rosną z kwadratem prędkości) i strat ciśnienia, wzrostem szumów itp. itd.

boguslaw
23-06-2006, 07:35
Bardzo dobrze Andrzeju! Brawo!
Czyli o radiacji w możemy mówić niemal wyłącznie wobec promienników,
kominków, pieców kaflowych itp. a więc wobec bezpośrednich źródeł ciepła
a nie wobec niskotemperaturowych jego dealerów jakim są grzejniki.

Dodajmy jeszcze, że promieniowanie jest efektem emisji przez gorący przedmiot strumienia fotonów.
Konwekcja natomiast polega na przenoszeniu ciepła do otoczenia poprzez unoszące się nagrzane cząsteczki powietrza i mieszanie tychże z cząsteczkami zimnymi.
Intensywność nagrzewania poprzez konwekcję zależy zatem wprost od ilości cząsteczek powietrza, ktore bezpośrednio zetkną się z przedmiotem grzejącym ( i tu ma znaczenie szybkość przepływu powietrza poprzez i obok obiektu grzejacego) oraz od powierzchni tego przedmiotu (powierzchnia kontaktu).
Im powierzchnia grzewcza większa, tymmożliwa jest niższa temperatura grzania, z uwagi na wyższą skuteczność tego grzania ( stąd najniższą temperaturę grzania może mieć podłoga lu ściana grzewcza - gdyż powierzchnia grzania wynosi tu kilkanaście lub kilkadziesiąt m2 - wadą jest duża akumulacyjność - duża bezwladność cieplna oraz duży opór wnikania - trzeci rodzaj przekazu ciepla - przez przewodzenie).

boguslaw
23-06-2006, 07:47
I jeszcze kończąc pierwszą poruszoną kwestię:
Właśnie regulusy posiadaja największą powierzchnię grzewczą z wszystkich grzejników przy stosunkowo małej masie własnej.
Regulusy grzeją całą swoją powierzchnia - zarowno wewnętrzną jak i zewnętrzna.
Duża powierzchnia czynna skojarzona z małą masą calkowitą (grzejnik + woda) czyni te grzejniki wysokosprawnymi w każdej temperaturze pracy instalacji oraz bardzo sterowalnymi z powodu małej bezwładności cieplnej.
Energia w instalacjach z nimi jest szybko dostępna w dokładnie pożądanej porcji.

Druga kwestia za chwilę........

boguslaw
23-06-2006, 10:34
Już jestem. Prócz plotek na forum muszę jeszcze podziałać ... Jak każdy.

Andrzej piszesz:

dla mnie to nic innego jak kolejne wcielenie convektora czy radiatora. może i wykonane z lepszych materiałów, ale co z tego, jak "fundament" jest słabiutki...

dot. regulusów(?)
To obiegowe, użyte przez Ciebie przekłamanie wiąże się ściśle z drugą poruszoną przez Ciebie kwestią.
Uproszczenie Twoje można porównać do takiego oto stwierdzenia:
"mały fiat ma silnik i karoserię oraz wycieraczki, mercedes ma silnik i karoserię oraz wycieraczki a więc to są takie same samochody".
Zgadzasz się Andrzej z takim twierdzeniem?

Otóż właśnie w regulusie "fundament", jak to piszesz, jest całkowicie różny a podstawowy dla pracy grzejników efekt tej różnicy tkwi właśnie w ich diametralnie różnych oporach hydraulicznych.
Convector posiada średnio 6- krotnie większe opory przepływu od Regulusa.

W instalacji co. źródłem oporów miejscowych przepływu jest każdy fragment instalacji, przez ktory przepływa czynnik grzewczy (na ogół woda).
Jest nim zarówno każda kształtka jak i każdy nawet prostoliniowy odcinek rury. Źródłem oporów jest kocioł i grzejniki. Wszystkie te zsumowane opory poszczególnych składowych instalacji musi pokonać pompa cyrkulacyjna aby instalacja "chodziła".
Jednak źródłem największych oporów w instalacji są zawory a szczególnie zawory termostatyczne. W nich to powstaje najbardziej turbulentny - burzliwy - przepływ czynnika. One to mają najmniejsze światło przepływu.
One to dają tak duży opór, że opór większości grzejników (średnio 10-krotnie mniejszy) można niemal pominąć.
I dlatego też to producenci zaworów termostatycznych najbardziej dbają o funkcjonowanie programów zrównoważenia hydraulicznego w budowie instalacji c.o.
cdn.

sebo8877
23-06-2006, 11:32
Boguslaw daj ju z spokój !!! i nie męcz !!!

Dobra ja już wymiękam

- LUDZIE KUPUJCUIE Regulusy one nie maj rzadnych wad, sa najtańsze, niezniszczalne, odporne na wszystko, zawsze i wszędzie sie sprawdzają - a tak wogóle to kazda inna firma produkując grzejniki to sie nie zna.

Najlepsze ceny ma Boguslaw

A propos powiedzen y Cycerona jakbys nie wiedzial ... etiam latrones suis legibus parent ...

Sebo8877

boguslaw
23-06-2006, 12:24
sebo8877! Nie wchodź do tego wątku! Nie męcz się!
Zaszkodzi Ci!

Regulusy też mają swoje wady. Ale nie są to wady w "fundamecie", jak chce tego Andrzej. Nic nie jest bez wad.
Każdy ma przecież inne wymagania i inne wyobrażenie ideału.
Regulusy nie są też najtańsze, no i nie powinny być, przy dzisiejszych cenach miedzi i aluminium.
Możesz je potraktować zawsze jako lokatę kapitału :lol: , gdyż nawet złomujac je otrzymasz za nie kupę pieniędzy :wink:
Są zniszczalne, gdyż wszystko jest zniszczalne, nawet nasza wzajemna sympatia :wink:
Są znacznie odporniejsze na korozję......

A propos powiedzenia Cycerona:
To Twoje motto życiowe? "Także rozbójnicy podlegają swoim prawom"!!

Grzesiek13
23-06-2006, 18:35
a co to są regulusy
Wiele znaczeń np.:
Należą do tej samej rodziny co żaboki, kortopierze i szunszury.
Ich bezpośrednim biologicznym wrogiem są ścipióry i rehaki
No i oczywiście gruboskórni ignorutyniańci żyjący w ścisłej symbiozie z obcymi żywicielami.

Drugie znaczenie to Regulus (alfa Leo) najjaśniejsza gwiazda w gwiazdozbiorze Wielkiego Lwa (wielkość gwiazdowa: +1.36"). Odlegla od Słońca o 78 lat świetlnych. Jej wielkość absolutna to -0.52"
Należy do typu widmowego B7V i jest gwiazdą ciągu głównego.
Gwiazda ma barwę białą. Temperatura powierzchni przekracza 10 000K.
Średnica gwiazdy to 5,2mln km, i jest ona 5 razy masywniejsza od Słońca.

Trzecie znaczenie to regulusy- miedziano-aluminiowe wodne grzejniki centralnego ogrzewania produkowane przez czysto polską firmę, przy pomocy 100% polskiej załogi....

Sa jeszcze inne znaczenia.. Poszukaj sobie.


Bogusław mijają miesiące a zestawienia dotyczącego prędkości granicznej przepływu medium grzewczego przez regulusy nie dostałem. Zlituj się Waść wyślij na e-maila (bo ciężko tak zrobić projekcik klientowi na pałę).

boguslaw
23-06-2006, 21:44
Witaj Grzegorz!
Bujasz! Jeszcze się do tego nie dobrałeś sam?
Sięgnij do programów Rylika lub Wereszczyńskiego, tam są powszechnie dostępne katalogi do projektowania Regulusa.

Jeszcze dalej do Andrzeja (sebo! nie czytaj!)
W Convectorze grzech pierworodny leży w "fundamencie" jak zechciałeś to ująć. Pakiet rur tworzy tam wężownicę ( rury + kolana). Poprawiony został styk rur z lamelami (choć nie do końca) ale wężownica została.
Rozwiązanie takie obarczone jest wieloma mankamentami:
1/.wysokie opory hydrauliczne często uniemożliwiające optymalną
czy wogóle regulację instalacji.
2/.Przepływający przez grzejnik czynnik grzewczy ulega liniowemu
schłodzeniu a zatem temperatura w rożnych punktach grzejnika jest
różna a przede wszystkim występuje tu wieloosiowa asymetria.
Przykład: w grzejniku o długości 200cm w pakiecie utworzonym
przez sześć rur czynnik grzewczy pokonuje od zasilania do powrotu
drogę blisko 12 mb.
Powoduje to różne wydłużenia liniowe rur z miedzi w różnych
punktach grzejnika, konsekwencją czego są naprężenia
przebiegająceukosnie do osi grzejnika.
Grzejnik taki wydawać może trzaski po otrzymaniu impulsu
termicznego.

W Regulusach w związku z kolektorowym połączeniem pakietu rur miedzianych, opory hydrauliczne są wielokrotnie niższe a czynnik o identycznej temperaturze przepływa przez grupę rur, powodując znacznie bardziej rownomierny, zbliżony do paneli rozkład temperatury wewnątrz i na powierzchni grzejnika.

Druga różnica kardynalna to całkowicie inaczej wykonany styk lamel z powierzchnią rur miedzianych:
w Convectorze rura jest roztloczona poprzez rozszerzenie pod
ciśnieniem- styk niepewny, niecałkowity, powstały w miejscach mniejszego oporu rur, osłabienie struktury, pofalowanie powierzchni wenętrznej będące przyczyną turbulencji przyściennych i szumow przepływu.

W Regulusie rozszerzenie rur nasepuje poprzez ich mechaniczne rozwalcowanie, rozkalibrowanie - styk jednorodny, skuteczny, popwierzchnia wewnętrzna rur idealnie gładka, krawędź przylegajaca lamelek aluminiowych wcięta w ścianę rur ( przemieszczanie się wraz z wydłużeniem liniowym miedzi). Wykonany styk jest trwały w czasie.

Jest jeszcze kilkanaście mniejszej wagi różnic.

Grzesiek13
24-06-2006, 07:55
[quote="boguslaw"]Witaj Grzegorz!
Bujasz! Jeszcze się do tego nie dobrałeś sam?
Sięgnij do programów Rylika lub Wereszczyńskiego, tam są powszechnie dostępne katalogi do projektowania Regulusa.


Nie bujam :lol: :lol: :lol:
Po prostu nie wiedziałem, że Wereszczyński ma takie dane w katalogach :roll: A w sumie mi obiecałeś, że wyślesz. Wszak lepsiejsze dane od producenta :P I zadbałbyś o potencjalnego klienta :wink:

Boguś poprawię Ci humor - moja połowa ma w ofercie Twoje Reguluski - zatem ktoś to sprzedaje :wink:

Boguś czy Regulusy sa robione z rur Hutmena?

boguslaw
24-06-2006, 10:06
Pewnie z Hutmena.
Choć dla KGHM to niestety taki sam klient jak każdy inny.
Rynek surowców to rynek globalny. Obowiazują ceny giełdy londyńskiej.
Nawet Gazprom w obliczu podpisanej całej masy kontraktów dlugoterminowych, będzie wycinał z grona odbiorcow, odbiorców politycznych, typu Łukaszenka, którzy nie zechcą płacić cen rynkowych.

De gustibus non est disputandum - z gustami się nie dyskutuje.
Można mieć zastrzeżenia do wyglądu jakiegoś produktu, dokładności jego wykonania natomiast polemizuję z forsowanym przez niektórych twierdzeniem, ze układ co. o dużej pojemności jest lepszy od układu o małej pojemności.
Cały czas odbywa się walka o optymalizację procesu ogrzewania oraz o większy komfort cieplny. Pogodówka, modulacje, elektronika sterująca,
cały szereg regulacji istnieje tylko po to, by przeciwdziałać nieekonomicznej dużej bezwładności układów co. o dużej masie całkowitej grzejników (grzejnik+woda), mającej bezpośredni wpływ na koszt ogrzewania oraz na komfort cieplny.

Powtórzę swoje pytania:
-po co grzać czajnik wody dla zrobienia jednej kawy?
-po co słodzić tą kawę szufelką do węgla mająć do dyspozycji łyżeczkę?
-po co marnotrawić 10 - 20% wytworzonej energii na niepożądane,
szczególnie w okresie przejściowym przegrzewanie pomieszczeń?
-po co marnować wytworzoną w kotle stalopaliwowym, czy innym
przewymiarowanym energię, jeśli można ją zmagazynować w
stosunkowo tanim zbiorniku buforowym, skąd można ją pobrać w
dokładnie pożądanym porcjach?
-po co z jednej strony oszczędzać, zaciskać pasa, a z drugiej strony
zostawić odkręcony kurek marnowanej energii, kurek, który można z
dziecinną łatwością zakręcić ?

Grzesiek13
24-06-2006, 11:07
Boguś może zapoczątkujesz przyklejony wątek tylko o regulusach? bo 200 innych wątków cząstkowych mija się z celem :roll:

boguslaw
24-06-2006, 12:20
Nie mam siły i czasu i ochoty na boksowanie się z jednoczesnym udowadnianiem, że nie jestem wielbłądem....
Nie mam panaceum na czyjąś złą wolę.
Wolę sądzić raczej iż mam do czynienia z rozwagą, roztropnością i uzasadnioną po wpadce convectora ostrożnością....

Nie mamy do czynienia z perpetuum mobile - raczej mamy do czynienia z wykrywaczem błędów ukrytych za klamstwem.

(A propos p.m.: Pyta profesor studentkę - co to jest perpetuum mobile?
- To jest taka maszyna, ktora nigdy nie staje- odpowiada ona.
Czyżby? mówi prof. - Ja mam taką maszynę a to nie jest perpetuum mobile.)

Chętnie odwołuję się do przysłów i anegdot, gdyż w nich ukryta jest cała wielopokoleniowa mądrość ludzkości.
Kiedyś nawet byłem zwolennikiem takiej oto koncepcji, iż nauka i analiza przysłów i mądrości ludów powinna być w szkole jednym z głównych przedmiotów, o wadze znacznie dla każdego większej, niż wiele wkuwanych niepotrzebnie partii materiału.....

Stąd: consuetudo est altera natura - przyzwyczajenie jest drugą naturą (człowieka). Odróżniam jednak przyzwyczajenie od często zgubnej rutyny.
Ja uważam, że w grzejnikach jest miejsce na inną filozofię budowania układów co., ktoś inny może powiedzieć, że wszystko już zostało powiedziane.

sSiwy12
24-06-2006, 13:27
Rozumiem, że rzeczony grzejnik, rozpatrując go jako wymiennik ciepła jest produktem odbiegajacym od stereotypów, zarówno pod względem wykonania , konstrukcyjnym i materiałowym, a nawet ekonomicznym (lokata kapitału). I to pojmuję. Natomiast, cytat :"... Cały czas odbywa się walka o optymalizację procesu ogrzewania oraz o większy komfort cieplny. Pogodówka, modulacje, elektronika sterująca,
cały szereg regulacji istnieje tylko po to, by przeciwdziałać nieekonomicznej dużej bezwładności układów co. o dużej masie całkowitej grzejników (grzejnik+woda), mającej bezpośredni wpływ na koszt ogrzewania oraz na komfort cieplny.", oraz wcześniejsze sformułowania spowodowały, że wbrew logice rozumiem to tak: grzejniki te nie potrzebują (wynika też tak z nazwy) sterowania?! To niby jak mam ustawioną temperaturę pomieszczenia na 17 a co zrobić aby było 23? Poprosić?
I znów cytat:
"Powtórzę swoje pytania:
-po co grzać czajnik wody dla zrobienia jednej kawy?
-po co słodzić tą kawę szufelką do węgla mająć do dyspozycji łyżeczkę?
-po co marnotrawić 10 - 20% wytworzonej energii na niepożądane,
szczególnie w okresie przejściowym przegrzewanie pomieszczeń?
-po co marnować wytworzoną w kotle stalopaliwowym, czy innym
przewymiarowanym energię, jeśli można ją zmagazynować w
stosunkowo tanim zbiorniku buforowym, skąd można ją pobrać w
dokładnie pożądanym porcjach?
-po co z jednej strony oszczędzać, zaciskać pasa, a z drugiej strony
zostawić odkręcony kurek marnowanej energii, kurek, który można z
dziecinną łatwością zakręcić ? "
To wszystko prawda, tyle że odnosi się do każdego wymiennika ciepła (grzejnika). Z punktu widzenia kotła ( i całości układu) to to, czy ogrzewa on 200 litrów w samych grzejnikach, czy 50 w grzejnikach, a 150 w buforze. jest prawdę powiedziawszy bez różnicy. Powiem więcej potrzeba dokładnie tyle samo energii.

24-06-2006, 13:57
Widze, że zakup grzejników to decyzja, której nie przeanalizowałam należycie dogłębnie - toz to wyższa matematyka z filozofią, a ja biedna nie byłam świadoma :oops: :lol:
Dla mnie grzejnik ma:
- być trwały (nie rdzewieć)
- grzać
- być ładny
- nie rozwalić budżetu.
Napiszę niedługo co wybrałam według moich nieskomplikowanych kryteriów ;)

boguslaw
24-06-2006, 16:26
Podam przywołany już onegdaj przykład:

Za tabelą Cosmo:
grzejnik 1000/600 (dwie płyty z dwoma konwektorami) - 2140W waży 39.87 kg i ma pojemność 7.7 ltr. - razem = 47.57 kg
regulus 1000/600 - 2125W waży 8.6kg i ma pojemność wodną 0.9 ltr -
razem = 9.5 kg.

W moim domu jest dwadzieścia trzy grzejniki. Oczywiście regulusy.
Wraz z wodą ważą ogółem 174.7 kg Gdyby to były grzejniki panelowe ważyłyby wraz z wodą przeszło 850 kg.
Którą instalację łatwiej rozhulać i wyhamować?
Którą instalację łatwiej skontrolować?

Weźmy więc 10 grzejników i piec 21 kW a temp zasilania 55 stopni.
Rozhulanie instalacji z grzejnikami cosmo zajmie 16 minut z grzejnikami regulus trochę ponad 2 minuty. Po zahamowaniu natomiast w instalacji z Cosmo jest nadal 5,7 kWh ciepła a w Regulusie tylko 0,79 kWh. (Wyliczenie Jeziera).

sSiwy12

grzejniki te nie potrzebują (wynika też tak z nazwy) sterowania
Wszystko w procesie wytwarzania energii potrzebuje ograniczeń i sterowania. Jednakże układ o małej masie całkowitej można szybko odpalić i szybko wyhamować uzyskując nawet na zasadzie włącz - wyłącz pożądaną temperaturę. Część elektroniki, np. sterownik pogodowy, w układzie o łatwej, szybkiej podaży energii jest całkowicie zbędna.

W wyliczonym powyżej przykładzie po uzyskaniu pożądanej temperatury, nadal masz w budynku blisko tonę grzejników z wodą, które przecież nadal grzeją, podnosząc temperaturę powyżej pożądanego poziomu.
Wyższa dt zwiększa straty na zewnątrz.

Układu grzejnikowego o małej masie całkowitej nigdy nie zawahasz się odpalić nawet podczas chłodnych i wilgotnych miesięcy wiosenno-letnio- jesiennych, kiedy to wystarczy często tylko kilkanaście minut dogrzewania, po to by złamać nieprzyjemną, wilgotną aurę.
Przy układzie grzejnikowym o dużej masie całkowitej nikomu by taki pomysł na pewno nie przyszedł do głowy.

I dalej:

Z punktu widzenia kotła ( i całości układu) to to, czy ogrzewa on 200 litrów w samych grzejnikach, czy 50 w grzejnikach, a 150 w buforze. jest prawdę powiedziawszy bez różnicy

Oczywiście. Z punktu widzenia kotła tak!
Ale nie z punktu widzenia właściciela tego kotła.
Dla właściciela znacznie korzystniej jest nadwyżkę energii magazynować do wykorzystania na później w momencie, o którym on sam zadecyduje, niż puścić tą nadwyżkę "z dymem".

1950
24-06-2006, 22:33
wiesz co Bogusław, przypominam sobie że polemizowałeś ze mną na temat Regulusów i kotła kondensacyjnego oraz wielkości zładu,
powiem tak, i nie chcę żebyś to odbierałał jako złośliwość,
idziesz do przodu i to jest dobrze,
zaczynasz doceniać pojemność zładu, pisząc o zastosowaniu bufora,
kiedyś tak nie było, :roll:

a teraz napiszę Ci, jak myśli przeciętny klient,
po co ja mam się pchać w drogie Regulusy, które kosztują więcej niż grzejniki płytowe,
na dodatek ten instalator, nie dość że mnie chce naciągnąć na droższe grzejniki, to jeszcze chce na mnie zarobić na jakimś niepotrzebnym buforze,
wezmę sobie innego ten za dużo chciałby ze mnie zedrzeć :evil:

jamles
24-06-2006, 23:13
Widze, że zakup grzejników to decyzja, której nie przeanalizowałam należycie dogłębnie - toz to wyższa matematyka z filozofią, a ja biedna nie byłam świadoma :oops: :lol:
Dla mnie grzejnik ma:
- być trwały (nie rdzewieć)
- grzać
- być ładny
- nie rozwalić budżetu.
Napiszę niedługo co wybrałam według moich nieskomplikowanych kryteriów ;)
jeżeli 3 pierwsze punkty się spełnią to w czwartym powiększy się deficyt :( :wink:

boguslaw
25-06-2006, 00:24
1950:
Nie wkładaj mi w usta treści, których nie wypowiedziałem
Zacytuję swoją wypowiedź na ten temat:

-po co marnować wytworzoną w kotle stalopaliwowym, czy innym
przewymiarowanym energię, jeśli można ją zmagazynować w
stosunkowo tanim zbiorniku buforowym, skąd można ją pobrać w
dokładnie pożądanym porcjach?

Bufor nie jest niezbędny w każdym przypadku kotła stałopaliwowego
a korzystnie jest go zastosować przy każdym rodzaju grzejników nie tylko przy regulusach, gdyż zawsze może w nim powstać nadwyżka wytworzonej energii, szczególnie w okresie dużych wahań zewnętrznej temperatury.
Ponadto na przykład: producent kotłów Atmos nie daje gwarancji na kotły, jeśli w instalacji nie ma bufora. Wprowadza tym samym dobrą praktykę, znacznie wydłużającą efektywność pracy kotła.
Taki zbiornik buforowy z osprzętem nie kosztuje więcej jak kilka stów.
Żaden wydatek wobec korzyści jakie z sobą niesie jego posiadanie....

Mów o klientach mądrych i o mądrych instalatorach, których ci mądrzy klienci na pewno posłuchają.

Dlaczego mówisz 1950 o regulusach. Ja mówię przede wszystkim o wyższości układu grzejnikowego o małej masie całkowitej, którego reprezentantem jest regulus, a który mam sprawdzony, kontra układ grzejnikowy o dużej masie całkowitej.
I jeszcze dalej.
O ile droższe są regulusy dla instalacji małego domku i czy w ogóle???
Jeśli nawet jest niewielka różnica in plus, zwróci się ona w pierwszym sezonie grzewczym.
A ich trwałość, nierdzewność nie ma myślisz żadnego znaczenia?

Jak postawisz przed klientem taką alternatywę, wówczas na pewno dasz mu do myślenia, do zastanowienia, natomiast jeśli ma wybrać między kilkunastoma typami grzejników panelowych, które na pierwszy rzut oka są identyczne, a w działaniu są już całkiem identyczne, to Twój klient oczywiście wybierze panelę najtańszą.

sSiwy12
25-06-2006, 10:47
Jeśli chodzi o bufor. A czy nie jest tak, że w przypadku braku takowego cały układ jest praktycznie mało sterowalny? Że aby prawidłowo pracował niezbędna jest bardzo dobra aparatura sterownicza i bardzo dobry kocioł?
To znacznie podraża, więc lepiej i taniej jest zwiększyć bezwładność układu buforem - i słusznie. Jest jeszcze jeden aspekt. Bez bufora układ taki wymuszał by dużą "cykliczność" kotła - co wiąże się z jego szybszym zużyciem.
Mądry inwestor zatrudni mądrego instalatora bez wzglądu na rodzaj zastosowanych grzejników i systemu ogrzewania i efekt końcowy będzie porównywalny.
Cytat :.."Dlaczego mówisz 1950 o regulusach. Ja mówię przede wszystkim o wyższości układu grzejnikowego o małej masie całkowitej, którego reprezentantem jest regulus, a który mam sprawdzony, kontra układ grzejnikowy o dużej masie całkowitej."
W tym zakresie Cię pobiję. A co powiesz na grzejnik podłogowy, w którym na 100m2 jest 13l czynnika? Oczywiście system ten jest też "natyczmiastowy" - i też sprawdzony.
Sumując. Nie można, propagując "swój towar" (nawet najlepszy) uprawiać propagandę "naginajacą" fakty i prawa fizyki.

boguslaw
25-06-2006, 14:08
sSiwy 12 pisze:

W tym zakresie Cię pobiję. A co powiesz na grzejnik podłogowy, w którym na 100m2 jest 13l czynnika? Oczywiście system ten jest też "natyczmiastowy" - i też sprawdzony.

Może niezbyt uważnie przeczytałeś co pisałem wcześniej w tym wątku:

Konwekcja natomiast polega na przenoszeniu ciepła do otoczenia poprzez unoszące się nagrzane cząsteczki powietrza i mieszanie tychże z cząsteczkami zimnymi.
Intensywność nagrzewania poprzez konwekcję zależy zatem wprost od ilości cząsteczek powietrza, ktore bezpośrednio zetkną się z przedmiotem grzejącym ( i tu ma znaczenie szybkość przepływu powietrza poprzez i obok obiektu grzejacego) oraz od powierzchni tego przedmiotu (powierzchnia kontaktu).
Im powierzchnia grzewcza większa, tymmożliwa jest niższa temperatura grzania, z uwagi na wyższą skuteczność tego grzania ( stąd najniższą temperaturę grzania może mieć podłoga lu ściana grzewcza - gdyż powierzchnia grzania wynosi tu kilkanaście lub kilkadziesiąt m2 - wadą jest duża akumulacyjność - duża bezwladność cieplna oraz duży opór wnikania - trzeci rodzaj przekazu ciepla - przez przewodzenie).
Podłoga nie grzeje po dwóch minutach od włączenia ogrzewania i grzeje jeszcze długo po wyłączeniu ogrzewania.

I dalej pisze sSiwy12:

Mądry inwestor zatrudni mądrego instalatora bez wzglądu na rodzaj zastosowanych grzejników i systemu ogrzewania i efekt końcowy będzie porównywalny
To jest tylko pobożne życzenie. Efekt końcowy dla różnych systemów jeśli będzie porównywalny pod względem skutku, to nie będzie porównywalny pod względem finansowym, gdyż jak już pisałem, w układzie grzejnikowym o dużej masie całkowitej, ów mądry instalator będzie musiał zainstalować cały szereg elektroniki niwelującej wadę takiego systemu jaką jest jego mała sterowalność (bezwładność cieplna).
Elektronika kosztuje, elektronikę trzeba ustawiać, elektronika wreszcie się psuje.

Dopóki nie zobaczysz regulusów podczas pracy, nie będziesz wiedział o czym mówię.....

1950
25-06-2006, 15:38
1950:
Nie wkładaj mi w usta treści, których nie wypowiedziałem
Zacytuję swoją wypowiedź na ten temat:

-po co marnować wytworzoną w kotle stalopaliwowym, czy innym
przewymiarowanym energię, jeśli można ją zmagazynować w
stosunkowo tanim zbiorniku buforowym, skąd można ją pobrać w
dokładnie pożądanym porcjach?

Bufor nie jest niezbędny w każdym przypadku kotła stałopaliwowego
a korzystnie jest go zastosować przy każdym rodzaju grzejników nie tylko przy regulusach, gdyż zawsze może w nim powstać nadwyżka wytworzonej energii, szczególnie w okresie dużych wahań zewnętrznej temperatury.
Ponadto na przykład: producent kotłów Atmos nie daje gwarancji na kotły, jeśli w instalacji nie ma bufora. Wprowadza tym samym dobrą praktykę, znacznie wydłużającą efektywność pracy kotła.
Taki zbiornik buforowy z osprzętem nie kosztuje więcej jak kilka stów.
Żaden wydatek wobec korzyści jakie z sobą niesie jego posiadanie....

Mów o klientach mądrych i o mądrych instalatorach, których ci mądrzy klienci na pewno posłuchają.

Dlaczego mówisz 1950 o regulusach. Ja mówię przede wszystkim o wyższości układu grzejnikowego o małej masie całkowitej, którego reprezentantem jest regulus, a który mam sprawdzony, kontra układ grzejnikowy o dużej masie całkowitej.
I jeszcze dalej.
O ile droższe są regulusy dla instalacji małego domku i czy w ogóle???
Jeśli nawet jest niewielka różnica in plus, zwróci się ona w pierwszym sezonie grzewczym.
A ich trwałość, nierdzewność nie ma myślisz żadnego znaczenia?

Jak postawisz przed klientem taką alternatywę, wówczas na pewno dasz mu do myślenia, do zastanowienia, natomiast jeśli ma wybrać między kilkunastoma typami grzejników panelowych, które na pierwszy rzut oka są identyczne, a w działaniu są już całkiem identyczne, to Twój klient oczywiście wybierze panelę najtańszą.

ponieważ jestem ulubieńcem redakcji to niestety jak mnie zbanowali a później łaskawie przywrócili zostawili moje posty ktore widocznie były na temat :lol: nie pod nickiem Gość, ale także 1950 z tym, że wyszukiwarka ich nie wyrzuca,
ja nie napisałem jak widać poniżej


Post Wysłany : Sob, 24 Czerwiec 2006 23:33 Temat postu :
wiesz co Bogusław, przypominam sobie że polemizowałeś ze mną na temat Regulusów i kotła kondensacyjnego oraz wielkości zładu,
powiem tak, i nie chcę żebyś to odbierałał jako złośliwość,
idziesz do przodu i to jest dobrze,
że to w tym wątku,
było to w tamtym roku, jak się zaprę to to znajdę,
napisałem Ci, to nie było złośliwe,
poważam ludzi którzy potrafią się rozwijać i zmieniać

boguslaw
25-06-2006, 17:15
No cóż! Errare humanum est - mylić się jest rzeczą ludzką.
Nemo est mortalium ,qui sapiat omnibus horis - nie ma człowieka, który byłby o każdej godzinie mądry. Warto to pamiętać.
Szanujmy swoje poglądy, często jesteśmy bliżej siebie, niż nam się wydaje...
Niewykluczone, że Ty też polubisz regulusy lub reprezentowaną przez nie koncepcję grzania.
Ma ona swoje bezsprzeczne zalety, choć w niefachowych rękach może zaszkodzić...

Żeby naprawić błąd, należy dobrze rozumieć jego istotę, a z tym wielu pseudoinstalatorów ma problem.
Winę za swoje braki w wiedzy teoretycznej i praktycznej łatwiej zrzucić na produkt, niż uderzyć się w swoje własne piersi.

Ogólnie widzę sprawy tak: dom jest dla ludzi a nie ludzie dla domu. Nie można być niewolnikiem całej masy elektroniki, niewolnikiem urządzeń. Jestem za upraszczaniem i szybką służebnością rzeczy i sprzętów człowiekowi.
Regulusy w swej cząstce funkcji jaką spwłnie dom, taką szybką służebność umożliwiają.

sebo8877
25-06-2006, 17:49
Bogusław może i masz w tym wszystkim rację - ale co w przypadku kotła w którym nie da się z minuty na minutę zdjąć żródła ciepła (mocy) czy regulusy przy tak małym zładzie wytrzymają taką sytuację ???

Sebo8877

boguslaw
26-06-2006, 08:13
sebo:

Bogusław może i masz w tym wszystkim rację - ale co w przypadku kotła w którym nie da się z minuty na minutę zdjąć żródła ciepła (mocy) czy regulusy przy tak małym zładzie wytrzymają taką sytuację

Regulusy wytrzymają bez problemu - ich ciśnienie robocze - 1.5 MPa-
15 atmosfer.
Mają one co prawda małą pojemność wodną lecz za to wielką powierzchnię oddawania ciepla a woda cyrkuluje przez nie same odpowiednio szybciej.
Jeśli kocioł ma nadwyżkę mocy nad grzejnikami, będzie to problem w przypadku każdych grzejników.
I właśnie dlatego istnieje zakaz montowania kotła stałopaliwowego w systemie zamkniętym....

I dalej. Zamontowanie regulusów w systemie otwartym nie wpływa na bieg okresu gwarancji, gdyż ich miedziana budowa powoduje, że to one właśnie są najbardziej odporną na korozję składową instalacji.
Przy kotłach, w których gorąca woda z okolic paleniska idzie wprost na obwód, jeszcze przed nagrzaniem całości masy kotła, efekt grzewczy będzie również niemal natychmiastowy, mimo wykorzystania do tego bardzo małej ilości paliwa.

Jezier
27-06-2006, 00:01
Podam przywołany już onegdaj przykład:

Za tabelą Cosmo:
grzejnik 1000/600 (dwie płyty z dwoma konwektorami) - 2140W waży 39.87 kg i ma pojemność 7.7 ltr. - razem = 47.57 kg
regulus 1000/600 - 2125W waży 8.6kg i ma pojemność wodną 0.9 ltr -
razem = 9.5 kg.

W moim domu jest dwadzieścia trzy grzejniki. Oczywiście regulusy.
Wraz z wodą ważą ogółem 174.7 kg Gdyby to były grzejniki panelowe ważyłyby wraz z wodą przeszło 850 kg.
Którą instalację łatwiej rozhulać i wyhamować?
Którą instalację łatwiej skontrolować?

Weźmy więc 10 grzejników i piec 21 kW a temp zasilania 55 stopni.
Rozhulanie instalacji z grzejnikami cosmo zajmie 16 minut z grzejnikami regulus trochę ponad 2 minuty. Po zahamowaniu natomiast w instalacji z Cosmo jest nadal 5,7 kWh ciepła a w Regulusie tylko 0,79 kWh. (Wyliczenie Jeziera).
Liczyłem, ale inne wyciągnąłem z tych obliczeń wnioski. Rozgrzanie instalacji zajęło od 2 do 16 minut w zaleźności od grzejników. Ale co nam po tym, zadaniem grzejników nie jest rozgrzewanie samych siebie ale domu.
Policzyłem, jak długo trwałoby rozgrzanie domu wielkości mojego (*140m2) przy np -5 stopniach na zewnątrz i 17 wewnątrz do 20 stopni. Założenie jest teź takie, że mam 10 grzejników o mocy 2 kW każdy i piec 20 kW.
No i wyszło mi, że trwałoby to ponad 4 godziny gdyby ściany zewn i wewn były z silki i 2,5 godziny przy ścianach z bk. Obydwa materiały ocieplone 12 styropianu.

ps. wg dr inż Macieja Robakiewicza z Fundacji Poszanowania Energii przy ITB system grzewczy o znikomej bezwładności cieplnej jest o 4% sprawnijszy w regulacji od systemu o duźej bezwładności cieplnej. A to jest tylko jeden ze współczynników który się uwzględnia przy obliczaniu całkowiyej sprawności systemu ogrzewania.
Cały wzór brzmi następująco:
Spraność systemu=wsp. wytwarzania ciepła*sprawność przesyłania*współczynnik regulacji*sprawność wykorzystania ciepła

boguslaw
27-06-2006, 13:17
Jezier
Twoje wyliczenie miało służyć innym wnioskom, natomiast ja użyłem je w celu wsparcia zupełnie innej tezy.
Chodzi mi mianowicie o szybką dostępność ciepła z układu grzejnikowego o małej masie całkowitej.
Chodzi mi o nazwijmy to: " krótkotrwałe użycie" , krótkotrwałe, skuteczne uruchomienie instalacji w celu uzyskania złamania temperatury we wnętrzu domu, mieszkania, rzecz nie do pomyślenia w instalacji o dużej masie całkowitej.
Jaki ta cecha ma wpływa na komfort cieplny, nie trzeba chyba nikogo przekonywać.
Czy Ty Jezier nigdy poza sezonem grzewczym nie używasz swoich konwektorów elektrycznych?

Jest to bezsprzeczna zaleta tego typu instalacji.

Sprawność w regulacji to tylko jeden ze składników wzoru na sprawność systemu.
Należałoby dokładnie porównać wskaźniki uzyskane przez konkretne systemy grzejnikowe - płytowe oraz regulusy.
Chyba należy zadać dr'owi Robakliewiczowi takie zadanie domowe. :wink:

Jezier
28-06-2006, 14:09
Jeśli włączysz grzejniki na chwilę i wyłączysz zanim one cokolwiek poza sobą ogrzeją to efekt będzie żadny. Moje grzejniki włączają się jeśli temp. w pomieszczeniach spadnie poniżej zadanego poziomu.
Wyolbrzymiasz zalety swoich grzejników. Jak napisałem wcześniej zyski eksploatacyjne wynikające z małej pojemności cieplnej systemu opartego np na regulusach to max 4% i to w porównaniu do systemów o naprawdę dużej bezwładności - np. żeliwne grzejniki. Grzejniki panelowe nie będą aż tak dużo mniej sprawne w regulacji.
Oprócz regulacji można by jeszcze rozpatrywać sprawność wykorystania ciepła, ale tytaj różnice pomiędzy typami grzejników będą jeszcze mniejsze.

boguslaw
28-06-2006, 15:42
Jezier pisze:

Jeśli włączysz grzejniki na chwilę i wyłączysz zanim one cokolwiek poza sobą ogrzeją to efekt będzie żadny

Manipulujesz Jezier. Pisałem:

Chodzi mi o nazwijmy to: " krótkotrwałe użycie" , krótkotrwałe, skuteczne uruchomienie instalacji w celu uzyskania złamania temperatury we wnętrzu domu, mieszkania, rzecz nie do pomyślenia w instalacji o dużej masie całkowitej.

Nie piszę zatem o nagrzaniu samych grzejników.


Moje grzejniki włączają się jeśli temp. w pomieszczeniach spadnie poniżej zadanego poziomu.

tak dzialają wszystkie grzejniki zaopatrzone w termostat lub sterowane centralnym czujnikiem.

I dalej:
Grzejniki panelowe nie będą aż tak dużo mniej sprawne w regulacji.

Jeśli jak wyliczyłem masa grzejnikow panelowych wraz z wodą jest pięciokrotnie większa od regulusów o tej samej mocy to ich sterowalność musi być znacząco mniejsza.

Nie bierzesz pod uwagę różnic w sprawności wynikających z różnic w powierzchni oddawania ciepła. Ponadto współczynniki przewodnictwa cieplnego również przemawiają na korzyść miedzi połączonej z aluminium wobec grzejników stalowych.

Zobaczymy co powie na to dr Robakiewicz. Ujawnię wówczas wyniki badań porównawczych przeprowadzonych przez Amerykanów.

mmmad
28-06-2006, 16:39
bla bla bla bla bla bla bla bla

Podsumowanie watku:

bla bla

Szkoda czasu. NIe dowiedzialem sie, c o lepsze i nie zapytam co kupic, bo podejrzewam, ze tez uleglbym socjotechnikom [b]Boguslawa{/b].

mmmad
28-06-2006, 16:41
Zobaczymy co powie na to dr Robakiewicz. Ujawnię wówczas wyniki badań porównawczych przeprowadzonych przez Amerykanów.

Doktora nie znam. Czy beda to badania Amerykanow, ktorzy wciaz nie wierza Kopernikowi?
A w Castoramie kupuje wkrety, zarowki i inne swiecidelka dla Indian.

boguslaw
28-06-2006, 17:39
Perkal i paciorki...

Jezier
28-06-2006, 20:43
Pisałem:
Chodzi mi o nazwijmy to: " krótkotrwałe użycie" , krótkotrwałe, skuteczne uruchomienie instalacji w celu uzyskania złamania temperatury we wnętrzu domu, mieszkania, rzecz nie do pomyślenia w instalacji o dużej masie całkowitej.
Nie piszę zatem o nagrzaniu samych grzejników.
Albo skuteczne albo krótkotrwałe i nieskuteczne. Jeśli ma być skuteczne to musi być dostarczona odpowiednia porcja energii. Ile to zależy od tego o ile chcemy stopni ogrzać i od pojemności cieplnej budynku + plus bieżące straty. Krótkotrwałe włączenie instalacji nic nie da poza nagrzaniem grzejników. Powtarzam, że ciągle rozmawiamy o kilkunastu minutach różnicy. Dla mnie to niewiele. Ja nie widzę żadnej przeszkody aby uruchamiać ogrzewanie kiedy to potrzebne nawet jeśli to będzie czerwiec lub lipiec i zdarzą się zimniejsze okresy. Nie ma żadnych negatywnych skutków takiego dogrzewania jeśli grzejniki są panelowe ponieważ pojemność cieplna budynku murowanego to kilkadziesiąt kW potrzebnych na każdy stopień różnicy temp. Pojemność cieplna instalacji to ułamek tego.

Jeśli jak wyliczyłem masa grzejnikow panelowych wraz z wodą jest pięciokrotnie większa od regulusów o tej samej mocy to ich sterowalność musi być znacząco mniejsza.

Nie bierzesz pod uwagę różnic w sprawności wynikających z różnic w powierzchni oddawania ciepła. Ponadto współczynniki przewodnictwa cieplnego również przemawiają na korzyść miedzi połączonej z aluminium wobec grzejników stalowych.

Ciągle nie bierzesz pod uwagę warunków w jakich pracują grzejniki. One nie są same dla siebie. One dostarczają energii do budynku i rozpatrując ewentualne zyski lub straty bierze sie pod uwagę wahania temp. w budynku. Ta różnica w ich masie i objetości grzejników jest dla budynku mało istotna. Są to różnice pojedynczych punktów procentowych w kosztach ogrzewania w skali rocznej.

Różnice wynikające ze sprawności oddawania ciepła nie mają żadnego znaczenia bo rozpatrujemy grzejniki o takiej samej mocy cieplnej. 2 kW mocy to 2 kW mocy. Różnice będą wynikały tylko w konstrukcji i ilości zużytego materiału na wyprodukowanie grzejnika. Dlatego grzejnik miedziany jest lżejszy i mniejszy od stalowego, ale moc ma taką samą.

boguslaw
28-06-2006, 23:30
Widzisz Jezier. Twoje uparte wyliczanie rzeczy oczywistych najlepiej świadczy, jak trudno uświadomić inne oczywistości. Korzyści i oczywistości dla mnie jako ich użytkownika.
Nie mów mi o bilansie cieplnym.
Nie mów mi o porównywaniu mocy nominalnej grzejników. To jest abecadło i recytowanie go nic tu nie wnosi.

Powtórzę więc po raz kolejny:

krótkotrwałe użycie" , krótkotrwałe, skuteczne uruchomienie instalacji w celu uzyskania złamania temperatury we wnętrzu domu, mieszkania, rzecz nie do pomyślenia w instalacji o dużej masie całkowitej.


1/.Je nie chcę ogrzewać w lipcu całego domu wraz ze sprzętami do temp. 21oC. Ja chcę tylko ogrzać powietrze w tym domu, żeby było miło a nie gorąco, jeśli wiesz o co mi chodzi......

2/.I po ogrzaniu tego powietrza nie chcę mieć nadal przez pół godziny gorących grzejników, które w warunkach małych strat w lecie bardzo długo stygną...

Dalej piszesz:

Powtarzam, że ciągle rozmawiamy o kilkunastu minutach różnicy. Dla mnie to niewiele
A dla mnie i dla wielu to bardzo wiele.....
Szczególnie w okresach przejściowych i w okresach dogrzewania.

Regulusy osiągają swoją maksymalną moc nominalną w czasie, gdy panele nawet nie stają się jeszcze letnie......