PDA

Zobacz pełną wersję : jak zagospodarowac zapuszczona działke?



marcin_u
20-06-2006, 17:44
Na mojej działce jest łaka która nie była ruszana przez min 20lat i w tej chwili rosnie tam trawa ktora w tej chwili osiga 1,5m wysokosci i miejscami rosnie nawet trzcina ze wzgledu na podmokły teren.
Zrobiłem teraz rowy wzdłuz dzialki (kiedys byly te rowy to nie bylo tak mokro).
Na działce bede teraz budowal dom i napewno sporo sie zniszczy tej dzialki.
Ale chciałbym zlikwidowac ta trawe i trzczine..co i kiedy i w jakiej kolejnosci zrobic zeby za pare lat urosła mi tam tylko ładna trawka?
Podobno po zlaniu preparatami chwastobujczymi przez pare lat nic nie urosnie i z tego wzgledu chciałbym zrobic to wczesniej..tylko kiedy i czym?

Ps.dzialka jest dosc duza bo ma 40ar.

Herne
21-06-2006, 08:00
Miałem podobny problem - moja działka przypominała step (latem sawannę) - była nieuprawiana przez kilkadziesiąt lat - wcześniej był sad, w którym ktoś wyciął drzewa pozostawiając pnie na poziomie ziemi - oto moja rada (na podstawie własnych doiświadczeń):

1. Jeśli masz korzenie po drzewach - weź koparkę i wyrwij je wszystkie na początku, bo później przeszkadzają
2. Znajdź chłopa z traktorem (nie wierzę, że Roundup pomoże na kożuch z trawy - przecież go nie rozpuści)
3. Zaoraj działkę
4. Po kilku dniach gośc niech to potraktuje kultywatorem i bronami
5. Wybierz trawę - a raczej kępy perzu
Powtarzaj punkty 3-5 aż nie będzie co zbierać
6. Zbij kilka palet i zapnij za ciągnikiem - gość niech pojeździ po polu - fenomenalnie to równa teren.
7. Poczekaj aż zaczną delikatnie wschodzić chwasty
8. Zlej wszystko Roundupem
9. Poczekaj kilka tygodni
10. Możesz siać trawę.

Ja straciłem prtawie sezon na tę zabawę, ale uważam, że było warto.

oli_oli
21-06-2006, 08:14
Wszytko ładnie ale nie wyobrażam sobie wybierania całego perzu ręcznie, chyba, że chodziło ci o mechaniczne poprzez bronowanie.
Ciągłe oranie działki nie jest dobrym zjawiskiem.
Nie trzeba zbijac palet, wielszośc rolników ma włókę, którą wyrównasz teren.
Pozosatłe czynności popieram.

Pozdrawiam

Herne
21-06-2006, 08:40
Nie, chodziło mi o ręczne wybieranie - brona spowoduje, że na powierzchnię zostaną wyrzucone kawały kożucha z trawy. Wydaje mi się, że bez tego powierzchnia będzie nierówna.

Herne
21-06-2006, 08:42
Oczywiście zgadzam się, że nie ma konieczności ciągłego orania - ale ze dwa-trzy razy polecam, bo po pierwsze rzeczywiście po orce wyrzucone są na powierzchnię różne rzeczy, po drugie, trochę to rozluźnia glebę.
Tak mi się wydaje.

09-07-2006, 20:37
no jakby moja działaka
wspaniały wątek
ide szukać chłopa z traktorem