PDA

Zobacz pełną wersję : Pytanie do speców od elektryki



anpi
20-06-2006, 21:35
Mam już zrobioną instalację. Do rozdzielnicy wchodzi:
- 9 obwodów 1-fazowych (gniazdka i oświetlenie)
- 2 obwody 3-fazowe (płyta ceramiczna i piec elektryczny C.O.)

I teraz się zastanawiam, jakie bezpieczniki założyć, do obwodów 1-fazowych wiadomo zwykłe pojedyncze 16A lub 20A. A do trójfazoych jakie - 3, czy 4-biegunowe?

A wyłącznik różnicowo-prądowy jaki - 3, czy 4-biegunowy?

geguś
20-06-2006, 21:54
Witam :)


I teraz się zastanawiam, jakie bezpieczniki założyć, do obwodów 1-fazowych wiadomo zwykłe pojedyncze 16A lub 20A.
16A to az nadto. 20A to przesada.


A do trójfazoych jakie - 3, czy 4-biegunowe?
3


A wyłącznik różnicowo-prądowy jaki - 3, czy 4-biegunowy?
4

anpi
20-06-2006, 22:08
16A to az nadto. 20A to przesada.


To ile dać - 10A?

A mogę oba obwody trójfazowe podłączyć pod jeden bezpiecznik? Bo chyba mi miejsca w rozdzielnicy nie wystarczy :roll: :-?

geguś
20-06-2006, 22:15
Witam :)



To ile dać - 10A?

A jaki przekrój przewodu?



A mogę oba obwody trójfazowe podłączyć pod jeden bezpiecznik? Bo chyba mi miejsca w rozdzielnicy nie wystarczy :roll: :-?

To bez sensu było robić dwa osobne obwody.

Jak już innego wyjscia nie ma to daj, ale pamiętaj, że max zabezpieczenie jakie możesz dać, to takie jakby był jeden obwód.

marcin714
20-06-2006, 22:15
Witam.

Niestety nie wiele si dowiesz na forum bo co elektryk to inna rada będzie więc znacznie mniej będziesz wiedziała niż wiesz obecnie.

Zacznę ja.
od końca: W sieciać TNS w obwodach 3-fazowych gdy nie podejżewamy większego obciążenia przewodu neutralnego niż przewodów fazowych można stosować i wyłączniki 3 polowe i 4 polowe. W twoim przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie zintegrowanego wyłącznika różnicowo-prądowego z członem nadprądowym dla tych dwóch obwodów (dwa wyłączniki) Aparaty te są 4-polowe.
Nie wiem co to za piec ale może się zdarzyć ,że standardowy wyłącznik różnicowo prądowy nie będzie chodził więc trzeba dobrać odpowiedni prąd różnicowy.

Co do obwodów 1-fazowych to ostrożnie z zabezpieczeniami 20A. Nie wiele jest odbiorników 1-fazowych wymagających takiego zabezpieczenia, nie wkażdym przypadku przewód 2,5 mm2można zabezpieczać wyłącznikiem 20A (sposób ułożenia przewodu) i jeszcze sprawa selektywności bynajmniej przeciążeniowej względem zabezpieczenia przeglicznikowego.(nie wiemy jaka wartośćprądu znamionowego) Chyba nie chciałabyś spacerować nocą do złącza bo tam wywaliło zabezpieczenie jak sobie zadużo włączysz odbiorników.

Tak w skrócie to tyle odemnie.

marcin714
20-06-2006, 22:17
Zanim zacząłem to inni już skończyli.
Jak to było ważne jak się kończy czy jak zaczyna?

anpi
20-06-2006, 22:21
Witam.

Niestety nie wiele si dowiesz na forum bo co elektryk to inna rada będzie więc znacznie mniej będziesz wiedziała niż wiesz obecnie.

Zacznę ja.
od końca: W sieciać TNS w obwodach 3-fazowych gdy nie podejżewamy większego obciążenia przewodu neutralnego niż przewodów fazowych można stosować i wyłączniki 3 polowe i 4 polowe. W twoim przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie zintegrowanego wyłącznika różnicowo-prądowego z członem nadprądowym dla tych dwóch obwodów (dwa wyłączniki) Aparaty te są 4-polowe.
Nie wiem co to za piec ale może się zdarzyć ,że standardowy wyłącznik różnicowo prądowy nie będzie chodził więc trzeba dobrać odpowiedni prąd różnicowy.

Co do obwodów 1-fazowych to ostrożnie z zabezpieczeniami 20A. Nie wiele jest odbiorników 1-fazowych wymagających takiego zabezpieczenia, nie wkażdym przypadku przewód 2,5 mm2można zabezpieczać wyłącznikiem 20A (sposób ułożenia przewodu) i jeszcze sprawa selektywności bynajmniej przeciążeniowej względem zabezpieczenia przeglicznikowego.(nie wiemy jaka wartośćprądu znamionowego) Chyba nie chciałabyś spacerować nocą do złącza bo tam wywaliło zabezpieczenie jak sobie zadużo włączysz odbiorników.

Tak w skrócie to tyle odemnie.

Piec ma moc max. 9 kW
Płyta ceramiczna ok. 7,5 kW

Czyli radzisz dać 2 razy wyłącznik nadprądowy zintegrowany z różnicowo-prądowym i osobno podłączyć do nich płytę i piec?

Obwody oświetleniowe mam na przewodzie 3x1,5 a gniazda na 3x2,5
To jakie do tych obwodów dać wyłączniki - 10 czy 16A?

Zabezpieczenie przedlicznikowe mam 25 A.

jacekj
20-06-2006, 22:21
witam :)


Niestety nie wiele si dowiesz na forum bo co elektryk to inna rada będzie więc znacznie mniej będziesz wiedziała niż wiesz obecnie.

Eee, tam Marcinie nie przesadzaj. Fachowcy mówia podobnym tonem.
Twoja wypowiedź, gegusia i moja czasami ;) są podobne.


PS
widzę, że i ja mam spóźniony zapłon.

anpi
20-06-2006, 22:23
Witam :)



To ile dać - 10A?

A jaki przekrój przewodu?



A mogę oba obwody trójfazowe podłączyć pod jeden bezpiecznik? Bo chyba mi miejsca w rozdzielnicy nie wystarczy :roll: :-?

To bez sensu było robić dwa osobne obwody.

Jak już innego wyjscia nie ma to daj, ale pamiętaj, że max zabezpieczenie jakie możesz dać, to takie jakby był jeden obwód.

To nie tyle obwody, co po prostu z rozdzielnicy idą 2 kable 5x4 mm2 - jeden do pieca, drugi do kuchni.

Gniazdka 230 V mam na przewodach 3x2,5
a oświetlenie na 3x1,5

jacekj
20-06-2006, 22:28
witam :)
może będę szybszy:)
oświetlenie 6 lub 10A
gniazda ogólne 10A, w kuchni dla wybranych obwodów 16A. Generalnie dla obwodów gniazd max. 16A

Co do zaniżania zabezpieczeń w obwodach gniazd przypomniała mi się historia wanny posła Wasermana i eksperyz biegłych sądowych.
Ale to inna para kaloszy.

geguś
20-06-2006, 22:31
Witam :D



To nie tyle obwody, co po prostu z rozdzielnicy idą 2 kable 5x4 mm2 - jeden do pieca, drugi do kuchni.

No dobra :lol: . Te dwa osobne przewody powinny mieć osobne zabezpieczenia. Ale niestety kicha :( i trzeba dać wspólne. 25A na ich zabezpieczenie, ale problem bo przed licznikiem tez 25A :o .


Gniazdka 230 V mam na przewodach 3x2,5
a oświetlenie na 3x1,5

Na gniazda i to 16A, a nawet 10 w pokojach starczy. Oświetlenie 10A a nawet 6A.

geguś
20-06-2006, 22:33
Witam :)


może będę szybszy:)

Byłeś, ale nie do końca :wink: :lol:.

jacekj
20-06-2006, 22:35
Byłeś, ale nie do końca :wink: :lol:.
no fakt, przegapiłem te obwody 3 fazowe :oops: ale Ty za to odpowiedziałeś.

anpi
20-06-2006, 22:38
No dobra :lol: . Te dwa osobne przewody powinny mieć osobne zabezpieczenia. Ale niestety kicha :( i trzeba dać wspólne. 25A na ich zabezpieczenie, ale problem bo przed licznikiem tez 25A :o .

W sumie mogę dać osobne zabezpieczenia. Miejsca w rozdzielnicy powinno wystarczyć na styk:
- 9 modułów (oświetlenie i gniazda)
- 2x3 moduły (płyta ceram. i piec)
- 4 moduły (wył. różn.prąd.)

Wychodzi 19 modułów. A ja mam rozdzielnicę 18-modułową, da się wepchnąć jedne moduł więcej? :-?


Na gniazda i to 16A, a nawet 10 w pokojach starczy. Oświetlenie 10A a nawet 6A.

No to super, przynajmniej tą sprawę mam rozwiązaną.

marcin714
20-06-2006, 22:39
Witam.

Nie wiem czemu bardzo naiwnie założyłem ,że masz dużo miejsca w rozdzielnicy.
Teraz zobacz ile zaoszczędziłaś-eś na tej małej skrzyneczce i może oświeć innych budowniczych.
Usystematyzujmy.
Na obwody oświetleniowe wystarczy S301 B10 chyba ,że ktoś wszystkie żarówki zrobił na jednym obwodzie.
Obwody gniazd 1-fazowych S301 B16
Te dwa obwody 3F aby przyłączyć do jednego zabezpieczenia trzeba by zabezpieczyć wyłącznikiem 25A czyli po selektywności .

Nie pytasz o więcej więc się nie wcinam ale jestem cieka czy w tej skrzyneczce znajdą się jakieś RCD, rozłączznik główny, lampki kontrolne, ograniczniki przepięć, zasilacz od domofonu i może parę wolnych miejsc?

jacekj
20-06-2006, 22:42
witaj :)


No to super, przynajmniej tą sprawę mam rozwiązaną.
Nie do końca, proponuję rozdzielnicę wymienić na większą bo ta jest do ............... widzę, że nie masz obwodów do kilku instalacji a i przepięciówka gdzie?

marcin714
20-06-2006, 22:43
Faktycznie panuje zgoda nie to co na ise.

Pozdrawiam wszystkich kończących jak należy

anpi
20-06-2006, 23:06
Qrcze, a myślałem że rozdzielnica na 18 modułów to aż za dużo :-?
Wymiana nie wchodzi w grę, bo już jest zamontowana, ale mogę zamontować poniżej drugą taką samą. W jednej dałbym obwody 3-fazowe, wył. różn-prąd., ewentualnie przepięciówkę. W drugiej obwody 1-fazowe. Dobrze kombinuję?

retrofood
21-06-2006, 01:12
Witam.

Dobrze.

krzysztofh
21-06-2006, 06:24
Jeżeli możesz dać drugą rozdzielnicę to proponuje dwurzędową bo ta pierwsza chyba jednorzędowa skoro tylko 18 modułów. Swoją droga kto dla domu zakłada taka małą rozdzielnicę?

OK. Przychylam się do wypowiedzi przedmówców i na oswietlenie 10A, Gniazda 16A. Obwód płyty ceramicznej 3x16A a nie 25. Przy maksymalnym obciążeniu prąd fazowy nie może przekroczyć 10,8A, chyba że płyta jest przystosowana do podłączenia dwufazowego (trzeba sprawdzić) tak mają np. AEG. Inna kwestia, że bardzo żadko się zdaży aby cała płyta pracowała z pełnym obciążeniem (wszystkie płytki grzejne na maxa)
Piec nieco łatwiej przewidzieć bo tu powinno byc obciążenie bardziej symetryczne i maksymalny pobór prądy to 13A, więc zabezpieczenie 3x20A.
Co z zabezpieczeniami różnicowo-prądowymi, jak jest zasilany alarm i piec c.o? Powinny być na osobnych zabezpieczeniach i nie chodzi tu o ESy tylko różnicówki. Pomyśl przez chwilę. Jak w czasie nieobecności domowników lodówka lub inne urządzenia włączone do sieci zrobi zwarcie, ulegnie uszkodzeniu itp (czasem przepalająca się żarówka potrafi wyłączyć bezpiecznik) dom pozostaje bez ogrzewania i ochrony (po czasie w którym aku się wyładuje). Jak oświetlenie zewnętrzne ogrodu zrobi większą upływność będzie to samo. Jak gniazdo ogrodowe ktoś (amator cudzej własności) wykorzysta do wyłączenia zasilania będzie to samo.
Choć faktem jest, że zwarcie metaliczne z pewnością wyłączy główne zabezpieczenie - w twoim przypadku 25A. Jak nie wierzysz - spróbuj zasymulować takie zdarzenie, choć szkoda bezpieczników. Selektywność zabezpieczenia będzie zachowana wyłącznie w przypadku przeciążenia obwodów. Aby utrzymać selektywnośc zabezpieczenia głównego trzeba by je wymienić na odpowiedzie, ale takie kosztuje ok 750zł (symbolu nie pamiętam, ale do sprawdzenia na życzenie).
Reasumując zamontowałbym przynajmniej 4 różnicówki.
Pozostaje kwestia już wspomniana wcześniej, ale chyba przez nikogo nie podjęta - zabezpieczenie przeciwprzepięciowe - to tez spowoduje uszczuplenie miejsca w rozdzielnicy o ok 6 pół w zależności od ich ilości.

anpi
21-06-2006, 07:13
Jeżeli możesz dać drugą rozdzielnicę to proponuje dwurzędową bo ta pierwsza chyba jednorzędowa skoro tylko 18 modułów. Swoją droga kto dla domu zakłada taka małą rozdzielnicę?

Czyli jak dam drugą rozdzielnicą 18-modułową, to nadal będzie za mało? :o


OK. Przychylam się do wypowiedzi przedmówców i na oswietlenie 10A, Gniazda 16A. Obwód płyty ceramicznej 3x16A a nie 25. Przy maksymalnym obciążeniu prąd fazowy nie może przekroczyć 10,8A, chyba że płyta jest przystosowana do podłączenia dwufazowego (trzeba sprawdzić) tak mają np. AEG. Inna kwestia, że bardzo żadko się zdaży aby cała płyta pracowała z pełnym obciążeniem (wszystkie płytki grzejne na maxa)
Piec nieco łatwiej przewidzieć bo tu powinno byc obciążenie bardziej symetryczne i maksymalny pobór prądy to 13A, więc zabezpieczenie 3x20A.

Płyta jest chyba 3-fazowa, musiałbym sprawdzić w instrukcji (Gorenje).
Maksymalny pobór płyty to jeśli dobrze pamiętam 7,5 kW.


Co z zabezpieczeniami różnicowo-prądowymi, jak jest zasilany alarm i piec c.o? Powinny być na osobnych zabezpieczeniach i nie chodzi tu o ESy tylko różnicówki. Pomyśl przez chwilę. Jak w czasie nieobecności domowników lodówka lub inne urządzenia włączone do sieci zrobi zwarcie, ulegnie uszkodzeniu itp (czasem przepalająca się żarówka potrafi wyłączyć bezpiecznik) dom pozostaje bez ogrzewania i ochrony (po czasie w którym aku się wyładuje). Jak oświetlenie zewnętrzne ogrodu zrobi większą upływność będzie to samo. Jak gniazdo ogrodowe ktoś (amator cudzej własności) wykorzysta do wyłączenia zasilania będzie to samo.

Zabezpieczenie różnicowo-prądowe będzie jedno na cały dom. Wolę dać większy akumulator do centrali alarmowej (np. 17Ah, który wystarczy na prawie dobę pracy centrali), wyjdzie taniej niż dodatkowe różnicówki.


Choć faktem jest, że zwarcie metaliczne z pewnością wyłączy główne zabezpieczenie - w twoim przypadku 25A. Jak nie wierzysz - spróbuj zasymulować takie zdarzenie, choć szkoda bezpieczników. Selektywność zabezpieczenia będzie zachowana wyłącznie w przypadku przeciążenia obwodów. Aby utrzymać selektywnośc zabezpieczenia głównego trzeba by je wymienić na odpowiedzie, ale takie kosztuje ok 750zł (symbolu nie pamiętam, ale do sprawdzenia na życzenie).


No nie wiem, czy będzie mnie na to stać :-? Już wolę zainwestować w wyłącznik przepięciowy chroniący przed skutkami burzy (koszt ok. 1000 zł).[/url]

MONIKKKAA
21-06-2006, 07:23
Pracuję w firmie elektrycznej, dla obwodów 1 - fazowych 16 zupełnie wystarczy, dla 3-fazowych - 3 biegunowe.

geguś
21-06-2006, 07:36
Witam :)


Zabezpieczenie różnicowo-prądowe będzie jedno na cały dom.


Podstawowy błąd.



No nie wiem, czy będzie mnie na to stać :-? Już wolę zainwestować w wyłącznik przepięciowy chroniący przed skutkami burzy (koszt ok. 1000 zł).

Można kupić już za 800zł. Zawsze dwie stówki w kieszeni :D.

anpi
21-06-2006, 07:56
Witam :)


Zabezpieczenie różnicowo-prądowe będzie jedno na cały dom.

Podstawowy błąd.


Co proponujesz?

jacekj
21-06-2006, 09:22
witam :)


Co proponujesz?
Wiesz co? Napisz w końcu jakie masz obwody (wszystkie) a wtedy rozpiszemy jak osznurować tablice.

geguś
21-06-2006, 09:24
Witam :)

Nie ma potrzeby zasilać wszystkich obwodów przez róznicówkę, ale jeżeli boisz się o swoja rodzinę, to do każdego obwodu osobna. Problem :( , bo kasa i miejsce w rozdzielni.

Ekonomicznym wyjściem jest dać różnicówkę na kuchnię, łazienkę, kotłownia, garaż, ewentualnie poddasze. Pokoje nie są pomieszczeniami o zwiększonym ryzyku.

anpi
21-06-2006, 09:25
witam :)


Co proponujesz?
Wiesz co? Napisz w końcu jakie masz obwody (wszystkie) a wtedy rozpiszemy jak osznurować tablice.

Napisałem na początku, ale powtórzę. Do rozdzielnicy wchodzi:
- 9 obwodów 1-fazowych (3x1,5 i 3x2,5 mm2)
- 2 obwody 3-fazowe (5x4 mm2)
- zasilanie 5x6 mm2

geguś
21-06-2006, 09:25
witam :)


Co proponujesz?
Wiesz co? Napisz w końcu jakie masz obwody (wszystkie) a wtedy rozpiszemy jak osznurować tablice.
Jestem tego samego zdania :lol:

anpi
21-06-2006, 09:43
witam :)


Co proponujesz?
Wiesz co? Napisz w końcu jakie masz obwody (wszystkie) a wtedy rozpiszemy jak osznurować tablice.
Jestem tego samego zdania :lol:

To co mam jeszcze napisać? :o

geguś
21-06-2006, 09:59
Witam :)


To co mam jeszcze napisać? :o

A no tak:

Obw. 1-faz. nr1 zasila:......... ( to, to i tamto)

Obw. 1-faz. nr2 zasila:......... ( to, to i tamto)



Obw. trójfazowych nie opisuj. To już wiemy :lol:

jacekj
21-06-2006, 10:00
witam :)
Nie ila ale jakie. Opisz skąd przychodzą przewody do rozdzielni
np.
ośw. parteru
ośw. piętra
ośw. zewnętrzne

gn. łazienka
gn. kuchnia
........
.......

itd

anpi
21-06-2006, 10:12
Aaaaaaaaa, Boryna :lol:
Spiszę dzisiaj.

krzysztofh
21-06-2006, 10:40
Wyłącznik przepięciowy to nie jest sposób na ochronę. Zanim zadziała wszystkie wrażliwe urządzenia (kocioł, alarm, komputer TV będa do wymiany lub naprawy.
Ochrona przepięciowa to skomplikowana sprawa i jezeli nie zdecydujesz sie na stopniowa ochronę w grupach B,C, D to co możliwe w Twoim zakresie, to raczej szkoda kasy na ten wyłącznik.
Jeżeli chodzi o różnicówki to z racji ich działania jak będzie jedna i zadziała wszystko będzie bez napięcia. Skutki już opisałem wcześniej, ale jeszcze jest kwestia komfortu mieszkania. Jak w nocy wywali różncówka, to po ciemku trzeba będzie wedrować do rozdzielnicy aby ją włączyć.
Ale w końcu to Twoja sprawa i Twoja decyzja.
Dodam, że oszczędności przy projektowaniu instalacji elektrycznej w szczególności tak małej jak wynika z opisu sa niewspółmiernie małe do uzyskanych efektów jakie osiągniesz stosując cięcia finansowe w tej materii.
Wode chyba masz z wodociągu, bo nic nie piszesz o hydroforze. Tu masz szczęście bo mając hydrofor trzeba zabezpieczyć czasem właśnie taką rozdzielnice w całości dla jego sterowania i zasilania (zabezp. nadprądowe, zab, przeciążeniowe, stycznik, bezp, cewki stycznika, układ zabezpieczający od zaniku lub zamiany fazy).

anpi
16-07-2006, 08:43
Do wyposażenia rozdzielni chyba wezmę elektryka, ale nie tego który mi robił instalację :evil: Tymczasem mam kolejne pytanie do speców od elektryki:

Zauważyłem w skrzynce licznikowej następującą rzecz - do skrzynki ze słupa wchodzą tylko 4 przewody (bez zerującego) a do domu idzie już 5. Tylko że ten żółto-zielony tak na prawdę nie jest nigdzie podłączony? Co z tym zrobić? Wymyśliłem sobie tak - mam uziom fundamentowy, bednarka powinna być gdzieś pod skrzynką licznikową. Może podłączyć przewód żółto-zielony z tym uziomem? Czy to dobry pomysł? Uziom miał być co prawda do instalacji odgromowej, ale mogę zrobić drugi uziom, np. otokowy? Co Wy na to?

jacekj
16-07-2006, 09:50
witam :)
A jakie masz przyłęcze? Napowietrzne? Czy jest oddzielne złącze napowietrzne z zabezpieczeniami?
Napisz coś więcej to wtedy pogdybamy ;)

anpi
16-07-2006, 10:14
Przyłącze napowietrzne. Kabel idzie ze słupa do haka na ścianie mojego domu i stamtąd bezpośrednio do skrzynki licznikowej. Nie widziałem żadnych dodatkowych zabezpieczeń, chyba że na słupie :-? ale nie sądzę. W skrzynce jest kolejno: bezpiecznik B 25A, licznik i kostka łączeniowa, na której właśnie z jednej strony wchodzą 4 przewody, a wychodzi 5. Z tym że piąty nie jest z niczym połączony :-?

jacekj
16-07-2006, 11:38
witaj :)
Sorry, że wcześniej nie zapytałem o to bo pomyślałem, że napiszesz. Ach ta rutyna i zboczone ;) podejście do tematu.
Sprawdź w warunkach przyłączenia co pisze o systemie ochony od porażeń lub ewentualnie w jakim układzie pracuje sieć zasilająca.

anpi
16-07-2006, 11:42
Jacekj, dzięki za szybkie odpowiedzi :)
W tej chwili nie mam przy sobie warunków (siedzę w pracy), ale z tego co pamiętam, nie ma tam nic o zabezpieczeniu porażeniowym, a układ jest TNS (jeśli mnie pamięć nie myli, sprawdzę po południu).

jacekj
16-07-2006, 12:20
witaj :)
W sieci będzie napisane TN lub TT.

anpi
16-07-2006, 12:25
witaj :)
W sieci będzie napisane TN lub TT.

To na pewno TN, ale wydaje mi się że bardziej TN-S.

anpi
16-07-2006, 22:46
W warunkach mam napisane tak:

"sieć niskiego napięcia zasilana ze stacji ... pracującej w układzie TN-C"

pawelurb
17-07-2006, 12:02
Qrcze, a myślałem że rozdzielnica na 18 modułów to aż za dużo :-?


Ja myślałem ze jak kupie na 48 modułów to będzie zapas na przyszłość w razie czego , a tak z 48 zostały tylko 2 miejsca .... tyle obwodów wyszło..mój elektryk twierdził że im więcej tym lepiej , bo instalacja mniej zawodna.

anpi
17-07-2006, 12:10
No i chyba miał rację. U mnie jest tylko 11 obwodów, teraz żałuję, że do każdego pomieszczenia nie zrobiłem oddzielnego. Ale trudno. Kupiłem drugą rozdzielnię na kolejne 18 modułów, więc teraz mam miejsce na 36. I musi wystarczyć, bo tynki już położone.

anpi
17-07-2006, 12:31
A wracając do tematu - zrobiłem zdjęcie kostki łączeniowej w mojej skrzynce licznikowej. Zdjęcie poniżej (przepraszam za kiepską jakość, ale robiłem telefononem). Widać jednak na nim, że przewód zerujący nie jest z niczym połączony:

http://budowa.fr.pl/dom085.jpg

jacekj
17-07-2006, 14:37
witam :)
T teraz ja.
Przyłącze napowietrzne 4-ro przewodowe TN-C - L1,L2,L3 i PEN.
Instakacja w systemie TN-S - L1,L2,L3, N i PE.
I teraz są dwie szkoły ZE, wg jednej zacisk rozdziału PEN (niebieski) z sieci na PE i N z instalacji należy uziemić. W takim przypadku niebieski z sieci (PEN) oraz niebieski N i żółto-zielony PE z instalacji są połączone na jednym zacisku a ów zacisk uziemia się.
Wg innej szkoły PEN z sieci oraz N z instalacji łączy się ze sobą i nie uziemia a PE z instalacji nalezy uziemić. Nie wiem jak jest w Twoim ZE.
W każdym razie PE nalezy bezwzględnie uziemić albo samotnie wg drugiej opcji albo wspólnie z niebieskimi wg pierwszej opcji.

Wbrew pozorom sprawa ta jest bardzo ważnym elementem instalacji a prace te powinien wykonać fachowiec elektryk. Następnie MUSI zrobić pomiary, wyniki których umieszcza w protokole z pomiarów.

anpi
17-07-2006, 14:44
Najlepsze jest to, że zarówno montaż skrzynki jak i instalację robili mi spece z ZE :-? Ciekawe, jakie jeszcze kwiatki znajdę? :evil:

Aha - Jacku, co radzisz mi teraz zrobić? Instalacja jest zrobiona, ale rozdzielnia jeszcze nie zabudowana bezpiecznikami. Pomiary elektryk robi pomiary chyba dopiero, gdy jest instalacja, bezpieczniki, gniazda, itd. Tak?

jacekj
17-07-2006, 14:58
witam :)

Aha - Jacku, co radzisz mi teraz zrobić? Instalacja jest zrobiona, ale rozdzielnia jeszcze nie zabudowana bezpiecznikami. Pomiary elektryk robi pomiary chyba dopiero, gdy jest instalacja, bezpieczniki, gniazda, itd. Tak?
Jeżeli instalacja pozostaje bez napięcia to nic się nie stanie. Natomiast w przypadku podania napięcia należy zrobić porządek. Porządek powinien zrobić elektryk znający rozwiązania lokalnego ZE.

anpi
17-07-2006, 15:07
W instalacji jest napięcie, oczywiście nie w całej. Do dwóch faz podłączyłem bezpieczniki B6 i B10, a za nimi - zasilanie reflektora halogenowego oświetlającego podwórko, a do drugiego - system alarmowy.

Czyli generalnie - radzisz wziąć elektryka, który "uzbroi" rozdzielnię i zrobi coś z tym zerem?

jacekj
17-07-2006, 15:15
witam :)
Zdecydownie tak, elektryk powinien założyć różnicówkę a wtedy musi cos zrobić z przewodem PE.
Przy okazji założy jakieś gniazda które są potzrebne na budowie.

anpi
17-07-2006, 15:33
Dzięki za poradę. Ile może kosztować taka usługa?

tres34
19-07-2006, 15:09
Ech, 9 obwodow? Niezle sie udalo elektrykowi zbajerowac, zeby wyciagnac kase. Ja mam dom 310m2 a planuje 5 obwodow, w tym dwa 3-fazowe.
Zauwazylem, ze ludzie maja tendencje do przekombinowania, albo sie nie znaja. Zalozylbym wszedzie co najmniej 16A, bo 10A to gwarancja ciaglego wywalania bezpiecznika i latania, zeby go wlaczyc (pod warunkiem, ze mamy polozone kable o przekoroju zyl 2,5m2).
Natomiast tam gdzie 3-fazy, dalbym po 25A, bo zwykle piec stanowi duze obciazenie.
Poza tym zwykly przeplywowy ogrzewacz wody pobiera ponad 20A, wiec jakie 10A? Litosci.

bwojtek
19-07-2006, 15:22
tres34 jak zwykle błyszczy wiedzą... 5 obwodów? Na cały dom? No i do tego zabezpieczenia 25A... Ciekawe jakie masz przedlicznikowe? Nie ma się co dziwić, że masz dośwadczenie w "bieganiu do bezpieczników" z takim podejściem do instalacji. Ja w domu o powierzchni ok. 200m2 mam chyba z 15 oddzielnych obwodów (musiałbym policzyć) i i tak uważam, że nie jest to szczyt marzeń a raczej kompromis.

pawelurb
19-07-2006, 15:27
5 obwodów.. :o jak to się udało ......ja mam 8 obwodów do oświetlenia , 12 do gniazdek , w tym osobne do gniazd w łazienkach , kuchni , osobne w salonie w pokojach, gniazdo zewnętrzne też osobno, oświetlenie zewnętrzne, pompa ogrodowa, dzwonek, alarm, kuchenka 3f , gniazdo zewnętrzne 3 f .... jestem zadowolony że tak jest zrobione, bo bo jakby coś się stało w jednym obwodzie lub trzeba coś zrobić to wtedy nie pozbawia się prądu połowę domu tylko ten fragment który trzeba.

bwojtek
19-07-2006, 16:22
Autopoprawka:
Przeliczyłem - mam 19 niezależnych obwodów. I szczerze mówišc "rozwojowo" przydało by się jeszcze trochę.

anpi
19-07-2006, 22:03
Ech, 9 obwodow? Niezle sie udalo elektrykowi zbajerowac, zeby wyciagnac kase. Ja mam dom 310m2 a planuje 5 obwodow, w tym dwa 3-fazowe.
Zauwazylem, ze ludzie maja tendencje do przekombinowania, albo sie nie znaja. Zalozylbym wszedzie co najmniej 16A, bo 10A to gwarancja ciaglego wywalania bezpiecznika i latania, zeby go wlaczyc (pod warunkiem, ze mamy polozone kable o przekoroju zyl 2,5m2).
Natomiast tam gdzie 3-fazy, dalbym po 25A, bo zwykle piec stanowi duze obciazenie.
Poza tym zwykly przeplywowy ogrzewacz wody pobiera ponad 20A, wiec jakie 10A? Litosci.

Nie rozumiem, co ma "bajerowanie elektryka" do ilości obwodów? :o Ja płaciłem od ilości punktów, a nie obwodów. Poza tym sam mu powiedziałem, żeby obwodów było dużo. Bezpieczniki będą 6A i 10A. Ogrzewacza przepływowego nie będę miał, a co do pieca elektrycznego - producent pisze w instrukcji obsługi, jakie zastosować zabezpieczenie.

retrofood
20-07-2006, 07:23
Witam.


Ech, 9 obwodow? Niezle sie udalo elektrykowi zbajerowac, zeby wyciagnac kase. Ja mam dom 310m2 a planuje 5 obwodow, w tym dwa 3-fazowe.
Zauwazylem, ze ludzie maja tendencje do przekombinowania, albo sie nie znaja. Zalozylbym wszedzie co najmniej 16A, bo 10A to gwarancja ciaglego wywalania bezpiecznika i latania, zeby go wlaczyc (pod warunkiem, ze mamy polozone kable o przekoroju zyl 2,5m2).
Natomiast tam gdzie 3-fazy, dalbym po 25A, bo zwykle piec stanowi duze obciazenie.
Poza tym zwykly przeplywowy ogrzewacz wody pobiera ponad 20A, wiec jakie 10A? Litosci.


Szanowny elektryku!
Piszesz takie bzdury, ze się nie chce odpowiadać.

retrofood
20-07-2006, 07:36
Witam.

Do wyposażenia rozdzielni chyba wezmę elektryka, ale nie tego który mi robił instalację :evil: Tymczasem mam kolejne pytanie do speców od elektryki:

Zauważyłem w skrzynce licznikowej następującą rzecz - do skrzynki ze słupa wchodzą tylko 4 przewody (bez zerującego) a do domu idzie już 5. Tylko że ten żółto-zielony tak na prawdę nie jest nigdzie podłączony? Co z tym zrobić? Wymyśliłem sobie tak - mam uziom fundamentowy, bednarka powinna być gdzieś pod skrzynką licznikową. Może podłączyć przewód żółto-zielony z tym uziomem? Czy to dobry pomysł? Uziom miał być co prawda do instalacji odgromowej, ale mogę zrobić drugi uziom, np. otokowy? Co Wy na to?

Wszystko może być w porzšdku. Sieć zasilajšca pracuje w układzie TN-C, a instalacja powinna być wykonana jako TN-S. Otóż w miejscu wejœcia przewodu PEN z sieci do skrzynki zasilajšcej, powinien on zostać rozdzielony na przewody PE i N, a punkt rozdziału UZIEMIONY. Dobrze, że masz uziom fundamentowy. Możesz (i należy, bo tak najlepiej) go wykorzystać do tego celu. Z uziomem należy także połšczyć głównš szynę wyrównawczš, a do niej wszystkie instalacje (wod.-kan., gaz, c.o., inne) jeœli wykonane sš z materiałów przewodzšcych. O szczegółach trudno się rozpisywać, a wiara w umiejętnoœci elektryków z ZE jest mocno przesadzona.
Ostatnio zostałem poproszony o sprawdzenie instalacji w domu jednorodzinnym, wykonanej przez speców z ZE. Oœwiadczam wam, że NIC nie można zachować, bo instalacja W CAŁOŒCI została wykonana niezgodnie z przepisami. Jedyne wyjœcie to wykonanie całkowicie nowej instalacji. Dosłownie. Podejrzewam, że piekarze wykonali by jš lepiej.

PS. Jeœli uziom fundamentowy został wykonany prawidłowo, to wykonanie uziomu otokowego jest zbędne.

anpi
20-07-2006, 12:49
Otóż w miejscu wejścia przewodu PEN z sieci do skrzynki zasilającej, powinien on zostać rozdzielony na przewody PE i N, a punkt rozdziału UZIEMIONY.

Czyli - na kostce, która jest na zdjęciu kilka postów wyżej mam połączyć styki: niebieski i żółto-zielony i to uziemić?

Aha - co do szyn wyrównawczych: właśnie mi robią instalację wod-kan i CO. Woda będzie z rur plastikowych, CO w miedzi. Czy wystarczy połączyć tą rurę miedzianą w jednym miejscu z przewodem żółto-zielonym? A co z rurą plastikową?

bwojtek
20-07-2006, 12:51
A co z rurą plastikową?
Rozumiem, że sobie jaja robisz??

anpi
20-07-2006, 13:10
A co z rurą plastikową?
Rozumiem, że sobie jaja robisz??

Nie, nie robię sobie jaj. Gdzieś kiedyś czytałem (może tu na forum :roll:), że w przypadku instalacji z tworzywa do szyny trzeba podłączyć baterie (przecież są metalowe).

To co z tą szyną? Wystarczy podłączyć do niej instalację miedzianą tylko w jednym miejscu?

bwojtek
20-07-2006, 13:12
że w przypadku instalacji z tworzywa do szyny trzeba podłączyć baterie (przecież są metalowe).
No to mi ćwieka zabiłeś :-?
Nie jestem autoryterem w sprawie elektryki ale IMO jeżeli instalacją jest cała miedziana to uziemiasz w jednym miejscu (tak jest u mnie). Dodatkowo mam uziemioną metalową konstrukcję wanny akrylowej z hudromasażem.

geguś
20-07-2006, 13:17
Witam :

A co z rurą plastikową?

Uziemić drewnianym przewodem.

:lol: :lol: :lol:

anpi
20-07-2006, 13:21
Witam :

A co z rurą plastikową?

Uziemić drewnianym przewodem.

:lol: :lol: :lol:

No dobra, też się nieźle uśmiałem. Ale teraz poważnie - czy w łazience robić szynę wyrównawczą i podłaczać do niej armaturę? Brodzik i wannę będę miał akrylowe, więc tu nie ma problemu.

geguś
20-07-2006, 13:30
Witam :)

Jest coś takiego:
Główna Szyna Wyrównawcza

i

Miejscowa Szyna Wyrównawcza

Główna jest w rozdzielni, a jak nie ma co więcej uziemiać i obejmować połączeniami wyrównawczymi to nie ma potrzeby stosować miejscowych szyn.

anpi
20-07-2006, 13:31
To ja jeszcze uprzejmie poproszę o następujące informacje:
- co podłączamy do głównej szyny
- co i w jakich przypadkach podłączamy do miejscowych szyn

retrofood
20-07-2006, 14:18
Witam.


To ja jeszcze uprzejmie poproszę o następujące informacje:
- co podłączamy do głównej szyny
- co i w jakich przypadkach podłączamy do miejscowych szyn

Żadnych metalowych baterii zamocowanych do plastykowych rur nigdzie nie podłšczamy. To byłby bezsens.
Połšczenia wrównawcze należš do œrodków ochrony przeciwporażeniowej uzupełniajšcej. Nie dopuszczajš do wystšpienia między jednoczeœnie dostępnymi częœciami przewodzšcymi napięcia dotykowego o wartoœci niebezpiecznej.
Połšczenia wyrównawcze główne należy umieœcić w przyziemnej kondygnacji budynku, w pobliżu każdego złšcza, w miejscu dostępnym dla kontroli. Powinny one obejmować:
- przewód ochronny PE (PEN) linii zasilajšcej i wszelkie inne wprowadzone do obiektu przewody (żyły) ochronne bšdŸ uziemiajšce, metalowe powłoki bšdŸ ekrany wprowadzonych do budynku przewodów teletechnicznych i informatycznych, oraz telewizji i radiofonii przewodowej,
- uziom fundamentowy i/lub inne uziomy miejscowe jeœli występujš,
- wszelkie rozprowadzone po obiekcie rurocišgi metalowe (wodne, gazowe, ogrzewnicze, klimatyzacyjne) niezależnie od tego, czy i jak sš uziemione,
- rozległe metalowe częœci konstrukcji budynku mogšce przenosić potencjał na znacznš odległoœć (np. stalowa konstrukcja szkieletowa, zbrojenie betonu, metalowa elewacja budynku, metalowe pokrycia dachu, prowadnice dŸwigów.

Połšczenia wyrównawcze wykonuje się za poœrednictwem szyny wyrównawczej głównej, przy czym nie wymaga się, aby każda z wymienionych częœci była przyłšczona do szyny osobnym przewodem wyrównawczym. Zaleca się, aby połšczenia wyrównawcze byly możliwie krótkie oraz zaleca się wprowadzanie przyłšczy wszelkich mediów do budynku W JEDNYM POMIESZCZENIU.
Przekrój przewodów połšczeń wyrównawczych zależy od instalacji, jednak powinien być nie mniejszy niż 6 mm kw. Cu. Nie wymaga się większego niż 25 mm kw. Cu.

Dopóki w budynku nie ma poprawnie wykonanych głównych połšczeń wyrównawczych, lepiej nie wykonywać w nim miejscowych połšczeń wyrównawczych. Zwłaszcza przy układzie instalacji TN.

Uziemione połšczenia wyrównawcze miejscowe (dodatkowe) sš to wszelkie połšczenia wyrównawcze poza połšczeniami wyrównawczymi głównymi obiektu, obowišzkowe w warunkach szczególnego zagrożenia (częœć 7 normy PN-IEC 60364). Powinny obejmować występujšce w ich zasięgu częœci przewodzšce dostępne i częœci przewodzšce obce. czeœci te wolno łšczyć bezpoœrednio, bez poœrednictwa szyny wyrównawczej.

NIE SĽ CZʌCIAMI PRZEWODZĽCYMI OBCYMI I NIE PODLEGAJĽ POŁĽCZENIOM WYRÓWNAWCZYM PRZEDMIOTY METALOWE, KTÓRE NIE SĽ W STANIE WPROWADZIĆ OBCEGO POTENCJAŁU. czyli nie sš: metalowa pólka w łazience, metalowy uchwyt przy wannie, metalowa futryna drzwi i okna, o ile nie jest przyspawana do zbrojenia budynku, a tym bardziej metalowe baterie na plastykowych rurach, czy chromowana dŸwignia spłuczki sedesu.
W roli przewodów wyrównawczych stosuje się przewody miedziane gołe lub izolowane, lub stalowe gołe, albo pokryte powłokami antykorozyjnymi.
PRZEWODY POWINNY BYĆ OZNACZONE ZESTAWIENIEM BARWY ŻÓŁTEJ I ZIELONEJ.
połšczenia powinny być spawane albo za pomocš zacisków œrubowych. Dopuszcza się obejmy zapewniajšce połšczenie elektryczne nie gorsze niż przy zacisku œrubowym.

Czy coœ jeszcze?

anpi
20-07-2006, 14:47
Trochę to skomplikowane :roll: W takim razie moje pytania brzmią:
- czy do szyny podłączać baterie łazienkowe i kuchenne?
- czy wystarczy podłączyć w jednym miejscu miedzianą instalację CO?
- czy podłączyć uziom fundamentowy?
- co jeszcze podłączyć?

retrofood
20-07-2006, 17:15
Witam.

Przecież to wszystko pisze u góry.

jacekj
20-07-2006, 17:17
witam :)
My elektrycy wiemy doskonale, że sprawa połączeń wyrównawczych w aspekcie obowizujących przepisów nie jest taka jednoznaczna. Niestety idiotyczne polskie przepisy nakazują łączyć baterie połączeniami wyrównawczymi.
Z drugiej strony logika i rozum świadomego elektryka nie pozwala mu tego zrobić. Podobnie ma się sprawa z metalowymi wannami i brodzikami.

Warto poczytać co na ten temat ma do powiedzenia autorytet w tej sprawie dr Musiał. Na swojej stronie napisał wszystko o ochronie od porażeń.

Polecam http://www.edwardmusial.info/index.html
a w szczególności http://www.edwardmusial.info/pliki/spodz_zm.pdf

Dakot
20-07-2006, 17:20
Grzejniki są podłączone przez sieć ogrzewania miedzią, ale baterie nie...
Ale kuchenkę elektryczną, lodówkę - koniecznie.

retrofood
20-07-2006, 17:26
Witam.

Zamrażarkę, maszynkę do mycia naczyń, pralkę i wiele urzšdzeń, których podłšczenie przewiduje INSTRUKCJA OBSŁUGI (to producent urzšdzenia informuje nas co mamy zrobić).
Tylko trzeba to czytać i się do tego stosować.

retrofood
20-07-2006, 17:32
Witam.



My elektrycy wiemy doskonale, że sprawa połączeń wyrównawczych w aspekcie obowizujących przepisów nie jest taka jednoznaczna. Niestety idiotyczne polskie przepisy nakazują łączyć baterie połączeniami wyrównawczymi.
Z drugiej strony logika i rozum świadomego elektryka nie pozwala mu tego zrobić. Podobnie ma się sprawa z metalowymi wannami i brodzikami.

Kolego Jacku! Skoro wiesz, że przepis jest idiotyczny, to nawet o tym nie pisz, bo niepotrzebnie mieszasz ludziom w głowie. Skoro jesteœ elektrykiem, to napewno zdajesz sobie sprawę, że połšczenie wyrównawcze baterii na plastikowej rurze może być większym zagrożeniem niż jego brak. I tego należy unikać.
A po zmianie zarzšdu SEP jest szansa, że tłumaczenia norm europejskich będš wreszcie na odpowiednim poziomie i nie będziemy cišgle pisać o głupotach. A normy i przepisy zostanš wreszcie poprawione.

Udanego lata!

anpi
20-07-2006, 18:04
Witam.

Zamrażarkę, maszynkę do mycia naczyń, pralkę i wiele urzšdzeń, których podłšczenie przewiduje INSTRUKCJA OBSŁUGI (to producent urzšdzenia informuje nas co mamy zrobić).
Tylko trzeba to czytać i się do tego stosować.

Czy nie wystarczy podłączyć te urządzenia do gniazda "z bolcem"?

retrofood
20-07-2006, 18:44
Witam.

Ależ oczywiœcie.
Ale zauważ, że właœnie na tym przykładzie widać, jak ważne jest zachowanie cišgłoœci przewodów ochronnych, czyli chociażby np. sposób ich mocowania w gniazdach i okresowa kontrola. Przecież w przypadku przerwy na przewodzie ochronnym, w przypadku uszkodzenia izolacji urzšdzenia, dostajesz na obudowę pełne napięcie, a dotykajšc rękš jednoczeœnie innego urzšdzenia, przyjmujesz je na siebie.
Wyłšcznik nadmiarowo pršdowy nie zadziała, gdyż najpierw obwód nie jest zamknięty (bo przerwa na przewodzie ochronnym), a ciało ma ok 1000 omów, więc pršd plynšcy przez ciało go nie wyzwoli.
Ratunkiem w takich sytuacjach jest wyłšcznik różnicowo - pršdowy. I dlatego brak jego zastosowania w instalacji łazienkowej, kuchennej, kotłów c.o itp. jest igraniem z ogniem.

jacekj
20-07-2006, 19:37
witam wszystkich a szczególnie Kolegę Stanisława :)


Kolego Jacku! Skoro wiesz, że przepis jest idiotyczny, to nawet o tym nie pisz, bo niepotrzebnie mieszasz ludziom w głowie.
Doskonale zdaję sobie sprawę z tej głupoty. Niemniej wiesz doskonale, że obecnie obowiązujące przepisy tego wymagają.
Zastanawiam się co napisze biegły sądowy w przypadku porażenia gdy nie będzie owych połączeń? Może Kolega wie?



Skoro jesteœ elektrykiem, to napewno zdajesz sobie sprawę, że połšczenie wyrównawcze baterii na plastikowej rurze może być większym zagrożeniem niż jego brak. I tego należy unikać.
Wiem doskonale i do takich knotów nie dopuszczam chociaz jestem świadomy faktu łamania prawa w imię wyższych celów. Może biegły będzie wyrozumiały?


A po zmianie zarzšdu SEP jest szansa, że tłumaczenia norm europejskich będš wreszcie na odpowiednim poziomie i nie będziemy cišgle pisać o głupotach. A normy i przepisy zostanš wreszcie poprawione.

Udanego lata!
W tym przypadku optymistą nie jestem. Komitet Techniczny przyjął inną zasadę. Po polskiemu będzie okładka normy a wnętrze będzie po angielsku. Teraz elektrycy razem z młotkiem, workiem gipsu będą musieć kupić techniczny słownik angielsko-polski.
Co do zmiany w SEP-ie nie wiem co zrobi nowy prezes, nawet dr Musiał nic jeszcze oficjalnie nie napisał po łódzkim zjeździe.
Niemniej patrząc na wieloletnią walkę dra Musiała, Jabłońskiego z idiotyzmami w polskich przepisach, walkę póki co nieskuteczną mam obawy czy zmiany na lepsze szybko nastąpią.
Wielu z nast tego pragnie i oczekuje.

retrofood
20-07-2006, 20:06
Witam.

witam wszystkich a szczególnie Kolegę Stanisława :)


Kolego Jacku! Skoro wiesz, że przepis jest idiotyczny, to nawet o tym nie pisz, bo niepotrzebnie mieszasz ludziom w głowie.
Doskonale zdaję sobie sprawę z tej głupoty. Niemniej wiesz doskonale, że obecnie obowiązujące przepisy tego wymagają.
Zastanawiam się co napisze biegły sądowy w przypadku porażenia gdy nie będzie owych połączeń? Może Kolega wie?


Skoro jesteœ elektrykiem, to napewno zdajesz sobie sprawę, że połšczenie wyrównawcze baterii na plastikowej rurze może być większym zagrożeniem niż jego brak. I tego należy unikać.
Wiem doskonale i do takich knotów nie dopuszczam chociaz jestem świadomy faktu łamania prawa w imię wyższych celów. Może biegły będzie wyrozumiały?


Biegły nic nie powie, bo skoro instalacja jest dobrze technicznie wykonana, to nic się nie ma prawa stać i biegły nie ma nic do roboty i do mówienia. I do wyrozumiałoœci też.

jacekj
20-07-2006, 21:31
witam Kolegę Stanisława :)
Zna Kolega pewnie sprawę słynnej wanny posła Wassermana. Można tam przeczytać opinie biegłych w sprawach oczywistych. Wnioski są przerażające.

retrofood
20-07-2006, 21:47
Witam.

witam Kolegę Stanisława :)
Zna Kolega pewnie sprawę słynnej wanny posła Wassermana. Można tam przeczytać opinie biegłych w sprawach oczywistych. Wnioski są przerażające.

Oj znam, znam. Zastanawiam się tylko dlaczego te słynne opinie biegłych tak szybko zniknęły z internetu. Czyżby biegli zaczęli się czegoœ wstydzić?

geguś
20-07-2006, 21:54
Witam :)

Zastanawiam się tylko dlaczego te słynne opinie biegłych tak szybko zniknęły z internetu. Czyżby biegli zaczęli się czegoœ wstydzić?

Bo o tej porze to już nie ważne. Teraz sprawy toczą się o zniesławienie, ubliżanie, poniżanie itepede. Polska normalność.

retrofood
21-07-2006, 11:28
witam.

A czemu nikt nic nie pisze? Temat spada i za chwilę nikt go nie znajdzie. A przeciez możecie wykorzystać moje zapalenie płuc i koniecznoœć siedzenia w chacie. Bo cóż mogę robić? Siedzę przed ekranem i bawię się klawiaturš...

3241mirek
21-07-2006, 13:31
Witam. Mam pytanie związane z ośw. zewnętrznym domu. Zamierzam dać w podbitce rząd halogenów. Czy podłaaczyć je do osobnego obwodu razem z gniazdkami do przyłaczenia lampek choinkowych w zime czy też dać osobne obwody.
JAk radzicie? :)

geguś
21-07-2006, 13:41
Witam :)

Osobne.

retrofood
21-07-2006, 13:45
Witam.

Dla mnie to byłoby wszystko jedno. Tylko jeœli gniazda bedš na jednym obwodzie, to zabezpieczenie musi przewidywać ich pobór pršdu.
jeœli jednak gniazda zechcesz wykorzystywać również do innych celów, to lepiej oddzielne obwody.