PDA

Zobacz pełną wersję : Drenaż



jac_nur
21-06-2006, 06:29
Mam wykop zrobiony na gł 140cm 50cm humus, 40cm piach,50 glina.Po największych deszczach w wykopie nie było ani jednej kałuży.Pytanko CZY ROBIC DRENAŻ?Moi znajomi którzy budowali mają oczywiście zrobione wszystkie możliwe zabezpeczenia i namawiają również mnie.KB.mówi że nie robic szef ekipy nie robic wiec pytam na forumCO MAM ROBIC? :o :o Pomocy.

AldonkaS
21-06-2006, 06:54
Koszt zrobienia drenażu na tym etapie budowy jest niewielki, a efekty spore. Ja bym go zrobiła.
Ja popłeniłam ten błąd i nie zrobiłam drenażu od razu (bo wszyscy mi odradzali), a później po wielkich deszczach w piwnicy basen. I co - zrobiłam drenaż, tylko że koszty później x 3 a może i więcej.

Betka
21-06-2006, 08:24
Właśnie o co chodzi z tym drenażem, że później koszt większy :roll: Chodzi pewnie o kopanie wokół domu?? Mój kierownik nie zgodził się na drenaż przy budynku i musiałam go odsunąć o metr, więc dla mnie koszt taki sam, czy robie od razu czy później. Za koparke zapłaciłam 400zł kopała 8 godzin, tzn kopała i zasypywała. Pewnie rozchodzi się o tą kwote, no bo co jeszcze później dochodzi takiego co tak to podraża??

Wwiola
21-06-2006, 10:03
No własnie bez przesady z tym kosztem. Nas całość kosztowała 800zł i to robiona teraz czyli na etapie wykończeniówki. Co prawda nasz drenaż to rozsączający (odbiera wodę z rynien), ale koszt sądzę ten sam co drenażu osuszającego.

AldonkaS
21-06-2006, 11:18
JA to powiem tak (na moim przykładzie):
1) miałam wykop pod piwnicę o 1 metr szerszy niż mury piwnicy,
2) wykop zaypałam,
3) po zimie i wiośnie - niestety musiałam dokonać ponownego wykopu wokół domu i ułożyć drenaż,
4) a koszty - u mnie za godzinę CATERPILLARA lub VOLVO to od 85,00PLN w zwyż (licząc od wyjazdu z bazy do powrotu - to można negocjować) a wykop po wybudowaniu domu jest zawsze trudniejszy niż przed (zwróć uwagę na dach, rynny, itp. itd.)
5) szerokość wykopu większa (ciągłe osypywanie się wykopu - nie ustana ziemia).
To tyle.

jac_nur
21-06-2006, 20:06
Dzięki za rady ale:
1.Nie mam piwnic
2.tylna cześc ław znajduje się 40cm w ziemi po przekątnej jest wspomniane 140cm,jak w takiej sytuacji ułożyc drenaż?jak zatrzymac podsypkę?Zdjęcia ław są wmoim dz.b.ISKIERKA morze będzie coś widac

Piotr G
21-06-2006, 22:34
Jestem instalatorem w Poznaniu i wykonuje drenaże jeżeli można to zrób. Warunki gruntowo-wodne sie zmieniają i z dziwnych przyczyn woda może sie podnieść

"2.tylna cześc ław znajduje się 40cm w ziemi " czy nie za płytko troche gdzie strefa przemarzania co na to nadzór ?

jac_nur
22-06-2006, 18:33
Cała działka będzie nadsypana.Chcę zrobic skarpę około 1m od scian,czyli krótko mówiąc fundament będzie zasypany.Jak w takiej sytuacji wsypa kamien do drenażu?

Piotr G
22-06-2006, 19:42
Ja zrobiłbym szalunek wyłożył geowłókniną zasypał żwirem itd
następnie zamknąć geowłókninę docisnąć z góry zdjąc szalunek i dosypać reszte lub jeżeli jest troche czasu to zasypać i odkopać za jakiś czas w końcu 1m to nie wiele