PDA

Zobacz pełną wersję : Ścianki działowe - jakie, żeby były wyciszone?



tomeki
21-06-2006, 07:13
Przeszukałem forum na temat "jak wykonać ścianki działowe". Wiem, że nie z GK, bo pękąją i nie można na nich wieszać oraz nie z BK, bo wszystko słychać.

Doradźcie, więc z czego i jaka grubość, żeby były wyciszone?

beton44
21-06-2006, 07:43
im grubsza ściana i z materiału w większym ciężarze/masie właściwej tym lepiej będzie tłumić hałas - taki "głosowy" bo gdy będziesz po ścianie stukać np młotkiem to nie bardzo...


czyli z takich materiałów ogólniedostępnych - to cegła pełna


grubość "na płask" czyli 12 cm chyba wyjdzie mniej więcej

ania
21-06-2006, 10:56
Masywne tj. cegła pełna 12 cm.

marcin_budowniczy
21-06-2006, 11:18
U siebie robię silkę 12 i wiem, że będzie cichutko :wink:

bul
21-06-2006, 11:24
Popieram, silka 12 cm do środka, a zewnętrzne BK 24 cm + 12cm styr.
pozdrawiam

sSiwy12
21-06-2006, 12:29
Dobrze wykonana sciana działowa z GK nie pęka i ma odpowiednie własciwości "tłumienia" dźwięku. Wystarczy dobrać profil "szkieletu" i wypełnić pustkę miedzy płytami wełną mineralną. Od 4 lat mam ścianki działowe dzielące powierzchnię 100m2. Najdłuższa ma wymiary: długość 6m i wysokość 3,5m i mniej wiecej w środku drzwi. Nie ma pęknięć. Jeśli chodzi o "wytłumienie" to mam tzw. kabinę ciszy, wykonaną też z GK ( musi "tłumić" min. 60dB, dlatego wiecej wełny), gdzie problemem był dźwięk pochodzący nie ze ścian, a z sufitu i podłogi.
Plusem tego rozwiazania jest "mobilność" ściany i możliwość dokonania innego podziału pomieszczenia, co w moim przypadku było istotne - pawilon usługowy.

pokar
21-06-2006, 17:58
Jeśli GK, to koniecznie pod stelaż taśmę akustyczną.

Inne materiały: im bardziej gęsty, tym lepsze właściwości akustyczne.
Silka sprawdza się najlepiej, w asortymencie producentów ceramiki są pustaki AKU(styczne) o specjalnym przekroju, ale są sporo szersze, więc stosuje się je tylko w ścianach międzymieszkaniowych w blokach wielorodzinnych a i tak rzadko. Raczej idzie tam silka ( ściana może być cienka, a developer sprzedaje m2, a nie mieszkania).
Z tańszych mat. cegła pełna kl. 150. Ścianka wychodzi 12 cm grub+tynki, można wieszać wszystko, materiał tani, tylko robocizna wyjdzie więcej - małe elementy=więcej roboty. Dlatego warto porównywać m2 ściany wraz z kosztem robocizny, zaprawy i czasem wykonania.

fasola25
21-06-2006, 20:58
Przeszukałem forum na temat "jak wykonać ścianki działowe". Wiem, że nie z GK, bo pękąją i nie można na nich wieszać oraz nie z BK, bo wszystko słychać.

Doradźcie, więc z czego i jaka grubość, żeby były wyciszone?

czytalam, ze silika nadaje sie idealnie