PDA

Zobacz pełną wersję : Czy postawienie pełnego ogrodzenia wyciszy działkę???



Magdalenka
21-06-2006, 10:15
Mam prośbę do osób które postawiły pełne ogrodzenie na swojej działce.
I nie chciałabym tu rozpętywać kolejnej wojny o to, że to nieładnie wygląda bo już wszystkie wątki w tym temacie przeczytałam :D
Muszę postawić pełne ogrodzenie na przynajmniej dwóch bokach działki a najlepiej trzech po to by odgrodzić się od hałasu z drogi. Działkę mam oddaloną o 170 m od ulicy ale strasznie słychać wszystkie przejeżdżające tiry już z odległości chyba pół kilometra :oops:
Sprawa sprzedaży działki została już definitywnie odrzucona i postanowiłam zaakceptować to co jest. Aby jednak poprawić jakkolwiek sytuację chcę zrobić pełne ogrodzenie. I teraz pytanie do was
Z czego i za ile ?
Mogę postawić mur na 2,20 i obsadzić go roślinami albo np. wyłożyć deskami i tez obsadzić (trochę taniej).
I teraz czy warto np. za ogrodzenie betonowe dawać ok. 7 tys. ?? Czy efekt będzie tego wart? Deska pewnie wyjdzie połowę taniej ale czy lepiej ?
Sytuacja jest niestety taka, że droga jest miejscami widoczna z mojej działki i położona ok. metra powyżej mojego terenu.
Hałas niesie jak nie wiem co. Tylko jeszcze jak wiatr wieje to w tamtą stronę niesie a nie w moją ...
Kto więc postawił mur i jest z tego zadowolony łapka do góry .... :D a jeśli nie jest i nic to nie dało to też proszę o informację ....
:wink:

sSiwy12
21-06-2006, 10:44
Ogrodenie nawet pełne nie załatwi problemu. Bardzo, ale to bardzo upraszczając. Słychać tak jak widać źródło hałasu - w tym przypadku drogę. Postawienie ogrodzenia wysokiego na 2,2 m efektywnie daje tylko 1,2 m nad poziom działki. Co prawda przepisy mówią o wysokości ogrodzenia (2,2m) oraz o jego "ażurowatowości", oraz o "pozwoleniu" od strony drogi publicznej, lecz w Twoim przydku możemy mówić o ekranach akustycznych, a one (ekrany) nie maja takich ograniczeń.
Istnieje szereg rozwiazań w tym zakresie (np. www.ogrodzenia.pl ).
Przy WZ niech "robiący" projekt zagospodarowania działki zaplanuje rozmieszczenie ekranów akustycznych (może to być nawet na całej linni granicznej działki).
Powodzenia

Magdalenka
22-06-2006, 15:04
podciągam temat :D

ania
22-06-2006, 15:36
Tu masz podstawy projektowania ekranów akustycznych:


http://www.calvero.pl/calvero/abc.html

Reszta w google.

sSiwy12
22-06-2006, 15:50
Napisz trochę więcej. Czy jest jakaś przeszkoda (zabudowa i jak wysoka) między Twoją działką, a drogą. Co chcesz uzyskać - ciszę w domu, czy też w jakimś konkretnym punktcie działki (np. kącik rekreacyjny).
Mówiąc o ekranach akustycznych miałem bardziej na myśli fakt, że mogą, legalnie, być wyższe niż te 2,20m, które i tak nic nie da.

Magdalenka
23-06-2006, 08:14
Szukałam chyba już wszędzie.... ciężko jest znaleźć odpowiedź na to pytanie i ciężko zdobyć w jeden "sezon" wiedzę z akustyki :(
Obejrzałam już chyba wszystkie strony producentów ekranów ale nigdzie na znalazłam informacji np o tym na jakim obszarze za np. pełnym ogrodzeniem możemy mówić o efekcie ciszy... jeden metr? Dwa ? dziesięć? jeśli jest coś takiego jak zagięcie fali na końcu przeszkody to czy postawienie ogrodzenia uchroni mnie przed hałasem na odległości 30 m??? myślę, że nie ale taką informację ciężko mi było gdziekolwiek zdobyć
Wiem już że powinna to być pełna przegroda a najlepiej pewnie 3m. Nie wiedziałam również np, że może można byłoby postawić legalnie ekran akustyczny wyższy niż 2,2. Dzięki sSiwy może masz jakieś konkretne wytyczne z ustawy czy czegoś takiego ? Obawiam się, że w gminie zrobią taaakie wielkie oczy :o jak im powiem że chcę ekrany sobie na działce wstawić :wink:
Chmm coś więcej to chyba zdjęcia bym musiała przesłać ogólnie są małe zabudowania w przyszłości będzie trochę tego więcej bo działki są na sprzedaż ale na zdecydowane wyciszenie mogę liczyć tylko od strony frontowej domu a tak naprawdę sprawa rozbija się o ogród i to że nie mogę sobie nawet na tarasie w ciszy posiedzieć i chyba wolałabym mieszkać na Okęciu gdzie samoloty startują co jakiś czas a tu jest notoryczne buczenie i zero odpoczynku dla ucha.
Hałas zaczął docierać chyba przez faceta który powycinał krzaczory przy głównej drodze wzdłuż mojej działki (170m) Dziś jednak w nocy przyszło mi do głowy, że niedaleko mnie akurat po skosie mojego tarasu i drogi głównej skąd teraz dochodzi taki z daleka idący szum od tira zostały wycięte wysokie topole rosnące przy drodze lokalnej poprzecznej i tak jakby one wcześniej wygłuszały ten huk idący z daleka a teraz się to strasznie nosi i nawet jakby od mojego domu zaczęło się odbijać... Przy uchylonych oknach mam wrażenie, że hałas jest jeszcze silniejszy jak na dworze jakby się to odbijało we wnękach i jeszcze wzmagało... I obawiam się, ze tak jak powiedział sSiwy te 2,2 może na ten ciągnący się z daleka wyk tirów nic nie pomóc bo okna będą wyżej mimo, że dom parterowy a odległość tego ogrodzenia do tarasu to jakieś 35m.
Jeśli ktoś znajdzie może w Internecie jeszcze jakieś sensowne rysunki dla laika to będę wdzięczna

sSiwy12
23-06-2006, 09:41
Witam. Podstawowa zasada jest taka, że z hałasem walczy sie u jego źródła. Nowo budowane drogi - o ile przebiegają w strefie mieszkalnej - muszą być izolowane za pomoca ekranów akustycznych. Nie dotyczy to dróg istniejących. Ta więc, przechlapane. Jak sama zauważyłaś wycięcie "zieleni przydrożnej" spowodowało przyrost hałasu.
Istniejace przepisy dotyczą wnętrz i tak w pomieszczeniach "mieszkalnych" poziom hałasu (wewnetrznego i zewnętrznego) przy zamkniętych oknach nie może przekraczać 30dB w nocy i 40dB w dzień. Jesli przekracza inwestor powinien "doizolować akustycznie".
Moim zdaniem powinnaś "zbudować" oazę ciszy, taki sympatyczny i cichy kącik dla ukojenia. Wybrać go należy w miejscu gdzie nie widać "źródła hałasu" i dodatkowo wyciszyć zielenią (zielonym ekranem akustycznym).
Może to być każda konstrukcja (najlepiej drewniana) w której posadzić należy pnącza i "zwisy" najwyżej jak się da konstrukcyjnie.
Postawienie "pełnego" ogrodzenia lub ekranu może skutkować dodatkowym wzmocnieniem, a już na pewno nie załatwi problemu.
Możesz mieć nadzieję, że zabudowa poprzedzajacych działek i nasadzenia zielone w przyszłości zmniejsza uciązliwość drogi.
Jeszcze jedno. Jednym nie przeszkadza 60dB hałasu a dla innych 10dB jest już katorgą (tzw. nadwrażliwość akustyczna) inormy tego nie regulują.