PDA

Zobacz pełną wersję : Ściana szczytowa - zdjęcie - prośba o pomoc i opinię



iga9
21-06-2006, 13:31
Poniżej wklejam zdjęcie jednej z moich ścian szczytowych - tej najgorzej wykonanej:
http://i51.photobucket.com/albums/f377/iga9/szczyt.jpg

Co o tym myslicie? Według mnie jest wykonanan nie najlepiej. Wiem, że belka musiała mieć oparcie na cegle, ale wedłum mnie więcaj tam cegły niz zaprawy. Nie wygląda to jak muz tylko jak "układanka". Pytanie brzmi, czy jest to wyjątkowow spaprane i czy trzeba to rozebrać i wymurować od nowa (czego oczywiście wolałabym unkinąć :wink: ). Moj teść, który pomaga mi w nadzorowaniu budowy twirzi, że po prostu wykorzystali ten materiał co mieli i że jest ok. Na kierownika budowy nie moge liczyc - jest z tych co odbieraja prace nie ogladając budowy (prznajmniej tak odebrał koniec murów i więźbę). Obecnie jestem na etapie foliowania dachu.
Będę wam wszystkim bardzo widzięczna za wszelkie opinie, bo bardzo mnie to dręczy :wink:

henryk_baszkowka
21-06-2006, 13:37
fakt - wyglada paskudnie ale z tego sie strzela, no i jak przyjdzie kit bedzie git ;)
A na powaznie - ta czesc sciany nie przenosi prawie zadnych obciazen - ja bym sie nie przejmowal

mario_pab
21-06-2006, 13:45
A czy aby ta ścianka nie jest za wysoko wymurowana?
Nie widać dobrze z tego ujęcia, być może się mylę, ale chyba będziesz miał problem ze zmieszczeniem ocieplenia między ścianą, a dachem. Radziłbym to sprawdzić.

Pozdrawiam

rafałek
21-06-2006, 13:51
Mam te same obawy co mario - tam nie wepchniesz ocieplenia więc to miejsce może przemarzać bo będzie minimalnie odizolowane od pokrycia.
Co do samej belki to nie widzę więc się zapytam - czy między belką a murem jest izolacja np. z papy?
A co do układanki... mam taką ścianę między poddaszem nad domem i garażem i jest wykonana z PH 25 i 30 układanego bokiem. Chodziło o wykożystanie materiału. Wyglądało szpetnie więc to poszło na pierwszy ogień przy tynkowaniu i od 2 lat jest OK.

iga9
21-06-2006, 13:59
Dzieki za odzew :D
Oj chyba nie ma papy między belką a murem :-? A musi być - między murek a kominami jest na pewno, bo widziałam - tu mi nic nie wystawało. Czy mozliwe, żeby ta papa była całkowicie zakryta?
Przepraszam za moje dylatanckie pytania, ale ja humanistyczna kobita jestem i dałam się w budowe wkręcić :wink: A cwany mąż w rozjazdach. Co prawda teść ma sie za speca budowlanego bo jeden dom juz wybudował, ale ja mu tam nie ufam do końca :wink:

Ile ocieplenia da się tam wepchnąc - sprawdzę koniecznie - rozumiem, że skoro na całym dachu ma być 20 cm wełny to i na tej ścianie również? :wink: Jest to logiczne :D
W każdym razie moge jeszcze spokojnie wołać murarzy o poprawki bo w poniedziałek wchodzą murować ściany działowe na poddaszu.

rafałek (tak nawiasem mówiąc zawsze jak na forum widze twojego nicka to sie usmiecham bo ja tak wołam na męża :D ) musze mieć więć równiez odpowiedx czy ta papa konieczna i co ona daje?

Pozdrawiam :D

mario_pab
21-06-2006, 14:15
Ile ocieplenia da się tam wepchnąc - sprawdzę koniecznie - rozumiem, że skoro na całym dachu ma być 20 cm wełny to i na tej ścianie również? :wink: Jest to logiczne :D
W każdym razie moge jeszcze spokojnie wołać murarzy o poprawki bo w poniedziałek wchodzą murować ściany działowe na poddaszu.

Pozdrawiam :D

Część ocieplenia wkłada się między krokwie, a dach (15cm powinno się zmieścić), a następną część kładzie się już poniżej poziomu krokwi. Myślę, że ok. 10cm wełny poniżej poziomu krokwii to minimum. Razem byłoby około 25cm wełny i to chyba w obecnym momencie powinno wystarczyć.

rafałek
21-06-2006, 17:31
rafałek (tak nawiasem mówiąc zawsze jak na forum widze twojego nicka to sie usmiecham bo ja tak wołam na męża :D ) musze mieć więć równiez odpowiedx czy ta papa konieczna i co ona daje?

Ma zapobiegać przed zawilgoceniu drewna od ewentualnej wilgoci z muru.

pokar
21-06-2006, 17:48
Chyba nie ma tragedii.
Wydaje mi się, czy to jest ściana na poddaszu, a nie szczytowa ( zewnętrzna) ??
Skoro tak, to nie powinnaś się chyba martwić zarówno przenoszeniem obciążeń i wilgocią w murze. Oczywiście, że powinna być papa, a sama murarka wygląda jak robiona na ciężkim kacu.
Kłopot może być faktycznie z odpowiednim dociepleniem poddasza nad tą nieszczęsną ścianą.
To, że jest więcej cegły niż zaprawy to akurat dobrze, ale ta cegła położona jest jakby majstrowi coś do oka wpadło i nie widział za dobrze :o Na mój gust i wiedzę budowlaną to papranina i tyle. Wiadomo, że w takich miejscach wykorzystuje się przeróżny materiał, pozostały po innych etapach, ale żeby tak nasmarkać zaprawy w różne dziury i ustawiać pod belką kalenicową cegły na sztorc ( te trzy pod samą belką) , to chyba lekka przesada. Zdecydowanie lepiej byłoby te cegły murować "po bożemu" - na "leżąco"

invx
21-06-2006, 20:11
a jestes pewien ze ta scianka dzialowa ma podpierac belke kalenicowa ? jak masz w projekcie ?

Heimnar
22-06-2006, 11:00
Ładne, ładne.
Ale właśnie - czy to w ogóle jest ściana nośna? Skoro jest prostpadła do murłaty - i chyba nie jest stricte "szczytową" to raczej obciążeń nie przenosi (tylko krokwie), więc chyba może być zrobiona z byle czego. Aczkolwiek - wygląda malowniczo. A te cegły na sztorc - majstersztyk :D

rafałek
22-06-2006, 11:16
Tylko czy cegły na sztorc wadzą? To cegłą pełna więc przenosi obciążenia tak samo czy jest na sztorc czy płasko.

Heimnar
22-06-2006, 11:21
Tutaj to chyba w ogóle nie wadzą, bo ściana chyba nic wielkiego przenosić nie musi. Generalnie - jeżeli są poprawnie ułożone to chyba nie wadzą - choć w zwykłym murze powinny być na płask - większa powierzchnia pojedynczej cegły - lokalnie brak spiętrzenia naprężeń. Kładziona na sztorc - cóż - nierówna trochę spoina, cegły też nie równo ułożone i lokalnie mogą występować zbyt wysokie naprężenia. Ale akurat tutaj to chyba nie jest problem.

Jarzeb
22-06-2006, 12:00
fakt ze wyglada srednio - ale i tak dziekowac niebiosom ze tylko takie cegly znalezli ;-)
u mojego tescia (teraz juz moje) wymurowali ze cegly wystaja na 5 cm z lica
:cry:
takie zycie
a dom stac i tak bedzie....

iga9
22-06-2006, 15:20
Ściana jest nośna - ale nie zewnętrzna tylko pomiędzy pomieszczeniami. Tak więc wilgoci w murze nie bedzie. Podpiera belkę, którą widać na zdjęciu - innych obciążeń nie ma.

Generalnie widzę, po waszych postach, że spaprane, bo niechlujne, ale jednak nie na tyle, żeby kazać burzyć i poprawiać. Zwróce im uwagę, żeby sie nie powtarzały takie fuszerki w przyszłości (bo mają mi robić też tynki i ocieplenie + tynk na zewnatzr). A do tej pory ekipa i jej prace były bez zarzutu - wystarczyło pochwalić i już klapa :-? szkoda, że tak działają :(

Teaz juz nie będzie głaskania po główce :wink:
Bardzo dziękuje wszystkim za opinie! :D :D :D

aru
22-06-2006, 17:20
a jaka grubość ściany?

neuron
22-06-2006, 18:53
No tak ale co do możliwości ułożenia izolacji to wciąż jest problem.
Na ty7m etapie sprawa jest wręcz banalna do poprawienia. :D :evil: :D

tomek_lodz
22-06-2006, 19:32
A jak z pionem tej ściamy i równościa? Oby przy tynkowaniu nie wyszło że pokój z 5 na 5 zrobi się 4 na 4 aby ściany były równe :evil:
A co do izolacji to czy chociaż murłaty zabezpieczyli papą?
A tak poważnie to ta ściana powinna być max wysokości do dołu krokwi (dołóż od dołu poziomicę do dwóch sasiadujących ze ścianą krokwi i narysój im linię do której powinni ją obniżyć) wtedy włożysz spoko izolację w jednej całosci i nie ędzie ci ciepełko (czytaj kasa) do końca zycia tą ścianą uciekała. A jak już będą ją skuwali to niech i papę w ramach przeprosin dołożą :wink:

iga9
23-06-2006, 08:51
Co do izolacji - to omowilam to juz przy pierwszej sugeti i skuli troche sciany tak, aby weszlo ocieplenie. Tynki bedzie mi robila ta sama ekipa. No, ale musze jeszcze sprawdzic pion i poziom :wink: Wszytkie zewnatrzne muralty, belki sa zabezpieczona papa. Tu ni polozyli, bo to sciana wewnatrz budynu - grunosc pth 25.