PDA

Zobacz pełną wersję : Boiler w instalacji ogrzewania - czy jest konieczny ?



Wilku
22-06-2006, 12:35
Witam
Proszę o pomoc.
Mam pytanie co do zastosowania boilera w instalacji ogrzewania wody - mianowicie czy w instalacji grzewczej z cieplikiem (ogrzewanie dostarczane z elektrowni) konieczne jest zastosowane zasobnika na wodę (boilera) do magazynowania ciepłej wody, czy też owy boiler można pominąć i ogrzewać wodę bezpośrednio przez wymiennik ciepła ?
Aktualny zasobnik na ciepłą wodę w wyniu korozji uległ uszkodzeniu, nowy boiler przyjedzie za około tydzień i zastanawiam się czy można go pominąć i ogrzewać wodę bezpośrednio przez wymiennik.
Woda w zasobniku była podgrzewana cyrkulacyjnie.

1950
22-06-2006, 13:49
możesz zastosować wymiennik, ale jego wydajność będzie zależna od temperatury zasilania

Wilku
24-06-2006, 17:17
Wiec zmontowałem obejście boilera i muszę powiedzieć że woda bardzo ładnie się nagrzewa, nie widzę różnicy w porównaniu do pracy z boilerem, teraz się zastanawiam czy dobrze zrobiłem zamawiając drugi zasobnik - po prostu nie widzę sensu - chyba jest tam tylko po to aby cały czas zajmować czymś wymiennik i pobierać prąd do pompki cyrkulacyjnej.

24-06-2006, 18:08
Witam
Proszę o pomoc.
Mam pytanie co do zastosowania boilera w instalacji ogrzewania wody - mianowicie czy w instalacji grzewczej z cieplikiem (ogrzewanie dostarczane z elektrowni) konieczne jest zastosowane zasobnika na wodę (boilera) do magazynowania ciepłej wody, czy też owy boiler można pominąć i ogrzewać wodę bezpośrednio przez wymiennik ciepła ?

Nie ma zupełnego sensu stosowanie boilera, zasobnika c.w.u. czy jakiegokolwiek innego zbiornika bufurującego c.w.u. w instalacji tak małej jak domek jednorodzinny, gdy źródłem ciepła jest sieć miejska. Tego typu urządzenia są stosowane przy dużych instalacjach i z dużą nierównomiernoscią rozbioru wody.
W kotłowniach jest inna sytuacja - nie masz zapewnionego szybkiego podgrzewu c.w.u. w momencie rozbioru i dlatego stosowane są podgrzewacze pojemnościowe. W sieci miejskiej jest inaczej - wodę grzewczą masz dostępną natychmiast, a do tego przed wymiennikiem c.w.u. są stosowane szybkie siłowniki (w przeciwieństwie do instaalcji c.o. gdzie siłowniki są celowo wolne).

24-06-2006, 18:35
To ja mam trochę podobne pytanie, mój ojciec ma C.O. miejskie a C.W.U. z własnego kotła ponieważ spece którzy podłączali go do C.O. miejskiego powiedzieli ze C.W.U. będzie kosztować go dodatkowe 5 tyś zł za niewiadomo co. W piwnicy jest wymiennik ciepła podłączony zarówno do miejskiego jak i do kotła. Wystarczy odwrócić w nim przepływ wody żeby grzać C.W.U. miejskim ciepłem. Pytanie brzmi ile w praktyce nabije licznik ciepła jeśli będzie stały przepływ wody. Jak to jest u was ?? Czy jak woda krąży stale w wymienniku ale akurat nie ma czego podgrzać to czy licznik nabija GJ ?? Teoretycznie nie powinien ale czy na pewno ?? Czy ciepłownia nie ma jakiegoś kruczka np: opłata za przepływ mino że różnica temperatury wody była 0 stopni.

Opłaty za przepływ nie ma, jest kilka składników opłaty w tym opłata za zużyte ciepło, które (w pewnym uproszczeniu) możemy opisać jako iloczyn przepływu i różnicy temperatur. A wiec jeśli masz przepływ, ale różnice temperatur (przed i za wymieninkiem) masz zerową lub minimalną to i zużycie ciepła masz zerowe lub minimalne.

Natomiast jesli chodzi o koszt 5 tyś zł - rzeczywiscie może on być realny (choć i tak jest trochę zawyżony), jesli oprócz wstawienia wymieninka na c.w.u i zaworu regualcyjnego z siłownikiem + czujnika temp. będziesz potrzebował również wymiany regulatora, tzn, jeśli teraz masz regulator jednofunkcyjny (tylko na c.o.) to musiałbys go wymienic na regualtor dwufunkcyjny: c.o. + c.w.u.
Ale możesz skorzystać z kilku innych rozwiązań, które pozwolą ci mniej wydać inwestycyjnie, np. zastosowanie zaworu regualcyjnego bezpośredniego działania, z tym że w takim wypadku nie masz mozliwości np. czasowego (np. nocnego) wyłączania cyrkulacji c.w.u., ale to możesz zrealizować np. zwykłym wyłacznikiem czasowym pompy cyrkulacyjnej.

24-06-2006, 19:50
Właśnie problem może polegać na tym że jak puszczę wodę na wymiennik ciepła dla C.W.U. to może zabraknąć wody w kaloryferach. Ile kosztuje regulator dwufunkcyjny taki na C.O. i jednocześnie na C.W.U. Czy takie coś kosztuje 5 tyś ?? I drugie pytanie czy w praktyce jeśli różnica temperatur jest bliska zeru a przepływ bardzo duży to czy rachunek też jest bliski zeru ??

Tak, zużycie ciepła (a przez to i rachunek) jest bliskie zeru.
Jeśli chodzi o regualtor - najpierw sprawdź czy napewno Twój regulator nie jest dwufunkcyjny.
Jeśli chodzi o koszty automatyki, to np.:
-Siemens: regulator dwufunkcyjny RVD130: 1975 zł, lub regulator RVD139 wraz z podstawą (tylko na c.w.u.) : 1747 zł
- Samson: regulator dwufunkcyjny 5433: 448 Euro
Zawór regulacyjny z siłownikiem kosztuje:
- Siemens: VVG55.15 (429 zł) + SQS35.53 (1437 zł) lub SQS35.03 - bez sprężyny (874 zł)
- Samson: 3222 + 2525-10: 421 Euro lub 357 Euro (bez sprężyny awaryjnej).
Powyższa automatyka to raczej "górna półka" ;) jeśli chodzi o jakość urządzeń do węzłów cieplnych. Ja montuję takie w węzłach cieplnych. Ale możesz spróbować poszukać u tańszych producentów, np. Honeywell.
Wszystkie ceny to kwoty netto, ale uzyskasz na nie rabaty rzędu 25-30%, wiec mozesz je traktować jako brutto.
Do tego powinieneś dodać koszty wymiennika ciepła, czujnika temp. i trochę rury i zawory odcinajace: ok. 1000-1500 zł.

Tańszym rozwiązaniem jest zastosowanie zaworu regualcyjnego bezpośredniego działania (np. AVTB firmy Danfoss), nietstey nie znam teraz ceny, ale nie powinien kosztować łącznie z dodatkami 1000 zł . Do niego potrzenujesz tylko wymiennika i ewentualnie armatury odcinajacej wymiennik.

24-06-2006, 19:54
Właśnie problem może polegać na tym że jak puszczę wodę na wymiennik ciepła dla C.W.U. to może zabraknąć wody w kaloryferach....

A o to sie nie martw - praktycznie każdy regualtor (nie tylko w węzłach cieplnych) realizuje priorytet przygotowania c.w.u. Oznacza, to że w momencie gdy trzeba podgrzać c.w.u. to c.o. jest wyłączane w tym czasie.
Bezwładność c.o. jest na tyle duża, że chwilowe wyłączenie podgrzewu na cele c.o. dla uzytkownika jest całkowicie niezauważalne.