PDA

Zobacz pełną wersję : Woda, prąd itp.



Halszka
22-06-2006, 20:09
Jakie są koszty przyłączenia prądu i doprowadzenia wody do działki??? Sąsiednia działka nie ma przyłączy-dopiero następna.
Poza tym-ponieważ jestem zielona, to oświećcie mnie-jak w praktyce wygląda przyłączenie prądu? Jeżeli na tej działce narazie niczego nie ma, to do czego ten prąd podłączyć? Mam postawić jakąś komórkę i tam prąd załączyć, czy poprostu postawić słup na działce? A może dałoby radę podłączyć prąd po zakończeniu budowy do nowego domku?
Wiem, że dziwne pytania zadaję, ale niestety - zieleniec jestem.
Pozdrawiam wszystkich i czekam na odpowiedzi.

anpi
22-06-2006, 20:25
Prąd - stawiasz słup, nawet drewniany i na nim skrzynkę w której energetyka montuje licznik. To oczywiście prąd budowlany.

Co do wody - dowiedz się w miejscowych wodociągach, co gmina - to obyczaj. A jak masz daleko wodociąg, to może taniej wyjdzie wywiercenie studni (albo wykopanie).

retrofood
22-06-2006, 21:21
Witam.

jeœli chodzi o pršd, to musisz się z tym zwrócić z tym pytaniem do najbliższego Rejonu Energetycznego, który "panuje" na tym terenie. Można wczeœniej uzyskać informacje na najbliższym posterunku energetycznym, jesli pracownicy nie sš w terenie. W Rejonie składa się wniosek, a jaki, to już powiedzš.

Halszka
23-06-2006, 19:29
Dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Oczywiście jeżeli ktoś ma jeszcze jakieś rady, to niech je napisze - ze wszystkich chętnie skorzystam.
Interesują mnie teraz szczególnie koszty przyłączenia prądu i wody :-?
Mam jeszcze jedno prozaiczne pytanie :oops: : kto ma mi postawić słup na działce?

Ot - problemy samotnej, delikatnej kobietki :evil:

Pozdrawiam

Świerzak
23-06-2006, 20:11
jeśli chodzi o kwoty... wszystko zależy od tego jak jesteś wytrwała w poszukiwaniu wykonawcy... co do prądu kwota oscyluje w granicach 150pln za kW (potrzebujesz ok 12-14kW) + skrzynka itp.
Woda ..... jak juz ktoś wspomniał w różnych gminach bywa różnie.. nieraz za umożliwienie (pozwolenie) podłącza życzą sobie kwoty z kosmosu wzięte.. co do wykonastwa.. podam na swoim przykładzie bo dokładnie wczoraj kopali wode u mnie.. cena za wykonanie ok. 35 metrowego odcinka to 3100 pln... (obejmuje wykop, rury,studzienka, itd.. wsio) + ok. 500 pln jakie zobowiązałem sie zwrócić sąsiadowi za przekop pod drogą (sąsiedzka solidarność :)...

życzę powodzenia w urzędach..

P.S acha... wszyscy domagają sie mapki sytuacyjnej... (400-500 pln)

Dorota szymczak
23-06-2006, 20:20
Ja mam działkę w Aleksandrowie Łódzkim. Za wodę wodociągi ustaliły sobię cenę 2,5tys. W przypadku kiedy sama wszystko zrobię na działce a oni podłączą moją rurę do wodociągu to kwota spadnie do 200zł.
Nie wiem ile będzie kosztował prąd / zrobi mi znajomy/.
Wszystkie media /prąd, wodę, kanalizację, gaz i telefon/ mam przy działce.

retrofood
23-06-2006, 22:30
Witam.


Nie wiem ile będzie kosztował prąd / zrobi mi znajomy/.

Znajomy zrobi pewnie instalację wewnętrznš, ale przed wnioskiem do ZE i opłatami sie nie ucieknie.
Nawet jak w ZE jest znajomy. Więc pozostaje nie tracić czasu i najpierw zgłosić się tem.

anpi
24-06-2006, 07:49
Prąd:
Opłata dla zakładu energetycznego - płacisz za każdy kilowat zamówionej mocy, ok. 100-140 zł, w zależoności od regionu i tego, czy przyłącze kablowe (podziemne) czy napowietrzne. Słup i skrzynkę montuje elektryk, którego sama musisz znaleźć, potem przyjeżdża pracownik zakł. energ. i zakłada licznik. To przyłącze tymczasowe (budowlane). Jak w domu będziesz miała instalację elektryczną, możesz zrobić przyłącze docelowe. Procedura taka sama, jak w przypadku tymczasowego.
Ja robiłem od razu docelowe, a na czas budowy prąd miałem z generatora. Za przyłącze 12 kW zapłaciłem energetyce ok. 1500 zł (przyłącze napowietrzne). Elektryk wziął za wykonanie przyłącza i zabudowanie skrzynki na ścianie domu - 500 zł. Sama skrzynka - kolejne 500 zł.

Woda:
Wszystko zależu od lokalnego przedsiębiorstwa komunalnego. Większość stosuje tzw. opłatę za partycypację w budowie wodociągu (podobno nielegalną, ale bez zapłacenia nie masz szans na podłączenie wody). W moim przypadku opłata wyniosła 1000 zł. Za wykonanie przyłącza 30 metrów z przeciskiem pod drogą asfaltową zapłaciłem 1400 zł (wszystkie materiały i koparka w cenie). Ale to podobno bardzo tanio, w niektórych regionach kraju za sam przecisk żądają ok. 3000 zł.
Jeśli masz daleko wodociąg, zastanów się nad studnią. Ja musiałem się podłączyć do wodociągu, bo grunt mam bardzo suchy (piasek), a nikt w sąsiedztwie nie ma studni, więc nie wiadomo, na jakiej głębokości jest woda. Gdybym wiedział, że będzie woda na głębokości max. 50 metrów, to bym wiercił. Po założeniu filtrów masz czystą wodę za free (prawie - płacisz tylko za prąd do pompy, ale to grosze).