PDA

Zobacz pełną wersję : No to ja też zapytam - Kotły - który lepszy?



pasco
23-06-2006, 12:44
No właśnie - mam dylemat.
Do wyboru mam w sumie dwa kotły, które by mi odpowiadały:
Immergaz Zeus Victrix
Saunier-Duval ISOTWIN Condens

W sumie oba kotły bardzo podobne - oba dwufunkcyjne, kondensacyjne z zasobnikiem. No i co wybrać, który z nich będzie lepszy? Czy parametry C.W.U podawane przez producentów są rzeczywiste?

Grzesiek13
23-06-2006, 18:41
Immergas.

robert!!!
23-06-2006, 18:55
Mam ISOTWINA od półtorej roku i jestem zadowolony. Co do CWU przed zakupem jeden gość mi powiedział "ciepłej wody nie przelejesz" i miał rację.
Na próbę wylałem kiedyś 250l i różnicy w temperaturze wody nie było.
Pozdrawiam

Grzesiek13
23-06-2006, 21:10
Żadna rewelacja 250 l to ma każdy zasobnik. Wylej z niego 500 l, to zobaczymy.

robert!!!
25-06-2006, 09:26
Tylko po co?

robert!!!
25-06-2006, 09:29
Żadna rewelacja 250 l to ma każdy zasobnik. Wylej z niego 500 l, to zobaczymy.

Zapytam tylko po co?
Czy ty zużywasz w ciągu 15 minut 500l ciepłej wody?

Wpomniany przeze mnie piec jest dwufunkcyjny ze zbiornikiem 42l. Myślę że w tym wypadku 250l a 500l nie robi różnicy.

nom
25-06-2006, 11:24
Wpomniany przeze mnie piec jest dwufunkcyjny ze zbiornikiem 42l. Myślę że w tym wypadku 250l a 500l nie robi różnicy.

Taki duzy zbiornik (ja mam 120l) tez nie jest zbyt ekonomiczny, bo na utrzymanie temperatury spala troche gazu. :-)

robert!!!
25-06-2006, 15:32
Taki duzy zbiornik (ja mam 120l) tez nie jest zbyt ekonomiczny, bo na utrzymanie temperatury spala troche gazu. :-)

To właśnie miałem na myśli, kto wylewa 500l ciepłej wody w krótkim czasie?
Wylałem 250l w ramach testu pieca i dla mnie piec przeszedł test pomyślnie. A podgrzanie zasobnika 42l po wypuszczeniu 250l ciepłej wody trwało kilka minut po których piec znowu był gotowy do wylania tych 250l a możej i więcej(nie wiem nie próbowałem). Więc dziwię się że Grzesiek 13 kwestionuje tę próbę.
Pozdrawiam

nom
25-06-2006, 16:20
Mi wyszło, ze temp. wody w zasobniku podgrzana do 55*C spada o 13*C na dobe (w piwnicy bylo wtedy jakies 17*C, tam mam kociol i zasobnik).
Przez dobe na podgrzanie i utrzymanie zadanej temp. kociol spala ok. 0,6m3 gazu. Kiedys to szacowalem i wychodzi, ze za komfort cieplej wody trzeba zaplacic jakies 300zl/rok. :-)

Ale pod nieocieplonym dachem mam teraz jakies 55*C wiec chyba postawie tam jakis pojemnik na wode, przynajmniej do kapieli bedzie woda za darmo. :-)

Grzesiek13
25-06-2006, 16:36
Ja nie kwestionuję zasadności chwilowej wydajności zasobnika, tylko twierdzę, że wydatek 250 l to nic co można my uznać za rewelację. Taki wydatek i większy mają z reguły wszystkie układu kotłowo-zasobnikowe.

Grzesiek13
25-06-2006, 16:40
Po drugie masz kondensata i pojemność zasobnika 42 l. Oczywiście wszystko gra, tylko kocioł musi pracować na wysokich parametrach aby wodę nagrzać, zwłaszcza gdy potrzebujesz jej więcej, tracisz wtedy na kondensacji. Sensem jest więc kondensat, ale z wiekszym zasobnikiem. Nie wspomnę też o zarastaniu kamieniam wymiennika do podgrzewu cwu.
Pozdrawiam.

robert!!!
25-06-2006, 18:05
Ja nie kwestionuję zasadności chwilowej wydajności zasobnika, tylko twierdzę, że wydatek 250 l to nic co można my uznać za rewelację. Taki wydatek i większy mają z reguły wszystkie układu kotłowo-zasobnikowe.

Nie kwestionujesz chwilowej wydajności zasobnika, słowa "rewelacja" nie użyłem i nie odnosiłem się do innych układów kotłowo-zasobnikowych.
Odpowiedziałem tylko autorowi tego postu o możliwościach tego pieca i nadal nie rozumiem o co ci chodziło z tymi 500l ciepłej wody.
Pozdrawiam

robert!!!
25-06-2006, 18:09
Po drugie masz kondensata i pojemność zasobnika 42 l. Oczywiście wszystko gra, tylko kocioł musi pracować na wysokich parametrach aby wodę nagrzać, zwłaszcza gdy potrzebujesz jej więcej, tracisz wtedy na kondensacji. Sensem jest więc kondensat, ale z wiekszym zasobnikiem. Nie wspomnę też o zarastaniu kamieniam wymiennika do podgrzewu cwu.
Pozdrawiam.

Co prawda specjalistą w sprawie pieców nie jestem ale...
Dlaczego uważasz że kocioł (piec) aby nagrzać wodę, musi pracować na wysokich parametrach?
I co ma wspólnego zarastanie wymiennika kamieniem z wydajnością cwu.?

Grzesiek13
25-06-2006, 20:12
Po drugie masz kondensata i pojemność zasobnika 42 l. Oczywiście wszystko gra, tylko kocioł musi pracować na wysokich parametrach aby wodę nagrzać, zwłaszcza gdy potrzebujesz jej więcej, tracisz wtedy na kondensacji. Sensem jest więc kondensat, ale z wiekszym zasobnikiem. Nie wspomnę też o zarastaniu kamieniam wymiennika do podgrzewu cwu.
Pozdrawiam.

Co prawda specjalistą w sprawie pieców nie jestem ale...
Dlaczego uważasz że kocioł (piec) aby nagrzać wodę, musi pracować na wysokich parametrach?
I co ma wspólnego zarastanie wymiennika kamieniem z wydajnością cwu.?


Troszkę faktów:
Kocioł isotwin condens 24/30
moc cwu - 22.5 kW
moc CO 28.9 kW
wydatek cwu przy delta 30k - 18.5 l/min
pojemnośc zasobnika warstwowego 42 l

Przy mocy 22.5 kW na cwu przy delcie 30 k kocioł produkuje 644l/h czyli 10.7 l/min +42 l w zapasie co daje 149 l/10 minut. Mija się więc troszkę producent z prawdą o wydajności zasobnika.
Dziwne jest też rozkoszowanie się deltą 30 k, gdyż w zimie mamy temperature wody zimnej na poziomie 5 st. C, więc aby osiągnąć wymagane 42 st. C to delta wynosi już 37k, a wydajność przy tym jeszcze bardziej spada. Kto więc ma rację?
Zarastanie wymiennika kamieniem jest oczywiste, więc nie rozumiem pytania :roll:

pasco
26-06-2006, 07:37
Dzięki za odpowiedź.
Grzesiek13. Czy możesz mi w jakiś sposób uzasadnić, dlaczego Immergas a nie Saunier?

Jezier
26-06-2006, 10:50
Grzesiek pomyliło ci się trochę. Ten Isotwin Condens ma:
Moc c.o. 6,8 - 22,5 kW
Moc c.w.u. 6,8 - 28,9 kW
Przy tej mocy osiągnie się 185 litrów w 10 minut przy delta 30 stopni.

Grzesiek13
26-06-2006, 12:56
Te dane spisałem z oryginalnego cennika firmy i przestawiłem omyłkowo. Oszustwo i tak jest na "delcie", bo wydajnośc by była niższa.
Pasco o immergasie (zeusie) słyszałem wiele dobrego, i wykonanie lepsiejsze.

pasco
26-06-2006, 13:04
Hmm. Ja szczerze mówiąc nie do końca jestem przekonany, bo niektórzy narzekali, że wydajność wody jest zbyt mała, ale w sumie 14,5 litra/minutę powinno wystarczyć.

Grzesiek13
26-06-2006, 13:54
Immergas ma lepszy wymiennik spalin.

pasco
26-06-2006, 14:01
Immergas ma lepszy wymiennik spalin.

To znaczy, że lepiej działa kondensacja?

Grzesiek13
26-06-2006, 15:15
Jest lepiej wykonany, podobny do viesmannowskiego i vaillantowskiego.
Może i lepsiejsza kondensacja, ale kto to wie tak naprawdę :wink:

pasco
27-06-2006, 07:33
Dzięki za info. Jeżeli ktoś jeszcze miałby coś do powiedzenia na ten temat, to zapraszam :)

robert!!!
27-06-2006, 15:50
Przy mocy 22.5 kW na cwu przy delcie 30 k kocioł produkuje 644l/h czyli 10.7 l/min +42 l w zapasie co daje 149 l/10 minut. Mija się więc troszkę producent z prawdą o wydajności zasobnika.
Dziwne jest też rozkoszowanie się deltą 30 k, gdyż w zimie mamy temperature wody zimnej na poziomie 5 st. C, więc aby osiągnąć wymagane 42 st. C to delta wynosi już 37k, a wydajność przy tym jeszcze bardziej spada. Kto więc ma rację?
Zarastanie wymiennika kamieniem jest oczywiste, więc nie rozumiem pytania :roll:

Co do tych delt, to jak wspomniałem specjalistą od pieców nie jestem. Wypowiedziałem się tylko jak użytkownik jednego z tych piecy, należy nadmienić zadowolony użytkownik.
Ale mam pytanie.
Czy zakopany na głebokości ponad 2 metrów wodociąg jest podatny na zmiany temperatury na zewnątrz(chodzi mi o temperaturę wody w nim płynącą)?

A co do zarastania kamieniem obydwa wymnienione przez autora postu piecie mają zasobnik więcej dlatego nierozumiem czemu o tym wspominasz.

Pozdrawiam

rafal9
27-06-2006, 16:50
Jak kondensat to tylko i wyłącznie
Buderus Logomax 112

Grzesiek13
27-06-2006, 17:58
Robert !!! napiosałeś:
I co ma wspólnego zarastanie wymiennika kamieniem z wydajnością cwu.?

Jeśli wymiennik będzie zarośniety to wydajność cwu spadnie znacznie.
Po drugie kocioł o zbyt małej pojemności zasobnika jak np. saunier duoval 42 l aby zwiększyć ilość cwu musi zwiększyć jej temperaturę w trakcie podgrzewu (wtedy użytkownik ma gorętszą wodę w kranie i miesza ją z wodą zimną i w efekcie czego ma więcej cwu). Sytuacja taka wymaga podgrzewu wody kotłowej ponad "normę" i naraża to wymiennik na większe ryzyko zakamienienia.

robert!!!
27-06-2006, 18:41
Robert !!! napiosałeś:
I co ma wspólnego zarastanie wymiennika kamieniem z wydajnością cwu.?

Jeśli wymiennik będzie zarośniety to wydajność cwu spadnie znacznie.
Po drugie kocioł o zbyt małej pojemności zasobnika jak np. saunier duoval 42 l aby zwiększyć ilość cwu musi zwiększyć jej temperaturę w trakcie podgrzewu (wtedy użytkownik ma gorętszą wodę w kranie i miesza ją z wodą zimną i w efekcie czego ma więcej cwu). Sytuacja taka wymaga podgrzewu wody kotłowej ponad "normę" i naraża to wymiennik na większe ryzyko zakamienienia.

Wszystko pieknie wyjaśniłeś :D . A jakiej wiekości ma zasaobnik Immergaz Zeus Victrix i czy on nie zachodzi kamieniem? Bo nadal nie rozumiem dlaczego tak strasznie krytukujesz jeden przedstawiając jego parametry jako złe a o parametrach drugiego nawet nie wspomniasz a jednak go chwalisz.


Immergas ma lepszy wymiennik spalin.


jest lepiej wykonany, podobny do viesmannowskiego i vaillantowskiego. Może i lepsiejsza kondensacja, ale kto to wie tak naprawdę

I to wszystko?
To ma być fachowe porównanie piecy?
A może ty z branży i dlatego tak krytykujesz konkurencję?

Pozdrawia mimo wszystko zadowolony uzytkownik Saunier-Duval ISOTWIN :D

Grzesiek13
28-06-2006, 04:37
Ja tylko słyszałem wiele dobrego i zeusie, a wogóle jestem za viesssmannem, czy vaillantem :lol: :lol: :lol: To co podałem to okólnikowo się odnosi do mocy jakiegoś kotła i pojemności zasobnika - zrozum to wreszcie, bo coś ciężko myślisz. Ty jako użytkownik isotwina odrazu jesteś nastawiony na nie, a my na Forum tylko coś omawiamy, polemizujemy. Staram Ci sie wyjaśnić dlaczego wymiennik może zarastać, bo pytasz, a Ty niegrzecznie coś insynuujesz. Zrozum wreszcie po co jest To forum. Ty jesteś tylko jednym uzytkownikiem isotwina, a ja montyję wszystkich producentów (prawie) i widzę różnice, a nic z tego nie mam, niestety.
Po trzecie krytyka wiele uczy innych.
Pozdrawiam i cieszę sie, że masz kondensata, mimo wszystko dobry wybór.

pasco
28-06-2006, 07:47
Oj, zrobiło się nieco niesympatycznie :(
Ale wracam do tematu
Zeus ma zasobnik 54 litry ze stali nierdzewnej, Isotwin - emaliowany. Nie wiem, który lepszy, ale te ze stali nierdzewnej podobno trudniej zarastają kamieniem. Nie wiem też, czy są to zasobniki warstwowe, ale sądząc po cenie obu kotłów - raczej nie.
Zmartwiłem się dość małą wydajnością CWU w Zeusie - w stosunku do Isotwina (chociaż moc ma też mniejszą - 24 kW zamiast 28,9, stąd pewnie różnica wydajności CWU)

robert dobrze, że jesteś zadowolonym użytkownikiem Isotwina, bo niewiele znalazłem informacji na temat tego kociołka.

Bren
28-06-2006, 10:09
Grzesiek 13
Mówisz że montujesz (prawie) wszystkich - Sauniera też ? Wygląda że chyba nie. Odkąd Saunier jest w grupie Vaillant duzo się zmieniło. Przejedź się do SD w krakowie i obejrzyj kociołek - potem wypowiadaj opinię i porównuj do innych. Opinia "słyszałem że..." jest mało wiarygodna. Ja instaluję i SD i Vaillanta i kilka innych firm. Niestety nie Imergaza więc nie będę się wypowiadał -
pasco szukaj użytkowników lub takich instalatorów którzy znają oba produkty

pasco
28-06-2006, 11:22
pasco szukaj użytkowników lub takich instalatorów którzy znają oba produkty

Tylko gdzie takich znaleźć?

Grzesiek13
28-06-2006, 17:01
Grzesiek 13
Mówisz że montujesz (prawie) wszystkich - Sauniera też ? Wygląda że chyba nie. Odkąd Saunier jest w grupie Vaillant duzo się zmieniło. Przejedź się do SD w krakowie i obejrzyj kociołek - potem wypowiadaj opinię i porównuj do innych. Opinia "słyszałem że..." jest mało wiarygodna. Ja instaluję i SD i Vaillanta i kilka innych firm. Niestety nie Imergaza więc nie będę się wypowiadał -
pasco szukaj użytkowników lub takich instalatorów którzy znają oba produkty

SD też montuję, i powtarzam, słyszałem pochlebne opinie o zeusie, co nie znaczy, że SD jest gorszy. Czy napisałem, że SD jest gorszy? Przeczytaj uważnie, a co do Pana W.S. w krakowskiego SD mam bardzo złe zdanie.
Pozdrawiam i kończę temat, bo robi się niezdrowo.

robert!!!
29-06-2006, 11:09
Nie lubię się wdawać w takie dyskusję ale..


Ty jako użytkownik isotwina odrazu jesteś nastawiony na nie

W żadnym ze swoich postów nie powiedziałem nic złego o drugim piecu a śledząc cały wątek łatwo można zauważyć który piec ty krytykujesz.


a my na Forum tylko coś omawiamy, polemizujemy

No przecież właśnie to robimy, chciałem się tylko dowiedzieć co isotwinie jest takiego złego i broń boże nie miałem na myśli żadnych niegrzecznych insynuacji. Sorry :oops: .Pod moim zdaniem
A może ty z branży i dlatego tak krytykujesz konkurencję? zabrakło chyba tego znaczka " :wink: "

Pozdrawiam