PDA

Zobacz pełną wersję : Moc kotła gazowego - który wybrać?



Kleszcz
23-06-2006, 15:49
Witam!
Mam następujący dylemat - mam dwa piece do wyboru, oba DeDietricha, Innovensy 35E i 45. Pierwszy ma moc 8-34kW, drugi 8-45kW - jak widać oba modulują od dołu od tej samej granicy.
Zamontowane ma to być w domku, którego straty zostały obliczone na 26kW - moc jednakże wymyśliłem sobie dobierać do zapotrzebowania na CWU a to jest całkiem spore (rodzina 2+3, 3 łazienki). Patrzyłem zatem na zasobniki CWU i ich wydajność - no i satysfakcjonującą ma dla mnie np. ACV 160 - ale zalecana moc pieca do niego jest właśnie 44kW.
Zatem chętniej wziąłbym oczywiście tego 45 - pytanie jest tylko takie czy napotkam na jakieś nieoczekiwane efekty uboczne przy wyborze jednak deczko przewymiarowanego pieca?

Wdzięczny będę za wszelkie uwagi

Pozdrawiam
Mariusz

1950
23-06-2006, 16:40
45 kW to zdecydowanie za dużo, 34 swobodnie Ci starczy,
co do ACV wydajność zasobnika 160 l. wcale aż taka rewelacyjna nie jest,
410 l. wydajności trwałej, tzn na 1h, nie jest powalająca, jedyny plus że zasobnik jest z nierdzewni i tak skonstuowany, że nie osadza się w nim kamień,
chcesz coś bardziej wydajnego poszukaj w Vaillancie, Viessamanie a nawet w De Dietrichu

Kleszcz
23-06-2006, 16:59
To ja chyba mam jakieś inne dane co do wydajności ACVa - wg moich danych to wydajność jest 406l wody o temperaturze 40 stopni ale w 10 minut.
Wydatek pierwszej godziny to 1349l a ciągły 1132l - jak do tego porównywałem zasobniki Viessmana, Vaillanta czy DeDietricha to zdecydowanie słabiej wypadały.
Skąd zatem takie dane?