PDA

Zobacz pełną wersję : Ocieplenie, ktorego nie bylo w projekcie. co z tym??



ramsey1981
25-06-2006, 00:18
Mialem budowac dom w technologii jednowarstwowej YTONG, ale ostatecznie zdecydowalem sie gazobeton jakiejs innej firmy o tych samych wymiarach pustaka + ocieplenie ze styropianu. Jednak pozwolenie mam wydane na sciane jednowarstwowa. Co w takim razie? Czy wymaga to jakis zmian w projekcie? Czy tez wystarczy, aby kierownik budowy odnotowal to w dzienniku, ze sciana bedzie dodaktowo ocieplona.

No i druga sprawa... Jak to sie ma do wytyczenia fundamentow przez geodete? Mam rozumiec, ze wytycza sie tak jak w projekcie, a o ile krawedz ocieplonej sciany nie przekracza granicy 4 metrow od sasiada, to wszystko jest OK?

Pozdrawiam,
paweł

gibzwein
25-06-2006, 11:04
Jeżeli chcesz ocieplac styro to zmniejsz grubosc bk (wyobraz sobie glify!). Przy zwiekszeniu kubatury budynku potrzeba nowego pozwolenia na budowe. Dlaczego nie zastosujesz innego materialu na sciany?

anpi
25-06-2006, 11:15
A co na to kierbud? Jeśli grubość ściany (mur+ocieplenie+tynk) nie będzie grubszy niż ściana 1W w projekcie, to myślę że sprawę załatwi wpis kierbuda do dziennika.

gibzwein
25-06-2006, 11:32
Wiaze sie to z adaptacja budynku, a to zalezy od projektanta czy wyrazil zgode na adaptacje

W projekcie, w części opisu technicznego, zawarty jest zapis, zgodnie z którym autor projektu upoważnia (bezterminowo) innych projektantów, do dokonywania - na ich odpowiedzialność – wszelakich zmian w dokumentacji. Wszystkie zmiany muszą być wprowadzone przez uprawnionego projektanta, którego może wybrać Inwestor kupujący projekt.

gibzwein
25-06-2006, 11:36
Zgodnie z prawem wpisu moze dokonac kierbud z jednoczesnym wpisem, ze zmiana ta jest nieistotna (chyba, ze chalupa ma ponad 1000 m3 kubatury)

A co na to kierbud? Jeśli grubość ściany (mur+ocieplenie+tynk) nie będzie grubszy niż ściana 1W w projekcie, to myślę że sprawę załatwi wpis kierbuda do dziennika.
Jeżeli nie zmieni sie kubatura to wszystko OK

ramsey1981
25-06-2006, 14:03
kubatura sie nie zmienia, bo bo wymiary bloczkow sa identyczne. dochodzi tylko na zewnatrz warstwa ocieplenia i sciana ogolnie jest grubsza.
Czyli trzeba czy nie trzeba robic cos poza wpisem do dziennika budowy?
pawel

gibzwein
25-06-2006, 14:23
To jak kubatura sie nie zmieni? Zmniejszysz pomieszczenia? Nie tylko zmiana kubatury jest uznana za istotne odstepstwo ale tez zmiana dlugosci, szerokosci i wysokosci budynku lub budowli.

ramsey1981
25-06-2006, 14:43
okey. no to w takim razie jesli zastosuje inny material, rowniez o szerokosci 36 cm, np bloczki fortis zamiast YTONGa 36,5 to moze byc bez wydawania nowego pozwolenia na budowe?
Paweł

anpi
25-06-2006, 14:45
kubatura sie nie zmienia, bo bo wymiary bloczkow sa identyczne. dochodzi tylko na zewnatrz warstwa ocieplenia i sciana ogolnie jest grubsza.
Czyli trzeba czy nie trzeba robic cos poza wpisem do dziennika budowy?
pawel

Wtedy zmienią się wymiary zewnętrzne budynku i wpis kierbuda do dziennika już nie wystarczy. Poza tym, według ostatniej nowelizacji prawa budowlanego to inwestor ponosi wszelkie konsekwencje samowoli budowlanej (nawet jeśli "sformalizował" ją kierbud, czyli np. jeśli wpisał do dziennika, że jakaś zmiana jest nieistotna, a potem PINB się przyczepi i uzna, że kierbud nie miał racji). Tak mi powiedziano w PINB.

anpi
25-06-2006, 14:46
okey. no to w takim razie jesli zastosuje inny material, rowniez o szerokosci 36 cm, np bloczki fortis zamiast YTONGa 36,5 to moze byc bez wydawania nowego pozwolenia na budowe?
Paweł

Jeśli grubość "nowej" ściany z ociepleniem i tynkiem nie przekroczy grubości, jaka jest w projekcie - to wpis kierbuda powinien wystarczyć.

aru
25-06-2006, 17:40
nie ogłupiajcie się ludzie
jeżeli masz sąsiada ch.... to ogranicz się się do odległości - zachowaj je ; reszta to
"Twoje widzi mi się"

anpi
25-06-2006, 20:28
Aru, prawo jest prawem, a życie życiem. Pewnie w 99% przypadków się uda, ale trzeba sobie zdawać sprawę z ewentualnych konsekwencji.