PDA

Zobacz pełną wersję : Czy sąsiad może wstrzymać prace na budowie?



Tomaszek
26-06-2006, 14:41
Witam - mam następujący problem - dokonuję rozbudowy budynku mieszkalnego - bliźniaka, która polega na dobudowie "budki" z użytkowym poddaszem o powierzchni 25m2 na każdym poziomie. Sąsiad z którym dzielę ścianę, ma do mnie ogromne pretensje i grozi interwencją w Urzędzie Miejskim ponieważ budynek stanie w odległości 3m od granicy działki (nie ma okien). Podczas wydawanie Warunków Zabudowy - sąsiad otrzymał z UM odbitkę ksero mojego odręcznego rysunku określającego rozmiar budowy - i tam wynikało, że budynek stanie w odległości 318cm (nawet nie przypuszczałem jakie to będzie miało znaczenie). Teraz ma pretensje bo w projekcie budowlanym zatwierdzonym przez UM mam odległość 300cm. Czy sąsiad może mi zaszkodzić? Nie zamierzam iść na jakąkolwiek ugodę i nie przesunę tego budynku o 18cm ponieważ musiałbym rozbijać wtedy fundamenty po starej budce która została rozebrana. Oczywiście sąsiad czuje się oszukany bo nie został poinformowany przeze mnie że budynek stanie w odległości 3m - nie pytał nigdy konkretnie o odległość tylko do jakiego miejsca budynek sięgnie. Dla mnie 18cm to sorka ale jest to właśnie mniej - więcej. Na dzień dzisiejszy zapowiedział wizytę w UM, a ja poprosiłem geodetów o ustalenie granicy działki i ew. o wytyczenie fundamentów. Co mam robić, aby nie zrobić sobie zastoju na budowie - jutro miałby być wylewane fundamenty - zależy mi na czasie.

Rafal_G-ce
26-06-2006, 14:51
jak Kargul z Pawlakiem o "trzy palce" ;)

a poważnie....... współczuje.

mariusz waligóra
26-06-2006, 19:39
Jeżeli dostałeś warunki z UM że ma być 3 m do granicy i tyle masz - to nie masz się co martwić. Istotne jest to, byś budował zgodnie z uzyskanym pozwoleniem i projektem.
Ja też mam "miłego" sąsiada (tj. sąsiadkę). Z jej wniosku na początku lipca będę miał kolejną - to już ósmą - kontrolę z nadzoru budowlanego (NB) i jestem chyba najczęściej kontrolowanym inwestorem w gminie przez ten organ. Ku nie zadowoleniu sąsiadki, jak do tej pory w czasie kontroli nie wykryto nieprawidłowości. Niestety NB nie może ukarać sąsiadki za bezpodstawne oskarżenia ponieważ brak jest rozporządzeń wykonawczych.
Wniosek: Możesz pisać do NB. Czy słusznie czy nie to i tak nie ma znaczenia bo nic Ci z tego tytułu nie zrobią.

MAREK S
28-06-2006, 08:42
Witam,
Prosze sie zapoznac z tym wyrokiem,moze wam i innym cos pomoze
http://www.trybunal.gov.pl/OTK/teksty/otk/2001/P_11_00.doc