PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki kocioł: Kostrzewa SDS ZCeramik czy Cichewicz Logica ???



suchy
28-06-2006, 09:23
Szanowni forumowicze,
wiem, że temat, który chcę poruszyć był już podejmowany, niemniej jednak po przeczytaniu wszystkich postów mam mętlik w głowie i nie wiem co począć.
W związku z cokwartalnymi jużm niemalże podwyżkami gazu postanowiłem wrócić do pracochłonnego ale tańszego ogrzewania kotłem na węgiel. I teraz mam pytanie: jaki kocioł wybrać.?
Chodzi mi o dobry kocioł na paliwa stałe bez podajnika.
Potrzebuję kocioł o mocy 18-20kW.
Po przestudiowaniu szerokiej oferty kotłów na paliwa stałe zostały mi na placu boju dwa: Kostrzewa Warmet SDS Ceramik 18 oraz Cichewicz Logica 14-20.
Cenowo są podobne tj. około 4000 PLN brutto.
Warmet jest podobno kotłem dolnego spalania a Cichewicz dolno-górnego.
Mówiąc szczerze po przeczytaniu postów nt. typu spalania nadal nie wiem czym różni się górne od dolnego. Jedni piszą, że górne jest wtedy gdy opał zapala i pali się od góry, dolny odpowiednio od dołu inni zaś twierdzą, że ze spalaniem dolnym mamy do czynienia wtedy gdy opał zasypujemy od góry i w komorze zasypowej jest u dołu otwór, którym paliwo przedostaje się do paleniska i wówczas podobno pali się tylko niewielka ilość opału a nie tak jak w górnym spalaniu, że płomień ogarnia cały wsad. Czy ktoś znający się na rzeczy mógłby mnie w tym temacie oświecić? Z tego co się doczytałem wychodzi na to, że spalanie dolne jest bardziej ekonomiczne, łatwiejsze w kontroli temperatury itd.
Co do wyżej wspomnianych kotłów to pomimo, że różnią się typem spalania osiągają podobne sprawności. Cichewicz na stronie prezentuje skan certyfikatu instytutu ICHPW w Zabrzu wydany dla Logiki gdzie zbadana sprawność wyniosła 78,6 - 81,3.
Kostrzewa nie pokazuje certyfikatu ale stwierdza, że sprawność każdego Warmeta wynosi 80.
Trochę się rozpisałem tak więc kończąc proszę użytkowników ww. kotłów o podanie ich plusów i minusów. Z góry wielkie dzięki. Pozdrawiam

sebo8877
28-06-2006, 10:03
Zytnio czasu nie mam na dlugie tłumaczenie bo musze zmyakć do roboty ale spalanie dolne jest ekonomiczniejsze - wydajniejsze - ale ma wymóg odpowiedni przekrój i wysokośc komina.

Ja poleciłbym Ci jeszcze jeden kocioł pod rozwage. Ferrum Fex Plus z czopuchem hybrydowym - kocioł pracujący na wyciągu Dolnospalający. Paliwami podstawowymi jest wegiel i drewno, wykorzystujący pośrednio zjawisko pirolizy (zagazowanie - odgazowanie opału). Dodatkowo możesz spalac w nimk miesznki paliwa w % 50 na 50 z paliwem podstawowym z wykluczeniem miału !!!
więcej szczegółów znajdziesz tu (www.ekokotly.com.pl/)
Co do cen i szczegółó technicznych oferuje swoją osobe :wink:

Pozdrawiam

sebo8877

Mały
28-06-2006, 22:00
Logica jest typowym górniakiem, Keramik (taki zielonoczarny) dolniakiem z mozliwością palenia jak w górniaku (taka klapka w górnej części).
PS chcesz kupować jeszcze jako "Cichewicz" czy już jako "Buderus"?
A swoją drogą zwróc uwagę na propozycję Sebo. Bardzo dobry sprzęt. Choć tam paliwem podstawowym jest drewno i przy złej jakości węglu można się z lekka zdziwić.

suchy
29-06-2006, 07:18
Mały,
co to dla mnie w praktyce będzie oznaczać jeśli kupię ceramika (z dolnym spalaniem) lub Logicę z górnym? Sprawność ich jest podobna (przynajmniej ta deklarowana) także gdzie tkwi przewaga jednego nad drugim? Proszę wyjaśnij mi to.
Jest jeszcze jedna rzecz, która mnie nurtuje przy tych kotłach tj. czy w przypadku gdy kocioł będzie pracował a ja będę dorzucał do niego węgiel czy nie będzie się z niego dymiło. Oba mają wydłużony wylot spalin, ceramik ma, jak napisałeś klapkę, którą się przestawia dolne/górne i dzięki temu można skrócić drogę spalin z pieca do komina, tracąc oczywiście znacząco na sprawności, ale w tym przypadku myślę, że dymić się nie powinno. Cichewicz już takiej klapki nie ma i boję się, że dokładając opał dym będzie szedł na mnie.
Kolejna sprawa.
Mały czy wiesz jak w tych kotłach sprawuje się nadmuch i sterowanie? To, co mnie nurtuje to to czy po ówczesnym prawidłowym wyregulowaniu sterowania, jeżeli załaduję węglem całą komorę po brzegi i zadam jakąś temp., to czy kocioł utrzyma tę temp. Innymi słowy czy w przypadku gdy wszystko jest. OK, tzn. jest napięcie czy jest taka możliwość, że pomimo sterowania węgiel tak się rozżarzy, że zagotuje mi wodę w kotle. Pytam o to z tego względu, że zależy mi na jak najdłuższej stałopalności tj. chciałbym załadować całą komorę węglem i przy działającym sterowaniu mieć pewność, że wody nie zagotuję.
Czemu piszesz "chcesz kupować jeszcze jako "Cichewicz" czy już jako "Buderus"?" Czyżby Buderus kupił Cichewicza? Z tego co ja wiem to po prostu Cichewicz robi Logicę również pod marką Buderus. Mówiąc szczerze na początku napaliłem się właśnie na Buderusa Funke Logica, dopiero potem jak poszperałem w necie okazało się, że to nic innego jak Cichewicz.
Co do propozycji Sebo to odpada jako, że u mnie podstawowym paliwem będzie jednak poczciwy węgiel a drewno - wiadomo - na rozpałkę.
Mały proszę odpwiedz na postawione przez mnie pytania. Z góry wielkie dzięki i pozdrawiam

Mały
29-06-2006, 08:41
Można pisać, a pisać - poszukaj postów Janussza jest tego naprawdę bardzo dużo.
Logica jest zdecydowanie mniej sprawna od SDS-a, chyba że palisz w niej miałem. To jest górniak i żadnych klapek nie potrzebuje.

Darek K.
29-06-2006, 14:36
Jest jeszcze jedna rzecz, która mnie nurtuje przy tych kotłach tj. czy w przypadku gdy kocioł będzie pracował a ja będę dorzucał do niego węgiel czy nie będzie się z niego dymiło. Oba mają wydłużony wylot spalin, ceramik ma, jak napisałeś klapkę, którą się przestawia dolne/górne i dzięki temu można skrócić drogę spalin z pieca do komina, tracąc oczywiście znacząco na sprawności, ale w tym przypadku myślę, że dymić się nie powinno. Cichewicz już takiej klapki nie ma i boję się, że dokładając opał dym będzie szedł na mnie.
Kolejna sprawa.
Mały czy wiesz jak w tych kotłach sprawuje się nadmuch i sterowanie? To, co mnie nurtuje to to czy po ówczesnym prawidłowym wyregulowaniu sterowania, jeżeli załaduję węglem całą komorę po brzegi i zadam jakąś temp., to czy kocioł utrzyma tę temp. Innymi słowy czy w przypadku gdy wszystko jest. OK, tzn. jest napięcie czy jest taka możliwość, że pomimo sterowania węgiel tak się rozżarzy, że zagotuje mi wodę w kotle. Pytam o to z tego względu, że zależy mi na jak najdłuższej stałopalności tj. chciałbym załadować całą komorę węglem i przy działającym sterowaniu mieć pewność, że wody nie zagotuję.


Może ja trochę odpowiem, bo mam SDS Ceramik 14. Sterownik Luxus 3 i mieszacz czterodrożny. Używałem go już trzy zimy.

Na początek spalanie:
Dom z poddaszem użytkowym ok. 145 m2, temperatura w domu ok. 20-22 stopnie, temperatura na kotle ustawiona 53-57 ( w zależności od zimy na zewnątrz), bojler 120l ok. 45 st.

1 zima niecałe 5 ton
2 zima ok. 3,6 tony
3 zima ok. 4 ton
Palę tylko węglem - orzechem. Drewno tylko do rozpalania.

A czy pali dużo czy nie ? Tego nie wiem, nie mam porównania - może inni się wypowiedzą.
Po zasypaniu na maxa pali się ok. 12 - 14 godzin. Ale ja stosuję inne palenie. Rozpalam po południu ok. 18 (nie sypię na maxa), ok. 22 dorzucam 2 szufle, rano ok. 7 dorzucam ok. 2 szufle. Do popołudnia to gaśnie, i tak w kółko :)
Zasypanie na maxa nie jest dobre bo i tak musisz to po kilku godzinach przrusztować inaczej "zapcha" się popiołem.
Ważna jest też jakość opału. Tej zimy miałem jakiś gorszy i co 1-2 tygodnie musiałem czyścić kocioł (wcześniej raz na miesiąc)

Ta klapka to pic na wodę, po pierwszej zimie już się nie domyka. Tak samo bez sensu jest ta klapka z tyłu. Nie używam jej wcale, pomocna jest tylko do czyszczenia kotła wewnątrz. Trzeba uważać na górną uszczelkę, jeśli straci szczelność to dymi się po rozpaleniu. Uwaga na zamknięcia, trzeba je lekko smarować, bo inaczej się wycierają (na górnych drzwiczkach skutkuje to rozszczelnieniem). Przy dorzucaniu węgla trochę się dymi, nie polecam otwierania jeśli jest jeszcze dużo opału. Przy normalnej pracy wody nie da się zagotować, aczkolwiek kocoł ma dużą bezwładność, przy ustawieniu na 55st. temperatura waha się od 51 do 60, ważne jest aby nie ustawić zbyt silnego nadmuchu, bo wtedy bezwładność jest jeszcze większa. Zresztą jestem sobie wyobrazić bardziej inteligentny nadmuch niż tu - ze zróżnicowaniem obrotów w zależności od temperatury ustawionej i aktualnej.
Bardzo sobie chwalę sterownik do c.w.u., zdaje egzamin - bojler 120 litrów z wężownicą spiralną. Teraz zdaje się jest lepszy sterownik.


Generalnie jestem zadowolony i ze spalania i z obsługi (zwłaszcza, że kosztował 2550 zł) , ale dodam, że nie mam porównania z innym tego typu kotłem.

pozdrawiam
Darek

Mały
29-06-2006, 21:41
Jeśli jest to kilkuletni sds to sterownik powinien być "ab metrix" - tam można wyregulować moc wentylatora oraz histerezę. A to pomoże utrzymać zadaną temperaturę.
Co do dymienia - przy prawidłowym kominie dymić nie powinno. Można delikatnie otwierać i wtedy przy słabszym też nie będzie kłopotu( najpier lekka szparka po zassaniu powietrza , a jest to słyszalne, otwieramy klape całkiem). Co do klapki górnej - normalne przy dolnym spalaniu. Kocioł zaczyna "zarastać" w komorze zasypowej.

suchy
30-06-2006, 09:00
Darek K, wielkie dzięki za info, to jest to o co mi chodziło - same konkrety. Jeszcze raz wielkie dzięki. Jak przyjdą mi do głowy jakieś wątpliwości a propos Ceramika to uderzę do ciebie po info.

Mały, piszesz "Logica jest zdecydowanie mniej sprawna od SDS-a".
Na jakiej podstawie tak twierdzisz? Czy już z racji typu spalania SDS jest bardziej sprawny od Logiki? Logica ma świadectwo IPCHW z Zabrza, w którym stoi, że jej sprawność waha się w granicach 78,6-81,3. Kostrzewa podaje dla ceramika sprawność 80 jednakże nie przedstawia na poparcie tego żadnego "papieru". Czy uważasz, że któreś z tych danych mogą być lub są niewiarygodne?

Mały
30-06-2006, 09:14
Jak wyżej wspomniałem uderz prosto do Janussza - on jest doskonale zorientowany we wszelkich atestach. A i pisał o tym wczeœniej na forum.
PS - jaki kocioł będzie bardziej sprawny - ten który spali 15kg paliwa ogrzewajšc okreœlone pomieszczenia czy też ten który spali 5 kg tego samego opału ogrzewajšc dokładnie te same pomieszczenia?

sailor_ro
04-12-2007, 20:51
hey

mam pytanie czy w obu powyzszych kotłach moge palic pelletem??
no i ewentualnie wady/zalety tego rozwiazania.
pozdrawiam

mimej
15-09-2011, 14:16
peletem palisz tam gdzie masz podajnik na pelet, cichewicz ma podajniki w swoich kotłach albo możesz je sobie dokupić

ola87rr
18-10-2011, 08:08
Cichewicz ma dwa plusy o których mało się pisze:

1 - Naprawdę dobry serwis

2 - Długoletnia gwarancja

samosha
24-03-2012, 09:44
Warto pamiętać też że Logica jest produkowana w fabryce Bosha, co świadczy wiele o jakości

atsyrut
18-11-2012, 08:52
czy ktoś ma ze dwa sezony piec
Cichewicza Logica? może podzielić się swoimi uwagami? zalety / wady ?