PDA

Zobacz pełną wersję : alternatywny prad w domu



The_Pooh
28-06-2006, 09:22
Mam takiego hopla, ze chce zainstalowac mozliwosc alternatywnego zasilania domu w en. el. z agregatu (kominek z plaszczem, piec CO, POS i inne). Czy ktos tak ma? Jak powinno byc podlaczone takie zasilania? Jak moc agregatu - czy ma znaczenie przy konstrukcji dodatkowego podlaczenia?
Wymysliem jakies gniazdko "pod" agregat w garazu i jak cos to uchylam drzwi w garazu, bujam agregat ...i... mam prad.
Bede dzwieczny za wszelkie info.

jkrzyz
28-06-2006, 09:39
Słuszna koncepcja :-)
Jeśli masz trzy fazy w domu, pomyśl o przełącznikach międzyfazowych.

anpi
28-06-2006, 09:44
Też tak chcę zrobić, ale nie wiem jeszcze jak to będzie rozwiązane. Na razie moja instalacja kończy się w rozdzielnicy pajęczyną drutów, nie ma jeszcze żadnych bezpieczników, więc można fantazjować. Myślałem, żeby pod wejście do agregatu podłączyć tylko niektóry obwody - oświetlenie, komputer, RTV. Żeby nie było sytuacji, że ktoś przez pomyłkę włączy np. płytę w kuchni i agregat zdechnie.

Mam agregat 2 kW i myślę, że spokojnie wystarczy do zasilania domu.

marcin714
28-06-2006, 10:30
Witam.

Pamiętaj o :
- poinformowaniu o tej alternatywie miejscowego rejinu energetycznego.
-opracowaniu instrukcji współpracy z siecią energetyczną trgo RE.
-zleceniu opracowania projektu układu przełączającego zasilanie
-zrealizowaniu i odebraniu przez RE tego układu.

Sprawy mniej ważne to :
-czy wystarczy ci sam generator czy przydałby się UPS
- czy wystarczy ci ręczne przełączanie i uruchamianie generatora czy przyda się automatyka.
-bylejaki generator produkuje bylejakiej jakości energię elektryczną i elektronika np pieca CO nie bedzie pracować prawidłowo lub wcale. UPS rozwiązuje trochę ten problem o ile będzie chciał współpracować z takim generatorem.

Najważniejsze abyś swoim nie ujawnionym generatorem nie spowodował śmierci lub innego wypadku ludzi którzy nic nie będą o nim wiedzieć więc obowiązkowo musisz przejść przez część pierwszą powyżej.

anpi
28-06-2006, 10:37
Marcin, ale jeśli zrobię zwykły przełącznik "sieć - generator", którym będę przełączał źródło prądu to też muszę zgłaszać do ZE?

krzysztofh
28-06-2006, 10:51
Przede wszystkim to musi być bezpieczne. W przypadku braku zasilania i podpięciu generatora obwody muszą być rozdzielone, w taki sposób aby podczas zasilania generatorem nie było możliwości załączenia napięcia z sieci lub jego samoczynnego załączenia bez wyłączenia generatora.

marcin714
28-06-2006, 11:46
Tak musisz zgłosić ale najpierw musisz zlecić projekt wg. ich wytycznych dla takich przełączników, dać do sprawdzenia i zatwierdzenia ,następnie zabudować taki przełącznik i zgłosić do odbioru. przyjadą zobaczą ,że wszystko jest jak należy i już. Będzie legalnie i przedewszystkim bezpiecznie.

Jak tego nie zrobisz a np wydarzy się jakiś wypadek na sieci nie koniecznie spowodowany twoim generatorkiem a np sąsiada to policja szybko go znajdzie u ciebie (sąsiad świadom tego co zrobił szybko zakopie swój w lesie) ,prokurator oskarży a sąd skarze na więzienie.
Wpaść możesz też przypadkiem podczas jakiejś kontroli lub donosu.

Zaraz ktoś napisze ,że przesadzam bo on i jego znajomi mają od lat takie generatorki i włączają je do gniazdka jak jest brak zasilania w sieci i wystarczy tylko wyłączyć zabezpieczenie główne lub mają jeszcze jakiś inny patent i nic nikomu nie zgłaszają i jest od lat ok.
Ja tylko piszę jak powinno być zgodnie z prawem.

anpi
28-06-2006, 11:59
Jak to przecież strefa wpływów ZE kończy się na skrzynce z licznikiem. Dalej instalacja należy do mnie i po jej odbiorze energetycy nie mogą mi chyba wejść do domu? :-?

marcin714
28-06-2006, 12:13
Niestety mylisz się
Prawo energetyczne daje im możliwość a nawet obowiązek sprawdzania stanu technicznego instalacji do których doprowadzają energię elektryczną. Jak im uniemożliwisz kontroli to mają prawo wstrzymać dostawę tej energii. Zazwyczaj sami się nie będą fatygować tylko poproszą cię o stosowne protokoły adań i pomiarów.
Jeśli zachodzi podejrzenie o nielegalkę to podczas kontroli możesz czekać sobie z boczku zakuty w kajdanki przez policję jakbyś chciał im uniemożliwić taką kontrolę.

adam_mk
28-06-2006, 16:21
Ty też się mylisz! Takie rzeczy (kontrola "na chama") można tylko w oparciu o prawo.
Nie zawsze można tak , jak opisujesz.

Faktycznie, lepiej dopełnić tych kilka drobnych spraw jak projekt, zgoda, pomiary, odbiór.

Pozdrawiam Adam M.

SNCF
28-06-2006, 17:32
...