PDA

Zobacz pełną wersję : Pompa trójfazowa-jakie zabezpieczenia



Wxm
29-06-2006, 21:43
Jakie zabezpieczyć tego typu pompę przed:
1.Suchoobiegiem?
2. Zanikiem Fazy?

Jak jeszcze powinna być zabezpieczona taka pompa?

Za pomoc z góry dziękuję.
:D

cisza1
30-06-2006, 07:33
hm...
zanik fazy... ja bym to zrobil na drodze czujnikow fazy obowiazkowo optoizolowanych, sprzezonych jakimis dwoma NANDami z przekaznikiem 3fazowym na koncu. Wystarczy ze jedna faza zaniknie a caly obwod jest rozlaczany. koszt zrobienia ukladu jakies 40pln, ale napewno sa gotowe rozwiazania - tak ze nie trzeba lutowac.

co to suchobiegu... hm... wylacznik plywakowy... 30pln.. dziala dobrze... sprawdzone, mam u siebie... ty musisz miec wesja 3 fazowa albo kluczowac przekaznik 3 fazowy, nie bezposrednio pompe.

no i jeszcze 2 rzeczy...

zabezpieczenie przez wzrostem cisnienia - wylacznik cisnieniowy - tego jeszcze nie mam ale bede chcial zalozyc. ma to sens jak masz mocna pompe (ja mam 1kW2 6atm) zeby ci nie rozsadzilo instalacji. drugi powod to taki ze ja bym chcial miec cigle cisnienie dyspozycyjne w szkielecie instalacji, tak ze jak sobie wcisne waz ogrodowy w zlaczke to pompa sie automatycznie wlaczy przy spadku cisnienia i wylaczy przy nadmiernym wszroscie.
mozna tu uzyc automatu hydroforowego. koszt wylacznika - 100-150pln w zaleznosci od cisnienia progowego, koszt automatu okolo 200-300pln.
profesjonalne rozwiazanie to przetwornik cisnienia... na to poluje ale to bardzo drogie... 500+ na cisnienia zedu 0.2-10atm... ale na allegro mozna czasem kupic za 100pln.
Co to daje... przetwarza cisnienie na napiecie lub prad... czyli... mozesz dynamicznie mierzyc jakie masz cisnienie w instalacji a posrednio znajac charakterystyke pompy zuzycie wody.

no i na koncu... cos co jest "deska ratunkowa" czyli zawor bezpieczenstwa... elektronika ma to do siebie ze czasem sie psuje lub 'wiesza'... a to rozwiazanie jest mechaniczne.... w przypadku kiedy cisnienie w instalacji wzrosnie ponad wartosc progowa... zawor sie otwiera chroniac instalacje przed rozsadzeniem.
cena okolo 300pln


zabezpieczenie przed paprochami... bo pompa duzej mocy zascie wszystko co jej do pyska wpadnie...

nie mam ochoty instalowac filtra za pompa bo to zmniejsza cisnienie, ale wystarczy umiescic pompe w studni jakies 30-40 cm ponad dnem i zalozyc ekran ochronny od gory...


wszystko zalezy jakiej pompy uzywasz.

pozdrowienia

Wxm
01-07-2006, 10:12
1.Jeżeli chodzi o nadmierne ciśnienie to mam założony wyłącznik ciśnieniowy+ mały zbiornik.
Mam nadzieję że to wystarczy.

2.Co do zaniku fazy kupię gotowy czujnik.

3.Problem tylko z sucho obiegiem.
:wink:

ged
01-07-2006, 11:42
Właśnie montuję automatykę do pompy głębinowej Grudziądz GAB 32...
- wyłącznik ciśnieniowy trójfazowy (biorę z niego tylko styk kontrolny)
- elcluwo z dwiema sądami poziomu wody (górna i dolna) ( www.elcluwo.pl )
- termik
- wyłącznik nadprądowy
- timer (bo producent pompy ogranicza ilość załączeń w czasie )
- czujnik zaniku i kolejności fazy (co by pompa nie ssała z kranu :lol: )
- stycznik - (dla elcluwo, timera i wył. ciśnieniowego)

To jest tylko elektryka bo Hydraulika to inna zabawa
- zawory zwrotne
- reduktory ciśnienia
- zbiorniki hydroforowe
...

www.hydro-vacuum.pl Grudziądz produkuje gotowe zestawy do sterowania pompami głębinowymi.

cisza1
02-07-2006, 07:02
2. Zanikiem Fazy?
http://www.allegro.pl/item112041608_czujnik_zaniku_fazy_f_f_z_indetyfika cja.html

jakby tylko byl na 3,5bar... to bym bral
http://www.allegro.pl/item111654443_zawor_bezpieczenstwa_1_2_2_5_bar_wat ts.html