PDA

Zobacz pełną wersję : Minimalna szeroko?? gara?u dwustanowiskowego



qqryq
16-03-2003, 10:01
Cześć,

mam w projekcie wewnętrzną szerokość garażu dwustanowiskowego równą 5,5m. Czy według was to wystarczająco, czy też zwrócić uwagę architektowi by ją zwiększył do 6m?

Założenia są takie, że w garażu będą dwa samochody i już żadnych szafek przy bocznych ścianach. Samochody normalne (dla przykładu Vectra i Corsa - czyli ich szerokości ok. 1,7m), brama garażowa pojedyncza o szerokości 4,8m, dojazd długości 8m i szerokości 5,5m.

Wolałbyn pozostać przy takiej szerokości, by już nie powiększać góry, dachu, itp... Natomiast mam wątpliwości czy jest to wystarczająca szerokość by stosunkowo łatwo zaparkować i wysiąść z samochodu.

Z góry dziękuje za podpowiedzi.

Bartt
16-03-2003, 10:07
Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie:

§ 104. 1. Dojazd (droga manewrowa) do stanowisk postojowych w garażu jednoprzestrzennym (bez ścian wewnętrznych) powinien mieć szerokość dostosowaną do warunków ruchu takich samochodów, jakie mają być przechowywane, oraz do sposobu ich usytuowania w stosunku do osi drogi, ale co najmniej:
1) przy usytuowaniu prostopadłym - 5,7 m,
2) przy usytuowaniu pod kątem 60° - 4 m,
3) przy usytuowaniu pod kątem 45° - 3,5 m,
4) przy usytuowaniu równoległym - 3 m.
2. Dopuszcza się zmniejszenie wymiaru, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, do 5,0 m, jeżeli stanowiska postojowe mają szerokość co najmniej 2,5 m.
3. Stanowiska postojowe w garażu powinny mieć co najmniej szerokość 2,3 m i długość 5,0 m, z zachowaniem odległości między bokiem samochodu a ścianą lub słupem - co najmniej 0,5 m.
4. Stanowiska postojowe w garażu, przeznaczone dla samochodów, z których korzystają osoby niepełnosprawne, powinny mieć zapewniony dojazd na wózku inwalidzkim z drogi manewrowej do drzwi samochodu co najmniej z jednej strony, o szerokości nie mniejszej niż 1,2 m.

Tyle wymogi prawne, o szerokościach zapewniających komfort niech wypowiedzą się użytkownicy. :smile:

qqryq
16-03-2003, 18:43
dziękuje za info,

teraz jeszcze chętnie bym usłyszał jakie są wrażenia praktyczne z szerokością garażu.

Tylko nie wiem czy w tym celu nie powinienem rozpocząć ten wątek w forum "Wymiana doświadczeń".

Bartt
16-03-2003, 18:54
Zdecydowanie tak :grin:, tu mało kto zagląda

agamon
17-03-2003, 19:31
W swoim projekcie poszerzyłem do 5,8m.
Sprawdzałem rozmiary w wybudowanym garażu, wystarczy. Jak możesz poszerzyć do 6m. nie zaszkodzi. Mój projektant powiedział ze poszerzyć mogę o jedną belkę - spójrz w swój projekt i zobacz jaki masz rozstaw belek

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: agamon dnia 2003-03-17 20:34 ]</font>