PDA

Zobacz pełną wersję : Mycie kostki brukowej



Dorota2
02-07-2006, 13:44
Czy jest jakis plyn do czyszczenia kostki brukowej? Prosze o rade. :D

hanka55
02-07-2006, 18:14
Kostka brukowa to barwione cegiełki betonowe.
Więc możesz je wyszorować nawet Ludwikiem :D
Byłoby wygodniej gdybyś miała Karchera ciśnieniowego, wtedy tylko płyn i...mycie pod ciśnieniem.
Optymalnie jest nasączyć je gdy są nowe, preparatem do impregnacji fug, bo wtedy kostka słabiej "łapie" brud, a silikon tworzy warstwę na powierzchni dopóty, dopóki się mechanicznie nie zetrze.
Są też w Obi specjalne preparaty do " ożywiania koloru" wyrobów betonowych. Może warto z nich skorzystać?
Na dłuższą metę, uważam, że warto jednak przyzwyczaić się do normalnej zmiany koloru, odcienia i powolnego porastania mchem :D

Dorota2
02-07-2006, 20:19
Bardzo dziekuje za odpowiedz. :D

BobTrebor
02-07-2006, 20:52
kostka brukowa w moim regionie to kostka z granitu, czasem z bazaltu ale świat się zmienia :wink:

hanka55
02-07-2006, 21:32
Bo jak świat światem, bruk oznaczał dukt z granitu. I do tej pory na Dolnym Śląsku bruk jest synonimem granitu. A na wsiach są jeszcze poniemieckie równe drogi, z należytymi spadkami i profilowaniem!
Do niedawna główna wylotówka Wrocławia, ul Legnicka, była trójpasmową brukowaną drogą, której nawet nie bardzo szkodziły TIR-y.
Ale cóż...postęp i szukanie coraz tańszych zamienników, robi swoje.
A nazwa - NOBILITUJE :cry:
Przecież bar kanapkowy nazywa się teraz restauracją( sic!) Mc Domald's....a szczytem gustu klasy skarpetkowej, są urządzane tam kinderbale. Babcia się w trumnie przewraca. Jakoś naszym rodzicom nie przychodziło do głowy, by wyprawiać nam geburstag w barze mlecznym...Pfe!

Więc zgodnie z terendem neonazewniczym - bruk został zastąpiony cementem i nazywa się kostką brukową. I jak chodnikowe płyty cementowe, wytrwa 10-15 lat.
A przecież ani bazalty, ani porfirów, ani granitu nikt nie musiał szorowac na podwórzu przed wojną...Te okładziny były i są wieczne.
Ech! Jakiez to czasy nastały...
Substytutów :-?

BobTrebor
03-07-2006, 07:45
wszystko to prawda, prawdę mówiąc dziwię się kładącym te betonki, nie wygląda to zbyt ładnie choć jest równe i porządne ale, jak piszesz, niezbyt trwałe, jeśli dobrze poszukać, można kupić stary, już wygładzony bruk z rozbiórek itd. wcale nie drożej od tego substytutu ;)

Nasz Domek
03-07-2006, 08:38
wszystko to prawda, prawdę mówiąc dziwię się kładącym te betonki, nie wygląda to zbyt ładnie choć jest równe i porządne ale, jak piszesz, niezbyt trwałe, jeśli dobrze poszukać, można kupić stary, już wygładzony bruk z rozbiórek itd. wcale nie drożej od tego substytutu ;)

ech, ja mam tzw.posbruk czyli betonowe kosteczki..pewnie że by się chciało ,szlachetnego,naturalnego matreiału ale nie bierzesz pod uwagę że cena materiału to nie wszystko układanie kosteczek to powiedzmy 27/m2, a już układanie prawdziwego bruku 60/m2....co jest zrozumiałe...więc niestety cena wybiera za nas pewne rozwiązania.

Ivonesca
03-07-2006, 09:12
wszystko to prawda, prawdę mówiąc dziwię się kładącym te betonki, nie wygląda to zbyt ładnie choć jest równe i porządne ale, jak piszesz, niezbyt trwałe, jeśli dobrze poszukać, można kupić stary, już wygładzony bruk z rozbiórek itd. wcale nie drożej od tego substytutu ;)

ech, ja mam tzw.posbruk czyli betonowe kosteczki..pewnie że by się chciało ,szlachetnego,naturalnego matreiału ale nie bierzesz pod uwagę że cena materiału to nie wszystko układanie kosteczek to powiedzmy 27/m2, a już układanie prawdziwego bruku 60/m2....co jest zrozumiałe...więc niestety cena wybiera za nas pewne rozwiązania.

za 30 - 35 zł też układają kostke granitową....

kofi
05-07-2006, 10:41
A kostkę granitową czym się myje? Tylko wodą. Właściwie to jeszcze nie jest brudna, tylko po "zafugowaniu" pełno na niej piasku. Zamieść go? Zmyć wężem?

hanka55
05-07-2006, 11:13
Skrapiać obficie wodą z góry tak, by piaskowe fugi osiadały, a piaseczek przemieszczał się i utwardzał w głąb. To podłoże pracuje cały czas, więc szkoda, by spłukany piasek, po pewnym czasie musiał znów wrócić na bruk i uzupełnić szczeliny. Najczęściej po jednym sezonie fugi są już utwardzone i pięknie trzymają granit.
A po kilkudziesięciu latach jest on z góry tak wyszlifowany i gładki, że aż przyjemnie się po nim biega boso! :D
Zwłaszcza, gdy w upały, poleje się kostkę zimną wodą :D

Kukluxik
05-07-2006, 11:19
A czy ktoś z Was może wkleić jakieś zdięcia ułożenia kostki granitowej ...
Najlepiej koło Waszych domków .....
Będe bardzo wdzięczna..... :)
JA byłam za betonką ale jak sie przejechałam po tych wszystkich producentach to mi przeszło a do tego wykonawca usilnie mnie namawia do granitu - ponoć ma na jedno wyjść : droga betonka ok. 65 zł i tańszy granit 30-35zł. Koszty ułożenia granitu ponoć wyższe ale w ostatecznym rozrachunku zamknie się podobną kwotą .

hanka55
05-07-2006, 11:56
http://images1.fotosik.pl/98/ade4637e27ac4c28.jpg (www.fotosik.pl)
Część poniemieckiego kamienia uzupełniona na wjeżdzie kostką układaną przez nas osobiście!, na zwykłą przekładkę.
Robota prosta, darmowa i bardzo, ale to bardzo przyjemna!!!
A granit z odzysku, z remontowanego lotniska za 60 zł/tona!!!
Układane tylko na 30-centymetrowej warstwie piachu i jak widać nawet 12 tonowy szambowóż nie zrobił żadnych kolein!

Kukluxik
05-07-2006, 12:09
Hania - dzięki !
Ale tu ślicznie u Ciebie :D
powiedz mi jeszcze w jakich koorach jest ta kostka ? bo na zdięciu niezbyt dobrze widać.....

hanka55
05-07-2006, 12:29
Granitowa jest jasnoszara, czyli normalnie tak jak większość złóż na Dolnym Śląsku czarne i białe centki tworzące kostkę granitu.
Obok - odkryta, poniemiecka ściezka z kolorowych granitów i kamieni rzecznych, wypolerowana przez 200 lat chodzenia :D
Najtaniej jest kupić kostkę używaną, już pięknie wypolerowaną przez czas od zarządcy dróg - powiatowych, wojewódzkich, etc. Często rozbierają stare drogi i kostkę rozbiórkową sprzedają za grosze.
Teraz po ułożeniu podłóg i wjazdu, pokusiłabym sie o jakieś esy-floresy z bazaltu. Ale podjazd to była inicjacja brukarska, więc jest ułożony w najprostszy wzór. Do połowy robiliśmy z teściem, a potem...kończyłam już sama. Moi mężczyżni tylko dowozili piasek i kostkę na "pole robót".
A takiej ogromnej satysfakcji z układania świetnych dróżek za przysłowiowe grosze, Tobie także serdecznie życzę.

Ivonesca
05-07-2006, 14:16
Tak było u nas zaraz po położeniu kostki - 2 lata temu

http://foto.onet.pl/upload/26/10/_303951_n.jpg

http://foto.onet.pl/upload/11/27/_303954_n.jpg

a tak rok później:

http://www.album.astral.pl/album/fotos/2112/56/2191/4.jpeg

Ivonesca
05-07-2006, 14:19
aktualnej fotki nie mam - ale kostka zostala porządnie ułożona i nic się z nią złego nie dzieje.
nasza kostka to II gatunek, zwany przez niektórych "ruda". nam sie bardziej podobała niż tradycyjna szara - ma odcienie żółtego i rudego. do tego po bokach jest wąski pasek z bordowej kostki - nie pamiętam jaki to kamień :oops: ...w kazdym bądź razie z odpadów od kamieniarza co robi nagrobki

bodokoks
15-06-2011, 08:54
W roli uzupełnienia tematu czyszczenie kostki brukowej.
Firmy czyszczące kostkę brukową używają do tego specjalnych preparatów, które dostępne są w sklepach budowlach, czemu ich używają nasuwa się takie pytanie? A no ze względu na to że dzięki tym preparatom kostka jest wyczyszczona dokładniej. Stosuje się również specjalne impregnaty, które hamują rozwój mchów, porostów i osiadanie brudu. Preparaty te to najczęściej hydrowoski oraz zwykły rozcieńczony domestos.

Blechert
17-06-2011, 11:27
Kostk granitowa po zafugowaniu suchym betonem i dokładnym wypłukaniu, jest zawsze pokryta szarym nalotem. Jeśli to tylko nalot cieńki jak mgiełka, wtey wystarczy zwykły ocet ze spożywczego i gąbka. Jeśli nalot betonu jest gruby, wtedy trzeba udać się do lasu po gruby kij i tym kijem pognić osobnika, który to spier....ł. Pozdrawiam

rov
27-06-2011, 09:31
W roli uzupełnienia tematu czyszczenie kostki brukowej.
Firmy czyszczące kostkę brukową używają do tego specjalnych preparatów, które dostępne są w sklepach budowlach, czemu ich używają nasuwa się takie pytanie? A no ze względu na to że dzięki tym preparatom kostka jest wyczyszczona dokładniej. Stosuje się również specjalne impregnaty, które hamują rozwój mchów, porostów i osiadanie brudu. Preparaty te to najczęściej hydrowoski oraz zwykły rozcieńczony domestos.

Do produkcji takich preparatów używane są odpowiednie komponenty, które mają określone pH i działają we właściwy sposób.