PDA

Zobacz pełną wersję : Jaka bednarka na odgrom,czy tam uziom i parę pytań jak zwykl



dominikams
03-07-2006, 09:30
Musze kupić bednarkę do instalacji odgromowej. Jakie ma mieć parametry, bo są różne? Jest np. 30x4 i 25x3. Która lepsza?

Aha, bednarka ma być zakopana metr od domu, tak? Co się wpuszcza do fundamentów? Przeglądałam wątki o odgromie ale nic nie rozumiem z tego fachowego bełkotu :oops:

Czy bednarkę kładzie się juz po zrobieniu fundamentu i podpina do Tego-Czegoś-w-Fundamencie?

D.

Wojty
03-07-2006, 10:11
Musze kupić bednarkę do instalacji odgromowej. Jakie ma mieć parametry, bo są różne? Jest np. 30x4 i 25x3. Która lepsza?

Aha, bednarka ma być zakopana metr od domu, tak? Co się wpuszcza do fundamentów? Przeglądałam wątki o odgromie ale nic nie rozumiem z tego fachowego bełkotu :oops:

Czy bednarkę kładzie się juz po zrobieniu fundamentu i podpina do Tego-Czegoś-w-Fundamencie?
Wg. mnie to są dwie różne instalacje niepołączone ze sobą:
1. Uziom w fundamencie może służyć do wyrównaniu potencjałów w instalacji domowej i łączysz go z główną szyna uziemiającą w domu

2. Instalacja do celów odgromu - robisz 1m od fundamentów (bednarka)
i łączysz później z instalacją którą prowadzisz po dachu budynku (instalacja odgromowa).
Bednarkę zakopałbym na etapie jak jest jeszcze nie zasypany fundament z zewnątrz, masz i tak zrobiony chyba troche szerszy wykop niz ławy fundamentowe.

Przynajmniej ja tak to rozumiem (sam robiłem tylko instalację nr.1).

Wojty

Heimnar
03-07-2006, 15:19
Sprawdź parę rzeczy i przypilnuj.

1. Zbrojenie ław fundamentowych - wszystkie pręty zbrojeniowe muszą być ze sobą porządnie powiązane, albo pospawane, tak aby dla prądu tworzyły zupełnie zamknięty obieg - nie mogą zostać miejsca, gdzie pręty są od siebie oddalone na małą odległość (1cm). Muszą się stykać. Zapewnia to, że w razie, gdyby przez nie popłynął silny prąd to nic się nie stanie - przeleci bez bólu do ziemi. Gdyby nie były złączone w miejscu przerwy potencjalnie może pojawić się łuk elektryczny i rozsadzić fundament. Mało przyjemne.

2. Jak już to będzie zrobione porządnie, to kup bednarkę (dla prądu - im większy przekrój poprzeczny, tym mniejszy opór jednostkowy - ale bez przesady uziemiamy domek, a nie halę, czy licho wie co) 30x4 powinna być ok. (Ja chyba taką mam, o ile dobrze pamiętam). Bednarkę przymocuj do zbrojenia ław (oczywiście przed ich zalaniem) bardzo solidnie. Albo poproś majstrów, by Ci ją dowiązali drutem wiązałkowym, albo kup specjalne zaciski do łączenia bednarki z drutem.

3. Bednarki o długościach takich by wystawały po zasypaniu fundamentów na góra 20 cm poumieszczaj zgodnie z p.2 w narożnikach domu, oraz daj jeszcze dwie dodatkowe w pomieszczeniu gospodarczym. Jedną na zewnątrz domu, drugą do wewnątrz. Jak zrobisz ich więcej - nie ma problemu. Jak nie będą potrzebne to możesz je zostawić zakopane, albo w ogóle uciąć. Po wylaniu doczepić nowej się nie da, więc można dać ich więcej niż potrzeba (ale bez przesady - w końcu to kosztuje)

4. Ławy zalewają, a Ty masz zrobiony piękny uziom fundamentowy. Jeżeli grunt jest wilgotny, to parametry uziomu (niska impedancja) będą znakomite.

Takie rozwiązanie doradził mi mój wujek - elektryk z zawodu z wieloletnim doświadczeniem. I tak właśnie zrobiłem w swoim domu.

Wojty
04-07-2006, 09:09
Sprawdź parę rzeczy i przypilnuj.

3. Bednarki o długościach takich by wystawały po zasypaniu fundamentów na góra 20 cm ... oraz daj jeszcze dwie dodatkowe w pomieszczeniu gospodarczym. ... drugą do wewnątrz.

Tej bednarki co będzie wystawała w okolicach przyszłej tablicy rozdzielni elektrycznej wewnątrz domu to daj trochę większą długość...
tak żeby po wykonaniu gotowej podłogi ona jeszcze wystawała wzdłuż ściany. Trzeba będzie ją później móc połączyć przewodem żółto-zielonym
z tablicą (a właściwie z jej szyną uziemiającą) i zostawić miejsce na możliwość dokonania pomiarów kontrolnych parametrów takiego uziomu

W tym wątku jest trochę o sposobie wykonania:
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?p=592753

Wojty

miol
04-07-2006, 09:59
Witam


Wg. mnie to są dwie różne instalacje niepołączone ze sobą:
1. Uziom w fundamencie może służyć do wyrównaniu potencjałów w instalacji domowej i łączysz go z główną szyna uziemiającą w domu

2. Instalacja do celów odgromu - robisz 1m od fundamentów (bednarka)
i łączysz później z instalacją którą prowadzisz po dachu budynku (instalacja odgromowa).
Bednarkę zakopałbym na etapie jak jest jeszcze nie zasypany fundament z zewnątrz, masz i tak zrobiony chyba troche szerszy wykop niz ławy fundamentowe.

Nie wykonuje się oddzielnych uziomów. Robi się jeden uziom i do niego przyłącza się zarówno instalację odgromową jak i instalację w budynku. Jeżeli nie zrobi się tego na etapie fundamentu (uziom fundamentowy) to można później wykonać uziom otokowy (czyli bednarkę ułożyć dookoła domu w ziemi) i w tym wypadku odległość tego otoku nie może być większa niż 1m od budynku (jak dobrze pamiętam).


1. Zbrojenie ław fundamentowych - wszystkie pręty zbrojeniowe muszą być ze sobą porządnie powiązane, albo pospawane, tak aby dla prądu tworzyły zupełnie zamknięty obieg - nie mogą zostać miejsca, gdzie pręty są od siebie oddalone na małą odległość (1cm). Muszą się stykać. Zapewnia to, że w razie, gdyby przez nie popłynął silny prąd to nic się nie stanie - przeleci bez bólu do ziemi. Gdyby nie były złączone w miejscu przerwy potencjalnie może pojawić się łuk elektryczny i rozsadzić fundament. Mało przyjemne.

To prawda w przypadku gdy wykorzystujesz zbrojenie jako uziom, gdy kładziesz oddzielnie bednarkę w fundamencie jako uziom to nie jest konieczne łączenie ze sobą prętów zbrojenia w sposób przedstawiony powyżej.

piejar
04-07-2006, 12:35
Jest np. 30x4 i 25x3. Która lepsza?
Każda dobra, każda prędzej czy później zgnije :D
O parametrach uziomu decyduje przewodność gruntu (wilgotność) i powierzchnia styku bednarki z tąż ziemią. Można oczywiście akademicko roztrząsać, że grubsza później zgnije i że będzie lepszy styk z ziemią. Ja kupiłbym 25x3 bo będzie tańsza a i tak wystarczy. Dobry uziom (o dużym przekroju) pomoże Ci jeżeli robisz instalację odgromową (nie jest ona obowiązkowa). Dobry uziom sprowadzi do ziemi ogromny prąd wyładowania, choć moim zdaniem skutki uderzenia pioruna zawsze jakieś są, a ich rozmiary to kwestia loteryjna (tak samo jak uderzenie). Zabezpieczenie przeciwporażeniowe nie wymaga aż tak perfekcyjnego uziomu bo wykrywa mały prąd upływu. Solidne uziomy były konieczne, kiedy podstaowoym zabezpieczeniem przeciwporażeniowym było uziemianie. Dziś jest to szybkie wyłączanie i do tego celu służy przewód PE. Wystarczy jeżeli przyspawasz się z jakimś odczepem przed zalaniem fundamentów (lub po jeżeli ławy nie będą 1,5 m pod ziemią - ja mam je dostępne w piwnicy więc sobie odkułem kawałek zbrojenia i przyspawałem)