PDA

Zobacz pełną wersję : OGRZEWANIE PRZEZ POMPĘ CIEPŁA



ANIA.K
04-07-2006, 15:48
Jestem jeszcze przed budową domu. Do tej pory byłam zdecydowana na ogrzewanie gazowe, jednak ostatnio czytałam, że można ogrzewać przez wodną pompę ciepła. Czy takie ogrzewanie jest wystarczające, czy powinnam mieć coś jeszcze wspomagającego? Wiem, że koszt założenia takiego ogrzewania jest dość wysoki. I czy koszty serwisowania takiej pompy są duże??Nie wiem czy mam robić przyłącze gazu.

ESKIMOS
10-07-2006, 14:47
No, o pompie ciepła to znajdziesz na tym forum tydzien lektury.
Skorzystaj tylko z wyszukiwarki.
Powodzenia.

Marcin_Łódź
11-08-2006, 15:11
Zajrzyj. Podawałem tam kilka linków do tematów o pc:

http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?p=1183604&highlight=#1183604

Hoval
06-09-2006, 21:41
.

Sail
07-09-2006, 09:49
Pomp ciepla to fajna rzecz tylko NIGDY sie nie zwroci:))))heheheheheh

Sorki, ale dobija mnie ten "argument"...
Co to znaczy, że się nie zwróci?
A budowa domu się zwróci? A wanna z hydromasażem się zwróci? A telewizor plazmowy się zwróci? A sauna się zwróci? A mercedes się zwróci?

Pompa ciepła to źródło ciepła dla domu tak jak piec gazowy, olejowy, na paliwa stałe czy inne wynalazki. Ma jak każdy system swoje wady i zalety. Podobnie jak każdy system kosztuje jej założenie i eksploatacja.
To czy warto zainwestować to sprawa indywidualna i każdy powinien sobie ją przemyśleć w zależności od swoich potrzeb i oczekiwań. Koszty też mogą być do przełknięcia jeśli pomyśli się o tym w fazie projektowej a nie jak dom już stoi. Jak gazownia krzyknie kilka, czy kilkanaście tysięcy złotych za podłączenie gazu do domu to argument ekonomiczy troszkę podupada. Bo akurat gaz w domu nie jest niezbędny, a bez prądu raczej ciężko.

raffran
07-09-2006, 19:57
Pomp ciepla to fajna rzecz tylko NIGDY sie nie zwroci:))))heheheheheh

Sorki, ale dobija mnie ten "argument"...
Co to znaczy, że się nie zwróci?
A budowa domu się zwróci? A wanna z hydromasażem się zwróci? A telewizor plazmowy się zwróci? A sauna się zwróci? A mercedes się zwróci?

Pompa ciepła to źródło ciepła dla domu tak jak piec gazowy, olejowy, na paliwa stałe czy inne wynalazki. Ma jak każdy system swoje wady i zalety. Podobnie jak każdy system kosztuje jej założenie i eksploatacja.
To czy warto zainwestować to sprawa indywidualna i każdy powinien sobie ją przemyśleć w zależności od swoich potrzeb i oczekiwań. Koszty też mogą być do przełknięcia jeśli pomyśli się o tym w fazie projektowej a nie jak dom już stoi. Jak gazownia krzyknie kilka, czy kilkanaście tysięcy złotych za podłączenie gazu do domu to argument ekonomiczy troszkę podupada. Bo akurat gaz w domu nie jest niezbędny, a bez prądu raczej ciężko.

Zgadzam sie z kolega /kolezanka Sail

Sail
08-09-2006, 08:51
Zgadzam sie z kolega /kolezanka Sail

Hmmm :roll: myślałem, że mój podpis dobitnie świadczy o tym, że jednak jestem facetem.... :wink:

raffran
08-09-2006, 21:31
Zgadzam sie z kolega /kolezanka Sail

Hmmm :roll: myślałem, że mój podpis dobitnie świadczy o tym, że jednak jestem facetem.... :wink:

Widocznie tak nie jest :roll:
Oczywiscie mam na mysli kwestie podpisu,bo co do tego drugiego nie bede sie wypowiadal 8)

jarecki89
09-11-2009, 13:02
Pozwolicie ze odswiezam temat.Chcialem zapytac o to jaki jest koszt zalozenia takiej pomy ciepła i jaka firme najlepiej wybrac?

raffran
09-11-2009, 19:34
Lektura na dluzszy czas.
http://forum.muratordom.pl/pompa-ciepla-spostrzezenia-uwagi,t66186.htm

jarecki89
12-11-2009, 13:36
dziekuje , rzeczywiscie jest co czytac,ale tak w kilku slowach , czy sie to opłaca, jaki koszt i czy sie zwraca tez by mi sie przydało ;-))

kajkus wrc
07-02-2010, 09:50
Dla zainteresowanych
Wydatek jaki poniosłem w miesiacy styczniu w 2010 roku na prąd to 385 zł. Na cały koszt składa się pobór prądu do pompy ciepła (10KW), oświetlenie domu, kuchnia (wszystko na prąd, płyta indukcyjna, czajnik, ekspres itp.), rekuperator, zmywarka, pralka itp. Ciepła woda w domu oczywiscie też z pompy ciepła. Jaką zime mamy w tym roku wszyscy wiemy. U mnie na mazurach nocą potrafi być nawet minu 26 !!!. Dodam, że do dziś posiłkowaliśmy się kominkiem (bez płaszcza wodnego i bez rozprowadzenia ciepła) poszło ok 1 do 1,5 drewna. Dziś już wiem, że kominek to była strata czasu i pieniędzy na palenie w nim i dogrzewanie domu. Taniej wyszłoby pompą ciepła.
Temperatura w domu to plus 23 stopnie :-)

jarecki89
16-03-2010, 12:51
Ja jestem po zapoznaniu sie z kosztem podłaczenia pompy ciepła przez Nateo.
To rzeczywiscie podliczajac wszystkie koszta ,które nie sa zwiazane z pompa ciepła tylko innym ogrzewaniem ,jestem raczej za tym pierwszym sposobem.

kajkus wrc
16-03-2010, 21:18
Koszt całkowity (tak jak wyżej pisałem) prądu w miesiącu lutym to 377 zł.
Z uśmiechem na twarzy słucham ile ludzie wydają na gaz w tym roku. Kiedy w 2009 roku zacząłem budowe swojego domu i mówiłem znajomym o chęci wstawienia pomy, wielu (prawie każdy) patrzył na mnie z politowaniem i pukał sie w czoło śmiejąc się z moich planów.
Dziś, to ja się śmieje z tych co śmiali się z moich planów.

jarecki89
25-06-2010, 16:05
Miło jest czytac tego typu rzeczy poniewaz niektórzy jak widac dosyc sceptycznie podchodza do samego tematu zwiazanego z podłaczeniem pompy ciepła.A jak widac ta inwestycja jest całkiem opłacalna.

hole
16-07-2010, 12:27
Jeśli ktoś jeszcze ma wątpliwości, czy w danym domu pompa ciepła będzie opłacalna, polecam kalkulator http://vikersonn.pl/kalkulator.html

kpdaqq
24-10-2011, 15:15
Witam,

Zainstalowałem pompę ciepła VIKERSONN 11,2kW. Sama pompa działa w miarę cicho (choć są cichsze). Natomiast mam spory problem - w jakiś sposób wibracje od sprężarki są przenoszone na inne pomieszczenia w całym domu w takim stopniu, że nie jest możliwy komfortowy sen, a nawet dłuższe przebywanie. Wibracje są odczuwalne "plackami", czyli w jednym miejscu w tym samym pokoju są znacząco słyszalne, a 2m dalej prawie nic nie słychać. Techniczny z Vikresonna twierdzi, że z takim przypadkiem ma styczność po raz pierwszy. Czy ktoś spotkał się z podobnym problemem? Jeśli tak, jak mu zaradzono. Ja zaproponowałem Vikersonnowi przeniesienie pompy do garażu (ściana w ścianę z obecną kotłownią), ale nie wiem czyt to coś da, jeśli drgania przenoszone są przez podłogówkę...

Pozdr,

AQQ

Elfir
11-11-2011, 21:59
to nie jest dział poradnikowy tylko propozycje tematów do kolejnych wydań czasopisma "Murator"!

Zuczek0821
15-02-2012, 13:06
Witam,

Ja też mam pompę Vikerson u sibie w pomieszczeniu technicznym. Generalnie pracuje głośno, mimo wstawionych drzwi wygłuszających, drgania są przenoszone na budynek. Koszto ogrzeweania przy pompie 11kW w zmie to: pow. 250m2
listopad 400
grudzień 450
styczeń 500

pom_pla
17-09-2012, 12:12
Wibracje , hałas, spać sie nieda ?? cos nie tak z Twoją pompą , ja mam pompe w pomieszczeniu pod sypialnią i musze dobrzeeeee nasłuchiwac w nocy czy pracuje

kbab
17-09-2012, 13:10
Koszto ogrzeweania przy pompie 11kW w zmie to: pow. 250m2
listopad 400
grudzień 450
styczeń 500
Szkoda, że brakuje danych za luty?