PDA

Zobacz pełną wersję : Pilnie pomocy



jac_nur
05-07-2006, 16:00
Jakie rury zostawic żeby po zasypaniu wciągnąc media do środka woda i prąd jakiś kanał techniczny domofon telefon.Chodzi o materiał kier.ekipy powiedział ze w czasie ubijania pcv 50tka sie zniszczy i że lepiej odkopac.Jak przeciaga się przez wodną 40 lub 50tkę nie wiem czy takie są.Mam podobno rurę arota 50 ale nie jest gładka w srodku. No i KIEDY UŁOŻYC

robert!!!
05-07-2006, 16:11
Jakie rury zostawic żeby po zasypaniu wciągnąc media do środka woda i prąd jakiś kanał techniczny domofon telefon.Chodzi o materiał kier.ekipy powiedział ze w czasie ubijania pcv 50tka sie zniszczy i że lepiej odkopac.Jak przeciaga się przez wodną 40 lub 50tkę nie wiem czy takie są.Mam podobno rurę arota 50 ale nie jest gładka w srodku. No i KIEDY UŁOŻYC

A co będziesz zasypywał, dom? :wink:
Co do wody to u mnie pociągneli pod fundamentem, warto jedynie zostawić w fundamenie miejsce pod kanalizację o odpowiedniej średnicy (u mnie 1500mm), pozostałe media moim zdaniem najlepiej puścić przez ścianę

Pozdrawiam

jac_nur
05-07-2006, 16:15
Zasypuję fundament w srodku piachem jakie rury do prądu ,dziury w scianie fundamentowej mam

robert!!!
05-07-2006, 16:25
Zasypuję fundament w srodku piachem jakie rury do prądu ,dziury w scianie fundamentowej mam

Jak rozumiem przyłącze prądu będziesz miał nie napowietrze tylko w ziemi.
A gdzie będziesz miał skrzynkę z licznikiem na budynku czy w ogrodzeniu. Bo jeśli na budynku to nadal polecam puścić przez ścianę.

jac_nur
05-07-2006, 16:36
skrzynka bedzie w ogrodzeniu a do domu (wiatrołap skrzynka z bezpiecznikami )dziure w scianie fundamentowej mam na gł 80 cm

adam_mk
05-07-2006, 17:06
Witam
O przepustach już było. O takich jak opisujecie też.
1500mm budzi we mnie lekką zgrozę! :o :o :o
Czytałem już o takich od 2cm do 2m.

O kanale powietrznym do kominka pomyślałeś? Typowo 150mm. Wystarcza.
Pozdrawiam Adam M

robert!!!
05-07-2006, 17:13
Nie wiem czy wszystko dobrze zrozumiałem ale...
Pytanie. Czy wszystko przewidziałeś i czy zasadne jest robienie tzw. kanału technicznego?. Co do domofonu rozumiem że puścisz ziemią a czy telefonie też będziesz miał ziemią? Czy wszystkie te media będą wychodzić w twoim domu w jednym miejscu (chodzi o ten kanał techniczny)?
Co do prądu to myślę że jeśli nie będzie głeboko po chudziakiem to lepiej jest odkopać po ubijaniu, chyba że głeboko to pcv jest dobrym rozwiązaniem.

jac_nur
05-07-2006, 17:35
Dokładnie tak wszystko będzie w skrzynce mają byc osobny kanał dla prądu i osobny dla reszty tz.telefon podłączony w płocie do domu w ziemi ,domofon,oswietlenie ogrodu,wszystko w ziemi około60-80cm do wiatrołapu przez scianę fundamentowa do góry przez chudziak i w scianę

jac_nur
05-07-2006, 17:42
PYTANIE 1.
Jakiej rury użyc żeby nie było problemu z przepchnięciem tych drutów peszla,pcv 32 wodna,50tka pcv,taka zkolankami jak do wody pod zlew,czy może jakiś inny pomysł?????????????
PYTANIE2
Kiedy zamontowac te rury przed zasypaniem? nie zniszcza sie pod zageszczarką 500kg?,czy po ubiciu odkopac i włożyc rury?
Co do tego czy wszystko przewidziałem to się okaze jak będę ciągnoł przewody :D

marcin714
05-07-2006, 19:05
Witam.

Jak chcesz dobre rury kupić to pytaj o AROTa np DVR a lepiej DVK i nic ci się nie zgniecie.
Srednice zależą od długości i ilości zakrętów. Dla kabla proponuję fi 75 i dla reszty fi50. Jak dla kabla dasz też 50 to świat się nie zawali.

jac_nur
05-07-2006, 19:23
Czy te rury są gładkie w srodku?Kupiłem taką 50tkę niebieską ale jest karbowana w środku.

jac_nur
05-07-2006, 19:52
Znalazłem te RURY adres dla zainteresowanych.www.arot.com.pl
RURA DVR-karbowana z obu stron
RURA DVK -gładka w środku
:D :D
Dzięki marcin714

bul
06-07-2006, 10:32
A u mnie jest/będzie tak:
1) Na kanalize zostawiłem przejście w ścianie fundamentowej, na wysokości wynikającej ze spadków, około 70 cm nad ławą. Poprostu wstawiłem kawałek rury PCV fi 200 o grubości ścianki 3,2 mm, przez co przeszedłem fi 160, poczym zapiankowałem i zaizolowałem.
2)Na wode zostawiłem pcv 100, bezpośrednio nad ławą, przez co przeprowadziłem PE fi 40, ociepliłem i zaizolowałem przejście.
3) Przewód energetyczny - złącze i ZK na płocie, potem ziemią do budynku. Przejście już w ścianie budybku, całość w jakiejś peszli (rura AROTA?)
4)gaz - skrzynka z zaworem na ścianie budynku i przejście przez ścianę

pawelurb
06-07-2006, 11:37
ja robiłem tak:

po wybudowaniu ścian fundamentowych podkopałem się pod ławę i pod ławą na odpowiedniej głębokości włożyłem docelową rurę fi 32 do wody , o odpowiedniej długości i wyprowadziłem ja w miejscu przyszłego wodomierza.

Na kanalizację rurę fi 160 , był zostawiony otwór w ścianie fundamentowej i tak przed zasypaniem fundamentów i wylaniem chudziaka trzeba rozprowadzić kanalizację i wyprowadzić piony i niektóre podejścia.

kabel od prądu , domofonu i rura doprowadzająca powietrze do kominka były ułozone już później , przykryte wylewką i wyprowadzone przez ścianę , więc nic specjalnie nie zostawiałem żadnych przepustó , wszystko było układane i wkładane w trakcie budowy kolejnych etapów.