PDA

Zobacz pełną wersję : Podłoga na gruncie - chudy beton



toomas
06-07-2006, 17:11
Witam.
Prosze tych co juz po tym etapie o podpowiedz czy robili zbojenie płyty (podsadzka na gruncie)? W projekcie mam napisane zeby zrobic zbrojenie fi6 co 25 cm i to jeszcze w połowie wysokości (płyta ma 10cm). Czy to wogóle jest sens tak zbroic. Cos mi sie wydaje że to jakiś byk w projekcie.
Planuje ta płyte zrobić z betonu B15..taki mocnijszy chudziak :))

Geno
06-07-2006, 17:14
Chudego się nie zbroi , można zbroić wylewkę, chudy z B10, max. B12,5 bo pompy raczej nie biora poniżej 250 kg/m3 cementu

Geno
06-07-2006, 17:19
... W projekcie mam napisane zeby zrobic zbrojenie fi6 co 25 cm i to jeszcze w połowie wysokości (płyta ma 10cm). Czy to wogóle jest sens tak zbroic ...
najwyrażniej, projektant obawia się, ze mimo zagęszczania piasek pod posadzka jednak osiądzie ...:-?

pzdr
Wyglada raczej na przeciw skurczowe.

06-07-2006, 17:23
Wyglada raczej na przeciw skurczowe.

fakt, srednica drutu skromniutka ...
trochę dziwnie sie asekuruje ...

Kali
06-07-2006, 18:39
Spostrzeżenie początkującego:
Od dawna mnie zastanawia, czemu wszyscy leją B15 i piszą że mają "Chudy beton". Jaki on tam chudy? Może pora przestać nazywać tę warstwę podłogi na gruncie "chudziak", skoro u 80% forumowiczów nie jest to "chudziak"?

Geno
06-07-2006, 19:11
Spostrzeżenie początkującego:
Od dawna mnie zastanawia, czemu wszyscy leją B15 i piszą że mają "Chudy beton". Jaki on tam chudy? Może pora przestać nazywać tę warstwę podłogi na gruncie "chudziak", skoro u 80% forumowiczów nie jest to "chudziak"?

Dziwna wiaraw to,że różnica pomiędzy B10 a B15 w kwestii ochrony przed spękaniami i osiadaniami wiele znaczy

pawelurb
07-07-2006, 08:44
Spostrzeżenie początkującego:
Od dawna mnie zastanawia, czemu wszyscy leją B15 i piszą że mają "Chudy beton". Jaki on tam chudy? Może pora przestać nazywać tę warstwę podłogi na gruncie "chudziak", skoro u 80% forumowiczów nie jest to "chudziak"?

Dziwna wiaraw to,że różnica pomiędzy B10 a B15 w kwestii ochrony przed spękaniami i osiadaniami wiele znaczy

Dokładnie , ja miałem wylaną B10 i to jakąś chyba kiepską, bo chciałem tanio , sąsiad wylewał B15 , i u niego i u mnie spękało i ogólnie wyglądało po jakimś czasie tak samo , więc po co przepłacać skoro nie widać różnicy ? :D
Jedyne co , to to że B15 mniej pyli , ale i tak podkład i tak , więc to nie ma znaczenia.

Wwiola
07-07-2006, 08:58
A u nas w ogóle panowie budowlańcy ukręcili na budowie niespecjalnie zachowując reżim technologiczny dla betonu B10. Cena robocizny rozmyła się w koszcie . Żadnych spękańtudzież innych niespodzianekniebyło ani od razu ani po zimie. Teraz jest to przykryte kolejnymi warstwami.

toomas
07-07-2006, 21:02
Czyli wynika na to, że płyta która sie wylewa na piasek (potocznie zwana chydziakiem) nie wymaga wogóle zbrojenia. Jak Wy robiliście? Dawaliście zbbrojenie?. Jakoś tak na chłopski rozum to zbrojenie (zwłasza takie jak u mnie w projekcie) nie ma wogóle sensu..

dejna
07-07-2006, 23:57
Witam.
Prosze tych co juz po tym etapie o podpowiedz czy robili zbojenie płyty (podsadzka na gruncie)? W projekcie mam napisane zeby zrobic zbrojenie fi6 co 25 cm i to jeszcze w połowie wysokości (płyta ma 10cm). Czy to wogóle jest sens tak zbroic. Cos mi sie wydaje że to jakiś byk w projekcie.
Planuje ta płyte zrobić z betonu B15..taki mocnijszy chudziak :))

To zbrojenie jest przeciwskurczowe zeby ten chudziak nie popekal. Ale skoro chcesz dac B15 to daj B25 W8 - roznica w cenie 5-10zl za kubik, a bedzie szczelne i woda nie bedzie ci przenikac.

artureski
09-07-2006, 08:35
No i kolejne rady z cyklu "lepiej..." Niektórzy, jak pamiętam w tej kwestii nawet radzili zbroić 10, izolować foliami, beton tylko z gruchy... Przede wszystkim dobrze zagęścić podsypkę piaskową, a reszta to tylko kwestia nadmiaru gotówki :)

Geno
10-07-2006, 08:08
Czyli wynika na to, że płyta która sie wylewa na piasek (potocznie zwana chydziakiem) nie wymaga wogóle zbrojenia. Jak Wy robiliście? Dawaliście zbbrojenie?. Jakoś tak na chłopski rozum to zbrojenie (zwłasza takie jak u mnie w projekcie) nie ma wogóle sensu..

Chudy beton to nie piasek potocznie zwnay chudziakiem :wink: chudy betopn to po prostu beton w wersji oszczedniościowej - około 200 kg/m3 cementu z reguły B7,5 lub B10 , jeśli do pomy to częściej B12,5 bo poniżej 250 kg/m3 cementu może pompa "nie brać". Jeśli masz dobrze zagęszczony grunt i nie masz wysokiej wody gruntowej to jeśli nie liczyc skurczu to zbrojenie Ci raczej niepotrzebne -wystarczą włókna polipropylenowe 600g/m3 - mogą być też np. stalowe jake oferuje przykładowo Bautech ale tego się sypie w okolicach 15-20 kg/m3