PDA

Zobacz pełną wersję : wielkośc kuchni



justyś
08-07-2006, 17:00
Prosze o doradzenie jaka wielkośc kuchni bylaby najbardziej odpowiednia dla rodziny 5-osobowej. W naszym projekcie domu o powierzch. uzytkowej 220 metrow kuchnia ma 10 cm i jest czesciowo otwarta na salon. Mamy dwojke małych dzieci, dlatego chcemy aby znalazł sie w niej stół. Mam mozliwość powiekszenia jej nawet do 19 m, rezygnujac z gabinetu. Prosze o doradztwo osob majacych już urzadzone kuchnie.
Pozdrawiam Justyna

PRO
08-07-2006, 17:21
10m2 to wg mnie dla 5 osobowej rodziny zdecydowanie za mało.
myślę że w 15 m2 jesteś w stanie wygospodarować odpowiedni dużo miejsca na meble i stół na 6 osób.
A większa to już chyba luksus.
Osobiście mam 11,5m , 4 osoby i jestem w trakcie projektu + mały stolik na dwójke dzieci aby z codzienną herbatką nie latać do jadalni tuż za kuchnią.

fasola25
08-07-2006, 21:26
Mysle, ze to niewielkosc kuchni ma tu decydujace znaczenie, a jej ustawnosc
ja w projektowanym domu wymyslilam sobie kuchnie 24 mkw (tez zaleay mi na wygodnym stole sniadaniowym w kuchni), jednak okazalo sie ze jest ona srednio ustawna i bedzie malo ergonomiczna.
Zmniejszylam ją wydzielajac z jej powierzchni spizarnię i kuchnia zrobila sie "wygodniejsza"
tzn mam nadzieje ze taka bedzie bo dom sie projektuje

chyba najlepiej bedzie jak narysujesz sobie swoja kuchnie, umeblujesz z zastosowaniem zasad "ergonomii kuchennej" i juz bedzie wiadomo
zycze powodzenia i pozdrawiam

anetmar
09-07-2006, 09:56
Ergonomia ma podstawowe znaczenie! W kuchni musi być wystarczająco dużo miejsca na pomieszczenie potrzebnych sprzętów i klamotów, na to żeby dwie osoby nie łaziły po sobie , jednocześnie zbyt duża i źle rozplanowana kuchnia sprawi, że natłuczesz kilometrów bez sensu przy robieniu herbaty.

Dla mnie dobrym rozwizaniem jest zrobienie kuchni na powierzchni do 10m2 (oczywiście jeżeli jest to 10m które da się dobrze wykorzystać!) a dodatkowo wydzielenia miejsca na stół (jadalnia).
My w bloku mamy otwartą kuchnię na salon , jest ustawiona w "L" a oddzieliliśmy ją funkcjonalnie od reszty pomieszczenia stołem i to bardzo dobrze się sprawdza.

W domku będziemy mieli kuchnię na jakiś 10 m2 oddzieloną od jadalni częścią blatu roboczego. jadalnia też nie całe 10m2 otwarta na salon. W ten sposób będzie miejsce na wszsytko bez utraty powierzchni.

Monika B
10-07-2006, 07:53
Dla mnie dobrym rozwizaniem jest zrobienie kuchni na powierzchni do 10m2 (oczywiście jeżeli jest to 10m które da się dobrze wykorzystać!) a dodatkowo wydzielenia miejsca na stół (jadalnia).
.
W pełni sie zgadzaam.
Ja bym nawet zmniejszyła kuchnię o dwa merty, byle zostało te 6-8 na jadalnię! Na 10-ciu metrach jedno i drugie to dla 5-ciu osób chyba za mało.

Inezka
10-07-2006, 16:41
Mamy kuchnie zamknieta niewiele ponad 19 m kw ze stolem mieszczacym swobodnie 6-8 osob. Czesc kuchenna i jadalna dzieli niewielka wysepka (160x60 cm). Powierzchni jest w sam raz, nie wyobrazam sobie umieszczenia duzego stolu na 10 m kw, ale podobno da sie, gdy jest sie dopiero na etapie projektowania :)

fasola25
10-07-2006, 22:58
Mamy kuchnie zamknieta niewiele ponad 19 m kw ze stolem mieszczacym swobodnie 6-8 osob. Czesc kuchenna i jadalna dzieli niewielka wysepka (160x60 cm). Powierzchni jest w sam raz, nie wyobrazam sobie umieszczenia duzego stolu na 10 m kw, ale podobno da sie, gdy jest sie dopiero na etapie projektowania :)


no wlasnie Inezka
co z ta Twoja kuchnia?
wiec jednak jest wyspa?
ch3tnie bym zobaczyla jakies fotki