PDA

Zobacz pełną wersję : Ława schodkowa - naprawde trudno zrobic ?



arrmi
08-07-2006, 23:34
hello,

mam w projekcie domu ławę schodkową (podpiwniczenie pod mieszkalną częścią domu, obok garaż bez piwnicy). zastanawiam się czy nie zlecić zmiany w projekcie tak, aby uniknąć konieczności konstruowania ławy schodkowej, która podobno łatwa nie jest i można "wtopić". a moze nie ma sie czego obawiać ? drenaż takiej ławy może też jest bułką z masłem ?

mmmad
08-07-2006, 23:54
Jaki grunt? Mam kawałek takiej lawy i z budynkiem nic sie (na razie) nie dzieje. Drenazu nie mam.

dejna
09-07-2006, 00:27
hello,

mam w projekcie domu ławę schodkową (podpiwniczenie pod mieszkalną częścią domu, obok garaż bez piwnicy). zastanawiam się czy nie zlecić zmiany w projekcie tak, aby uniknąć konieczności konstruowania ławy schodkowej, która podobno łatwa nie jest i można "wtopić". a moze nie ma sie czego obawiać ? drenaż takiej ławy może też jest bułką z masłem ?

Nie masz sie czego martwic. lawy schodkowe to normalna sprawa. Zbrojenie w lawach schodkowych robi sie na dwa sposoby albo kladzione ukosnie czyli sam wieniec 4 pretow pod katem w dol jak leci lawa labo sie to zbrojenie tez wygina w schodki. Zadna filozofia byle betonu bylo odpowiednio grubo pod zbrojeniem.
Sprawa jest spoko. Pokaz kawaki projektu domu w przekroju i z gory rysunek law.

gibzwein
09-07-2006, 05:39
hello,

mam w projekcie domu ławę schodkową (podpiwniczenie pod mieszkalną częścią domu, obok garaż bez piwnicy). zastanawiam się czy nie zlecić zmiany w projekcie tak, aby uniknąć konieczności konstruowania ławy schodkowej, która podobno łatwa nie jest i można "wtopić". a moze nie ma sie czego obawiać ? drenaż takiej ławy może też jest bułką z masłem ?
Pewnie twój "majster" Ci odradza? Co w tym skomplikowanego, kopiesz po skosie, kawałek deski na uskok i masz ławę schodkową.

arrmi
09-07-2006, 09:17
dzieki za odpowiedzi. narazie tylko teoretyzuje, jestem przed badaniami geologicznymi, wiec nie wiem duzo na temat gruntu. mozliwe nawet, ze bede musial w ogole zrezygnowac z piwicy jak woda bedzie za wysoko

pozdr

geguś
09-07-2006, 09:59
Witam :)

Mam ławę schodkową. Nie widzę żadnych problemów z wykonamiem takiej.

Zrobiona jest jak normalne schody, zbrojenie połączone między poziomami i dodatkowo po wymurowaniu kawałka ściany fundamentowej, coś w rodzaju nadproża o długości ok. 4m, nad schodkiem ławy.

http://members.lycos.co.uk/sq6ilb1/Budowa/lawa.JPG

gibzwein
09-07-2006, 16:13
Rysunek jest ok, ale chudziak pod ławą musi iść pod skosem. Na gruncie nie może być schodka.

geguś
09-07-2006, 16:19
Witam :)

Rysunek jest ok, ale chudziak pod ławą musi iść pod skosem. Na gruncie nie może być schodka.
Naprawdę mam jeszcze chudziaka dorysować?

mmmad
10-07-2006, 09:24
Rysunek jest ok, ale chudziak pod ławą musi iść pod skosem. Na gruncie nie może być schodka.

Z ciekawosci: czy myslisz, ze przy moich lawach 80x40 w pelnym szalowaniu bezposrednio na wykopie "chudziak" by cos dal?

gibzwein
10-07-2006, 18:56
Chudy beton jest zgodny ze sztuką budowlaną, każde inne rozwiązanie jest niezgodne. Jeżeli chudy jest w projekcie to ma być i basta. Zapytajcie swego kierbuda czy na swojej chałupie by go nie zrobił. Nie idzcie na reke wykonawcy, wzial kase za dobrze wykonana robote. Lawy 80x40 nic mi nie mowia, jak na 11 kondygnacyjny budynek to troche przymalo :D . Deskowanie wykonuje sie tylko raz, lejesz 10 centow ukladasz zbrojenie i lekesz drugi raz.

Świerzak
10-07-2006, 21:40
ja też robię ławy bez chudziaka... mam grunt mało przepuszczalny... i robię ławę bezpośrednio w gruncie i we foli... nie wiem ile odbiega to od sztuki budowlanej ale wiem ile będzie mnie to mniej kosztowało i będzie mniej czasochłonne.. a czas b. drogi..