PDA

Zobacz pełną wersję : GWC - 100 sposobów zmieszczenia jamnika pod szafą



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 [30] 31 32 33 34 35

Tomasz Brzęczkowski
10-04-2015, 11:13
Co lepsze, nawiewać na rekuperator z tym samym strumieniem powietrze zewn. o temp. -10oC i wilgotności 80%, czy +5oC o tej samej wilgotności ? W której sytuacji będziemy mieć wyższą wilgotność w domu ?
Jaka jest temperatura w domu? ile jest osób w domu? Ten sam strumień, ale jaki?
Jak to będę wiedział To Panu odpowiem.


Nie spotkałem takich ludzi. Dlatego Pan robi gwc. Naprawdę nie było tu na FM nikogo komu śmierdzi gwc? Nikogo kto przestał użytkować gwc?


Różnie podają. To ogromna różnica. Jak lubię aktywne ogrzewanie i klimatyzację, lubię ustawić sobie temperaturę a nie polegać na grzaniu słońcem i chłodzeniu ziemią.

Barth3z
10-04-2015, 11:17
To Pan przeczyta całość.

Ty nie czytałeś nawet tego opracowania ?!



Poza tym, chciałem się dowiedzieć; gdzie nie stwierdzono! Poprosiłem tą Panią o podanie metody liczenia bakterii i jaki to i gdzie ten gwc.
... i nie dostałem odpowiedzi.

To że nie dostałeś odpowiedzi nie oznacza, że badań nie wykonano.

Tomasz Brzęczkowski
10-04-2015, 11:18
Bart, i tak nie wytłumaczysz, szkoda słów. Przecież jeszcze przed chwilą Pan TB zapewniał, że z domu najważniejsze to usuwać, bo woda po ścianach cieknie :) , a teraz toczy się dyskusja, czy GWC pomaga na "suszę" w domku, czy nie. Żenada.

Pan napisze dlaczego, im kto ma mniej wiedzy, tym jest bardziej "zażenowany"?

Barth3z
10-04-2015, 11:23
Jaka jest temperatura w domu? ile jest osób w domu? Ten sam strumień, ale jaki?
Jak to będę wiedział To Panu odpowiem.

Załóżmy 4 osoby (dwie dorosłe, dwójka dzieci), temp. 22oC, strumień ok. 150m3/h



Dlatego Pan robi gwc. Naprawdę nie było tu na FM nikogo komu śmierdzi gwc? Nikogo kto przestał użytkować gwc?

Nie znam nikogo takiego, który użytkuje żwirowca i z niego zrezygnował.
U mnie zaraz po uruchomieniu śmierdziało "stojącą wodą", ale po tygodniu działania już nic nie było czuć. Podejrzewam, że kamienie nie były dość solidnie wypłukane.

Tomasz Brzęczkowski
10-04-2015, 11:46
Załóżmy 4 osoby (dwie dorosłe, dwójka dzieci), temp. 22oC, strumień ok. 150m3/h przy - 10 i przy +5 będzie za sucho. Powietrze wchodzące będzie miało 22 st .C i 5 lub 15%. Nie ma to praktycznego znaczenia, W obu przypadkach zmniejszyłbym wentylację do 15-20m3/h na osobę , będzie 45%.

Tomasz Brzęczkowski
10-04-2015, 11:53
Nie znam nikogo takiego, który użytkuje żwirowca i z niego zrezygnował.
U mnie zaraz po uruchomieniu śmierdziało "stojącą wodą", ale po tygodniu działania już nic nie było czuć. Podejrzewam, że kamienie nie były dość solidnie wypłukane. Dlaczego "Taniaklima" (sprzedaje takie) płaci za lewe ekspertyzy? Umieszcza notatkę z badań sanepidu, choć sanepid nigdy tego nie badał i nie jest nawet od tego. Dlaczego badania w PZH przeszły rurowe a nie żwirowe?
Ciepło+duża wilgotność i mało lub brak światła, nie antybakteryjne podłoże, dostępność zarodników... dlaczego mają się nie namnażać? W kanałach klimatyzacji namnażają się, śmierdzą, a tam co je powstrzymuje?

karolek75
10-04-2015, 12:20
Dla mnie to utopia. Wolę budownictwo aktywne, komfortowe i zużywające do 15kWh/m2 na ogrzewanie chłodzenie i 200l cwu dziennie. Przy okazji domy takie są w cenie ogrzewanych węglem a pasywne są droższe.

A co ma rodzaj budownictwa do zuzycia CWU ?

Barth3z
10-04-2015, 13:01
przy - 10 i przy +5 będzie za sucho. Powietrze wchodzące będzie miało 22 st .C i 5 lub 15%. Nie ma to praktycznego znaczenia,

Będzie to adekwatnie 9% i 26% wilgotności. Chyba oczywiste jest, że łatwiej uzupełnić wilgotność od 26%.



W obu przypadkach zmniejszyłbym wentylację do 15-20m3/h na osobę , będzie 45%.

Wentylacja powinna być uzależniona od stężenia CO2, a nie wilgotności. Wilgotność powinna być dostaczana w inny sposób. Nie poprzez zmniejszanie wydajności wentylacji.


Dlaczego "Taniaklima" (sprzedaje takie) płaci za lewe ekspertyzy? Umieszcza notatkę z badań sanepidu, choć sanepid nigdy tego nie badał i nie jest nawet od tego.

Póki co tylko Ty tak twierdzisz.



Dlaczego badania w PZH przeszły rurowe a nie żwirowe?

Żwirowe nie przeszły bo to są bezprzeponowce i zależą od warunków gruntowych w których są osadzane.



Ciepło+duża wilgotność i mało lub brak światła, nie antybakteryjne podłoże, dostępność zarodników... dlaczego mają się nie namnażać? W kanałach klimatyzacji namnażają się, śmierdzą, a tam co je powstrzymuje?

bo klimatyzacja nie działa non stop. Przerwy (brak cyrkulacji powietrza) powodują, że skondensowana para wodna tworzy warunki dla grzybów.
Co do żwirowego GWC - widziałeś, żeby grzyby rozrastały się na ścianach jaskiń ??

Tomasz Brzęczkowski
10-04-2015, 13:35
A co ma rodzaj budownictwa do zuzycia CWU ?

Podaję zużycie energii na ogrzewanie, chłodzenie i cwu. Inne zużycie wody jest przy dwóch dorosłych osobach w domu a inne jak mają te osoby trójkę małych dzieci. W domach izolowanych to dość znacząca różnica w zużyciu kWh, dlatego nie zaszkodzi określić ilość wody dla której było podane zużycie.

Tomasz Brzęczkowski
10-04-2015, 13:49
Będzie to adekwatnie 9% i 26% wilgotności. Chyba oczywiste jest, że łatwiej uzupełnić wilgotność od 26%. Dlaczego ma być łatwiej ustawić 20m3/h na osobę niż 25m3/h na osobę. To jakaś trudność?

Wentylacja powinna być uzależniona od stężenia CO2, a nie wilgotności. Wilgotność powinna być dostaczana w inny sposób. Nie poprzez zmniejszanie wydajności wentylacji.
Do CO2 wystarczy 10 -12m3/h . Poza tym wszystkie źródła CO2 w domu "produkują" wodę, a nie w wszystkie źródła wody "produkują" CO2.


Póki co tylko Ty tak twierdzisz. Póki co to ja sprawdziłem. Są na jakimś forum telefony i nazwiska gdzie dzwoniłem i z kim rozmawiałem.

Żwirowe nie przeszły bo to są bezprzeponowce i zależą od warunków gruntowych w których są osadzane. Rozmawiał Pan z dr Krogulskim?

bo klimatyzacja nie działa non stop. Przerwy (brak cyrkulacji powietrza) powodują, że skondensowana para wodna tworzy warunki dla grzybów.
Co do żwirowego GWC - widziałeś, żeby grzyby rozrastały się na ścianach jaskiń ?? Nawet na kamiennych i metalowych rurach 312479

Barth3z
10-04-2015, 14:24
Dlaczego ma być łatwiej ustawić 20m3/h na osobę niż 25m3/h na osobę. To jakaś trudność?

Nie rozumiem tego stwierdzenia.



Do CO2 wystarczy 10 -12m3/h . Poza tym wszystkie źródła CO2 w domu "produkują" wodę, a nie w wszystkie źródła wody "produkują" CO2.

Nie samo CO2 jest istotne, a jego ilość. Tak samo jest z wilgotnością.
Jak sam podajesz przykłady, jedno nie koreluje z drugim. Nie najlepszym pomysłem na zwiększanie wilgotności jest podduszanie ...



Póki co to ja sprawdziłem. Są na jakimś forum telefony i nazwiska gdzie dzwoniłem i z kim rozmawiałem.
Rozmawiał Pan z dr Krogulskim?

Kolejny "dr Duda" ?



Nawet na kamiennych i metalowych rurach 312479

Człowieku, to jest belka drewniana na nie metalowa rura ! - a grzyb prawdopodobnie Fibroporia vaillantii. Wiesz w ogóle co stanowi pożywkę dla rozwoju grzybów?

rydzadam
10-04-2015, 15:01
Pan napisze dlaczego, im kto ma mniej wiedzy, tym jest bardziej "zażenowany"?

Pytanie retoryczne, do tego mało zrozumiałe, jak zresztą reszta Pana bredni w tym wątku, zresztą przeważnie nie na temat. Forumowicze na szczęście swój rozum mają. Widzą i się śmieją, a niektórzy pewnie płaczą z niemocy, a ja za swój cel stawiam od dzisiaj wyłapywani wszelkich innych Pana bzdur, przynajmniej w tematach, które obserwuję na bieżąco.

rydzadam
10-04-2015, 15:05
Nawet na kamiennych i metalowych rurach 312479

Może to jakaś OBCA forma życia ?? :) na jakże pięknej metalowej rurze
A może to rura wykopana z GWC ?

nydar
10-04-2015, 22:38
przy - 10 i przy +5 będzie za sucho. Powietrze wchodzące będzie miało 22 st .C i 5 lub 15%. Nie ma to praktycznego znaczenia, W obu przypadkach zmniejszyłbym wentylację do 15-20m3/h na osobę , będzie 45%.

Panie Tomaszu .Jak pisałem o WW,to 25m3/h/osobę , było delikatnie mówiąc kopane ,wobec norm i wymian wg. norm .Minęły 3 lata i Szanowny Pan popiera te ilości?Ciekawe,co zmieniło się w pojmowaniu czystego powietrza?
ps. 25m3/h/osobę jest dobre dla utrzymania wilgotności ale dla CO2 jest na górnym poziomie max. stężenia.

Tomasz Brzęczkowski
11-04-2015, 10:23
Pisałem od 20 do 30m3/h, we Francji jest 15-18. Jeżeli rozpatrywalibyśmy tylko CO2 to nie byłoby pojęcia za silnej wentylacji, bo poniżej 350ppm i tak Pan nie zejdzie.
W bilansie wentylacji chodzi o nawiew jak najbliżej "AKURAT" i maksymalny wywiew przez łazienki. To "AKURAT" jest dla każdej rodziny inne, a chodzi o wilgotność minimum 40% i maksimum 800ppmCO2

rydzadam
11-04-2015, 11:18
W bilansie wentylacji chodzi o nawiew jak najbliżej "AKURAT" i maksymalny wywiew przez łazienki. To "AKURAT" jest dla każdej rodziny inne, a chodzi o wilgotność minimum 40% i maksimum 800ppmCO2
W odniesieniu do wilgotności mam pytanie: w jaki sposób utrzymywać minimum 40%, gdy nawiewamy z mrozu świeże powietrze o zawartości powiedzmy 1,5 g/m3, czyli w 20st.C niecałe 9% wilgotności względnej, a jednocześnie wyciągamy z domu powietrze, z którego tracimy bezpowrotnie całą wilgoć, bo i tak się wykropli na wymienniku rekuperatora, gdy tylko temp. na nim spadnie poniżej punktu rosy ? Policzmy może, jaki musiałby być uzysk bytowy H2O domu i mieszkańców, żeby uzupełnić ten niedobór wilgoci przy kubaturze 350 m3.

Tomasz Brzęczkowski
11-04-2015, 13:15
W odniesieniu do wilgotności mam pytanie: w jaki sposób utrzymywać minimum 40%, gdy nawiewamy z mrozu świeże powietrze o zawartości powiedzmy 1,5 g/m3, czyli w 20st.C niecałe 9% wilgotności względnej, a jednocześnie wyciągamy z domu powietrze, z którego tracimy bezpowrotnie całą wilgoć, bo i tak się wykropli na wymienniku rekuperatora, gdy tylko temp. na nim spadnie poniżej punktu rosy ? Policzmy może, jaki musiałby być uzysk bytowy H2O domu i mieszkańców, żeby uzupełnić ten niedobór wilgoci przy kubaturze 350 m3.

Pan policzy
Przy 20 st.C i 40% ma Pan w domu 350m3 około litra wody. Śpią w tym domy dwie osoby, nie ma roślin, akwariów, nie gotuje się, paruje tylko z sedesów. Niech to da tylko 3 litry wody na dobę .
Niech centrala ma 100% sprawności, Czyli 1m3/h "wyprowadzi" z domu 1.5g. Ustawiam wentylację na dwie osoby 30 m3/h x 2 = 90m3/h x1.5 = 75g/h x 24h = 2 litry!
Utrzyma Pan wilgotność ? TAK
Jak będzie woda wracać, to wilgotność błyskawicznie wzrośnie.312621

kolektor1
11-04-2015, 13:42
przecież nie ma w nich jonów srebra, więc rychło szykuj się na pomór rodziny :)
A w tych co są to są kationy czy aniony?

kolektor1
11-04-2015, 13:56
Poprosiłem tą Panią o podanie metody liczenia bakterii i jaki to i gdzie ten gwc.
... i nie dostałem odpowiedzi.
To tak jak ja prosiłem wielokrotnie Pana o metodologię liczenia sprawności baterii słonecznej, w której to szanowny Pan wyliczył tą sprawność badanej baterii na poziomie 3%.
A było to już rok temu
Pan na żadne pytania merytorycznie nie jesteś w stanie odpowiedzieć!!!

nydar
11-04-2015, 14:34
Pan policzy
Przy 20 st.C i 40% ma Pan w domu 350m3 około litra wody. Śpią w tym domy dwie osoby, nie ma roślin, akwariów, nie gotuje się, paruje tylko z sedesów. Niech to da tylko 3 litry wody na dobę .
Niech centrala ma 100% sprawności, Czyli 1m3/h "wyprowadzi" z domu 1.5g. Ustawiam wentylację na dwie osoby 30 m3/h x 2 = 90m3/h x1.5 = 75g/h x 24h = 2 litry!
Utrzyma Pan wilgotność ? TAK
Jak będzie woda wracać, to wilgotność błyskawicznie wzrośnie.312621

Przy 20oC i 40% wilg. w powietrzu jest 5,82g/kg,zatem
5,82g/kg x 350m3 x 1,2kg/m3 = 2444g a nie jak Pan pisze ,,około litra"
30m3/h x 2 = 60m3/h a nie jak Pan liczy 90m3, itd,itd.
Aby utrzymać poziom wilgotności 40%, przy ciągłej pracy wentylacji należy dostarczyć 60m3/h x1,2kg/m3 x 5,82g/kg = 419g/h .Dobowo 10L ( w tym gotowanie,oddychanie,rośliny,to co da nawiew itp.)

rydzadam
11-04-2015, 16:41
Przy 20oC i 40% wilg. w powietrzu jest 5,82g/kg,zatem
5,82g/kg x 350m3 x 1,2kg/m3 = 2444g a nie jak Pan pisze ,,około litra"
30m3/h x 2 = 60m3/h a nie jak Pan liczy 90m3, itd,itd.
Aby utrzymać poziom wilgotności 40%, przy ciągłej pracy wentylacji należy dostarczyć 60m3/h x1,2kg/m3 x 5,82g/kg = 419g/h .Dobowo 10L ( w tym gotowanie,oddychanie,rośliny,to co da nawiew itp.)

Uff., Nydar dzięki, bo już mi się nie chciało kalkulatora brać do ręki, żeby udowodniać, co prawdziwe, a co nie.
A tak przy okazji to skąd WM "ma wiedzieć", ile jest osób w domu ? U mnie jest od 0 do 5 i to z dnia na dzień się zmienia, wręcz z godziny na godzinę. I co, mam co chwilę, albo i chociaż 2-3 raz na dzień klikać w sterownik ? Do pełni szczęścia taki reku musiałby być sprzężony z czujnikiem CO2 i H2O, ale to raczej utopia w niedrogich modelach. Programujemy timerem, czujnikami temperatury wlot-wylot, ewentualnie by-pass i tyle. Jak ktoś nie lubi przesuszonego powietrza (jak ja) to już lepiej reku z wymiennikiem, co odzyskuje wodę i/lub w miarę potrzeby i nadmiaru gotówki :) nawilżacz kanałowy, sprzężony z higrometrem. I nie upieram się na Mitsubishi, żeby nie było. Poszukam w ofertach również innych, a jest ich z tego co widzę coraz więcej. Mitsu za to znam, bo sam go kupowałem, chłopaki zamontowali i hula ok. 5 latek. Nie u mnie. U mnie będzie z GWC, czyli z tym, czego dotyczy niniejszy wątek.

...teraz się zacznie :)

rydzadam
11-04-2015, 17:04
A w tych co są to są kationy czy aniony?

kationy, masz przykładowy link:
http://www.era-zdrowia.pl/suplementy-zdrowia/srebro-koloidalne/biologiczna-aktywnosc-srebra-i-jego-zastosowanie-w-medycynie.html

...tylko, że w GWC przy stałym przepływie powietrza skąd niby mają się brać bakterie i grubo wątpię, że będą akurat tak chętne stykać się ze ściankami rury, żeby "przyjąć" kation srebra. Ale że srebro jako takie działa antybakteryjnie, to mogę potwierdzić, bo jak robili u nas testy folii spożywczej napylonej niewidzialną warstewką srebra, to zdecydowanie dłużej "trzymała" w świeżości przykładowe pieczarki, czy mięso, ale warunek jest taki, że folia (i wszystko inne z napylonym srebrem) musi bezpośrednio stykać się z komórkami bakterii i to pewnie nie przez chwilę, ale trochę dłużej. Srebro w GWC, który jest normalnie na co dzień używany, to marketing czystej wody.

rydzadam
11-04-2015, 17:19
To tak jak ja prosiłem wielokrotnie Pana o metodologię liczenia sprawności baterii słonecznej, w której to szanowny Pan wyliczył tą sprawność badanej baterii na poziomie 3%.
A było to już rok temu
Pan na żadne pytania merytorycznie nie jesteś w stanie odpowiedzieć!!!

To widzę, że nie mnie pierwszego Pan TB próbował wkręcać. Myślałem, że FM jest, aby pomagać, doradzać, a nie uzewnętrzniać się uparcie ze swoim wątpliwymi mądrościami i to tak uparcie.

rydzadam
11-04-2015, 17:40
Przy 20oC i 40% wilg. w powietrzu jest 5,82g/kg,zatem
5,82g/kg x 350m3 x 1,2kg/m3 = 2444g a nie jak Pan pisze ,,około litra"
30m3/h x 2 = 60m3/h a nie jak Pan liczy 90m3, itd,itd.
Aby utrzymać poziom wilgotności 40%, przy ciągłej pracy wentylacji należy dostarczyć 60m3/h x1,2kg/m3 x 5,82g/kg = 419g/h .Dobowo 10L ( w tym gotowanie,oddychanie,rośliny,to co da nawiew itp.)

... i to przy założeniu, że reku kula się jak ślimak przez całą dobę. Trzeba by w takim razie policzyć, ile w tym czasie "wymieni" CO2 na O2 przy tak niskich obrotach wentylatorów i z założenia szczelnym domu, ale ... nie mam czasu liczyć, ani za specjalnie mi się nie chce.

Tomasz Brzęczkowski
12-04-2015, 05:04
Uff., Nydar dzięki, bo już mi się nie chciało kalkulatora brać do ręki, żeby udowodniać, co prawdziwe, a co nie.
A tak przy okazji to skąd WM "ma wiedzieć", ile jest osób w domu ? U mnie jest od 0 do 5 i to z dnia na dzień się zmienia, wręcz z godziny na godzinę. I co, mam co chwilę, albo i chociaż 2-3 raz na dzień klikać w sterownik ? Do pełni szczęścia taki reku musiałby być sprzężony z czujnikiem CO2 i H2O, ale to raczej utopia w niedrogich modelach. Programujemy timerem, czujnikami temperatury wlot-wylot, ewentualnie by-pass i tyle. Jak ktoś nie lubi przesuszonego powietrza (jak ja) to już lepiej reku z wymiennikiem, co odzyskuje wodę i/lub w miarę potrzeby i nadmiaru gotówki :) nawilżacz kanałowy, sprzężony z higrometrem. I nie upieram się na Mitsubishi, żeby nie było. Poszukam w ofertach również innych, a jest ich z tego co widzę coraz więcej. Mitsu za to znam, bo sam go kupowałem, chłopaki zamontowali i hula ok. 5 latek. Nie u mnie. U mnie będzie z GWC, czyli z tym, czego dotyczy niniejszy wątek.

...teraz się zacznie :) Podałem wykres Molliera, bo z Pana postów wynikało, że Pan tego nie zna. Może Pan zobaczyć wcześniej, pisałem ile jest litrów... ale Szanowny Nydar zepsuł zabawę.
Centrale wentylacyjne z Chin do klimatyzacji za 300-500 dolarów sprzedawane pod różnymi logo, Mitsu samsung LG ZAWEX czy http://www.alnor.com.pl/index/produkty-pl/rekuperacja-%E2%80%93-centrale-wentylacyjne/centrale-wentylacyjne-z-odzyskiem-ciepla/ z papierowym wymiennikiem , mogę oddawać wilgoć tylko gdy papier jest mokry. Problem będzie gdy będą mrozy. Chyba , że ma Pan dom nieszczelny i bez paroizolacji w przegrodach. W takim domu ( można to poznać po zużyciu - przekracza nawet 30kWh/m2) rekuperacja nie ma najmniejszego znaczenia.
Ale cóż jak ktoś nie wie dlaczego wentylacja ma odprowadzać nadmiar wody, to niech kupuje tanią chińszczyznę do klimatyzacji.

rydzadam
12-04-2015, 08:36
Podałem wykres Molliera, bo z Pana postów wynikało, że Pan tego nie zna. Może Pan zobaczyć wcześniej, pisałem ile jest litrów... ale Szanowny Nydar zepsuł zabawę.
Centrale wentylacyjne z Chin do klimatyzacji za 300-500 dolarów sprzedawane pod różnymi logo, Mitsu samsung LG ZAWEX czy http://www.alnor.com.pl/index/produkty-pl/rekuperacja-%E2%80%93-centrale-wentylacyjne/centrale-wentylacyjne-z-odzyskiem-ciepla/ z papierowym wymiennikiem , mogę oddawać wilgoć tylko gdy papier jest mokry. Problem będzie gdy będą mrozy. Chyba , że ma Pan dom nieszczelny i bez paroizolacji w przegrodach. W takim domu ( można to poznać po zużyciu - przekracza nawet 30kWh/m2) rekuperacja nie ma najmniejszego znaczenia.
Ale cóż jak ktoś nie wie dlaczego wentylacja ma odprowadzać nadmiar wody, to niech kupuje tanią chińszczyznę do klimatyzacji.

Znam i Moliera i Molliera :) Pierwsze tłukła mi nauczycielka j.polskiego, drugie przez 5 lat studiów. Nauczyli mnie też logicznego myślenia i korzystania z takich danych, jak np. tabela max. nasycenia pary wodnej w powietrzu w zależności od temperatury. Pan widocznie tego nie wie i świeci pojęciami, których i tak nie umie zastosować, co wskazał "Szanowny Nydar" i ....popsuł zabawę, czyli pokazał Pana uparte dążenie do nieprawdy i podawanie prawie 3-krotne pomylonych (pewnie celowo) wartości. Co do chińszczyzny, to na Mitsu jest tabliczka "Made in Japan", inne - nie wiem. Zresztą nic nie mam do produkcji chińskiej, jeśli firmuje to znany i ceniony koncern. Tak jest z ogromną liczbą sprzętu, ubrań, itp. Ja uprzedzeń nie mam.
Co do wymiennika celulozowego: jaki problem przy mrozach Pan tu widzi, zwłaszcza przy GWC, bo jakoś nie kumam tej kolejnej pseudoanalizy. Że wydajność wymiany nieco spadnie. OK. Proszę zatem poprzeć to wynikami dla przykładowego Mitsu, ale jak zwykle pozostanie bez konkretnej odpowiedzi. Zresztą niech sobie spadnie, nawet więcej niż trochę. Mi nie zależy na duszeniu grosza, ale na świeżym i nawilżonym zimą powietrzu. O co chodzi ze zużyciem 30 kWh/m2 ? Czego dotyczy ta wartość ? Nie pomylił Pan czasem jednostki ? Jaki nadmiar wody ma odprowadzać rekuperacja, jeżeli w domu jest przykładowo 20% H2O.
Zaczynamy od nowa , ....a ja uparty jestem.

ps. Co do Mitsubishi to niestety tani nie jest, jak Pan sugeruje, bo 350-tka po max. rabatach ze sterownikiem i tak kosztuje 6tzł :( , ale za jakość trzeba niestety dobrze zapłacić.

Tomasz Brzęczkowski
13-04-2015, 06:32
Znam i Moliera i Molliera :) Pierwsze tłukła mi nauczycielka j.polskiego, drugie przez 5 lat studiów. Nauczyli mnie też logicznego myślenia i korzystania z takich danych, jak np. tabela max. nasycenia pary wodnej w powietrzu w zależności od temperatury. Pan widocznie tego nie wie i świeci pojęciami, których i tak nie umie zastosować, co wskazał "Szanowny Nydar" i ....popsuł zabawę, czyli pokazał Pana uparte dążenie do nieprawdy i podawanie prawie 3-krotne pomylonych (pewnie celowo) wartości. Co do chińszczyzny, to na Mitsu jest tabliczka "Made in Japan", inne - nie wiem. Zresztą nic nie mam do produkcji chińskiej, jeśli firmuje to znany i ceniony koncern. Tak jest z ogromną liczbą sprzętu, ubrań, itp. Ja uprzedzeń nie mam.
Co do wymiennika celulozowego: jaki problem przy mrozach Pan tu widzi, zwłaszcza przy GWC, bo jakoś nie kumam tej kolejnej pseudoanalizy. Że wydajność wymiany nieco spadnie. OK. Proszę zatem poprzeć to wynikami dla przykładowego Mitsu, ale jak zwykle pozostanie bez konkretnej odpowiedzi. Zresztą niech sobie spadnie, nawet więcej niż trochę. Mi nie zależy na duszeniu grosza, ale na świeżym i nawilżonym zimą powietrzu. O co chodzi ze zużyciem 30 kWh/m2 ? Czego dotyczy ta wartość ? Nie pomylił Pan czasem jednostki ? Jaki nadmiar wody ma odprowadzać rekuperacja, jeżeli w domu jest przykładowo 20% H2O.
Zaczynamy od nowa , ....a ja uparty jestem.

ps. Co do Mitsubishi to niestety tani nie jest, jak Pan sugeruje, bo 350-tka po max. rabatach ze sterownikiem i tak kosztuje 6tzł :( , ale za jakość trzeba niestety dobrze zapłacić.

Jeżeli Pan zna temat, to dlaczego Pan motuje wentylację do klimatyzacji bez klimatyzacji? To dlaczego Pan robi w dzisiejszych czasach gwc?
Co do 30kWh, To granica w budownictwie.
D-dom nieizolowany – zużycie ponad 30kWh/m2
C-dom izolowany – zużycie 0d 15 do 30 kWh/m2
B-dom dobrze izolowany – zużycie 0-15kWh/m2
A-dom autonomiczny – samowystarczalny, zużycie 0 kWh/m2
A+ dom plus energetyczny, sprzedający energię (prosument)
Odzysk ciepła z wentylacji jest po to, by obniżyć koszty budowy, koszt eksploatacji i poprawić komfort.

Ps. Montuję klimatyzację mitsubishi, ale wentylacje wolę takie co zadbają o komfort i wilgotność.

_John
13-04-2015, 08:14
Brak nawilżacza to niestety niewiedza inwestorów i instalatorów (niektórych) albo po prostu oszczędność kasy. Jeszcze 10 lat temu WM była fanaberią.

Raczej oszczędność.
Najtańszy elektryczny nawilżacz kanałowy z osprzętem to ok 700 euro.
I dobre 2 kW przy pracy na 100%
Tania zabawka to nie jest

Tomasz Brzęczkowski
13-04-2015, 08:52
Jeszcze 10 lat temu WM była fanaberią. Od ćwierć wieku montuję, jak inaczej zbudować dom? Bez tego wyjdzie najwyżej durszlak zużywający nawet ponad 30kWh/m2.

Jarszcz
13-04-2015, 10:20
Pan policzy
Śpią w tym domy dwie osoby, nie ma roślin, akwariów, nie gotuje się, paruje tylko z sedesów. Niech to da tylko 3 litry wody na dobę ...
Utrzyma Pan wilgotność ? TAK
312621
Ile wody jest w stanie odparować z tych sedesów, a potem przenieść do reszty pomieszczeń, kiedy najmocniejsze wyciągi robimy w łazienkach (czyli do razu ją usuwamy)?

Tomasz Brzęczkowski
13-04-2015, 10:51
Ile wody jest w stanie odparować z tych sedesów, a potem przenieść do reszty pomieszczeń, kiedy najmocniejsze wyciągi robimy w łazienkach (czyli do razu ją usuwamy)?

Nie ma problemu wyrównania wilgotności jak iCO2. Para i CO2 to gazy cieplarniane, czyli bardzo "ruchliwe" . Wyrównanie jest nieporównywalnie szybsze od rozchodzenia się dymu np. z papierosa. Wentylacja wymienia powietrze w domu co kilka godzin a CO2 i H2O wyrównują się kilkadziesiąt sekund.

Jarszcz
13-04-2015, 11:25
Nie ma problemu wyrównania wilgotności jak iCO2. Para i CO2 to gazy cieplarniane, czyli bardzo "ruchliwe" . Wyrównanie jest nieporównywalnie szybsze od rozchodzenia się dymu np. z papierosa. Wentylacja wymienia powietrze w domu co kilka godzin a CO2 i H2O wyrównują się kilkadziesiąt sekund.

Odpowiedział Pan na drugą część, z którą i tak nie do końca się zgadzam.
No to ile jest w stanie odparować wody z powierzchni wody w toalecie?

rydzadam
13-04-2015, 11:38
Jeżeli Pan zna temat, to dlaczego Pan motuje wentylację do klimatyzacji bez klimatyzacji? To dlaczego Pan robi w dzisiejszych czasach gwc?


Ale to wyłącznie Pana, powtarzany jak mantra, wymysł z tymi rekuperatorami "do klimatyzacji". Wieloletnia praktyka użytkowników wskazuje co innego. Proszę wrócić do wątku dotyczącego "celulozowców" i poczytać tam jakieś narzekania użytkowników. Powodzenia życzę. To tak, jakby przekonywać ludzi, że nie ma sensu kupować np. Nissana Patrola, skoro nie zamierza się jeździć na co dzień po bezdrożach.

rydzadam
13-04-2015, 11:46
Co do 30kWh, To granica w budownictwie.
Odzysk ciepła z wentylacji jest po to, by obniżyć koszty budowy, koszt eksploatacji i poprawić komfort.

Ps. Montuję klimatyzację mitsubishi, ale wentylacje wolę takie co zadbają o komfort i wilgotność.

Pisałem o tych "30 kWh/m2", bo jak zwykla jest Pan nieprecyzyjny w tym co pisze. Może jednak zabrakło czegoś w tej jednostce ? :)
A propos - jak "granica w budownictwie" ? To również wyłącznie wydumane przez Pana zdanie i wprowadzanie ludzi w błąd. Ktoś mniej zorientowany zrobi sobie fajny, oszczędny dom np. 45 kWh/(M2xrok), poczyta Pana bzdety i co sobie pomyśli, że firma budowlana go wyrolowała, albo projektant ??

rydzadam
13-04-2015, 11:49
Ps. Montuję klimatyzację mitsubishi, ale wentylacje wolę takie co zadbają o komfort i wilgotność.

A to dobre :) Ciekawe, czy komfortowo czują się Pana klienci przy wilgotności w domu poniżej 20% w mroźne dni

rydzadam
13-04-2015, 11:53
Od ćwierć wieku montuję, jak inaczej zbudować dom?

normalnie, z wentylacją grawitacyjną, a co, nie da się ?? Nie każdy chce WM, nie każdy chce PC, nie każdy chce 3-szybowe okna, itd... Żyjemy w wolnym kraju z tego co wiem.
Nie każdy, np. Pan chce GWC, ale ludzie, co czytają ten wątek chcą i tego się trzymajmy.

kolektor1
13-04-2015, 11:54
To widzę, że nie mnie pierwszego Pan TB próbował wkręcać. Myślałem, że FM jest, aby pomagać, doradzać, a nie uzewnętrzniać się uparcie ze swoim wątpliwymi mądrościami i to tak uparcie.
Nie Ty pierwszy , nie ostatni. TB wkręca tu wszystkich w swoje jedynie słuszne teorie od wielu lat. Ale jakoś dziwnie się składa, że jeszcze nikt nie dał się mu wkręcić. Ale czekamy z niecierpliwością na pierwszego "leszcza".

rydzadam
13-04-2015, 11:58
Nie ma problemu wyrównania wilgotności jak iCO2. Para i CO2 to gazy cieplarniane, czyli bardzo "ruchliwe" . Wyrównanie jest nieporównywalnie szybsze od rozchodzenia się dymu np. z papierosa. Wentylacja wymienia powietrze w domu co kilka godzin a CO2 i H2O wyrównują się kilkadziesiąt sekund.

To dobre :)

karolek75
13-04-2015, 12:13
Nie ma problemu wyrównania wilgotności jak iCO2. Para i CO2 to gazy cieplarniane, czyli bardzo "ruchliwe" . Wyrównanie jest nieporównywalnie szybsze od rozchodzenia się dymu np. z papierosa. Wentylacja wymienia powietrze w domu co kilka godzin a CO2 i H2O wyrównują się kilkadziesiąt sekund.

Tak samo prawdziwe jak panskie porownanie ogrzewania sufitowego do slonca.

kangaxx
13-04-2015, 22:13
... Żyjemy w wolnym kraju z tego co wiem.
. tak jak w matriksie...

telewizorni mniej oglądać trzeba :)

zibuch
28-04-2015, 10:41
Rozważmy dwa 2 bardzo realne przypadki:
1. GWC rurowe. Temperatura powietrza zewnętrznego -10 i 90% wilgotności. Temp. nawiewu po przejściu przez GWC 5oC i wilgotności 30%. Temperatura wyciągu z domu na rekuperator 22oC i 35% wilgotności.
2. GWC żwirowe. Temperatura powietrza zewnętrznego -10 i 90% wilgotności. Temp. nawiewu po przejściu przez GWC 5oC i wilgotności 80%. Temperatura wyciągu z domu na rekuperator 22oC i 40% wilgotności.

Co zyskujemy i ile, porównując w/w przypadki względem siebie ?




przeliczając to na 20 stopni mamy ok. 11% bez żwirowca i 35% po żwirowcu. to jest spora różnica.
jeśli te dane są z rzeczywistych pomiarów żwirowca i tyle można realnie uzyskać mamy tutaj zysk ok 4g/m3 powietrza wody w żwirowcu.
daje nam to 0.004 x 2,4 x 100 / 3,6= 0,27kW z samego odparowania wody. mamy ok 4x100x24= 9,6l wody/dobę. tyle chyba nie będzie potrzebne ale połowę tego na pewny wypuszczałem u siebie nawilżaczem. oczywiście mówimy o tak niskich temperaturach, że później musimy jakoś tą wodę odparować w domu.
to teraz zaczyna mieć sens. wiem po sobie jaki to problem przesuszone powietrze prze rekuperacji.

czy gdzieś się pomyliłem w obliczeniach?
kto może potwierdzić parametry po żwirowcu?

podbijam. czy ktoś może potwierdzić poprawność obliczeń zysku energetycznego przy nawilżaniu powietrza. nie chodzi o dokładność wartości liczbowych ale sens rozumowania
ktoś zmierzył wilgotność powietrza po przejściu przez żwirowca w duże mrozy?

Tomasz Brzęczkowski
28-04-2015, 11:39
Gdy podgrzejemy +5 stC z wilgotnością 80% do 22 st.C to wilgotność spadnie poniżej 30%, więc nie nawilży. Ludzie produkują znacznie więcej wilgoć, więc żwirowiec tylko pogorszy sprawę w mrozy. Dlaczego pogorszy... Cieplejsze powietrze będzie na wyrzutni, woda się na wyrzutni może wykraplać i zamarzać.
Przecież domownicy, nie będą mniej oddychać czy gotować, tylko dlatego, że jest żwirowiec.
Z tym, że nie ma problemu, bo żwirowiec jest mokry latem, zimą jest suchuteńki.

_John
28-04-2015, 12:34
Dla przepływu 100 m3/h i Tp = 20 stC
(rurowiec) RH 11% to 1,5g/kgps
(żwirowiec) RH 35% to 4,5g/kgps
RH którego oczekujesz 50% to 7,5g/kgps

Chcąc nawilżyć powietrze do 50% RH musimy dostarczyć odpowiednio:
(rurowiec) Delta x = 7,5 - 1,5 = 6 g/kgps
(żwirowiec) Delta x = 7,5 - 4,5 = 3 g/kgps

Ilość litrów wody na godzinę to:
ro = 1,15 kg/m3
V = 100 m3/h
delta x g/kgps

(rurowiec) 1,15 * 100 * 6 *10^(-3) = 0,69 l/h
(żwirowiec) 1,15 * 100 * 3 * 10^(-3) = 0,345 l/h

Takie najmniejsze nawilżacze elektryczne (parowe) to ok 3 l/h, moc takiego urządzenia to 2 kW

(rurowiec) (0,69*2)/3 = 0,46 kW / h
(żwirowiec) (0,345*2)/3 = 0,23 kW / h

Obliczenia dla innych wydajności, poziomów wilgotności i temperatur policzysz sobie np tu:
http://www.nawilzanie.com/images/pegosoft/Pegosoft.htm

Tomasz Brzęczkowski
28-04-2015, 13:04
Z tym, że należy pamiętać!!! Wentylacja jest od odprowadzania nadmiaru wilgoci, NIE OD NAWILŻANIA.
Wilgoć jest produkowana w domu non stop, nawilżanie jest non stop. Zbyt niska wilgotność względna, to oznaka zbyt silnej ( czyli, niezbyt fachowo zrobionej ) wentylacji.

_John
28-04-2015, 13:31
Panie Tomaszu,
Nawet fachowo wykonana wentylacja nie utrzyma w domu 55% RH.
Zalecenia np. SPW są tak stworzone, by konieczne stało się stosowanie nawilżacza.
W domu się bez niego obejdzie, bo 40 - 45% RH zwykle wystarcza.

Ale są tacy co lubią 50 - 55% RH i są skłonni płacić za prąd do nawilżacza.

Tomasz Brzęczkowski
28-04-2015, 16:03
Pan to dokładnie policzy ( bo widzę, że jest Pan dobry w temacie)
Ile m3/h musi iść na osobę .
Dane
1) W powietrzu nawiewanym 2g wody na m3
2) Wydzielanie wody z płuc + pot - 1l / 24h
3)Pozostałe źródła 2l/24 h
4) temperatura w domu 21 st.C i 6g/m3 (55%)

Może Pan wyliczyć strumień wentylacji, by utrzymać 55% w przeliczeniu na osobę?
Jak Pan wyliczy, podyskutujemy czy się da.

Barth3z
28-04-2015, 18:07
Przy 4 osobach w domu i wentylacji 100m3/h (co jest skrajnym miniumum) utrzymasz 4,5gwody w m3 (mając te 2g/m3 na nawiewie). Przy 22oC w domu daje to ok. 23% wilgotności. Za mało.

PS. Co to jest te: 3)Pozostałe źródła 2l/24 h ?

rydzadam
28-04-2015, 18:31
Ta dyskusja zaczynać zbaczać na niebezpieczne tory. Jest kompletnie bez sensu. Skończy się pewnie tak, jak przed paroma tygodniami. Chcących się czegoś dowiedzieć w temacie wilgotności zimą, itp., zachęcam do przeczytania (zajmie to chwilkę) stron 359 do 365 i nie drążenie sprawy od nowa, bo znowu zaśmiecimy wątek.
Pozdrawiam.

Tomasz Brzęczkowski
29-04-2015, 05:53
Przy 4 osobach w domu i wentylacji 100m3/h (co jest skrajnym miniumum) utrzymasz 4,5gwody w m3 (mając te 2g/m3 na nawiewie). Przy 22oC w domu daje to ok. 23% wilgotności. Za mało.

PS. Co to jest te: 3)Pozostałe źródła 2l/24 h ?

Pan jak zwykle, nie bardzo rozumie:
Może Pan wyliczyć strumień wentylacji, by utrzymać 55% w przeliczeniu na osobę? .
Skoro przy 100m3/h nie zapewniamy komfortu, to należy dać 60m3/h. Np. we Francji normą jest 15m3/h na osobę.

Barth3z
29-04-2015, 06:22
Pan jak zwykle, nie bardzo rozumie:.
Skoro przy 100m3/h nie zapewniamy komfortu, to należy dać 60m3/h. Np. we Francji normą jest 15m3/h na osobę.

A Ty rozumiesz co napisałem ?
W Polsce min. jest 25m3/h. Przy takiej wentylacji nydar pisze, że ciężko utrzymać stężenie CO2 poniżej 1000ppm. Poza tym ilość wymienianego powietrza zależy nie tylko od ilości osób ale również od kubatury budynku - http://instalreporter.pl/ogolna/szczelne-budynki-niekontrolowana-i-kontrolowana-wentylacja-cz-2/

Strumień wentylacji dobiera się dla zapewnienia minimum czystości higienicznej powietrza, a nie utrzymania poziomu wilgotności. Poczytaj troszkę teorii: http://wentylacja.com.pl/att/article/teoria-wentylacji-swegonpdf-3789.PDF

Tomasz Brzęczkowski
29-04-2015, 07:37
A Ty rozumiesz co napisałem ?
W Polsce min. jest 25m3/h. Przy takiej wentylacji nydar pisze, że ciężko utrzymać stężenie CO2 poniżej 1000ppm. Poza tym ilość wymienianego powietrza zależy nie tylko od ilości osób ale również od kubatury budynku - http://instalreporter.pl/ogolna/szczelne-budynki-niekontrolowana-i-kontrolowana-wentylacja-cz-2/

Strumień wentylacji dobiera się dla zapewnienia minimum czystości higienicznej powietrza, a nie utrzymania poziomu wilgotności. Poczytaj troszkę teorii: http://wentylacja.com.pl/att/article/teoria-wentylacji-swegonpdf-3789.PDF

Kraj nie ma nic do strumienia wentylacji. Jeżeli komfort zapewni Panu 15m3/h to tyle należy sobie ustawić .
Co do rozumienia:
Tu-
Nawet fachowo wykonana wentylacja nie utrzyma w domu 55% RH.
i tu-
Może Pan wyliczyć strumień wentylacji, by utrzymać 55% w przeliczeniu na osobę? jest dość proste zagadnienie. Proste wyliczenia, nie ma nić o Polsce i Szanownym nydarze.
A o teorii, przestałem Panu Szanownemu nydarowi ją tłumaczyć, "wilgotności względnej piasku", to przelało szalę, że i tak Panowie nic nie zrozumieją.

Barth3z
29-04-2015, 08:12
Kraj nie ma nic do strumienia wentylacji. Jeżeli komfort zapewni Panu 15m3/h to tyle należy sobie ustawić .

15m3/h komfortu nie zapewnia. Nie zapewni też czystości higienicznej. Jeśli we Francji min. jest 15m3/h to nie oznacza, że to jest dobra wartość.



Co do rozumienia:
Tu-
i tu- jest dość proste zagadnienie. Proste wyliczenia, nie ma nić o Polsce i Szanownym nydarze.
A o teorii, przestałem Panu Szanownemu nydarowi ją tłumaczyć, "wilgotności względnej piasku", to przelało szalę, że i tak Panowie nic nie zrozumieją.

Ty masz chyba problem z "nie zna", "nie rozumie". Po co to piszesz ? Żeby podbudować własne ego ? Praktycznie w każdej wypowiedzi przejawiają się takie zwroty. Merytorycznie zaś ciężko Ci coś sklecić. Może to Ty nie rozumiesz co inni piszą ?

Wymagasz ode mnie, żebym liczył minmalny strumień aby utrzymać 55%. Dlaczego ? Pisałeś to do innego forumowicza. Ja nie odpowiadałem bezpośrednio tobie tylko sformułowałem ogólną odpowiedź.

Poza tym po co w ogóle liczyć coś, co w założeniach jest bzdurą ?

Tomasz Brzęczkowski
29-04-2015, 08:32
15m3/h komfortu nie zapewnia. Nie zapewni też czystości higienicznej. Jeśli we Francji min. jest 15m3/h to nie oznacza, że to jest dobra wartość. Od tego jest regulacja. Komfort Pan Sobie ustawia. Ja mam zimą nawet mniej niż 15m3/h na osobę. centralkę mam "na zamówienie" .z bardzo dokładną regulacją.
Obawiam się, że ma Pan w tym temacie ( jak i innych) zerowe doświadczenie. Nie ma Pan w domy sterownika pokazującego wydatek .
Czuję się świetnie zimą przy 45% 23 st.C i CO nieprzekraczającym 800ppm.

Pan jeszcze tu zobaczy
http://www.bursa.pl/duolix1
Centrala (150m3/h) wentylacyjna z odzyskiem ciepła do domów jednorodzinnych T4 do T7 (cztery do siedmiu pokoi) i 2 do 5 sanitariatów

_John
29-04-2015, 08:47
Pan to dokładnie policzy ( bo widzę, że jest Pan dobry w temacie)
Ile m3/h musi iść na osobę .
Dane
1) W powietrzu nawiewanym 2g wody na m3

Problem suchego powietrza jest zimą, gdy wilgoci w powietrzu świeżym brak.
Swoją drogą po co mam się wysilać i liczyć strumień wentylacji dla normatywnej ilości odparowanej wody z jednego człowieka, gdy za chwilę przyjdzie ktoś i mnie zruga, bo on się znacznie bardziej poci i przyjąłem za mało wilgoci.

Wiadomym jest że centrale nie pracują na możliwym minimalnym strumieniu.
No chyba, że ktoś mieszka w m1 sam.
Naprawdę ustawia pan 15 m3/h i nikt w domu nie narzeka, że duszno?
U mnie się to nie udało, nie mówiąc nikomu nic stopniowo obniżałem wydajności i zanim osiągnąłem 50% dostałem informacje, że jest duszno.

Dlatego zostanę przy swoim:
Stosując normatywną ilość świeżego powietrza nie osiągniemy wilgotności rzędu 50 - 55%RH


Pan jak zwykle, nie bardzo rozumie:.
Skoro przy 100m3/h nie zapewniamy komfortu, to należy dać 60m3/h. Np. we Francji normą jest 15m3/h na osobę.

Norma amerykańska: https://www.ashrae.org/file%20library/doclib/public/200418145036_347.pdf
P. świeże 15 cfm = 25 m3/h na osobę. Domy liczą na podstawie ilości sypialni: pierwsza sypialnia 2 osoby, każda następna 1 osoba.
Kuchnie 25 cfm = 42,5 m3/h
Łazienki 20 cfm = 34 m3/h

To przytoczone francuskie 15 m3/h to jakaś minimalna wartość dla budownictwa kubaturowego. Tak sądzę.
W stanach budynki użyteczności publicznej też liczą 5 - 10 cfm na osobę.

Barth3z
29-04-2015, 09:00
Znając Brzęczkowskiego to zapewne nie doczytał jednostek wymogu normy francuskiej ... (1 CFM = 1,699021 m3/h)

Barth3z
29-04-2015, 09:12
Od tego jest regulacja. Komfort Pan Sobie ustawia. Ja mam zimą nawet mniej niż 15m3/h na osobę.

Albo masz nieszczelne mieszkanie, albo przebywasz w mieszkaniu bardzo krótko (ppm nie zdążą przekorczyć wartości 800)



Obawiam się, że ma Pan w tym temacie ( jak i innych) zerowe doświadczenie. Nie ma Pan w domy sterownika pokazującego wydatek .

Nie mam doświadczenia, bo dopiero buduje, ale to nie oznacza, że mam postępować wg bzdur jakie wygłaszasz. Dla mnie bardziej wiarygodne są opracowania, które przytoczyłem powyżej.



Pan jeszcze tu zobaczy
http://www.bursa.pl/duolix1

No i ?

Tomasz Brzęczkowski
29-04-2015, 09:14
Naprawdę ustawia pan 15 m3/h i nikt w domu nie narzeka, że duszno?
U mnie się to nie udało, nie mówiąc nikomu nic stopniowo obniżałem wydajności i zanim osiągnąłem 50% dostałem informacje, że jest duszno
Jakoś nie chce mi się wierzyć, że mamy inne organizmy.
Ale dalej pozostaję przy swoim, że:
- można ( co nie znaczy, że trzeba) na dobrze zrobionej wentylacji ustawić dowolną wilgotność względną.
- że warto mieć regulowaną wentylację
A komfort... uznajmy, jest kwestią indywidualną i jest możliwy do ustawienia.

nydar
01-05-2015, 06:42
Od tego jest regulacja. Komfort Pan Sobie ustawia. Ja mam zimą nawet mniej niż 15m3/h na osobę. centralkę mam "na zamówienie" .z bardzo dokładną regulacją.
Obawiam się, że ma Pan w tym temacie ( jak i innych) zerowe doświadczenie. Nie ma Pan w domy sterownika pokazującego wydatek .
Czuję się świetnie zimą przy 45% 23 st.C i CO nieprzekraczającym 800ppm.

Pan jeszcze tu zobaczy
http://www.bursa.pl/duolix1

Nie abym się czepiał,ale zakładając ,że w domu ,gdzie człowiek wydziela 12L CO2/min dla utrzymania 800ppm o których Pan pisuje, potrzeba nie 15m3/h a 30m3/h i nie przy wentylacji mieszającej a przy wyporowej.Przy 15m3/h osiągnie Pan stężenie 1200ppm i to zakładając że świeże powietrze ma 400ppm,co w centrum stolicy jest stanem nieosiągalnym.

ps. Dopuszczalne stężenie CO2 jest określone przez ŚOZ na poziomie 1000ppm .

nydar
01-05-2015, 06:53
Jeszcze jedno Panie Tomaszu.
Pan raczy przestać wypisywać takie bzdury bo podcina gałąź na której siedzi.
15m3/h x 24h x180dni x 1005J / 3600000J/kWh = 18kWh/osobę/1oC.
Z GWC mamy średnią sezonową +/- 10oC . Do temp z reku brakuje +/- 8oC ,zatem na 1osobę wychodzi 144kWh . Czystym prądem to raptem 70PLN/rok.

Po kiego wydawać tysiące na instalację WM z rekuperatorem ?
Szanowny Pan zmienił branżę,że tak intensywnie zniechęca do WM?

rydzadam
01-05-2015, 07:02
Nie abym się czepiał,ale zakładając ,że w domu ,gdzie człowiek wydziela 12L CO2/min dla utrzymania 800ppm o których Pan pisuje, potrzeba nie 15m3/h a 30m3/h i nie przy wentylacji mieszającej a przy wyporowej.Przy 15m3/h osiągnie Pan stężenie 1200ppm i to zakładając że świeże powietrze ma 400ppm,co w centrum stolicy jest stanem nieosiągalnym.

ps. Dopuszczalne stężenie CO2 jest określone przez ŚOZ na poziomie 1000ppm .
I właśnie dlatego WM nawet na min.obrotach mają pracować na ok.100-150 przy przeciętnej wielkości domu i rodzinie np. 4 osobowej, a jak w mrozy jest bardzo sucho - dołączyć nawilżacz kanałowy choć żwirowiec pewnie też pomaga, ale tego z autopsji nie wiem

szczukot
01-05-2015, 09:35
A ja się z nikim nie zgadzam :)
Mam pytanie : jakie stężenie CO2 ma identyczna rodzina w identycznym domu ale zamaist rekuperacji jakaś jedna kratka wywiewna w kuchni i jedna w łazience (tak typowo) ?
To wyjdzie, że oni umrą po kilku godzinach chyba :)

Fantom

kangaxx
01-05-2015, 09:50
no to źle ci wychodzi

nydar
01-05-2015, 13:50
A ja się z nikim nie zgadzam :)
Mam pytanie : jakie stężenie CO2 ma identyczna rodzina w identycznym domu ale zamaist rekuperacji jakaś jedna kratka wywiewna w kuchni i jedna w łazience (tak typowo) ?
To wyjdzie, że oni umrą po kilku godzinach chyba :)

Fantom

W polsce nie istnieją normy na ppm CO2 w domach ale gdzie nie gdzie piszą o max 5000ppm. Przy takim stężeniu nikt nie zejdzie , co najwyżej będzie gorzej funkcjonował. Stężenie 5000ppm oznacza 2,6m3/h/osobę świeżego powietrza. Taką ilość powietrza dostarczą nieszczelności domu.

ps. Taka wymiana to również grzyb.

Vld
01-05-2015, 14:54
a jakieś normy na stężenie gazów jelitowych?

perm
01-05-2015, 14:56
a jakieś normy na stężenie gazów jelitowych?2 kPa

Vld
01-05-2015, 14:58
to na etapie przechodzenia przez spodnie?

nydar
01-05-2015, 20:38
Reasumując,problem wentylacji należy osrać. Choć są tacy co twierdzą ,że powyżej 1000ppm człowiek podejmuje nie do końca słuszne decyzje. :D

Vld
01-05-2015, 22:06
Jak bym tak w każdym bąku grzebał z dokładnością do ppm, to ...

Tomasz Brzęczkowski
02-05-2015, 05:59
I właśnie dlatego WM nawet na min.obrotach mają pracować na ok.100-150 przy przeciętnej wielkości domu i rodzinie np. 4 osobowej, a jak w mrozy jest bardzo sucho - dołączyć nawilżacz kanałowy choć żwirowiec pewnie też pomaga, ale tego z autopsji nie wiem
Żwirowiec nie może pomóc, wystarczy sprawdzić wykres Molliera
Co do nawilżacza...
Może Pan określić ile g wody usuwa 100m3/h a ile produkuje 4 osoby? Np. przy -5 st.C i +20 /40% ?
Łatwiej jest wykazać pewne zależności na liczbach.

rydzadam
02-05-2015, 08:00
Żwirowiec nie może pomóc, wystarczy sprawdzić wykres Molliera


a jednak i nie jest do tego potrzebny żaden wykres, wystarczą pomiary, również forumowiczów; komu zależy, to sobie poszuka....



Może Pan określić ile g wody usuwa 100m3/h a ile produkuje 4 osoby? Np. przy -5 st.C i +20 /40% ?


za mało, zresztą człowiek nie jest od produkcji wody, do tego służą nawilżacze


Łatwiej jest wykazać pewne zależności na liczbach.

Na liczbach niech sobie profesorowie matematyki operują, nawet tych "urojonych" i "akademiccy" budowlańcy z wiedzą z lat 70-tych, co nigdy często rekuperatora na oczy nie widzieli; my praktycy powinniśmy się opierać na rzeczywistości i doświadczeniu i ....nie normach i przepisach francuskich, tylko polskich. Wystarczy, że śmigłowce kupujemy z Francji :)

Tomasz Brzęczkowski
02-05-2015, 08:56
Nawilżacz to obciach, to wstyd dla instalatora. To świadectwo, że się nie zna na wentylacji. Dlaczego to propagować? No chyba, że się je produkuje.

Vld
02-05-2015, 10:16
zresztą człowiek nie jest od produkcji wody, do tego służą nawilżacze

O typowy forumowy Bąk.
Człowiek jego oddychanie, gotowanie u mycie jest głównym źródłem wilgoci w domu. Wentylować powinieneś tyle ile pokazuje ci higromet. Jak spada poniżej 45%, to nie nawilżaj, a ograniczaj wentylacje.

nydar
02-05-2015, 20:13
Jak bym tak w każdym bąku grzebał z dokładnością do ppm, to ...

....to bym w dekiel dostał. Faktem natomiast jest,że ludzie odróżniają organoleptycznie stężenia poniżej 1000ppm i powyżej. Jest różnica w samopoczuciu ,nastroju, damskie migreny itd. . Stąd nie chodzi o ppm-y co do 1 a +/- 100.

nydar
02-05-2015, 20:19
O typowy forumowy Bąk.
Człowiek jego oddychanie, gotowanie u mycie jest głównym źródłem wilgoci w domu. Wentylować powinieneś tyle ile pokazuje ci higromet. Jak spada poniżej 45%, to nie nawilżaj, a ograniczaj wentylacje.

Nie do końca jest to słuszna teza. Utrzymanie wilgoci na poziomie 45% w mroźną zimę jest niemożliwe przy jednoczesnym utrzymaniu innych parametrów powietrza.
W typowym rozwiązaniu wentylacyjnym ,źródło wilgoci to łazienka i kuchnia. Tam są anemostaty wyciągowe.Cała wilgoć idzie precz z domu ,nie rozejdzie się po pomieszczeniach . Na wilgotność w domu tak naprawdę ma wpływ tylko oddychanie,kwiatki,akwaria i niestety nawilżacze . W szkieletowcach izolacja IPR.

Vld
02-05-2015, 21:52
To nie apteka, muzeum, czy labo baków! Ustawiasz raz z grubsza pod konkretną ilość osób która tam na co dzień mieszka i po 2-3 tygodniach sprawdzasz wilgotność. wprowadzasz ew poprawki i zapominasz o wentylacji.
ps: zakładam, że masz żonę, dzieci, prace, hobby, "koleżanki", kolegów itd.

rydzadam
03-05-2015, 02:41
Nie do końca jest to słuszna teza. Utrzymanie wilgoci na poziomie 45% w mroźną zimę jest niemożliwe przy jednoczesnym utrzymaniu innych parametrów powietrza.

i tego właśnie niektórzy nie mogą zrozumieć i różnymi metodami próbuję to wytłumaczyć już od ok. 2 miesięcy. Kto nie spał na lekcjach fizyki i chemii zajarzy, ale zadufani w sobie ignoranci brną w bzdurach typu: "nawilżacz to porażka dla instalatora"
Nigdy też nie pisałem, że nawilżacz trzeba montować. Sam tego nie zrobię, bo fakt - porządny "trochę" kosztuje. Jednak jak ktoś nie ma problemów z kasą (są tacy), zrobi wszystko dla komfortu w swoim domu.


W typowym rozwiązaniu wentylacyjnym ,źródło wilgoci to łazienka i kuchnia. Tam są anemostaty wyciągowe.Cała wilgoć idzie precz z domu ,nie rozejdzie się po pomieszczeniach . Na wilgotność w domu tak naprawdę ma wpływ tylko oddychanie,kwiatki,akwaria i niestety nawilżacze . W szkieletowcach izolacja IPR.

częściowym rozwiązaniem problemu jest rekuperator z wymiennikiem odzyskującym wilgoć wyciąganą właśnie z łazienek i kuchni, ale przy totalnej "zimowej suszy" nawet on nie daje rady pomimo pracy wentylacji na minimum wydajności; wtedy wchodzi w grę właśnie ....nawilżacz kanałowy.
Sytuacja taka ma miejsce np. w sporym domu, załóżmy 200 m2, gdzie mieszkają 2 osoby i skąd niby ma się tam brać wilgoć ? z kibla i doniczek ? A może ktoś woli opuszczać klapę i nie lubi kwiatków, ani też gotowania po całym dniu roboty :)

Tomasz Brzęczkowski
03-05-2015, 08:13
Kto nie spał na lekcjach fizyki i chemii ten nie będzie montował nawilżaczy. Naprawdę warto się pouczyć.
Nie pisałoby się ( jak Szanowny nydar) o wilgotności względnej gruntu.

surgi22
03-05-2015, 08:36
Nie do końca jest to słuszna teza. Utrzymanie wilgoci na poziomie 45% w mroźną zimę jest niemożliwe przy jednoczesnym utrzymaniu innych parametrów powietrza.
W typowym rozwiązaniu wentylacyjnym ,źródło wilgoci to łazienka i kuchnia. Tam są anemostaty wyciągowe.Cała wilgoć idzie precz z domu ,nie rozejdzie się po pomieszczeniach . Na wilgotność w domu tak naprawdę ma wpływ tylko oddychanie,kwiatki,akwaria i niestety nawilżacze . W szkieletowcach izolacja IPR.

Sorki Nydar ale bajki powiadasz. Przy mojej WM z reku nawet zimą nie miałem nigdy wilgotności poniżej 45% - cud ? - nie wierzysz przyjedź ( Ps. zobaczysz że okna od południa to też nie samo zło ) :bye:

Vld
03-05-2015, 09:04
ale przy totalnej "zimowej suszy"

Nie chciał Mahomet do góry, to przyszedł wóz do kozy.

" Polska znajduje się*w strefie klimatu umiarkowanego o*cechach przejściowych. Owa*przejściowość wynika z*faktu, iż*nad obszarem naszego kraju ścierają się*masy powietrza o*różnych właściwościach -*masy powietrza morskiego (wilgotnego) napływającego z*zachodu znad obszaru Europy Zachodniej (znad Oceanu Atlantykiego) oraz kontynentalnego (suchego) ze*wschodu znad rozległego lądowego obszaru Azji. Do*głównych mas powietrza kształtujących klimat Polski należą:

powietrze polarno-morskie (PPm) -*dociera znad północnego Atlantyku,
powietrze polarno-kontynentalne (PPk) -*dociera znad Europy wschodniej i*Azji,
powietrze zwrotnikowo-morskie (PZm) -*dociera znad Wyżu Azorskiego,
powietrze zwrotnikowo-kontynentalne (PZk) -*dociera znad północnej Afryki i*obszaru Azji Mniejszej,
powietrze arktyczne (PA) -*dociera znad Morza Arktycznego.
Największy wpływ ma*klimat naszego kraju wywierają masy powietrza polarno-morskiego oraz polarno-kontynentalnego, które dopływają nad*terytorium Polski niemal przez cały rok. Masy powietrza polarno-morskiego latem przynoszą ochłodzenie, zachmurzenie i*wzrost wilgotności powietrza, a*zimą powodują ocieplenie i*występowanie mgieł. Masy powietrza polarno-kontynentalnego latem przynoszą pogodę słoneczną i*upalną, z*kolei zimą -*słoneczną i*mroźną.

Z początkiem jesieni nad*terytorium Polski dociera niekiedy powietrze zwrotnikowo-kontynentalne. Przynosi ono*słoneczną pogodę, która kształtuje tzw. "polską złotą jesień". Ponadto latem i*zimą napływają masy powietrza zwrotnikowo-morskiego, które przyczyniają się*do wzrostu ilości opadów latem, a*w zimie powodują odwilże i*mgły. Najrzadziej nad*obszar Polski nasuwają się*masy powietrza arktycznego, a*następuje to*głównie zimą i*wiosną. Przynoszą one*ze sobą silne mrozy i*opady śniegu w*okresie zimowym oraz przymrozki w*okresie wiosennym.

Na obszarze Polski widać znaczne zróżnicowanie warunków klimatycznych pomiędzy wschodem i*zachodem. Przyczyną tego jest fakt, iż*na Polskę wschodnią większy wpływ wywierają masy powietrza kontynentalnego, z*kolei na*Polskę zachodnią -*powietrza morskiego."

A tak z własnych doświadczeń. Po zamontowaniu wentylacji wilgotność w domu z 65-73% do 43-46% spadała ponad dwa tygodnie. Went pracuje ciąglena tym samym min poziomie ok 18W poboru. Sens ppodkręcania widzę tylko wtedy gdy są goście, nawet przy włączeniu okapu poza ustaniem wyciągu w łazienkach nic niepokojącego się nie dzieje.

nydar
03-05-2015, 09:24
Nie pisałoby się ( jak Szanowny nydar) o wilgotności względnej gruntu.

A gdzie to nydar pisał o wilgotności względnej gruntu?:o
Raczej o wilgotności względnej powietrza między ziarnami piasku.

nydar
03-05-2015, 09:26
Sorki Nydar ale bajki powiadasz. Przy mojej WM z reku nawet zimą nie miałem nigdy wilgotności poniżej 45% - cud ? - nie wierzysz przyjedź ( Ps. zobaczysz że okna od południa to też nie samo zło ) :bye:

Cudów nie ma ale przy takiej wilgotności w mrozy, inne parametry powietrza są do bani :bye:

Vld
03-05-2015, 09:34
Cudów nie ma ale przy takiej wilgotności w mrozy, inne parametry powietrza są do bani :bye:
Parametry są względnie stałe bo i nikt nie kręci w zal od pogody wentylacja. CUD kryje się w bezwładności domu, jego kubaturze i gratach zgromadzonych wewn.
Nikt nie twierdzi, że po 2 tyg mroźnej wyżowej pogody wilgotność nie spadnie np poniżej 40%, ale to nadal nie będzie powodem by od razu lecieć do marketu po nawilżacz. Zanim by ten wynalazek nawilżył ci dom zmieni się pogoda i wszystko wróci do normy. Wyreguluj wentylację raz na temp ok +/-2C i zapomnij.

rydzadam
03-05-2015, 21:34
Za ok.rok zamontuję, puszczę zimą na min. obroty, zobaczę, pomierzę, to może uwierzę. Taki nieplanowy rym się zrobił :)
Do do klimatu, to mieszkam 25 km od Gdańska, ale u mnie w "górach" kaszubskich klimat i pogoda niewiele ma wspólnego z "nadmorską", i latem, i zimą :)

rydzadam
03-05-2015, 23:57
ten nie będzie montował nawilżaczy. Naprawdę warto się pouczyć.
Nie pisałoby się ( jak Szanowny nydar) o wilgotności względnej gruntu.

Czy ja gdzieś pisałem o wilgotności względnej gruntu ?? !!

Barth3z
04-05-2015, 08:59
Człowiek jego oddychanie, gotowanie u mycie jest głównym źródłem wilgoci w domu. Wentylować powinieneś tyle ile pokazuje ci higromet. Jak spada poniżej 45%, to nie nawilżaj, a ograniczaj wentylacje.

Wentyluje się po to, żeby mieć świeże i czyste powietrze. Jeśli będziesz patrzył tylko na wilgotność, to w domu będziesz odczuwał zaduch.


Sorki Nydar ale bajki powiadasz. Przy mojej WM z reku nawet zimą nie miałem nigdy wilgotności poniżej 45% - cud ? - nie wierzysz przyjedź ( Ps. zobaczysz że okna od południa to też nie samo zło ) :bye:

Widocznie masz świeży dom, albo mieszkasz w wilgotnym rejonie. W każdym bądź razie, masz świeże i odpowiednio wilgotne powietrze w domu. Tylko pozazdrościć. Niestety, nie wszyscy tak mają, stąd te dodatkowe zabiegi m.in. bezprzeponowy GWC, do podniesienia wilgotności w domu.


Parametry są względnie stałe bo i nikt nie kręci w zal od pogody wentylacja. CUD kryje się w bezwładności domu, jego kubaturze i gratach zgromadzonych wewn.
Nikt nie twierdzi, że po 2 tyg mroźnej wyżowej pogody wilgotność nie spadnie np poniżej 40%, ale to nadal nie będzie powodem by od razu lecieć do marketu po nawilżacz. Zanim by ten wynalazek nawilżył ci dom zmieni się pogoda i wszystko wróci do normy. Wyreguluj wentylację raz na temp ok +/-2C i zapomnij.

Policz ile litrów wody jesteś w stanie zgromadzić w ścianach i "gratach" domu. Będziesz wtedy wiedział, że bezwładność wilgotności w godzinach powinieneś liczyć a nie tygodniach.

Ja zdecydowanie jestem za utrzymywaniem ppm'ów poniżej 800 i tylko względem tego parametru ustawiałbym poziom wentylacji domu. Po co na siłę utrzymywać wilgotność 45-50% ? Nie dość, że zbyt niski poziom wentylacji powoduje zaduch, to utrzymywanie tak wysokiej wilgotności w zimie może spowodować kondesację pary w przegrodzie. Czy na to zwracacie uwagę ?

imrahil
04-05-2015, 11:34
Ja zdecydowanie jestem za utrzymywaniem ppm'ów poniżej 800 i tylko względem tego parametru ustawiałbym poziom wentylacji domu. Po co na siłę utrzymywać wilgotność 45-50% ? Nie dość, że zbyt niski poziom wentylacji powoduje zaduch, to utrzymywanie tak wysokiej wilgotności w zimie może spowodować kondesację pary w przegrodzie. Czy na to zwracacie uwagę ?

przy za niskiej z kolei mogą być problemy z drewnem w domu

Barth3z
04-05-2015, 12:30
przy za niskiej z kolei mogą być problemy z drewnem w domu

Jeśli ktoś planuje drewno i rzeczywiście wychodzi mu zbyt niska wilgotność to nawilża. Ja wolę nawilżać niż oddychać nieświeżym powietrzem.

adam_mk
05-05-2015, 09:37
Czy Wam się coś nie popiermyliło?

Wentylacja jest od utrzymywania poprawnej wilgotności wnętrz i tylko do tego!
Od ppmów, aromatów itp są stacje uzdatniania powietrza i klimatyzacja.
Oczywiście MOŻECIE je sobie zabudować, bo zakazu nie ma.

Co do norm...
Ktoś wskaże mi OBOWIĄZUJĄCĄ normę klimatyczną/wentylacyjną dla domu jednorodzinnego?!!!
OD LAT o to proszę!!!

Te ppmy CO2...
Komu one przeszkadzają?
Napuśćcie sobie tlenu z butli do wnętrz lub załączcie potężny ozonator (ale na własną odpowiedzialność!!!) jak Wam tak przeszkadzają, że rozum staje...
Skrzywdzić się można nie tylko młotkiem.
Wentylacją, jak czytam, co bardziej zawzięci - też potrafią!
:lol:

Adam M.

adam_mk
05-05-2015, 09:43
A co do GWC bezprzeponowego (żwirowca, na ten przykład)...
Zimą, w mrozy, cała wilgoć zawarta w powietrzu ściele się Wam pod nogami.
To jest to białe... ŚNIEG się nazywa...
Dodanie części powietrza SUCHEGO do tego domowego daje (jak się to robi poprawnie) stałą wilgotność wnętrz.
Jak się dodaje nie zupełnie suche - TRZEBA dodać go więcej dla uzyskania takiego samego efektu.
A większa wymiana to mniej tych wrażych Wam ppmów.
Ot i cała tajemnica.

A jak ktoś nie może zimą w domu uzyskać wilgotności około 50% to ma dziurawą budę a nie dom!

Adam M.

imrahil
05-05-2015, 21:16
Wentylacja jest od utrzymywania poprawnej wilgotności wnętrz i tylko do tego!

to ciekawe. dlaczego przy okazji zaczadzeń pojawia się wątek niesprawnej wentylacji?

Vld
05-05-2015, 21:58
Po co mieszkasz jedno z drugim? Uważasz, że można tyle nabączyć by się zaczadzić?

nydar
05-05-2015, 22:08
W domu 22oC i 45% wilg. Na zewnątrz -5oC i 80%wilg.
Dla utrzymania 45% wilg. w szczelnym domu, potrzeba trzyosobowej rodzinie tylko 28m3/h świeżego powietrza. Ale te 28m3/h dadzą 1680ppm CO2,a to już lekki zaduch .
Adam twierdzi,że wentylacja służy tylko do pozbycia się wilgoci . A co z CO2 ? Przy -15oC ,dla utrzymania 45% wilg. wewnątrz domu , potrzeba jeszcze mniej świeżego powietrza ale wzrośnie jeszcze bardziej stężenie CO2.
Coś mi brakuje w tej Adama logice.

imrahil
05-05-2015, 22:30
Po co mieszkasz jedno z drugim? Uważasz, że można tyle nabączyć by się zaczadzić?

odpowiadam tylko na stwierdzenie, że wentylacja służy TYLKO do usuwania wilgoci.

adam_mk
05-05-2015, 22:51
To komin i stratę k0ominową też włączasz w wentylację?
To pewnie i "zetkę"...

nydar

Ludzie nie tylko oddychają!
Czasem też coś przepiorą i suszą, coś ugotują, rybki, kotki pieski czy... dzieci hodują...
Policzyłeś jak należy?
Znam babkę, co sama za dwie rodziny za nawilżanie starczy...
:lol:

Adam M.

adam_mk
05-05-2015, 22:54
" dlaczego przy okazji zaczadzeń pojawia się wątek niesprawnej wentylacji? "

Podaj JEDEN przykład domu z wentylacją mechaniczną...
Jak kto biedny to łączy co może..
Łyżkę z dyszlem... na przykład...
No i czasem coś mu "nie wyjdzie"

Adam M.

Barth3z
06-05-2015, 08:12
Czy Wam się coś nie popiermyliło?

Wentylacja jest od utrzymywania poprawnej wilgotności wnętrz i tylko do tego!

A to twoja teza, czy wytyczna z jakieś normy ?



Od ppmów, aromatów itp są stacje uzdatniania powietrza i klimatyzacja.
Oczywiście MOŻECIE je sobie zabudować, bo zakazu nie ma.

Znasz urządzenie obniżające ppm'y CO2 w niewentylowanym pomieszczeniu ?



Co do norm...
Ktoś wskaże mi OBOWIĄZUJĄCĄ normę klimatyczną/wentylacyjną dla domu jednorodzinnego?!!!
OD LAT o to proszę!!!

Może nie normy, ale wytyczne do projektowania systemów wentylacji:
- ASHARE (1989)
- NKB (1991)
- Fanger (1988)



Te ppmy CO2...
Komu one przeszkadzają?
Napuśćcie sobie tlenu z butli do wnętrz lub załączcie potężny ozonator (ale na własną odpowiedzialność!!!) jak Wam tak przeszkadzają, że rozum staje...


A jaki związek ma ozonator z CO2 ?

Tomasz Brzęczkowski
06-05-2015, 08:19
A jak ktoś nie może zimą w domu uzyskać wilgotności około 50% to ma dziurawą budę a nie dom! Dokładnie tak!! PN 13829 większość ma gdzieś, a o domach izolowanych się wypowiada!!
Nie da się usuwać wentylacją nadmiaru wilgoci, bez usuwania CO2, więc wentylacja jest od usuwania nadmiaru wilgoci.
Jeżeli ktoś w szczelnym domu, nie może ustawić sobie odpowiedniej wilgotności, a ma wentylację mechaniczną, TO JEST ONA ŹLE ZROBIONA.

adam_mk
06-05-2015, 08:56
„Znasz urządzenie obniżające ppm'y CO2 w niewentylowanym pomieszczeniu ?”

Znam…
A Ty nie?
Choćby takie…
http://www.manta-tech.eu/produkty/nurkowanie/pochlaniacz-co2.html


„Może nie normy, ale wytyczne do projektowania systemów wentylacji:
- ASHARE (1989)
- NKB (1991)
- Fanger (198 ”

No tak…
WYTYCZNE do stosowania wentylacji i innych urządzeń czy systemów to masz też w podręczniku fizyki, który należy czytać ze zrozumieniem tekstu.
Ja pytam o NORMY
O OBLIG, PRZYMUS stosowania, NAKAZ PRAWNY.
Bo o tym bredzą od dawna wszyscy, którzy otarli się o wentylację.
Powołują się na nie…

Zauważ, że według przywoływanych „norm” buduje się totalnie porąbane instalacje wentylujące kubatury a nie spełniające potrzeb ludzi w tych kubaturach.

Adam M.

adam_mk
06-05-2015, 09:10
"A jaki związek ma ozonator z CO2 ? "

Przecież "to się wie", ze powietrze po burzy jest swierzsze, zdrowsze...
:lol: :lol: :lol:
Jak mniemanologia - to na całego!

Adam M.

rydzadam
06-05-2015, 09:19
Dokładnie tak!! PN 13829 większość ma gdzieś, a o domach izolowanych się wypowiada!!
Nie da się usuwać wentylacją nadmiaru wilgoci, bez usuwania CO2, więc wentylacja jest od usuwania nadmiaru wilgoci.
Jeżeli ktoś w szczelnym domu, nie może ustawić sobie odpowiedniej wilgotności, a ma wentylację mechaniczną, TO JEST ONA ŹLE ZROBIONA.

A jak ktoś nie upiera się na pasywniaka, gdzie wymagane jest n50 max. 0,6, to co? Albo montuje WM w istniejącym domu, gdzie n50=2,0.
Piszesz, że "wentylacja jest do usuwania nadmiaru wilgoci". Zgoda. Dotyczy przypadku, kiedy wilgoci jest za dużo (np. imprezka w domu=dużo ludzi, do tego gotowanie, suszenie prania, itp.). A co, kiedy mieszkają w dużej kubaturze 2 osoby i to przez 10 godzin na dobę, nie gotują, tylko zamawiają pizzę, mają suszarkę do prania, do tego w łazience, gdzie jest WYWIEW, a nie nawiew, nie mają kota, co leje w kuwetę, roślinek w doniczkach i do tego, o zgrozo, zamykają deski na kiblu. Skąd ma się tam wziąć wilgoć. Tylko nie pisz, że z oddychania i pocenia się, bo normalnie to trąca o śmieszność. Załóżmy, że mają szczelny dom i to bardzo. Musieli by ustawić WM w domu 600m3 na około 15m3/h, żeby nie ususzyć na amen. Który rekuperator (seryjny) na to pozwala? Czy nawet w super-szczelnym domu nie wymieni się parę razy więcej powietrza nieszczelnościami wysuszając go w zimę jeszcze bardziej? Poza tym przy 15m3/h współczuję smrodku i zaduchu.

rydzadam
06-05-2015, 09:24
"A jaki związek ma ozonator z CO2 ? "

Przecież "to się wie", ze powietrze po burzy jest swierzsze, zdrowsze...
:lol: :lol: :lol:
Jak mniemanologia - to na całego!

Adam M.

To nie jest odpowiedź. Powietrze po burzy jest "świeższe", bo jest przeważnie trochę chłodniej i wilgotniej. Ozon nie ma NIC wspólnego z CO2.

Tomasz Brzęczkowski
06-05-2015, 09:25
A co, kiedy mieszkają w dużej kubaturze 2 osoby i to przez 10 godzin na dobę, nie gotują, tylko zamawiają pizzę, mają suszarkę do prania, do tego w łazience

Może Pan podać ile litrów wody potrzeba przy 20st.C i dużej kubaturze, jak na dwie osoby, np. 600m3, by wilgotność wzrosła z 30% do40%?

Barth3z
06-05-2015, 09:34
Znam…
A Ty nie?
Choćby takie…
http://www.manta-tech.eu/produkty/nurkowanie/pochlaniacz-co2.html

To nie jest urządzenie obniżające stężenie CO2 w pomieszczeniu. To są urządzenia do nurkowania.



Zauważ, że według przywoływanych „norm” buduje się totalnie porąbane instalacje wentylujące kubatury a nie spełniające potrzeb ludzi w tych kubaturach.


Nie do końca. Powyższe wytyczne opisuje ludzi, nie kubaturę.
- ASHARE - 10l/s na osobę
- NKB - 11l/s na osobę
- Fanger - 14l/s na osobę
Choć trzeba przyznać, że jedno koreluje z drugim (osoba - kubatura) i należy uwględniać jedno i drugie. Ładnie prezentują to poniższe wykresy zależności:
http://instalreporter.pl/wp-content/uploads/2014/03/szczelnie-budynki_fot_1.png
http://instalreporter.pl/wp-content/uploads/2014/03/szczelnie-budynki_fot_2.png

Teoria wentylacji by Swegon - http://wentylacja.com.pl/att/article/teoria-wentylacji-swegonpdf-3789.PDF również w głównej mierze mówi o czystości powietrza, a nie poziomie wilgotności.

rydzadam
06-05-2015, 09:45
Może Pan podać ile litrów wody potrzeba przy 20st.C i dużej kubaturze, jak na dwie osoby, np. 600m3, by wilgotność wzrosła z 30% do40%?

nie muszę, już to robiłem i pisałem jakiś miesiąc temu gdzieś w tym wątku. Może policzysz to ...i napiszesz ? Ale nie od 30 do 40%, tylko od 10 do 50%, bo 10% i mniej wilgotności względnej w "przeliczeniu" na temperaturę wewnątrz budynku ok. 20st.C to normalna ilość H2O mroźną zimą na dworze przy załóżmy -10 st.C. Jak nie wierzysz - odsyłam do wykresu Moliera :)

Tomasz Brzęczkowski
06-05-2015, 09:53
nie muszę, już to robiłem i pisałem jakiś miesiąc temu gdzieś w tym wątku. Może policzysz to ...i napiszesz ? Ale nie od 30 do 40%, tylko od 10 do 50%, bo 10% i mniej wilgotności względnej w "przeliczeniu" na temperaturę wewnątrz budynku ok. 20st.C to normalna ilość H2O mroźną zimą na dworze przy załóżmy -10 st.C. Jak nie wierzysz - odsyłam do wykresu Moliera :)

Zapytam jeszcze raz
Ile litrów wody, potrzeba w kubaturze 600m3 szczelnego domu, by wilgotność względna wzrosła z 30 do 40% przy 20 st.C ???

Ps. Molier to komedie raczył pisać!

Barth3z
06-05-2015, 10:03
Zapytam jeszcze raz
Ile litrów wody, potrzeba w kubaturze 600m3 szczelnego domu, by wilgotność względna wzrosła z 30 do 40% przy 20 st.C ???


ok. 1,1L

Ale co z wentylacją ? Pracuje ? Z jaką wydajnością i z jaką wilgotnością powietrza nawiewanego ?

Vld
06-05-2015, 11:15
Niech jeszcze ktoś ustali korelację ilości powstającego CO2 i wilgoci na osobę w średnio statystycznym domku jednorodzinnym.

adam_mk
06-05-2015, 11:21
" Ozon nie ma NIC wspólnego z CO2. "

No, jak się wpatrzeć - to ma...
TLEN
:lol:

Trochę - bijemy pianę...

W pełni się z Tobą zgadzam, ze są wytyczne, publikacje, które pomagają problem poprawnie oszacować a to z kolei skutkuje DOBRZE wykonanym systemem wentylacji.
Wnerwiają mnie idioci, którzy bezrefleksyjnie sumują ilości wymiany pod dyktando zaleceń dla obiektów zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej i TAKIE ilości usiłują wymusić w domu jednorodzinnym zamieszkałym przez 2-3 osoby.
I jakby było mało to jeszcze kłócą się o to, że tak NAKAZUJE NORMA!!!
A mnie się wtedy nóż w kieszeni sam otwiera...

Adam M.

Barth3z
06-05-2015, 11:41
Niech jeszcze ktoś ustali korelację ilości powstającego CO2 i wilgoci na osobę w średnio statystycznym domku jednorodzinnym.

nydar Ci skorelował:

W domu 22oC i 45% wilg. Na zewnątrz -5oC i 80%wilg.
Dla utrzymania 45% wilg. w szczelnym domu, potrzeba trzyosobowej rodzinie tylko 28m3/h świeżego powietrza. Ale te 28m3/h dadzą 1680ppm CO2,a to już lekki zaduch .
...
Przy -15oC ,dla utrzymania 45% wilg. wewnątrz domu , potrzeba jeszcze mniej świeżego powietrza ale wzrośnie jeszcze bardziej stężenie CO2.

rydzadam
06-05-2015, 12:42
Zapytam jeszcze raz
Ile litrów wody, potrzeba w kubaturze 600m3 szczelnego domu, by wilgotność względna wzrosła z 30 do 40% przy 20 st.C ???

Ps. Molier to komedie raczył pisać!

Jak zwyle wymijająco. Tu się na panu TB zawieść nie można :) Wpierw proszę odpowiedzieć na moje pytanie, bo ja się co miesiąc nie będę powtarzał. Jedyna słuszna, sensowna uwaga to zzuważenie błędu w nazwisku :)
Czekam na obliczenie ilości wody w kg w 600 m3 żeby zwiększyć wilgotność wzgl. z 10 do 50%. Możesz skorzystać z wykresu Mollliera :)

Barth3z
06-05-2015, 12:55
W pełni się z Tobą zgadzam, ze są wytyczne, publikacje, które pomagają problem poprawnie oszacować a to z kolei skutkuje DOBRZE wykonanym systemem wentylacji.
Wnerwiają mnie idioci, którzy bezrefleksyjnie sumują ilości wymiany pod dyktando zaleceń dla obiektów zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej i TAKIE ilości usiłują wymusić w domu jednorodzinnym zamieszkałym przez 2-3 osoby.
I jakby było mało to jeszcze kłócą się o to, że tak NAKAZUJE NORMA!!!
A mnie się wtedy nóż w kieszeni sam otwiera...


Strumień powietrza jaki powinniśmy ustawić na rekuperatorze zależy od wielu czynników. Nie chodzi tu tylko o ilość osób, czy samą kubaturę. Teoretycznie dom o kubaturze 600m3 z dwoma osobami ma taką bezwładność, że wystarczy wentylować na min. - 25m3/h na osobę, czyli 50m3/dom. Z drugiej strony jak dom duży, a pokoi wiele to jak wykonać wentylację "nadążną" za człowiekiem ? Jak wtedy wentylować sypialnię w której teoretycznie potrzebujemy min. 30m3/h ? Jeśli w tak dużym domu ustawimy nawiew po ok. 30m3/h na pokój (w tym sypialnię), to wyjdzie nam min. 300m3/h zamiast 50m3/h. Jak wtedy zapewnić odpowiedni poziom wilgotności ? Stado psów, kotów i kilka akwariów ? ;)
Moim zdaniem dobrym rozwiązaniem w takim układzie jest żwirowiec.

Tomasz Brzęczkowski
06-05-2015, 13:07
Ile teraz na dobę te dwie osoby produkują wody?
- przyjmijmy zupełne minimum - 2 litry na osobę - czyli 4 litry.
Ustawmy wentylację na 20m3/h na osobę, więc 40m3/h Przy mrozach, by powietrze uzyskało 40% /20st.C . musi "uzupełnić" 3,8 l wody.

Dlaczego, więc przy zdrowej wentylacji ( 20m3/h na osobę) ma spadać wilgotność względna?

szczukot
06-05-2015, 13:12
Tak patrząc na te Wasze kłótnie, nie wiem czy nie dochodzi kolejny wniosek : Wywiewy z domu powinny być umieszczane nie pod sufitem a przy podłodze :)
Pamiętajcie, że CO2 jest cięższy od powietrza. Przecież wentylacja nie działa równomiernie w pomieszczeniu. Może się okazać, że i wilgoć będzie większa (ta utrzymuje sie równo rozłożona, a może na górze nawet więcej ?) i ilość CO2 spadnie. To już by trzeba zrobić dokładniejsze modele, ale ileś prawdy w tym jest : wywiewy robić przy podłodze. Co o tym sądzicie ?

I dlatego też, powinniście robić tak jak keidyś pisałem : przy nieobecności w domu wentylacja powinna się wyłączać (tak mam). Nie będzie uciekała wilgoc i nie ma potzreby pompowac CO2 b go nie przybywa.

Fantom

Barth3z
06-05-2015, 13:22
Ile teraz na dobę te dwie osoby produkują wody?
- przyjmijmy zupełne minimum - 2 litry na osobę - czyli 4 litry.
Ustawmy wentylację na 20m3/h na osobę, więc 40m3/h Przy mrozach, by powietrze uzyskało 40% /20st.C . musi "uzupełnić" 3,8 l wody.

Dlaczego, więc przy zdrowej wentylacji ( 20m3/h na osobę) ma spadać wilgotność względna?

2 osoby to 40m3/h. Podziel to na 10 nawiewów. Wychodzi 4m3/h na sypialnie. To jest zdrowe ?


wywiewy robić przy podłodze. Co o tym sądzicie ?

Poniekąd tak jest - szczeliny pod drzwiami pomieszczeń brudnych.



I dlatego też, powinniście robić tak jak keidyś pisałem : przy nieobecności w domu wentylacja powinna się wyłączać (tak mam). Nie będzie uciekała wilgoc i nie ma potzreby pompowac CO2 b go nie przybywa.


Nie tylko CO2 i wilgotność określają jakość powietrza. W domu jest wiele elementów które wydzielają różne substancje (m.in. formaldechydy?). Wentylacja powinna pracować, nawet podczas naszej nieobecności. Choćby na minimum jakie pozwala reku.

Tomasz Brzęczkowski
06-05-2015, 13:37
Tak patrząc na te Wasze kłótnie, nie wiem czy nie dochodzi kolejny wniosek : Wywiewy z domu powinny być umieszczane nie pod sufitem a przy podłodze :)
Pamiętajcie, że CO2 jest cięższy od powietrza. Przecież wentylacja nie działa równomiernie w pomieszczeniu. Może się okazać, że i wilgoć będzie większa (ta utrzymuje sie równo rozłożona, a może na górze nawet więcej ?) i ilość CO2 spadnie. To już by trzeba zrobić dokładniejsze modele, ale ileś prawdy w tym jest : wywiewy robić przy podłodze. Co o tym sądzicie ?

I dlatego też, powinniście robić tak jak keidyś pisałem : przy nieobecności w domu wentylacja powinna się wyłączać (tak mam). Nie będzie uciekała wilgoc i nie ma potzreby pompowac CO2 b go nie przybywa.

Fantom

I wilgoć i CO2 na górze jest więcej. W ogóle CO2 tworzy "czapę" ochronną.

A wentylacja powinna chodzić cały czas, woda paruje choćby z wc.

Tomasz Brzęczkowski
06-05-2015, 13:39
2 osoby to 40m3/h. Podziel to na 10 nawiewów. Wychodzi 4m3/h na sypialnie. To jest zdrowe ? Nawet bardzo. Wentylacja jest dla ludzi, nie rur, anemostatów czy kubatury. Wielkość domu nie wpływa na zużycie powietrza, a stężenie CO2 wyrównuje się sporo poniżej minuty.

szczukot
06-05-2015, 13:59
I wilgoć i CO2 na górze jest więcej. W ogóle CO2 tworzy "czapę" ochronną.

A wentylacja powinna chodzić cały czas, woda paruje choćby z wc.

No właśnie. WC paruje. Więc po co tą wilgoć wywalac ?? Ja w WC mam WODĘ a nie siki. Wszyscy tu piszą, że potrzebują więcej wilgoci więc ta z WC też jest ok..
Na górze na pewno jest więcej wilgoci, a na dole chyba jest więcej CO2 ?? Jest cięższy od powietrza.
Więc wentylacja powinna wyciagac z dołu. Pochłonie mniej wody i więcej CO2

Fantom

Tomasz Brzęczkowski
06-05-2015, 14:11
Więcej CO2 jest na górze!!! To gaz cieplarniany!


Więc po co tą wilgoć wywalac Po co, więc wilgoć... NIE WILGOĆ!!! A NADMIAR WILGOCI.

Barth3z
06-05-2015, 14:31
Nawet bardzo. Wentylacja jest dla ludzi, nie rur, anemostatów czy kubatury. Wielkość domu nie wpływa na zużycie powietrza, a stężenie CO2 wyrównuje się sporo poniżej minuty.

Jak zatem zapewnisz skuteczną wentylację zamkniętej sypialni, w której nawiew jest na poziomie 4m3/h ?

Barth3z
06-05-2015, 14:33
No właśnie. WC paruje. Więc po co tą wilgoć wywalac ?? Ja w WC mam WODĘ a nie siki. Wszyscy tu piszą, że potrzebują więcej wilgoci więc ta z WC też jest ok..


Po pierwsze parowanie wody z WC to są gramy, a po drugie w WC stosuje się wywiewniki. Jak zatem chcesz wodą z kibla nawilżyć salon ?

Tomasz Brzęczkowski
06-05-2015, 14:38
Jak zatem zapewnisz skuteczną wentylację zamkniętej sypialni, w której nawiew jest na poziomie 4m3/h ?
Nie nawiewam 4m3/h tylko 20 do 30m3/h na osobę na dom. Stężenia gazów wyrównują się błyskawicznie.
Pod drzwiami jest minimum 1cm szczeliny. czy 80-90cm2!!!
A Szanowny Pan jak chce utrzymać komfortową wilgotność?

Tomasz Brzęczkowski
06-05-2015, 14:40
Po pierwsze parowanie wody z WC to są gramy, a po drugie w WC stosuje się wywiewniki. Jak zatem chcesz wodą z kibla nawilżyć salon ?

Nie takie gramy. Jeżeli dom ma 300m3 to z dwóch wc wilgotność w ciągu 10h może wzrosnąć do 60%

rydzadam
06-05-2015, 14:43
Więcej CO2 jest na górze!!! To gaz cieplarniany!


Co za bzdety :) Policz masę molową CO2 i średnią masę molową powietrza, albo po prostu spójrz w tabele gęstości (masy właściwej) tych gazów, to dwa razy się zastanowisz, zanim takie bzdury napiszesz, co jest na górze, a co na dole.
A tak poza konkurencją, to zanim zadziała siła sprawcza różnic gęstości tych gazów, dawno przedyfundują pewnie z 200x szybciej, o czym raczyłeś pisać jakiś czas temu w kontekście "zapachów".

rydzadam
06-05-2015, 14:46
Nie takie gramy. Jeżeli dom ma 300m3 to z dwóch wc wilgotność w ciągu 10h może wzrosnąć do 60%

Ja, jak zakładam i większość kulturalnych ludzi, zamykam deskę od kibla. Poza tym z WC-tów jest WYWIEW nie nawiew, więc wilgoć i tak tracimy bezpowrotnie, chyba, że mamy reku z wymiennikiem odzyskującym H2O, albo dowalamy niedobór H2O nawiłżaczem.

Barth3z
06-05-2015, 14:46
Nie nawiewam 4m3/h tylko 20 do 30m3/h na osobę na dom. Stężenia gazów wyrównują się błyskawicznie.


Bzdura.


Nie takie gramy. Jeżeli dom ma 300m3 to z dwóch wc wilgotność w ciągu 10h może wzrosnąć do 60%

Jakim cudem ? Zjawiskiem przenikania przez ściany ?
Tylko nie mów, że nawiew w kiblu montujesz. :)

rydzadam
06-05-2015, 14:50
Wentylacja jest dla ludzi, nie rur, anemostatów czy kubatury.

A jeszcze niedawno upierałeś się, że min. przepływ przez rurę to 2m/s. Jak więc to zrobić, jeśli ma płynąć kilka m3/h na anemostat ?

Barth3z
06-05-2015, 14:51
Ja, jak zakładam i większość kulturalnych ludzi, zamykam deskę od kibla. Poza tym z WC-tów jest WYWIEW nie nawiew, więc wilgoć i tak tracimy bezpowrotnie, chyba, że mamy reku z wymiennikiem odzyskującym H2O, albo dowalamy niedobór H2O nawiłżaczem.

Reku z wymiennikiem entalpicznym odzyskuje tylko to co skondensuje. To nie to samo co nawilżanie.

rydzadam
06-05-2015, 14:58
Jak zwyle wymijająco. Tu się na panu TB zawieść nie można :) Wpierw proszę odpowiedzieć na moje pytanie, bo ja się co miesiąc nie będę powtarzał. Jedyna słuszna, sensowna uwaga to zzuważenie błędu w nazwisku :)
Czekam na obliczenie ilości wody w kg w 600 m3 żeby zwiększyć wilgotność wzgl. z 10 do 50%. Możesz skorzystać z wykresu Mollliera :)

No dobrze, skoro pan TB nie chce, to sam odpowiem, bo to prosta matematyka/fizyka jest:
przy 600 m3 potrzeba do zmiany wilgotności względnej o +40% (czyli od 10 do 50%) przy 20 st.C dostarczyć 4,08 litra wody dla jednej wymiany powietrza

rydzadam
06-05-2015, 14:59
Reku z wymiennikiem entalpicznym odzyskuje tylko to co skondensuje. To nie to samo co nawilżanie.

Dokładnie tak, ale to zawsze lepiej niż nic :)

Tomasz Brzęczkowski
06-05-2015, 15:15
A jeszcze niedawno upierałeś się, że min. przepływ przez rurę to 2m/s. Jak więc to zrobić, jeśli ma płynąć kilka m3/h na anemostat ?

Nie minimalna a optymalna, to różnica.

Rom-Kon
06-05-2015, 15:32
Więcej CO2 jest na górze!!! To gaz cieplarniany!

(...)
Ożeż! A ja w 7 klasie na fizyce gasiłem świeczkę przelewając z pustego w próżne!

Tomasz Brzęczkowski
06-05-2015, 15:48
Ożeż! A ja w 7 klasie na fizyce gasiłem świeczkę przelewając z pustego w próżne!

Wolę miernik CO2 . Wiele też wyjaśnia fizyka. Dzięki temu, że CO2 pochłania promieniowanie podczerwone, jego cząsteczki są cieplejsze czyli szybsze. Dlatego mimo, że jest 1.5 x cięższy z powodu swojej temperatury ( drgań) jest go więcej na górze. Stanowi nawet swoistą kołderkę dla Ziemi.

nydar
06-05-2015, 16:59
Ożeż! A ja w 7 klasie na fizyce gasiłem świeczkę przelewając z pustego w próżne!

Gasiło się,gasiło,ale czystym dwutlenkiem węgla a nie mizerną ilością zmieszaną z parą wodną.

nydar
06-05-2015, 17:06
Wolę miernik CO2 . Wiele też wyjaśnia fizyka. Dzięki temu, że CO2 pochłania promieniowanie podczerwone, jego cząsteczki są cieplejsze czyli szybsze. Dlatego mimo, że jest 1.5 x cięższy z powodu swojej temperatury ( drgań) jest go więcej na górze. Stanowi nawet swoistą kołderkę dla Ziemi.

To autorska teoria?
Raz szanowny Pan twierdzi ,że CO2 wyrównuje stężenia błyskawicznie,drugi raz że jest go więcej pod sufitem .To jest mataczenie w zeznaniach .
Może Pan podać opracowanie pokazujące stężenie w zależności od wysokości npm.
Wynika zatem ,że cząsteczka CO2 w powietrzu o temp. 25oC jest cieplejsza od tego powietrza?:o

rydzadam
06-05-2015, 17:30
Wolę miernik CO2 . Wiele też wyjaśnia fizyka. Dzięki temu, że CO2 pochłania promieniowanie podczerwone, jego cząsteczki są cieplejsze czyli szybsze. Dlatego mimo, że jest 1.5 x cięższy z powodu swojej temperatury ( drgań) jest go więcej na górze. Stanowi nawet swoistą kołderkę dla Ziemi.

Ja pierniczę, to już jest jakiś kosmos :) Pan TB odpłynął w dal. Ciekawe jak to się ma do "atmosfery" domowej. Może uwikłać w to jeszcze promieniowanie kosmiczne albo drgania elektromagnetyczne od kabli w podłodze i ścianach i ...żyły wodne od szkodliwego ogrzewania podłogowego. Ciężko, oj ciężko :)

rydzadam
06-05-2015, 17:44
Nie minimalna a optymalna, to różnica.

Optymalna to według Ciebie 2 do 5m/s, a sam sugerujesz, żeby wiało do anemostatu 0,25 m/s? I wtedy to już będzie suuuper? Wtedy już nie będzie "dudniło"? Poza tym powtarzam pytanie: jaka seryjna centrala np. 500-tka potrafi pracować z wydajnością ciągłą powiedzmy 30 m3/h?

rydzadam
06-05-2015, 17:45
To autorska teoria?
Raz szanowny Pan twierdzi ,że CO2 wyrównuje stężenia błyskawicznie,drugi raz że jest go więcej pod sufitem .To jest mataczenie w zeznaniach .
Może Pan podać opracowanie pokazujące stężenie w zależności od wysokości npm.
Wynika zatem ,że cząsteczka CO2 w powietrzu o temp. 25oC jest cieplejsza od tego powietrza?:o

Proste. Przecież jest napromieniowana :)

szczukot
06-05-2015, 20:33
Po pierwsze parowanie wody z WC to są gramy, a po drugie w WC stosuje się wywiewniki. Jak zatem chcesz wodą z kibla nawilżyć salon ?

To nie ja - to T.B. to przeszkadzało, że w WC woda paruje.

Fantom

szczukot
06-05-2015, 20:58
Więcej CO2 jest na górze!!! To gaz cieplarniany!

Hmmmm. Chyba ktoś tu jest niedouczony.
A więc
1) "gaz cieplarniany" to jest po prostu składnik atmosfery (który ma wpływ na efekt cieplarniany). I może znajdować się w dowolnej strefie atmosfery (ale prawie całość występuje w troposferze).
2) atmosfera na ziemi jest spora, ale gazy wsytępują w niej praktycznie do kilkanastu km (troposfera)
3) CO2 na w troposferze rozłorzone jest mniej więcej równomiernie (ruchy powietrza)
4) CO2 w pomieszczeniach zamknięty (bez ruchu) kumuluje się na dole (jest cięższe od powietrza)

Fantom

Tomasz Brzęczkowski
07-05-2015, 07:14
. Chyba ktoś tu jest niedouczony. Nawet na pewno.
Zużyłem sporo mierników CO2. Robiłem nawet system wentylacja w fabryce takich mierników Gazex na Baletowej w Warszawie
Pan kupi lub pożyczy jeden miernik, Pan zmierzy i podyskutujemy.

W zamkniętej przestrzeni bez ruchu, w temperaturze powyżej 0 K CO2 będzie zawsze więcej na górze niż na dole. Między innym dlatego jest życie na Ziemi.

Tomasz Brzęczkowski
07-05-2015, 07:20
To autorska teoria?
Raz szanowny Pan twierdzi ,że CO2 wyrównuje stężenia błyskawicznie,drugi raz że jest go więcej pod sufitem .To jest mataczenie w zeznaniach .
Może Pan podać opracowanie pokazujące stężenie w zależności od wysokości npm.
Wynika zatem ,że cząsteczka CO2 w powietrzu o temp. 25oC jest cieplejsza od tego powietrza?:o
To normalna fizyka.
Podczerwień nie ogrzewa innych gazów, tylko cieplarniane. CO2 w powietrzu jest kilkaset części na milion, więc nie wpływa on na temperaturę powietrza
Wygląda to tak:
316128 ten czarny punkcik to CO2 - będzie on zawsze cieplejszy od przeźroczystych. Dlatego CO 2 chroni Ziemię izolacyjną kołderką.
Naprawdę nie miał Pan tego w szkole?

Ps. Przy okazji się wydało, że Pan kłamał! Pisał Pan, że robił pomiary CO2. Pan nie miał miernika w rękach!

szczukot
07-05-2015, 07:53
No i Pan T.B właśnie podważył krzywą Keelinga, a dokładnie sposób w jaki są dokonywane pomiary (i na jakiej podstawie został wybrany punkt pomiarowy oraz kilkadziesiąt innych na całym świecie).

Fantom
ps. Wg Pana T.B rośliny właśnie umarły - nie mają CO2 do fotosyntezy :)

Rom-Kon
07-05-2015, 09:18
(...) Poza tym powtarzam pytanie: jaka seryjna centrala np. 500-tka potrafi pracować z wydajnością ciągłą powiedzmy 30 m3/h?
Małym kosztem można ją zadławić. Przed centralą przesłona - przepustnica i sterować ją silnikiem krokowym (lub pociągając za sznurki)a za centralą przepływomierz (lub naśliniony palec). Nie ma ingerencji w elektronikę centrali a jest pełna bezstopniowa regulacja wydajności. A powietrze to nie woda więc wentylatorów kawitacja nie uszkodzi.

...głupi pomysł? Jeśli coś będzie działać to nie jest to głupie ;)

Tomasz Brzęczkowski
07-05-2015, 12:46
Małym kosztem można ją zadławić. Przed centralą przesłona - przepustnica i sterować ją silnikiem krokowym (lub pociągając za sznurki)a za centralą przepływomierz (lub naśliniony palec). Nie ma ingerencji w elektronikę centrali a jest pełna bezstopniowa regulacja wydajności. A powietrze to nie woda więc wentylatorów kawitacja nie uszkodzi.

...głupi pomysł? Jeśli coś będzie działać to nie jest to głupie ;)

Np. Airpack 600 - bez tłumienia.

nydar
07-05-2015, 17:32
To normalna fizyka.
Podczerwień nie ogrzewa innych gazów, tylko cieplarniane. CO2 w powietrzu jest kilkaset części na milion, więc nie wpływa on na temperaturę powietrza



Ps. Przy okazji się wydało, że Pan kłamał! Pisał Pan, że robił pomiary CO2. Pan nie miał miernika w rękach!
Błąd. Pochłaniając podczerwień wpływa na temp. powietrza.
E tam . Kilka osób z tego forum dostało do sprawdzenia swoich parametrów powietrza mój miernik.

ps. Szanowny Pan weźmie pod uwagę ,że większe stężenie pod sufitem CO2 może mieć przyczynę chemiczną a nie fizyczną. To że pod sufitem jest więcej gazów cieplarnianych obnaża przy okazji bezsens wentylacji mieszającej.

szczukot
07-05-2015, 17:44
To normalna fizyka.
Podczerwień nie ogrzewa innych gazów, tylko cieplarniane. CO2 w powietrzu jest kilkaset części na milion, więc nie wpływa on na temperaturę powietrza

Więcej CO2 jest na górze!!! To gaz cieplarniany!


Ja już wymiękam. T.B. mnie dobija z kązdym postem coraz bardziej.

Panie T.B. - CO2 wpływa na temepraturę powietrza i dlatego zaliczany jest do gażów cieplarnianych.

Fantom

kangaxx
07-05-2015, 19:14
pod sufitem jest więcej co2 niż przy podłodze, mimo że ma większą masę, niektórzy mogą nazwać to lewitacją :), ale całe zjawisko napędzane jest ciepłem

szczukot
07-05-2015, 19:35
Musze dorwać jakiś miernik CO2 i zbadać stan faktyczny w pomieszcezniu zamkniętym (czyli mały ruch powietrza i nieogrzewanie się CO2 przez słońce)

Fantom

nydar
07-05-2015, 21:35
pod sufitem jest więcej co2 niż przy podłodze, mimo że ma większą masę, niektórzy mogą nazwać to lewitacją :), ale całe zjawisko napędzane jest ciepłem

Lub ma podłoże chemiczne. Nietrwały kwas węglowy ,łatwo powstający z pary wodnej i CO2 ale i łatwo rozpadający.
Stawiam taką tezę na podstawie obserwacji przy ogrzewaniu podłogowym ,gdzie temp.powietrza nad posadzką jest równa lub nieco wyższa od temp. pod sufitem .Skoro na dole jest cieplej lub panuje taka sama temp. jak przy suficie,to konwekcja nie napędza CO2 do góry.

karolek75
08-05-2015, 08:18
CO2 jako produkt oddychania jest czescia skladowa powietrza wydychanego ogrzanego do ca 36.6o C. Przynajmniej przez kilka chwil.

qubic
08-05-2015, 15:12
Ps. Przy okazji się wydało, że Pan kłamał! Pisał Pan, że robił pomiary CO2. Pan nie miał miernika w rękach!

w żadnym wypadku nie można nydarowi zarzucić kłamstwa w tej kwestii. miernik posiada i nawet udostępnia innym forumowiczom do pomiarów, co osobiście potwierdzam.
proszę nie oczerniać !

Tomasz Brzęczkowski
08-05-2015, 15:16
To może Pan podać, dlaczego wypisuje, że stężenie CO2 jest wyższe przy podłodze, skoro robił pomiary? Niech Panu pożyczy miernik i niech Pan Sam raczy sprawdzić!

kangaxx
08-05-2015, 17:01
przeca nydar nigdy tego nie pisał

kangaxx
08-05-2015, 17:14
Lub ma podłoże chemiczne. Nietrwały kwas węglowy ,łatwo powstający z pary wodnej i CO2 ale i łatwo rozpadający.
Stawiam taką tezę na podstawie obserwacji przy ogrzewaniu podłogowym ,gdzie temp.powietrza nad posadzką jest równa lub nieco wyższa od temp. pod sufitem .Skoro na dole jest cieplej lub panuje taka sama temp. jak przy suficie,to konwekcja nie napędza CO2 do góry.
pisałem że napędzaniu ciepłem a nie konwekcją, mieszanie co2 z wodą, daje kwas, ale nie wiem czy otrzymasz go tak łatwo w domowych warunkach przy mało wilgotnym powietrzu w chałupie i małym stężeniu co2, nie wiem też czy miernik kwas wykrywa czy tylko dwutlenek, nie wpadłem na to by spytać :)

z resztą ja nie chemik

rydzadam
08-05-2015, 18:45
"Trochę" ostatnio odbiegamy od tematu wątku, "trochę" też było mojej w tym winy :)
Żeby rozluźnić atmosferę, przypomnijcie proszę, jakie temp. na wlocie do reku z GWC rurowego osiągacie w zimie/lecie, przy ilu stopniach mrozu/upału i przy jakim przepływie w m3/h.

grzes124
09-05-2015, 19:20
Co myślicie o takiej rurze do gwc rurowego?
https://www.megacennik.eu/produkt/232/rura_rhdpep_200182_przepustowa_l612_mb_czarna_zgrz ewalna_do_przeciskow_sterowanych.html?symbol=123&idHurtownia=3

szczukot
09-05-2015, 21:07
Nie no. Super. 150 zł za mb rury. Rewelacja ? Ile chcesz wydać na GWC ?

Fantom

karolek75
09-05-2015, 21:46
Grzes, rob z pomaranczowej kanalizy. Mam do opylenia troche uszczelnien z Radpolu jakbys potrzebowal :)

Tomasz Brzęczkowski
10-05-2015, 06:48
Grzes, rob z pomaranczowej kanalizy. Mam do opylenia troche uszczelnien z Radpolu jakbys potrzebowal :) Przecież to trujące . Z 75 arot też nikt wentylacji nie robi

rydzadam
10-05-2015, 07:01
Przecież to trujące . Z 75 arot też nikt wentylacji nie robi

Dlaczego trujące? Skąd takie pomysły z piekła rodem?

karolek75
10-05-2015, 08:36
Przecież to trujące . Z 75 arot też nikt wentylacji nie robi

Tak wiem... dlatego duzo ludzi z FM juz zeszlo z tego swiata ...

grzes124
10-05-2015, 09:57
Nie no. Super. 150 zł za mb rury. Rewelacja ? Ile chcesz wydać na GWC ?

Przepraszam, źle popatrzyłem, myślałem że to cena za 12m ;)



Grzes, rob z pomaranczowej kanalizy. Mam do opylenia troche uszczelnien z Radpolu jakbys potrzebowal :)
Karolek puść mi info na maila.
Jeśli nie znajdę jakiegoś flexa w dobrej cenie, to pewnie zrobię z pomarańczowych.

Barth3z
11-05-2015, 09:03
Kilka spostrzeżeń z mojego żwirowca pod domem.

Dom parterowy ok. 150m2 (SSO) z opaską z proszku od pigeona o wymiarach 0,5m x 1,5m (brak jeszcze zasypanej ściany południowej). Pod połową domu, między fundamentami na głębokości ok. 1m ulokowany jest żwirowy GWC. Na całości zostało ułożone 30cm grafitowego styro, a na to wylane ok. 12cm chudziaka. Na styku pospółki ze styropianem ulokowałem czujnik DHT22 (temp. + wilg.).

Pomiary z wczoraj z godz. 17:00:
Temp. pod izolacją styropianu - 8,9 oC
Temp. powietrza nawiewanego z GWC - 8,1 oC ! ;)

Z tego wynika, że mimo 30cm izolacji podłogi i szerokiej opaski ciepło szybciej dochodzi do pospółki od góry niż bezpośrednio ładowane ciepłym powietrzem przez GWC. Trend powinien się odwrócić jak będzie SSZ.

Póki co GWC działa poprawnie.

nydar
11-05-2015, 18:04
U mnie na -100cm obok domu jest 12oC . Przeanalizuj to http://www.accuweather.com/pl/pl/swidnica/263029/april-weather/263029
Myślę,że przyczyna wyższej temp. pod izolacją wynika z nasłonecznienia posadzki a średnia dobowa nie jest rewelacyjna by powietrze regenerowało. Jak postawisz dach i zabraknie podgrzewania posadzki słońcem, pewnie będzie gorzej, ale lepiej dla chłodzenia domu. Ciekawe do ilu podniesiesz temp. pod domem na jesieni. To będzie decydowało o stratach przez izolację zimą. Póki co wygląda lepiej jak myślałem ale będzie to można ocenić po postawieniu ścian i dachu ,w następną zimę.

nydar
11-05-2015, 18:18
Ciekawe jest co się dzieje pod posadzkami z 30cm izolacji bez regeneracji temperatury. Wychodzi ,że to magazyny chłodu ,startujące na jesieni ze znacznie niższą temp. niż grunt obok . Coraz ciekawsza staje się teoria o izolacji 30cm i więcej . Wygląda,że idea Tomasza jest kosztotwórcza. Ba szkodliwa bo i wilgotność a więc gorsza lambda ,bo i wyższe r-ki za ogrzewanie przez zimno pod posadzką. Ciekawe;)

jasiek71
11-05-2015, 18:36
u mnie na dzień dzisiejszy wylata 10,7* czyli dokładnie tyle samo co rok temu o tej samej porze ...

nydar
11-05-2015, 19:39
Zauważ,że bez względu na zimę ,na głębokości poniżej 1m, temp. niewiele się różnią..To jest niepodważalny argument za GWC:)

nydar
11-05-2015, 19:47
Widzę to tak. Rura ochładza grunt wokół. Spadek temp. powoduje kondensację pary wodnej - dostarczanie energii z głębszych warstw.
Na potwierdzenie.Nawet w bezśnieżną zimę ,grunt jest zawsze wilgotny, bo kondensuje para wodna z głębszych warstw tuż pod zmarzliną.Tyle ,że ta kondensacja powoduje wychłodzenie otaczających warstw.

Barth3z
12-05-2015, 07:21
Póki co niepokoi mnie odczyt wilgotności na styku pospółka/styropian... Może się okazać, że gruba izolacja wpływa niekorzystnie na ten parametr i skondensowana para, lub podciągana kapilarnie woda z niższych pokładów zawilgaca styropian. To z czasem może powodować degradację izolacji. Zobaczymy, czy wraz z rosnącą temperaturą zmieni się wilgotność pod styro.

Sam GWC póki co działa prawidłowo, choć wydaje mi się, że Jasiek ma lepsze parametry. Moja niższa temperatura z GWC oznacza, że pracuje on na płytszym poziomie i nie czerpie średniorocznej temperatury, która powinna oscylować ok. 10oC. Podejrzewam, że temperatura z mojego GWC będzie rosła szybciej niż u Jaśka.

EDIT: I jeszcze jedna bardzo ważna informacja. GWC pracuje tylko w dzień od godz. ok. 9:00 do ok. 18:00, bo wentylator zasilany jest panelem PV. W pochmurne dni krócej, albo wcale.

karolek75
12-05-2015, 09:36
Styropian nie podciaga kapilarnie, wiec mokry bylby tylko punkt styku. Z tego co pamietam, masz pod styro wymieniony grunt na piach, wiec jesli do kondensat to wsiaknie.

Barth3z
12-05-2015, 09:56
Styropian nie podciaga kapilarnie, wiec mokry bylby tylko punkt styku. Z tego co pamietam, masz pod styro wymieniony grunt na piach, wiec jesli do kondensat to wsiaknie.

No racja.
Pod styro mam piach. W sumie na całej działce mam piach, a pod chudziakiem i izolacją żwir (GWC). Wody się nie boję, ale mierzę poziom wilgotności i non stop jest w punkcie rosy.

karolek75
12-05-2015, 10:04
Jedyne czego bym sie obawial, to efektu opisanego w watku o najlepszym ociepleniu podlogi na gruncie - kondensujaca i wsiakajaca woda to nieustany zlodziej energii. Dlatego ja wladuje trocha ciepelka bazujac na koncepcjach nydara.

Ale bez przesady.... - to nadal tylko punkt styku.

Tomasz Brzęczkowski
12-05-2015, 10:16
No racja.
Pod styro mam piach. W sumie na całej działce mam piach, a pod chudziakiem i izolacją żwir (GWC). Wody się nie boję, ale mierzę poziom wilgotności i non stop jest w punkcie rosy.

Pan położy na piachu płytę styropianu, czy z m2 folii lekko piachem przysypie ( oczywiście na wyschniętym na słońcu piachu) i po tygodniu Pan zobaczy, że będzie mokry pod spodem.

Barth3z
12-05-2015, 10:19
Tej wody z kondensacji tam za wiele nie ma. W gramach można liczyć. Bardziej obawiałbym się podciągania kapilarnego przy wysokich wodach gruntowych. To jest złodziej energii.
U mnie na szczęście wód gruntowych nie znaleziono. W sumie bez badania to wiedziałem, bo wybudowałem się niemalże na szczycie zbocza.

Będę na bieżąco podawał wyniki. Zobaczymy co z tego wyjdzie.

Barth3z
12-05-2015, 11:07
Pan położy na piachu płytę styropianu, czy z m2 folii lekko piachem przysypie ( oczywiście na wyschniętym na słońcu piachu) i po tygodniu Pan zobaczy, że będzie mokry pod spodem.

1m2 nie jest miarodajne, bo praktycznie nie przekracza strefy "brzegowej".
A co jeśli położyłbym 150m2 styropianu na suchym piachu, na szczycie zbocza (brak wód gruntowych) ? Czy na środku tej przykrytej powierzchni będzie mokro ? Jeśli tak, to skąd ?

Tomasz Brzęczkowski
12-05-2015, 11:43
1m2 nie jest miarodajne, bo praktycznie nie przekracza strefy "brzegowej".
A co jeśli położyłbym 150m2 styropianu na suchym piachu, na szczycie zbocza (brak wód gruntowych) ? Czy na środku tej przykrytej powierzchni będzie mokro ? Jeśli tak, to skąd ? Piachy są suche bo parują. Zatrzyma Pan parowanie, będzie mokro. Im większa powierzchnia tym bardziej. Z m2 jeszcze sporo wyparuje po bokach.
Pan położy m2 na zupełnie suchym i poczeka parę dni bezdeszczowych. Może Pan to zrobić w upalne lato.

_John
12-05-2015, 11:51
Jeśli tak, to skąd ?
http://pl.wikipedia.org/wiki/Hydrosfera
Woda jest wszędzie.
Styropian od wody izolujemy folią.
Zawartość wilgoci w dobrze położonym styropianie jest stała.
Jego wilgotność względna (powietrza w nim zawartego) będzie się zmieniać wraz z temperaturą.
To fizyka. Na to nie ma rady.

Barth3z
12-05-2015, 12:22
Piachy są suche bo parują. Zatrzyma Pan parowanie, będzie mokro. Im większa powierzchnia tym bardziej. Z m2 jeszcze sporo wyparuje po bokach.
Pan położy m2 na zupełnie suchym i poczeka parę dni bezdeszczowych. Może Pan to zrobić w upalne lato.

Przede wszystkim musimy określić co to jest mokry piach, a czym jest wilgotny piach.
Po drugie, w upalne lato dojdzie do kondensacji pary zawartej w powietrzu.

A co będzie jeśli ten suchy piach przykryjemy 150m2 styropianu w zimie przy załóżmy -5oC ? Skąd uzyskamy mokry piach, skoro nie ma warunków do kondensacji ?


http://pl.wikipedia.org/wiki/Hydrosfera
Woda jest wszędzie.
Styropian od wody izolujemy folią.
Zawartość wilgoci w dobrze położonym styropianie jest stała.
Jego wilgotność względna będzie się zmieniać wraz z temperaturą.
To fizyka. Na to nie ma rady.

To wszystko jest jasne. Sprowadźmy jednak teorię do praktyki i odpowiedzmy na pytanie czy pod podłogą, na styku pospółki ze styropianem powinniśmy stosować folię ?

karolek75
12-05-2015, 12:24
Rozwazajac teoretycznie - nie. Jesli skropli sie wilgoc po stronie styro - to zostanie tam prawie ze na amen.

_John
12-05-2015, 12:51
To wszystko jest jasne. Sprowadźmy jednak teorię do praktyki i odpowiedzmy na pytanie czy pod podłogą, na styku pospółki ze styropianem powinniśmy stosować folię ?
Na styku pospółki i styropianu nie dawałbym izolacji w 2 przypadkach.
- Wody są nisko,
- Nie jest to jedyna warstwa izolująca podłogę, a dodatkowa.


Rozwazajac teoretycznie - nie. Jesli skropli sie wilgoc po stronie styro - to zostanie tam prawie ze na amen.

Gdy styropian jest odizolowany to skroplić się może tylko woda, która jest w nim zawarta od momentu położenia.
Nie będzie jej w związku z tym ani mniej, ani więcej.
Jak wody są nisko, to izolowanie styropianu jest zbędne.
Izoluje się tylko wtedy, gdy istnieje ryzyko podejścia wody do izolacji.

karolek75
12-05-2015, 13:03
Kolega slyszal o dyfuzji ?

_John
12-05-2015, 16:07
Kolega slyszal o dyfuzji ?

Gdyby była to wielkość istotna z punktu widzenia termoizolacji podłogi, każdy na podkład betonowy grzałby papę z folią aluminiową.
A nikt tak nie robi.

karolek75
12-05-2015, 18:18
Bo większość robi błąd. Paroizolacją pod termoizolacja plus temp. rosy to błąd.

nydar
12-05-2015, 19:54
Z gruntem , ciekawa sprawa jest. Wilgotność powietrza między ziarnami 100% lub blisko 100%. Jeżeli dom pod posadzką ma grubą warstwę izolacji do tego opaska pionowa,to siłą rzeczy dopływ energii od słońca jest ograniczony . Temperatura gruntu w tym miejscu będzie nieco niższa od gruntu poza budynkiem .W takich warunkach, kondensacja następuje już przy minimalnej różnicy temp. Można temu przeciwdziałać raz ,nie stosując grubej izolacji ,przez co podniesie się temp. gruntu pod izolacją lub podgrzewając grunt pod domem nadmiarem z kolektora. W pierwszym przypadku straty np. u Krzyśka B-B są i tak minimalne bo różnica temperatur nad i pod izolacją to ledwo kilka stopni. W drugim przypadku jak u karolka 75 ,przy grubej izolacji temp. podobna jak u Krzyśka B-B, z tym że straty jeszcze mniejsze bo izolacja grubsza.
W obydwu przypadkach kondensacja nie nastąpi ponieważ temp. w obrębie fundamentu będzie zawsze wyższa jak poza fundamentem

Tomasz Brzęczkowski
13-05-2015, 05:53
Z gruntem , ciekawa sprawa jest. Wilgotność powietrza między ziarnami 100% lub blisko 100%. Jeżeli dom pod posadzką ma grubą warstwę izolacji do tego opaska pionowa,to siłą rzeczy dopływ energii od słońca jest ograniczony . Temperatura gruntu w tym miejscu będzie nieco niższa od gruntu poza budynkiem .W takich warunkach, kondensacja następuje już przy minimalnej różnicy temp. Można temu przeciwdziałać raz ,nie stosując grubej izolacji ,przez co podniesie się temp. gruntu pod izolacją lub podgrzewając grunt pod domem nadmiarem z kolektora. W pierwszym przypadku straty np. u Krzyśka B-B są i tak minimalne bo różnica temperatur nad i pod izolacją to ledwo kilka stopni. W drugim przypadku jak u karolka 75 ,przy grubej izolacji temp. podobna jak u Krzyśka B-B, z tym że straty jeszcze mniejsze bo izolacja grubsza.
W obydwu przypadkach kondensacja nie nastąpi ponieważ temp. w obrębie fundamentu będzie zawsze wyższa jak poza fundamentem

Ogrzewać grunt... gromadzić tam ciepło... Pan ma zielone pojęcie o tym?
ISOMAX narobił takich magazynów, dr Duda również i nikomu to nie zadziałało.

karolek75
13-05-2015, 08:16
I nie ma sie co dziwic, jak oni chcieli ogrzewac tym dom lub CWU.

Tomasz Brzęczkowski
13-05-2015, 08:35
I nie ma sie co dziwic, jak oni chcieli ogrzewac tym dom lub CWU. Wolę ciepły dom niż grunt. GWC przez 20 lat się nie sprawdziło i słusznie, że z niego zrezygnowano.

szczukot
13-05-2015, 08:41
Ja swojego GWC na razie nie zrobiłem. Mam tylko zakopaną rurę do glikolowca. Ale to było w kosztach rury więc ok.
A GWC jako system przeciw zamarzaniu reku jest ok.

Fantom
ps. Jak będę miał nadmiar gotówki to skończę GGWC aby zobaczyć z cierkawości jak to działa

Tomasz Brzęczkowski
13-05-2015, 09:04
A GWC jako system przeciw zamarzaniu reku jest ok. Wątpię, że ma Pan praktykę z centralami i gwc. Gwc zwiększa zużycie kWh, niewiele, ale zawsze. Po sprawdzeniu okazało się, że układ rozmrażania centrali, pobiera w sumie mniej. A układ rozmrażania w centralach do domów poniżej 15kWh/m2 nawet znacznie mniej.

adam_mk
13-05-2015, 09:10
Mnie się nie sprawdziło Ferrari, a gadają, że takie fajne...
To - nie kupiłem!
:lol:

Jak się buduje dom, który nie ma w projekcie wsparcia siłami natury - to wmontowanie go się nie sprawdza.
Czego to ja się już tu nie naczytałem...
Węgiel jest be...
PC drogie...
Solar cieczowy to przeżytek...
PV nic nie daje...

Budują ludziska w dzień, a nocami wyliczają "co im się ZWRÓCI".
I jakoś - nic się zwracać nie chce!

Polska to dziwny kraj!
Może czas stąd pojechać tam, gdzie coś się sprawdza i zwraca?

Adam M.

adam_mk
13-05-2015, 09:22
Świat znowu się zazielenił, jak się dzieje co rok od bardzo dawna.
Pobiera z tego co mu Natura daje malutko, ale mu starcza a nawet zostaje na zapas!

http://fizyka.net.pl/ciekawostki/ciekawostki_wn8.html

A Wy mi tu wypisujecie - że to się nie opłaca, nie działa, jest do du...
No, jak się tym bogactwem ktoś nie umie zając - to mu się nie opłaca.

Adam M.

Tomasz Brzęczkowski
13-05-2015, 09:43
Świat znowu się zazielenił, jak się dzieje co rok od bardzo dawna.
Pobiera z tego co mu Natura daje malutko, ale mu starcza a nawet zostaje na zapas!

http://fizyka.net.pl/ciekawostki/ciekawostki_wn8.html

A Wy mi tu wypisujecie - że to się nie opłaca, nie działa, jest do du...
No, jak się tym bogactwem ktoś nie umie zając - to mu się nie opłaca.

Adam M.

Pompa ciepła 2kW 2000 zł. I grzeje taka do -15

adam_mk
13-05-2015, 09:53
Gadget, który trzeba sobie KUPIĆ, bo samemu tego sobie prawie nikt nie zbuduje.
Zresztą, po co?
Jak ceną nie zabija?

WCALE nie twierdzę, że nie trzeba, nie należy TEGO stosować!
Jak jest DOBRE to montować!
Ale...
Dobrze też jest budować taki dom, w którym TAKIE urządzenia mają MAŁO do roboty...

Adam M.

adam_mk
13-05-2015, 09:55
"I grzeje taka do -15 "

Ale rewelacja...
Ruscy już dawno budowali kaskady na jednej sprężarce co do -60stC chodziły...

Adam M.

Tomasz Brzęczkowski
13-05-2015, 10:29
"I grzeje taka do -15 "

Ale rewelacja...
Ruscy już dawno budowali kaskady na jednej sprężarce co do -60stC chodziły...

Adam M.

Taka za 3000 grzeje do -25 ( być może mniej, ale odkąd mam najniżej było -23) i pobiera 300W sam ją używam.

Barth3z
13-05-2015, 10:36
Taka za 3000 grzeje do -25 ( być może mniej, ale odkąd mam najniżej było -23) i pobiera 300W sam ją używam.

Podaj model tego urządzenia.

Tomasz Brzęczkowski
13-05-2015, 11:29
Podaj model tego urządzenia.

Toshiba daisekai 355W pobór mocy 2kW.

Barth3z
13-05-2015, 11:54
Toshiba daisekai 355W pobór mocy 2kW.

Nie pracuje do -25oC i nie kosztuje 3000zł.

Tomasz Brzęczkowski
13-05-2015, 12:15
Nie pracuje do -25oC i nie kosztuje 3000zł.

Mam i używam, od wielu lat.

perm
13-05-2015, 12:34
Mam i używam, od wielu lat.A ściśle to od 1990r. To krytyczny rok pod względem energooszczędności. Od tego roku przestano stosować centralne a zaczęto dawać 40 cm izolacji od gruntu. Zaczęto również powszechnie stosować rekuperację oraz "inwertory". Wszystko dzięki jednemu gieniuszowi.

karolek75
13-05-2015, 13:51
Toshiba daisekai 355W pobór mocy 2kW.

nie znalazlem takiego modelu. Jak na japonski dziwnie znajomo brzmi. I o kreskowane tez maja w swoim alfabecie :P

kolektor1
13-05-2015, 17:48
A ściśle to od 1990r. To krytyczny rok pod względem energooszczędności. Od tego roku przestano stosować centralne a zaczęto dawać 40 cm izolacji od gruntu. Zaczęto również powszechnie stosować rekuperację oraz "inwertory". Wszystko dzięki jednemu gieniuszowi.
Te "inwertory" to nowa odmiana inwerterów, tyle, że chodząca od -25 stopni.

nydar
13-05-2015, 18:25
Wolę ciepły dom niż grunt. GWC przez 20 lat się nie sprawdziło i słusznie, że z niego zrezygnowano.

Szanownemu Panu wiele się nie sprawdza. Może warto dowiedzieć się ,jak zrobić" by się sprawdziło .
Trochę to jak twierdzenie ,że CO2 jest więcej pod sufitem w domu ,bo pochłania podczerwień . Dom czy systemy niskotemperaturowe domu emitują podczerwień w zakresie dł. fal +/- 10mikrometrów. CO2 natomiast pochłania głównie w dł. 14-18 mikrometrów.

Pan kombinuje dalej z CO2 :D a z GWC da sobie spokój bo na tym nie zarobi.

imrahil
21-05-2015, 18:37
co myślicie o wspomożeniu rurowego GWC (w chłodzeniu) przez założenie nagrzewnicy przed GWC. przez nagrzewnicę można by przetłaczać wodę z basenu (rozwiązanie dla posiadaczy basenu) kiedy panują upały - wstępnie schładzać powietrze wentylacyjne i ogrzewać wodę w basenie. ma sens tylko przy wysokich temperaturach zewnętrznych (o ile, bo wszystko zależy od kosztu inwestycji)

kangaxx
21-05-2015, 20:47
a ile powietrza przez ten gwc idzie, tyle co centralka pierdnie?
to ja myślę że można na to pierdnąć równie dobrze albo wziąć długopis i policzyć co i tak do pierdnięcia się sprowadzi

kangaxx
21-05-2015, 20:58
gwc się nie sprawdza, jakim cudem?
bierzemy wzorcowy impulsator kinetyczny z prowadnikiem trzonkowym i w szkole próbujemy nim studentowi wbić coś do głowy, nie sprawdza się też zazwyczaj

gwc to maszyna cieplna i tyle, działa wg prostych zasad, ale jej współpraca z innymi maszynami cieplnymi jak rekuperator (też prosty) wywołuje wiele dziwnych teorii

aby osiągnąć zamierzony skutek trzeba dobrać przyczynę, gdy mamy przyczyę analiza pozwala wydedukować skutek

dlatego gwc nie sprawdzi się gdy kto pojęcia nie ma o tym co robi, a nawet jak takie pojęcie ma to nie wie jakie będą efekty

Barth3z
22-05-2015, 07:37
kangaxx, nie do końca jest to zły pomysł.

Zauważ, że te chłodzenie bedzie działało w największe upały. Plusem jest już same podgrzewanie wody. Czy będzie miało to wpływ na GWC?, myślę, że dla małych GWC (20-30metrów rury) napewno tak. Dla większych GWC raczej znikomy.

Mam chłodnice z mojego poprzedniego rozbitego samochodu ;) Myślę, że przy tak małej inwestycji jaką jest własne praca warto coś takiego zrobić..

adam_mk
22-05-2015, 09:12
W szkole, jak kto trafi na względnie przyzwoitego nauczyciela fizyki, tłuką do głowy BILANS CIEPŁA.
Może warto czasem sobie coś powtórzyć z tego, co tłukli w szkole?

Chcesz powietrzem ogrzać ciecz czy cieczą schłodzić powietrze?
JAKIE MASY chcesz tak "obrabiać"?
JAK DUŻE strumienie energii chcesz tam przepuszczać?
PO CO?

Ludzie za bardzo "myślą temperaturami" pomijając strumienie energii, to efekty czasem ich zaskakują.

Adam M.

Barth3z
22-05-2015, 09:26
Zgadza się. Szału nie ma.
Znacznie efektywniejsze grzanie wody wody basenowej będzie poprzez solar.

adam_mk
22-05-2015, 10:05
A jeszcze lepsze przez DWA solary.
Betonowy, zatopiony w chodniczkach wokół basenu, połączony szeregowo z panelami (wodnymi, sezonowymi, nie glikolowymi).

Adam M.

imrahil
22-05-2015, 11:58
Zgadza się. Szału nie ma.
Znacznie efektywniejsze grzanie wody wody basenowej będzie poprzez solar.

możliwość chłodzenia przez basen zależy od kosztu inwestycji, czyli chłodnicy i pompy obiegowej. wiadomo, że basen ma ograniczoną pojemność cieplną, mój pomysł to raczej wspomaganie w największe upały, co poprawiłoby komfort użytkowania basenu, wydłużyło sezon basenowy o kilkanaście dni, schłodziło minimalnie lepiej dom.

z solarami trzeba ostrożnie (jak ze wszystkim, trzeba policzyć), znam przypadek że ktoś kupił jakiś całkiem drogi zestaw do podgrzewania basenu, sporo przewymiarowany i teraz musi albo dolewać zimnej wody, albo zakrywać solar ;)

kangaxx
22-05-2015, 18:30
do basenu 6x 50m węża ogrodowego 1/2, dwa rozdzielacze 6x1/2 i dwa kawałki grubszego no i pompa, zapitala nawet na trawie a dzieci mają prysznic z cieplejszą wodą lejącą sie do basenu

nydar
24-05-2015, 20:23
A jeszcze lepsze przez DWA solary.
Betonowy, zatopiony w chodniczkach wokół basenu, połączony szeregowo z panelami (wodnymi, sezonowymi, nie glikolowymi).

Adam M.

Ale na warstwie izolacji.Efektywność wyższa.

karolek75
06-06-2015, 14:25
Czy dobrym pomyslem jest wykorzystanie odpadow styropianowych nad rura GWC, ktory zostal zakopany troche za plytko ?

adam_mk
06-06-2015, 16:17
Tak.

Adam M.

kangaxx
07-06-2015, 13:29
maty kapilarne w suficie wystarczy zasilić wodą z basenu to w domu chłodno a woda w basenie ciepła (subiektywnie)

Piczman
07-06-2015, 20:37
A jeszcze lepsze przez DWA solary.
Betonowy, zatopiony w chodniczkach wokół basenu, połączony szeregowo z panelami (wodnymi, sezonowymi, nie glikolowymi).

Adam M.

Mam 2 spore panele solarne bezpośrednio połączone z basenem 5 m3 .
Szału nie ma, woda ma po 3 słonecznych dniach nieco ponad 30 st. Ale takie było założenie .

Podgrzewanie basenu ogrodowego ciepłem z budynku to zły pomysł, ani basen ciepły ani chałupa zimna .
Spora inwestycja bez efektu .

Despero19
08-06-2015, 16:07
Dzięki

kangaxx
09-06-2015, 19:01
Mam 2 spore panele solarne bezpośrednio połączone z basenem 5 m3 .
Szału nie ma, woda ma po 3 słonecznych dniach nieco ponad 30 st. Ale takie było założenie .

Podgrzewanie basenu ogrodowego ciepłem z budynku to zły pomysł, ani basen ciepły ani chałupa zimna .
Spora inwestycja bez efektu .
a dupa piczman, dopóki nie dogrzejesz basenu do 20'c działa to lepiej niz te twoje 5m2 panela o ile przepływ jest odp duży :) kapilarami w domu wyciągniesz spokojnie 10kw, przy wodzie w basenie prosto ze studni np 13'c to potrafią się mieszacze włączyć by woda na suficie się nie skraplała. no ale fakt że bez pompy ponad te 20 woda w basenie bez pc nie pójdzie a z pc woda w basenie to fajne dz

Piczman
10-06-2015, 05:29
Chodzi o to że 20 C to basen ma bez podgrzewania. Brałem pod uwagę minimum 25 C na start .

kangaxx
10-06-2015, 06:34
no to ok, a ja wode ze studni :)

Brek1982
11-06-2015, 08:54
Witam Poszukuje Chłodnicy/nagrzewnicy do GWC wodnego W necie znalazłem coś takiego CNO-160-IV-1/2" http://www.termex.krakow.pl/produkty...nalow-cno.html Czy to się nada??? Patrzyłem Juwent i Promont ale nie bardzo mogę się dogadać z ich doradcami. Chcą mnóstwa danych, których ja laik nie znam. Po za tym tu jest już wszystko gotowe łącznie z obudową i ociekaczem. Tam trzeba to dorobić.
ps. wiem że jest oddzielny wątek o GGWC stworzony przez Adama mk. ale tam nic się nie dzieje. Z góry dziękuję za pomoc. Pozdrawiam Łukasz

qrko
17-06-2015, 15:46
Panowie warto w ogole robic powietrzny GWC w postaci 3-4 nitek pod ziemią? Jezeli tak to jaki przepust w fundamencie przygotowac na doprowadzenie tego z czerpni do kotlowni? 200mm wystarczy? Domek pietrowy z poddaszem, kubatura ~650.

Czy zostawic mniejszy przepust i w przyszlosci podpiac uklad chlodzacy z wykorzystaniem glikolu? Sprawa dosyc pilna bo jutro zasypuja i utwardzaja kruszywo pod chudziaka...

Barth3z
18-06-2015, 08:12
Panowie warto w ogole robic powietrzny GWC w postaci 3-4 nitek pod ziemią?

Czy warto to sprawa dyskusyjna. Przy wyborze pomiędzy glikolowym a rurowym, wybrałbym rurowca.



Jezeli tak to jaki przepust w fundamencie przygotowac na doprowadzenie tego z czerpni do kotlowni? 200mm wystarczy?

Tak.

Kamil i Basia
26-06-2015, 22:22
Witam,

powoli zastanawiam się nad swoim GWC, które w pierwotnym zamyśle miało być ułożone na podjeździe i być wykonane w dwóch niezależnie działających sekcjach. Po przeczytaniu przynajmniej części tego wątku wiem że muszę zmienić idee (do domu mam zrobione dwa przepusty fi160 i pewnie trzeba to będzie połączyć w jedną 200-250 ? Ale ważniejsza sprawa jest tak jak rozłożyć poszczególne warstwy GWC i ile muszę jeszcze położyć czego nad samym złożem na XPS (zostało mi 20m2 XPS 15cm, który planuję przeciąć na pół i ułożyć nad złożem). Wody gruntowe są dość wysoko, ale będę też podnosił się z poziomem terenu więc będzie miejsce tylko pytanie ile i co mam rzucić na XPS i czy te 7,5 cm grubości będzie wystarczające jako izolacja? Mam też gigantyczne ilości odpadów styro szarego z izolacji ścian, czy można go w jakiś racjonalny sposób wykorzystać? Dzięki Kamil

adam_mk
26-06-2015, 22:43
"Mam też gigantyczne ilości odpadów styro szarego z izolacji ścian, czy można go w jakiś racjonalny sposób wykorzystać?"

Jest tu gdzieś wątek o kruszeniu i styrobetonie.
GWC planujesz opatulić...

Adam M.

karolek75
27-06-2015, 09:35
Mam też gigantyczne ilości odpadów styro szarego z izolacji ścian, czy można go w jakiś racjonalny sposób wykorzystać? Dzięki Kamil

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?61589-GWC-100-sposob%C3%B3w-zmieszczenia-jamnika-pod-szaf%C4%85&p=6877559&viewfull=1#post6877559

byry007
07-07-2015, 22:05
Witam zastanawiam sie nad ociepleniem nagrzewnicy GGWC, zastanawiałem sie żeby wcisnąć piankę tam gdzie widać te rurki miedziane , kotłownie mam w rogu domu i jest tam ogólnie ciepło a jak ładuje bufor to jest dość ciepło od pieca i czy to sie nie nagrzewa od tego ??

http://imagizer.imageshack.us/v2/150x100q90/540/xKg7tO.jpg (http://imageshack.com/f/f0xKg7tOj)

http://imagizer.imageshack.us/v2/150x100q90/538/xUivwX.jpg (http://imageshack.com/f/eyxUivwXj)

jasiek71
08-07-2015, 21:17
Witam zastanawiam sie nad ociepleniem nagrzewnicy GGWC, zastanawiałem sie żeby wcisnąć piankę tam gdzie widać te rurki miedziane , kotłownie mam w rogu domu i jest tam ogólnie ciepło a jak ładuje bufor to jest dość ciepło od pieca i czy to sie nie nagrzewa od tego ??

http://imagizer.imageshack.us/v2/150x100q90/540/xKg7tO.jpg (http://imageshack.com/f/f0xKg7tOj)

http://imagizer.imageshack.us/v2/150x100q90/538/xUivwX.jpg (http://imageshack.com/f/eyxUivwXj)
lepiej pomyśl jak ocieplić skutecznie to co jest "po rurkach" czyli obudowa, króciec i resztę kanału....
zalepienie rurek pianką nic ci nie da...

byry007
08-07-2015, 21:58
Może mała podpowiedź ? Kiedyś myślalem nad ociepleniem całej ściany od samej podłogi do sufitu styropianem by mi się schowało większość tych rurek co wystają ze ściany , chciałem zapiankowac te kolanka miedziane co wystają z obudowy i cala obudowę czymś oblozyc, piczman podpowiadał mi o czarnych matach ale zapomniałem jak to się nazywa .

rgal
09-07-2015, 14:16
Witam,
Przymierzam się do zrobienia GWC powietrznego do istniejącego domu z wentylacją grawitacyjną, i prosze o weryfikację/ krytykę pomysłu. Dom "typowy" ok 110m2 z poddaszem uzytkowym. Aktualnie istnieje wentylacja grawitacyjna w pomieszczeniach mokrych (łazienki, pralnia, kuchnia). Planuję dorobić nawiew w częsci dziennej - w salonie. Domyślam się że konieczne bedzie użycie wentylatora nawiewowego - czyli wentylacja w domu zmieni się w praktyce z grawitacyjnej na mechaniczną nawiewną. Dodanie rekuperacji aktualnie nie bardzo jest możliwe - może kiedyś przy grubszym remoncie.
Wymiennik gruntowy:
Posiadam dość spory ogród na razie sam trawnik więc miejsce jest. Teren jest lekko nachylony w stronę domu więc myślę o kilku równoległych liniach - będzie dość prosto zebrać skropliny. Wstępnie myślałem o 4-5 nitkach 12m, oddalone od siebie o jakies 1.5m. Czy stosując rurę "zbiorczą" fi 160 mogę dąc nitki fi 110 czy lepeij też dać 160? Biorąc pod uwagę rodzaj gruntu - twarda glina z niskim poziomem wód gruntowych - wykop myślę robić koparką tylko na szerokość łyżki i wrzucić tam rurę. Rury planuję dać na głębokości ok 1.5-2 w zaleznosci od tego jak będize się dało kopać.
Wentylator/nawiew:
Wentylator siłą rzeczy musi być na zewnątrz - przy ścianie budynku. W tym celu muszę zrobić małą budkę - ocieplona np 20cm styropianu, czesciowo może być umieszczona pod ziemią. Wyposażenie: wentylator kanałowy, ewentualnie tłumik, pewnie jakiś filtr? zawór trójdrożny z automatycznym napędem, dodatkowa czerpnia. Przejście do domu - kratka pod grzejnikiem, odgałęzienie do pom gospodarczego przy garażu (może służyc jako spiżarnia). Jak się uda znależć miejsce to odgałęzienia do innych pomieszczeń.
Moje wątpliwości:
- Czy założone przeze mnie wymiary wymiennika (48-60mb) są do przyjęcia?
- Czy rura zbiorcza fi160 - w sumie jakies 4-5mb razem z czerpnią - to akceptowalny przekrój czy musi być fi200?
- Jeżeli 160 to czy nitki mogą mieć fi110 czy lepiej też dać 160?
- Czy to ma sens?

_John
09-07-2015, 20:16
Może mała podpowiedź ? Kiedyś myślalem nad ociepleniem całej ściany od samej podłogi do sufitu styropianem by mi się schowało większość tych rurek co wystają ze ściany , chciałem zapiankowac te kolanka miedziane co wystają z obudowy i cala obudowę czymś oblozyc, piczman podpowiadał mi o czarnych matach ale zapomniałem jak to się nazywa .
Izolacja kauczukowa.

byry007
09-07-2015, 21:30
Właśnie o to chodziło , a co sądzicie o ekranach zagrzejnikowych?

jasiek71
09-07-2015, 21:36
Może mała podpowiedź ? Kiedyś myślalem nad ociepleniem całej ściany od samej podłogi do sufitu styropianem by mi się schowało większość tych rurek co wystają ze ściany , chciałem zapiankowac te kolanka miedziane co wystają z obudowy i cala obudowę czymś oblozyc, piczman podpowiadał mi o czarnych matach ale zapomniałem jak to się nazywa .
ociepl najlepiej jak się tylko da kanały powietrzne za samym wymiennikiem , rurki od układu wodnego nie mają już takiego znaczenia ...

byry007
10-07-2015, 05:32
Tylko jak kanał ocieplić ? Jak on jest krótki i jest zakręt 90 stopni .

Frofo007
02-08-2015, 09:29
Mam takie pytania:

1. Który gruntowy wymiennik ciepła jest sprawniejszy - glikolowy czy powietrzny?
2. Na działce mam niski poziom wód gruntowych - od 100cm do nawet 20cm poniżej poziomu terenu. Na głębokości 1m jest glina nieprzepuszczająca wody. Czy w takich warunkach jest opłacalne zastosowanie ggwc? Jeśli tak to na jakiej głębokości? (jedni piszą o 1,5-2m poniżej poziomu terenu a inni, że należy zamontować rurki na głębokości wody gruntowej).

W zamyśle wymiennik ma być zastosowany to dogrzania powietrza wlotowego zimą i chłodzeniem go latem.

rydzadam
02-08-2015, 10:07
Mam takie pytania:

1. Który gruntowy wymiennik ciepła jest sprawniejszy - glikolowy czy powietrzny?
2. Na działce mam niski poziom wód gruntowych - od 100cm do nawet 20cm poniżej poziomu terenu. Na głębokości 1m jest glina nieprzepuszczająca wody. Czy w takich warunkach jest opłacalne zastosowanie ggwc? Jeśli tak to na jakiej głębokości? (jedni piszą o 1,5-2m poniżej poziomu terenu a inni, że należy zamontować rurki na głębokości wody gruntowej).

W zamyśle wymiennik ma być zastosowany to dogrzania powietrza wlotowego zimą i chłodzeniem go latem.

1. Glikolowy.
2. To raczej bardzo wysoki, a nie niski poziom wody. Jak wymiennik poza bryłą budynku, to głębokość jaką się poleca to 1,6-1,8m.
Ja zdecydowałem się na GWC prosty rurowy powietrzny, bo działka duża, piaszczysta no i nie chciałem komplikować układu wymiennikiem glikolowym.

Frofo007
02-08-2015, 11:14
rydzadam: oczywiście wysoki poziom wód, przepraszam mój błąd.

Czy wąż od GGWC można umieścić pod ocieploną od spodu płytą fundamentową? Jeśli tak to czy kładzie się go pod styropianem czy pod zagęszczoną pospółką? Ten wąż jest aż tak wytrzymały, że zniesie bez problemu ciężar budynku? Na co zwracać uwagę układając wąż pod płytą fundamentową?

Zastanawiam się nad GWC glikolowym z tego względu, że moja kobieta ma alergię na wiele rzeczy i boje się, że taki rurowy powietrzny może nie być do końca higieniczny.

adam_mk
02-08-2015, 11:53
"Czy wąż od GGWC można ..."

Można.
On urodził się do zakopywania go w ziemi. Wytrzyma.
Położyć by go wypadało pod zagęszczoną pospółką.
Warto uważać na to, aby odległość pomiędzy układanymi rurami nie była mniejsza jak 1m.

Adam M.

Frofo007
02-08-2015, 13:05
Adam_mk: Wąż ten powinien znajdować się bezpośrednio pod pospółką? Czy podczas zagęszczenia nie ulegnie on uszkodzeniom? Kolejna sprawa to w zamierzeniu pod pospółką nie powinno być wody - ma ona być odprowadzana drenażem spod fundamentów, tak aby nie wypłukiwała podbudowy. Rozumiem, że nawet bez wody gruntowej będzie to dobrze działać?

adam_mk
02-08-2015, 15:26
Wody nie będzie, ale będzie wilgoć, a to wystarczy.
Rura wrzucona pod pospółkę nie powinna dać się uszkodzić przy zagęszczaniu.

Adam M.

Frofo007
02-08-2015, 16:02
Adam_mk: dzięki za informacje. Przy moich warunkach glebowych ile potrzebuje metrów węża aby to dobrze działało? Powierzchnia użytkowa 130m2 a po podłodze 160m2. Problem będę miał jeśli trzeba ułożyć więcej niż 100mb węża ponieważ płyta fundamentowa ma mieć 100m2 powierzchni, także przy zachowaniu 1m odstępu to więcej jak 100mb się nie zmieści (o ile dobrze liczę).

Czy mógłbyś zaproponować jakiś ekonomiczny rekuperator z funkcją GGWC? Zależy mi na czymś bezobsługowym, tzn, że jeśli popa wymuszająca obieg glikolu będzie zużywać więcej energii niż daje grunt to aby się automatycznie wyłączała. No i najlepiej aby można było ustawić temperaturę żądaną w lecie - czyli aby nie chłodziło bardziej niż trzeba.

adam_mk
02-08-2015, 22:24
Obawiam się, że nie do końca rozumiesz jak to NAPRAWDĘ działa...
To nie jest klimatyzacja.
To tylko sposób na to, aby latem dom się wolniej lub wcale nie przegrzewał.
To sposób na to, aby zimą wpadające powietrze do domu nie miało -20stC.
Powietrze jest termoizolatorem.
NIE UMIE przenosić dużych strumieni ciepła.
Bardzo dużo powietrza - umie.
Wentylacja to wymiana MAŁEJ jego ilości.

Pytasz o urządzenia sterowane mikroprocesorem ("myślące").
Pewnie takie są, jak są ludzie, którzy TEGO potrzebują.
Tylko ... PO CO?


Dobrze jest zakopać dwie pętle po 100mb fi 25.
Równoleglimy je.
Mamy rurę 1" (fi 32).
To wystarczy dla takiego zastosowania jak GGWC.
Jedna z pętli może być pod płytą.

Adam M.

Frofo007
03-08-2015, 09:18
Adam_mk: miałem nadzieję, że z GGWC będę mógł zrezygnować z klimatyzacji. Czyli rozumiem, że jest to za mało wydajny system aby stworzyć przyjemną temperaturę w domu podczas upałów?

Tomasz Brzęczkowski
03-08-2015, 10:48
Adam_mk: miałem nadzieję, że z GGWC będę mógł zrezygnować z klimatyzacji. Czyli rozumiem, że jest to za mało wydajny system aby stworzyć przyjemną temperaturę w domu podczas upałów?

1) wentylacja jest jednakowa do wszystkich pokoi, klimatyzacja nie. Nie wszystkie pomieszczenia trzeba chłodzić
2)powietrze wentylacyjne to niewielki strumień, trzeba by założyć znacznie większą centralę
3)klimatyzacja jest tańsza w instalacji i eksploatacji (ta na DC) poza tym ma najtańszą kWh przy ogrzewaniu.

Frofo007
03-08-2015, 11:39
1) wentylacja jest jednakowa do wszystkich pokoi, klimatyzacja nie. Nie wszystkie pomieszczenia trzeba chłodzić
2)powietrze wentylacyjne to niewielki strumień, trzeba by założyć znacznie większą centralę
3)klimatyzacja jest tańsza w instalacji i eksploatacji (ta na DC) poza tym ma najtańszą kWh przy ogrzewaniu.

Klimatyzacja DC inverter ma najtańszą kWh przy ogrzewaniu nawet od pompy ciepła? Nie bardzo rozumiem 3 pkt.
Generalnie szukam jakiegoś systemu, który nie pociągnie zbyt mocno po kieszeni aby chłodzić dom zimą.
Czasami zaczynam myśleć o pompie ciepła, która grzeje i chłodzi, gaz mam w drodze przy działce, nie chce mieć wysokich kosztów na początek, nie wiem na co się zdecydować. Czym więcej czytam tym mniej rozumiem ;)

Tomasz Brzęczkowski
03-08-2015, 12:25
Klimatyzacja DC inverter ma najtańszą kWh przy ogrzewaniu nawet od pompy ciepła? Nie bardzo rozumiem 3 pkt.
Generalnie szukam jakiegoś systemu, który nie pociągnie zbyt mocno po kieszeni aby chłodzić dom zimą.
Czasami zaczynam myśleć o pompie ciepła, która grzeje i chłodzi, gaz mam w drodze przy działce, nie chce mieć wysokich kosztów na początek, nie wiem na co się zdecydować. Czym więcej czytam tym mniej rozumiem ;)

Klimatyzacja to też pompa ciepła. A sporo taniej wynika z tego, że urządzenia zasilane z silników na prąd stały, przy spadku wydajności znakomicie zyskują na efektywności .
Jak ktoś chce to sprawdzić, a ma wentylację na prąd stały to można, lub można zobaczyć kartę katalogową ( niestety do klimatyzacji nie podają poboru przy 40 czy 60% tylko przy 100%. )
Bieg Moc [W] http://www.frapol.com.pl/produkt/45/OnyX-Dream-400
I – 40% 22
II – 75% 95
III – 100% 187

Widać jak niesamowicie zyskuje silnik DC przy mniejszym obciążeniu.
Przy grzaniu wody pompa pracuje na 100% ON?OFF .
Silniki prądu przemiennego mają odwrotną charakterystykę, pobór mocy malej wolniej niż wydajność.

Tomasz Brzęczkowski
03-08-2015, 12:27
Czasami zaczynam myśleć o pompie ciepła, która grzeje i chłodzi, gaz mam w drodze przy działce, nie chce mieć wysokich kosztów na początek, nie wiem na co się zdecydować. Czym więcej czytam tym mniej rozumiem Ogrzewanie domu jest obecnie w cenie samego abonamentu na gaz. Więc nawet gaz za darmo się nie kalkuluje.

Frofo007
03-08-2015, 13:05
Ogrzewanie domu jest obecnie w cenie samego abonamentu na gaz. Więc nawet gaz za darmo się nie kalkuluje.

A czy istnieje jakieś ekonomiczne rozwiązanie (niewiele droższe w wykonaniu od kotłowni z piecem kondensacyjnym) do CO + CWU i chłodzenia domu w upały? Tak jak wspominałem mam u siebie wysoki poziom wody gruntowej oraz gliny nieprzepuszczalne od powierzchni 1m (czyli woda gruntowa jest z opadów, które nie przepuszcza dalej w głąb glina). Jako fundament domu będę miał płytę, w której rozważam zatopić ogrzewanie wodne podłogowe. Na piętrze też podłogówka.
Tak jak przeglądałem wyceny pomp ciepła powietrze-woda to wyceny z robocizną oscylują wokół kwot 25-30tyś zł :/ Oczywiście za samą kotłownie bez podłogówki.

Tomasz Brzęczkowski
03-08-2015, 14:12
A czy istnieje jakieś ekonomiczne rozwiązanie (niewiele droższe w wykonaniu od kotłowni z piecem kondensacyjnym) do CO + CWU i chłodzenia domu w upały? Tak jak wspominałem mam u siebie wysoki poziom wody gruntowej oraz gliny nieprzepuszczalne od powierzchni 1m (czyli woda gruntowa jest z opadów, które nie przepuszcza dalej w głąb glina). Jako fundament domu będę miał płytę, w której rozważam zatopić ogrzewanie wodne podłogowe. Na piętrze też podłogówka.
Tak jak przeglądałem wyceny pomp ciepła powietrze-woda to wyceny z robocizną oscylują wokół kwot 25-30tyś zł :/ Oczywiście za samą kotłownie bez podłogówki.

Trudno znaleźć droższe rozwiązanie.