PDA

Zobacz pełną wersję : Kolor dachu a temperatura na poddaszu



jjj
09-07-2006, 12:13
Podoba nam się ciemny kolor dachówki, myślimy o kolorze antracytowym, ale spotkaliśmy się z opinią, że ciemna dachówka powoduje większe nagrzewanie się poddasza mieszkalnego. Czy ktoś z mieszkających już forumowiczów może coś powiedzieć na ten temat ?

mynia_pynia
09-07-2006, 17:29
myślę, że to prawda, bo przecież biel odbija promienie a czerń je pochłania. Ale dachówki są pokryte różnego rodzaju warstwami i one mają zatrzymywać ciepło pochłonięte, więc ciemna dachówka w dotyku będzie cieplejsza od jasnej, ale ciepła oddadzą tyle samo do środka.
Tak mi się wydaje.
Ja mam zaprojektowaną grafitową i taka będzie, jedynie, co zmieniłam to ocieplenie dachu, było 20cm, będzie 25 (taki termos).

jabko
09-07-2006, 17:34
A mi się wydaje że jednak przy ciemnej dachówce jest gorsza sytuacja.

Pochłania więcej energii cieplnej a na zewnątrz oddaje tyle samo.
Więc będzie duzo cieplejsza niz jasna i nawet jeśli oddawanie tej energii jest takie jak w jasnej dachówce (współczynnik) to przy większej temperaturze wewnętrznej będzie oddawać więcej ciepła do wewnątrz ta ciemna.

Ale namieszałem. Sam nie rozumiem co napisałem :roll:

Gryfpc
09-07-2006, 17:34
A ja z kolei myślę, że kolor dachu nie ma tu większego znaczenia. Ważniejsza jest wentylacja połaci począwszy od dachówki startowej, na kalenicowej kończąc. W głównej mierze, to pomiędzy folią a dachówką, dzięki kontrłatom i łatom, oraz dachówkom wentylacyjnym, wytwarza się "ciąg" powietrza, który ułatwia wentylację i studzenie dachu. Tyle na mój chłopski rozum. Do tego właściwia izolacja poddasza i po problemie.

:D :D :D

jabko
09-07-2006, 17:40
Oczywiscie ze szczelina najważniejsza ale powietrze wędrujące tą szczelinąmusi odebrać więcej ciepła z dachówki ciemnej
O to mi chodziło.

Gryfpc
09-07-2006, 17:49
No tak, tylko o ile bardziej nagrzeje się dachówka np. antracytowa od "typowej" czerwonej (pomijam oczywiście jej fakturę: glazura, angoba lub "zwykła")?! O 10 stopni Celesjusza, czy może o 100?! ;) :) :D Właściwie każdy kolor dachówki nagrzewa się prawie w podobnym zakresie temperatur, no bo nie widziałem jeszcze dachówki białej, czy beżowej! dlatego uważam, że najważniejsza jest szczelina wentylacyjna na całej połaci dachu (min. 5 cm) + odpowiednia izolacja poddasza.

jabko
09-07-2006, 18:15
Oj Gryf ale 10st to bardzo dużo (a myślę że zagrzeje się więcej - przykład deska w samochodzie)
Niech z tych 10st mimo szczeliny przeniknie 3st do wnętrza.
I zamiast 23 masz 26 stopni. Koszmar.


Oczywiście pominęliśmy wełne itp ale chodzi o sam wpływ "koloru" dachu.

Gryfpc
09-07-2006, 18:33
Dlatego równie istotna, co wentylacja połaci jest izolacja poddasza!

carlgustav7
09-07-2006, 18:41
"Auto Bild" wystawił kiedyś na słońce identyczny czarny i biały samochód. Zmierzyli temperatury powierzchni i wnętrza. Wyszło im, że oba samochody nagrzewały się tak samo. Ale w samochodach jest więcej przeszkleń niż w domach.

jabko
09-07-2006, 18:59
Chyba sciema jakas.

Akurat wujek ma srebrne audi a białą tapicerką i na własnych rękach odczuwam różnicę między moja kierownicą a jego.

Ale jak gazeta tak podała to pewnie to prawda :roll:

Rezi
09-07-2006, 19:04
temperatura jest zależna od izolacji i faktycznie im ciemniejsza dacówka tym izolacja powinna byc grubsza , w chwili obecnej mam 23-24 st na poddaszu / 32 cm wełny mineralnej na dachu ( dachówka grafitowa betonowa )

20 - 21 w zależnosci od pokoju w pozostałej cześci domu / 20 cm styro na ścianach

Gryfpc
09-07-2006, 19:09
Chyba sciema jakas.

Akurat wujek ma srebrne audi a białą tapicerką i na własnych rękach odczuwam różnicę między moja kierownicą a jego.

Ale jak gazeta tak podała to pewnie to prawda :roll:

W moim Audi jest kremowa skóra, a w poprzednim była granatowa - szczerze mówiąc, na bezpośrednim słońcu, pomimo szyb atermicznych i innych gadżetów, wg mnie istotnej różnicy nie zauważam. Może moje receptory termiczne nie są wyczulone zbytnio, a może różnice temperatur nie są tak wielkie?! Kto to wie?! ;) :) :D

jabko
09-07-2006, 19:31
...32 cm wełny mineralnej na dachu ( dachówka grafitowa betonowa )

20 - 21 w zależnosci od pokoju w pozostałej cześci domu / 20 cm styro na ścianach

Rezi niezły masz termosik :lol:

Bikerus
10-07-2006, 09:23
W "Łowcach Mitów" (Myth Busters) badali 2 auta - ciemne i jasne. wystawione na cały dzień na słoncu.
Temperatura w jasnym aucie była zdecydowanie nizsza, niz w aucie ciemnym.

Tak wiec rowniez ciemna dachówka bedzie sie zdecydowanie bardziej nagrzewała niz jasna (oczywiscie ceteris paribus)
pzdr

Marek30022
10-07-2006, 09:59
szczerze mówią nie wiem jak przy otwartych oknach można mieć w domu temp. 20 st jeśli temp. powietrza jest ponad 30.

JackD
10-07-2006, 10:07
ale samochód wewnątrz magrzewa sie w duzym stopniu przez szyby...
a dopiero na drugim miejscu jest jest promieniowanie przez nagrzane blachy.....
jezeli zakleimy szyby w obydwu przyopadkach.. /ciemna karoseria i jasna/ dopiero wtedy możemy porównywac....

Geno
10-07-2006, 10:23
A ja z kolei myślę, że kolor dachu nie ma tu większego znaczenia. Ważniejsza jest wentylacja połaci począwszy od dachówki startowej, na kalenicowej kończąc. W głównej mierze, to pomiędzy folią a dachówką, dzięki kontrłatom i łatom, oraz dachówkom wentylacyjnym, wytwarza się "ciąg" powietrza, który ułatwia wentylację i studzenie dachu. Tyle na mój chłopski rozum. Do tego właściwia izolacja poddasza i po problemie.

:D :D :D
Kolor ma znaczenie -im ciemniejszy tym większy wpływ temperatury, przy projektowaniu hal przy pewnych zakreasch kolorów uwzględnianie tego w wytężeniu konstrukcji staje się istotne - zresztą podobna sprawa przy tynkach cienkowarstwowych - ciemne kolory nie są zalecane i istnieje większe ryzyko spękań - przydaje się wtedy siatka o większej gramaturze.

jabko
10-07-2006, 11:20
JackD w autach ważniejszy od blach jest chyba kolor tapicerki (deski).


Kolor ma znaczenie -im ciemniejszy tym większy wpływ temperatury, przy projektowaniu hal przy pewnych zakreasch kolorów uwzględnianie tego w wytężeniu konstrukcji staje się istotne - zresztą podobna sprawa przy tynkach cienkowarstwowych - ciemne kolory nie są zalecane i istnieje większe ryzyko spękań - przydaje się wtedy siatka o większej gramaturze.

A nie mówiłem :lol:

Gryfpc
10-07-2006, 11:28
Ale wg mnie cała paleta kolorów dachówek dostępna na rynku należy raczej do kolorów ciemnych, więc o co w tym wszystkim chodzi?! Że czarna dachówka nagrzeje się o te 10 st. więcej od czerwonej?! Naprawdę odczuć się tego bytnio nie da!

Pozdrawiam!

:D :D :D

Geno
10-07-2006, 11:37
Ale wg mnie cała paleta kolorów dachówek dostępna na rynku należy raczej do kolorów ciemnych, więc o co w tym wszystkim chodzi?! Że czarna dachówka nagrzeje się o te 10 st. więcej od czerwonej?! Naprawdę odczuć się tego bytnio nie da!

Pozdrawiam!

:D :D :D

Nie jest tak do końca - w każdym razie niedawno odpisyweałem na bzdurną opinie biegłego sądowego w tym temacie - pokrycie czarnym gontem bitumicznym + okna połaciowe ale bez żadnych dodatkó np. "Heat mirror" - Inwestora zgłaszał wadę a fakt jest taki,iż całość wykonano zgodnie z projektem z tym a podobno latem wewnątrz na poddaszy użytkowym 40 stopni.

Geno
10-07-2006, 11:38
Ale wg mnie cała paleta kolorów dachówek dostępna na rynku należy raczej do kolorów ciemnych, więc o co w tym wszystkim chodzi?! Że czarna dachówka nagrzeje się o te 10 st. więcej od czerwonej?! Naprawdę odczuć się tego bytnio nie da!

Pozdrawiam!

:D :D :D

Nie jest tak do końca - w każdym razie niedawno odpisyweałem na bzdurną opinie biegłego sądowego w tym temacie - pokrycie czarnym gontem bitumicznym + okna połaciowe ale bez żadnych dodatkó np. "Heat mirror" - Inwestora zgłaszał wadę a fakt jest taki,iż całość wykonano zgodnie z projektem z tym a podobno latem wewnątrz na poddaszy użytkowym 40 stopni.

Geno
10-07-2006, 11:47
Ale wg mnie cała paleta kolorów dachówek dostępna na rynku należy raczej do kolorów ciemnych, więc o co w tym wszystkim chodzi?! Że czarna dachówka nagrzeje się o te 10 st. więcej od czerwonej?! Naprawdę odczuć się tego bytnio nie da!

Pozdrawiam!

:D :D :D

Nie jest tak do końca - w każdym razie niedawno odpisyweałem na bzdurną opinie biegłego sądowego w tym temacie - pokrycie czarnym gontem bitumicznym + okna połaciowe ale bez żadnych dodatkó np. "Heat mirror" - Inwestora zgłaszał wadę a fakt jest taki,iż całość wykonano zgodnie z projektem z tym a podobno latem wewnątrz na poddaszy użytkowym 40 stopni.

JackD
10-07-2006, 12:03
JackD w autach ważniejszy od blach jest chyba kolor tapicerki (deski).


Kolor ma znaczenie -im ciemniejszy tym większy wpływ temperatury, przy projektowaniu hal przy pewnych zakreasch kolorów uwzględnianie tego w wytężeniu konstrukcji staje się istotne - zresztą podobna sprawa przy tynkach cienkowarstwowych - ciemne kolory nie są zalecane i istnieje większe ryzyko spękań - przydaje się wtedy siatka o większej gramaturze.

A nie mówiłem :lol:
oczywiście, ale jak sa zastosowane szyby, które odbijaja promienie słoneczne.... to wtedy kolor auta czy nawet tapicerki ma mniejsze znaczenie

wilcza75
10-07-2006, 12:35
Ale wg mnie cała paleta kolorów dachówek dostępna na rynku należy raczej do kolorów ciemnych, więc o co w tym wszystkim chodzi?! Że czarna dachówka nagrzeje się o te 10 st. więcej od czerwonej?! Naprawdę odczuć się tego bytnio nie da!
:D :D :D
moim zdaniem masz całkowitą rację.

U mnie majstrowie właśnie zaczęli "ocieplać/chłodzić" poddasze. Na razie jest zrobiona I warstwa (12cm) wełny między krokwiami.
Różnica w temperaturze na poddaszu przed i po ogromnie mnie zaskoczyła, na + oczywiście :) .
A na razie jest tylko jedna i to cienka warstwa wełny i nie ma klapy wyjściowej na stryszek.

Jesli więc ocieplenie będzie miało zalecaną grubość min. 20cm, dodamy do tego wszystkie dodatkowe pustki powietrzne oraz materiał na zabudowę poddasza, to jakim cudem ewentualne kilka stopni różnicy w kolorze ciemnym lub ciemniejszym (białych czy żółtych dachówek nie spotkałem), wpłynie na temperaturę wewnątrz?

Chyba , że jjj będzie miał pomieszczenie mieszkalne na poddaszu bezpośrednio pod dachówkami. Wtedy pod antracytem będzie miał przy dzisiejszej pogodzie 35oC a pod ceglastym tylko 33oC

Sp5es
11-07-2006, 01:02
Są wyraźne zależności pomiędzy kolorem a temperaturą nagrzanej powierzchni. Mogą one wynośic i kilkanaście stopni. Temperatura powierzchni ciemnego dachu może osiągnąc dobrze powyżej 70 deg C. Czynnikiem decydującym jest tzw. współczynnik refleksyjności będący wypadkową koloru i włąściwości refleksyjnych powierzchni.
Oczywiście też i kierunku świata.

Zależności takie były mierzone dla fasad przez Instytut Fizyki Budowli im. Frauenhoffera w Stuttgarcie. Dostatecznie dobrze się to przenosi na dach.
Jestem na urlopie i nie mam ze sobą literatury źródłówej. Na ich stronach jest to zapewne do znalezienia (chyba www.ibp.de ).

Tak więc trzeba się liczyć , że antracytowy dach będzie mocniej się nagrzewał niż ceglasty.

Prawidłowo zaprojektowany dach, również koloru antracytowego , właściwie wentylowany i z izolacją pow. 25 cm nie powinien jednak w środku sprawiać istotnych różnic.

Z reszta da się to przeliczyć, zwykłym programem do ociepleń.
Trzeba tylko założyć temperaturę poszycia dachu jako temperaturę zewnątrzną , do wzięcia z w/w wykresów IBP i zobaczyć co wyjdzie za temperatura ściany wewnętrznej.

Zbigniew Rudnicki
11-07-2006, 06:55
Warto zauważyć, że większe nagrzewanie dachówki antracytowej jest korzystne w zimie, na wiosnę i na jesieni. Tylko w lecie nie.

Maciek Z
13-07-2006, 12:36
A moim zdaniem to jeżeli jest dobrze wykonana izolacja i oczywiście wentylacja to nagrzewanie się dachówki ma niski wpływ na temperaturę w domu. Obserwując temperatury w pomieszczeniach po stronie wschodniej i zachodniej to nie ma specjalnie różnicy, gdy słońce oświetla tylko jedną stronę.

M@riusz_Radom
13-07-2006, 18:46
Podoba nam się ciemny kolor dachówki, myślimy o kolorze antracytowym, ale spotkaliśmy się z opinią, że ciemna dachówka powoduje większe nagrzewanie się poddasza mieszkalnego. Czy ktoś z mieszkających już forumowiczów może coś powiedzieć na ten temat ?


Masz 30st upału. Załóż czarną koszulkę i wyjdź na dwór (lub POLE ;) ) potem załóż białą koszulkę i znowu wyjdź na dwór. Sam sobie odpowiesz na swoje pytanie ;)

Problem w tym, że nie potrafię Ci dokładnie wyliczyć o ile stopni zmieni się temperatura na poddaszu. To zależy od wielu czynników, w tym, jak tu słusznie zauważono, od izolacji termicznej i staranności jej ułożenia ;)

Andrzej Wilhelmi
13-07-2006, 20:53
Kolor dachówki nie ma żadnego wpływu na temperaturę w pomieszczeniach poddasza, które muszš być chronione stosownš izolacjš termicznš koniecznš właœnie na letnie temperatury! Połać dachowa musi mieć skutecznš wentylację szczególnie istotnš w pokryciach z blachodachówki. Proszę zwrócić uwagę na okna połaciowe z szybš o współczynniku 1,1. Pozdrawiam.

Geno
13-07-2006, 20:55
Kolor dachówki nie ma żadnego wpływu na temperaturę w pomieszczeniach poddasza, które muszš być chronione stosownš izolacjš termicznš koniecznš właœnie na letnie temperatury! Połać dachowa musi mieć skutecznš wentylację szczególnie istotnš w pokryciach z blachodachówki. Proszę zwrócić uwagę na okna połaciowe z szybš o współczynniku 1,1. Pozdrawiam.

A co jeśli temperaturę do obliczeń przyjąć dla np. beżowej blachodachówki a ułozymy czarną dachówkę ? Nie zawsze wszystko jest idelanie rozwiązane, można się zdziwić.

Andrzej Wilhelmi
13-07-2006, 21:53
A czy sš zasady aby dla czarnej dachówki izolacja miała np. 20 cm a dla jasnej 15 cm oczywiœcie nie ma to dla komfortu pomieszczeń żadnego znaczenia. Natomiast przy ciemnej dachówce na długiej połaci na południowej ekspozycji radziłbym zastosować trochę grubsze kotrłaty w celu zapewnienia właœciwej wentylacji połaci. Pozdrawiam.