PDA

Zobacz pełną wersję : Strony świata



Artur Tomaszewski
10-07-2006, 17:46
Jak należy umiejscowić budynek względem stron świata aby nie było to uciązliwe i latem i zimą ? :oops:

ESKIMOS
10-07-2006, 18:50
Wjazd, wejście i garaż - od północy.
Salon z tarasem (najlepiej czesciowo zadaszonym) - od południa.
Kuchnia, jadalnia - od wschodu.
Gabinet - od zachodu.

Tak bym chciał ale mam południową działkę - więc mam troche inaczej.
pozdrawiam.

raffran
10-07-2006, 20:31
Albo mozna i tak.
Podstawowym warunkiem efektywnego wykorzystania energii slonecznej jest odpowiednie usytuowanie go wzgledem stron swiata.
Najlepiej,kiedy najdluzsza sciana znajdzie sie na osi wschod-zachod i skierowana bedzie na poludnie.Oczywiscie nie na kazdej dzialce jest to mozliwe.Odchylenie od osi o 15st. nie wplywa jeszcze zauwazalnie na ilosc ciepla pozyskiwanego przez przeszklenia.W polskich szerokosciach geograficznych najwieksze odchylenie od osi wschod-zachod,przy ktorym promieniowanie sloneczne jest jeszcze w miare korzystne,wynosi 20st. w kierunku wschodnim i 35st.w kierunku zachodnim.Jesli os wschod-zachod jest akurat prostopadla do ulicy,to w celu zapewnienia pelnego naslonecznienia scian poludniowych konieczne jest zachowanie znacznego odstepu miedzy sasiednimi domami.Dlugosc cienia rzucanego przez dom wysokosci 5m w dniu,kiedy slonce jest najnizej,czyli 21 grudnia,wynosi az 19m!

**Pomieszczenia potrzebujace lepszego oswietlenia swiatlem dziennym(pokoj dzienny,jadalnia,pokoj do pracy i odrabiania lekcji)powinny byc usytuowane od poludnia:swiatlo moze tam rowniez docierac z dwoch stron-np.poludniowej i zachodniej.

**Najlepsza lokalizacja dla sypialni to wschod:czlowiek budzi sie wraz ze sloncem,jest bardziej wypoczety i pelen energii.Okno na zachod pozwoli dluzej pospac,ale latem sypialnie bedzie przegrzana.Sypialnie dzieciece sa zwykle calodniowe:slonce moze docierac o roznych porach dnia-mozna usytuowac od strony poludniowej,wschodniej i zachodniej.

**Pomieszczenie nieogrzewane(wejscie do domu,pom.gosp.spizarnia,hol,garderoba,garaz,kotlow nia)mozna oswietlic rozproszonym swiatlem polnocnym.Moga byc tez od wschodu.

**Od strony wschodniej mozna umiescic kuchnie-pomieszczenie,w ktorym i tak jest cieplej niz gdzie indziej(gotowanie),a od wschodu slonce dochodzi tylko rano.Dobra bedzie rowniez polnoc.

**Przeszklona werande,czy ogrod zimowy ze wzgledu na zyski energetyczne najkorzystniej jest umiescic od strony poludniowej.Natomiast otwarty taras lepiej zaplanowac od poludniowego-wschody-w upalne popoludnia nie bedzie sie tak nagrzewal jak od zachodu.

To tyle jesli chodzi o teorie.Zrobisz i tak jak pozwola tobie na to mozliwosci.
Powyzszy tekst byl zaczerpniety z Muratora.

sylvia1
04-08-2006, 19:14
no to wychodzi na to że mój domek jest prawie idealnie ustawiony względem kierunków świata...
kuchnia ma dwa okna: północne małe i zachodnie wieksze...
salon ma zachodnie i południowe
taras jest na południe ale z odsłonietymi bokami wschodnim i zachodnim,
pom. gosp. ma okno od północy
pokoje na górze sa dwa z oknem wschodnim i jedno z zachodnim....
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

pasco
04-08-2006, 22:14
Różnie można ustawić dom. Na pewno warto wejście i garaż umiejscowić od strony północnej (ja mam pn-wsch), ale tak na prawdę wszystko zależy od upodobań. W moim wypadku mam salon z oknami na pd-wsch i pd-zach, kuchnia ma okno na pd-wsch. To są chyba najistotniejsze pomieszczenia. Do pracy w domu mam przewidziany pokój nad garażem od pn-wsch - najchłodniejsze pomieszczenie w domu (bo nie lubię upałów). Myślę, że będę zadowolony z takiego rozmieszczenia pomieszczeń.

damiang
07-08-2006, 09:35
**Najlepsza lokalizacja dla sypialni to wschod:czlowiek budzi sie wraz ze sloncem,jest bardziej wypoczety i pelen energii.Okno na zachod pozwoli dluzej pospac,ale latem sypialnie bedzie przegrzana.Sypialnie dzieciece sa zwykle calodniowe:slonce moze docierac o roznych porach dnia-mozna usytuowac od strony poludniowej,wschodniej i zachodniej.
...
Powyzszy tekst byl zaczerpniety z Muratora.
Z tą sypialnią od wschodu to bujda. Mam teraz od północy i słońce mnie budziło o piątej rano (oczywiście jak nie było pochmurno). No to ja dziękuję za taką pobudkę co najmniej 2,5 godziny za wcześnie. W końcu założyłem rolety i jest spokój.
Na sypialnię dla rodziców polecam północ - dłużej ciemno, latem najchłodniej. Wschód - tylko dla rannych ptaszków, albo z porządnymi roletami/żaluzjami.
Oczywiście dla dzieci jest najlepsze południe, ale dzieci mają nie tyle sypialnie ale pokój całodzienny (spanie oraz zabawa/nauka) i potrzebują światła od rana do wieczora.
P.S.
Polecam duże okapy. W lecie nie dopuszczają słońca, a w zimie nie przeszkadzają. Poza tym można obejść dom nie moknąc na deszczu i okna mniej się brudzą...

kammaje
07-08-2006, 10:57
Wjazd, wejście i garaż - od północy.
(...) Gabinet - od zachodu.


dużo zależy od potrzeb - jak ktoś chce mieć gabinet "od ulicy", to taki układ już mu się nie sprawdzi.
idealnego rozwiązania nie ma, ale szukając działki powinno brać się pod uwagę i projekt, i przeyszłe położenie domu.

TS147
24-08-2006, 15:28
A co w przypadku takim jak poniżej?

http://img142.imageshack.us/img142/8789/1tv6.jpg (http://imageshack.us)


Zależy mi, żeby widok z tarasu/salonu/kuchni (będzie wykusz) był na stronę pólnocno - wchodnią, czyli na las. Niestety jest to trochę wbrew regułom sytuowania domu wobec stron świata.

Jak sądzicie - lepiej będzie usytuować dom zgodnie ze sztuką, czyli garaż od pólnocy, a salon i kuchnię od południa kosztem widoku, czy też lepiej jednak zrobić salon i taras od północnego-wschodu i mieć super widok codziennie przez n lat?

Pzdr,
TS

adwalk
24-08-2006, 15:42
Lokalnie w mojej opini ważniejszy jest widok.
Garaż nie będzie się cieszyć widokiem lasu, ale Ty siedząc przy stole.

WM 08
24-08-2006, 15:47
A ja się zgadzam i z raffran i z TS 147 nie przejmuj się tak stronami œwiata, każdy ma inne zdanie, miej piękny widok i nie żałuj, że postawiłeœ dom nie tak jak marzyłeœ. Ja preferuję taras od wschodu i tak usytuowałam dom Teraz mieszkam w bloku i okna mam wschód-zachód a balkon on wschodu. Jakaż rozkosz po południu, kiedy jest najbardziej goršco usišœć na chłodnym balkonie. Jak będę chciała posiedzieć w ogrodzie na słońcu to wyniosę stół i krzesła, ale jak będę chciała odpoczšć po południu to jak to zrobić na południowym tarasie?

variuss
24-08-2006, 16:14
Zależy mi, żeby widok z tarasu/salonu/kuchni (będzie wykusz) był na stronę pólnocno - wchodnią, czyli na las.

A nie mozesz zrobić pokoju dziennego na całą szerokośc domu, tzn "na przestrzał" , tak aby mieć jedno okno - wykusz na pn-wsch a drugie okno na pd-zach. Wtedy bedziesz miał w pokoju dziennym i dużo słonca i ładny widok.

TS147
24-08-2006, 18:38
Zależy mi, żeby widok z tarasu/salonu/kuchni (będzie wykusz) był na stronę pólnocno - wchodnią, czyli na las.

A nie mozesz zrobić pokoju dziennego na całą szerokośc domu, tzn "na przestrzał" , tak aby mieć jedno okno - wykusz na pn-wsch a drugie okno na pd-zach. Wtedy bedziesz miał w pokoju dziennym i dużo słonca i ładny widok.

Rzeczywiście myślałem o tym - ale problem jest taki, że bardzo ogranicza mnie to wtedy w wyborze projektu (na razie z tych co mi się podobają, spełnia je jedynie Virgo II http://www.dobredomy.pl/?id_project=63&infopage=2).

TS147
24-08-2006, 18:39
Lokalnie w mojej opini ważniejszy jest widok.
Garaż nie będzie się cieszyć widokiem lasu, ale Ty siedząc przy stole.

No właśnie też skłaniam się raczej ku temu rozwiązaniu. Coś za coś.

WM 08
24-08-2006, 20:17
Domek wizualnie bardzo ładny, ale tak usytuowanych domów jest tysišce, gdzie garaż i wejœcie masz z przodu, a taras z tyłu. jedna rzecz w tym projekcie (jak dla mnie) jest dyskusyjna, iloœć metrów i rozwišzanie komunikacji, zobacz jak to dużo procentowo miejsca zajmuje.

variuss
25-08-2006, 06:53
A nie mozesz zrobić pokoju dziennego na całą szerokośc domu, tzn "na przestrzał" , tak aby mieć jedno okno - wykusz na pn-wsch a drugie okno na pd-zach. Wtedy bedziesz miał w pokoju dziennym i dużo słonca i ładny widok.

Rzeczywiście myślałem o tym - ale problem jest taki, że bardzo ogranicza mnie to wtedy w wyborze projektu (na razie z tych co mi się podobają, spełnia je jedynie Virgo II http://www.dobredomy.pl/?id_project=63&infopage=2).

Domek, ktory wybrałes jest akurat kompletnym zaprzeczeniem tego, co napsałam o usytuowaniu pokoju dziennego.
Polecam ci wizyte u architekta, bo szkoda zmarnowac tak piekna działkę budując dom, który będzie ci sie podobał z zewnatrz, a w srodku bedzie ciemną norą. Ilośc wypierdków na dachu to naprawdę sprawa drugorzedna, bo bryla domu powinna byc wynikiem bardzo przemyslanej funkcji i idealnego wpasowania domu w otoczenie.

Pozdrawiam, i zyczę trafnych wyborów.

Roinim
17-06-2007, 20:34
Czołem,
Znalazłem troszkę postów o rozmieszczeniu pomieszczeń względem stron świata, ale chciałem jeszcze bywalców zapytać co sądzą o ustawieniu dwuspadowego dachu w stosunku do południa? Na ile z punktu widzenia energooszczędności i codziennej wygody jest to istotne?
Działkę mamy dość długą, szeroką na 30 metrów z wjazdem od południa. Jest to współwłasność i będą na niej postawione 2 domy, od strony wschodniej zrobimy sobie wewnętrzną drogę.
Dotychczas strasznie kombinowałem żeby znaleźć projekt z dachem w osi Ws-Zach, ale wiąże się to z zaprojektowaniem wejścia od strony wschodniej ściany szczytowej (mało projektów). Może lepiej zmienić podejście, poszukać projektu gdzie dach będzie w osi Pn-Pd i wejście od ściany bocznej, a szczytowa wystawiona na południe? Co radzicie?
Michał

fotograf
17-06-2007, 22:17
Wjazd, wejście i garaż - od północy.
Salon z tarasem (najlepiej czesciowo zadaszonym) - od południa.


taras mam od północy i wszyscy goście zachwalają :-)
jest on na tyle duży, że jak ktoś sie upiera i chce siedzieć na słońcu to może, ale jakoś wszyscy wolą siadać w cieniu - a zimą tarasu nie używam, więc jego połozenie nie ma znaczenia :-)


Pozdrawiam

artureski
18-06-2007, 22:23
Jak dla mnie południowy taras/salon to porażka i ciągła walka ze słońcem od wiosny do jesieni albo zaciągnięte rolety - przerabiałem to i dziękuję. Idealny dla mnie jest wschód. A reszta jak wypadnie, najważniejszy jest widok z salonu i za nic go nie zamienię na poprawność usytuowania :)

http://images22.fotosik.pl/168/ceccd080f426ea72.jpg (www.fotosik.pl)

Roinim
19-06-2007, 15:08
Heh, widzę że zadałem niepopularne pytanie, bo wolicie się odnosić do postów z zeszłego roku... ale może jednak coś o ustawieniu dachu do słońca? ... proszęęęę :D

37°C
19-06-2007, 16:13
Jak dla mnie południowy taras/salon to porażkaRównież według mnie. Najlepsza lokalizacja tarasu jest od strony północnej z osłonięciem go od strony zachodniej i/lub wyeksponowaniem na stronę wschodnią. Uzasadnienie jest takie, że latem słońca i ciepła jest aż zanadto i chciałoby się go mniej.

Na tarasy południowe można jednak zaproponować markizy, które przesłaniają ciepło bijące nie tylko bezpośrednio od słońca, ale od całego nieba.


Jak należy umiejscowić budynekBudynek czy dom? Jeśli dom, to jakie ma rozłożenie pomieszczeń?

W związku z pierwszą częścią mojej wypowiedzi oraz zacytowanym powyżej ( najlepiej, kiedy najdluzsza sciana znajdzie sie na osi wschod-zachod i skierowana bedzie na poludnie ) idealnym ułożeniem domu jest jego kształt i ułożenie jak litera L - krótka część literki na północ, a dłuższa w linii wschód-zachód. Niestety nie wszystkie działki i projekty domów na to pozwalają.
.

tokarool
07-02-2008, 23:29
moze mi kotos podpowie(pomoże) oto wlasno recznie wykonana mapa;)
http://img405.imageshack.us/img405/3300/kierunekmq3.jpg

a oto moj wymarzony dom;)
http://www.projekty.ign.com.pl/index.php?p=detail&id=166

Waszym zdaniem jak byscie rozplanowali cały teren na dzialce? i oczywiscie jak postawili chate?

pelsona
08-02-2008, 07:50
Na tej wąskiej działce jest tylko jedno możliwe ustawienie; wzdłuż w odbiciu lustrzanym.
pzdr

inches
08-02-2008, 08:15
Jesli ten domek to tylko w odbiciu lustrzanym. Trochę mi nie pasuje rozkład stron świata, gdyż strefa najbardziej nasłoneczniona to tu będzie wjazd, garaż, garderoba, kuchnia.
W strefie najzimniejszej, najmniej nasłonecznionej tj. pn wypada salon. Rozważyłabym zakup takiego projektu.
Miałam ten sam problem wjazd od pd-wsch (oraz narzucone wraunki zabudowy) i skńczyło się na projekcie indywidualnym.

renjul
08-02-2008, 22:40
Czołem,
Znalazłem troszkę postów o rozmieszczeniu pomieszczeń względem stron świata, ale chciałem jeszcze bywalców zapytać co sądzą o ustawieniu dwuspadowego dachu w stosunku do południa? Na ile z punktu widzenia energooszczędności i codziennej wygody jest to istotne?
Działkę mamy dość długą, szeroką na 30 metrów z wjazdem od południa. Jest to współwłasność i będą na niej postawione 2 domy, od strony wschodniej zrobimy sobie wewnętrzną drogę.
Dotychczas strasznie kombinowałem żeby znaleźć projekt z dachem w osi Ws-Zach, ale wiąże się to z zaprojektowaniem wejścia od strony wschodniej ściany szczytowej (mało projektów). Może lepiej zmienić podejście, poszukać projektu gdzie dach będzie w osi Pn-Pd i wejście od ściany bocznej, a szczytowa wystawiona na południe? Co radzicie?
Michał
Rozważalismy taką opcję, ale przeważył fakt, że nie bedziemy otwierać dachu, a na poddaszu wolimy mieć okna od zachodu i wschodu i dachowe z południa, a nie południe i północ. Dla mnie robienie pokoju od północy jest nieporozumieniem. Nie znoszę ciemnych, mrocznych i zimnych pokoi, choć rozumiem, że może ktoś lubi albo mu nie przeszkadza. Więc albo oś wsch - zach, albo pn-pd i otwarcie dachu przynajmniej z jednej strony.
Ja mam dzialkę z wjazdem od pd-wschodu. Dom bedzie na osi wsch-zach, wjazd do garażu i wejście od wschodu. Salon pd i zach z tarasem zachodnim, gabinet pd-wsch (z widokiem na wjazd i las), kuchnia zachód i północ, dwie sypialnie od zachodu i jedna od wschodu. Uważam, że taki układ jest dla nas optymalny. Na tyle zgodny z ogólnie przyjętymi i zacytowanymi wyżej zasadami oraz z osobistymi preferencjami, na ile pozwala nasza działka.

pelsona
13-02-2008, 10:21
Ogólnie układ dobry uwazam ale jeśli mogę pomarudzić to niezbyt chyba udane usytuowanie kuchni, którą się zwykle projektuje z widokiem na wejście, bo często się w niej przebywa zwłaszcza przy dzieciach.
pzdr

adam2007
13-02-2008, 10:34
Zależy mi, żeby widok z tarasu/salonu/kuchni (będzie wykusz) był na stronę pólnocno - wchodnią, czyli na las.

A nie mozesz zrobić pokoju dziennego na całą szerokośc domu, tzn "na przestrzał" , tak aby mieć jedno okno - wykusz na pn-wsch a drugie okno na pd-zach. Wtedy bedziesz miał w pokoju dziennym i dużo słonca i ładny widok.

Rzeczywiście myślałem o tym - ale problem jest taki, że bardzo ogranicza mnie to wtedy w wyborze projektu (na razie z tych co mi się podobają, spełnia je jedynie Virgo II http://www.dobredomy.pl/?id_project=63&infopage=2).


Witam,

Ja mam prawie taki sam projekt. Prawie, bo troszke inne ustawienie pokoi i schody na górę mam tka jak sie idzie do garazu. Generlanie u Ciebie widze mniej miesca do zagospodarowania. Kuchnia jest tak jak u mnie i skierowana jest na południowy zachód. Słońce będzie stawało mi w salonie z tym ,że ja mam inny układ balkonu i wyjścia bo jest on od strony kuchni bardziej.Tu gdzie u Ciebie jest Tv i pokój to ja mam kominek.
Aby dobrze dobrać projekt najpelpiej z takim gotowcem isc do architekta albo na bazie tego stworzyć sobie nowy.

Mikazuu
13-02-2008, 11:55
Moja działka ma wjazd od strony południowej, czyli najgorszy z mozliwych. Aby korzystać ze światła słonecznego, usytuowałam salon i kuchnię od strony południowej, czyli tuż obok wejścia głównego i podjazdu. Tu tez mam taras.

Podczas użytkowania - może już w tym roku - okaże się, czy była to słuszna decyzja.

pelsona
13-02-2008, 12:08
Też mam wjazd od strony południowej. Nie wiem czy to najgorszy z możliwych. Do wszystkiego się można przyzwyczaić.
Taras zwykle w tym usytuowaniu powinien być od strony zachodniej.
Reszta uważam ok włacznie z twoją figurą Mikazuu.

Mikazuu
13-02-2008, 12:13
Reszta uważam ok włacznie z twoją figurą Mikazuu.

:D :D :oops: :wink:
nieocenione są możliwości internetu... :wink:



PS. od zachodu to ja niestety mam... wjazd do garażu. szkoda, że mój dom nie jest ideałem... :wink:

pelsona
13-02-2008, 12:30
Z tym garażem to żeś mnie zaskoczyła Mikazuu :o Ja mam wjazd od południa do garażu, który przylega do domu od strony wschodu.Taras jest od strony zachodniej, gdzie po przyjściu z pracy do późnego wieczora jest słońce jeśli wogóle jest. Szczerze mówiąc trudno by mi było wyobrazić sobie inny układ ale widać mogą być różne uwarunkowania, nie wnikam i pozdrawiam.

adam2007
13-02-2008, 14:26
Moja działka ma wjazd od strony południowej, czyli najgorszy z mozliwych. Aby korzystać ze światła słonecznego, usytuowałam salon i kuchnię od strony południowej, czyli tuż obok wejścia głównego i podjazdu. Tu tez mam taras.

Podczas użytkowania - może już w tym roku - okaże się, czy była to słuszna decyzja.


Ja też mam wjad od strony południowej i bardzo się z tego cieszę. Późnym popołudniem jest piekne słońce , promienie bedą przenikały przez kuchnię do salonu. Taras mam od strony północno -zachodniej , no może bardziej od północy.

aga1401
13-02-2008, 14:45
my w budowanym obecnie domu mamy wjazd,wejscie i kuchnie od strony poludniowej.salon i pokoj goscinny od polnocy, i baardzo sie ciesze.
identycznie mamy w naszym domku w ktorym teraz mieszkam.latem najlepsza rzecz usiasc w chlodnym salonie.okno w kuchni zasloniete roleta bo slonce swieci niemilosiernie.na tarasie goscie sa zachwyceni ze im w oczy nic nie swieci,a kto ma ochote sie poopalac bierze lezak i kilka krokow dalej ma sloneczko i prosze bardzo.
a swiatla zuzywamy niewiele.wszystko takie teraz energooszczedne,wiec jesli zaswiece swiatlo troche wczesniej to nic sie nie stanie :D
tak jest u mnie :D

Krzysztofik
13-02-2008, 14:52
Nie ma co ukrywać. Macie źle, a ja mam dobrze.
Ale kazda sroczka swój ogonek chwali :wink: .
Wjazd, wejście od północy.
Salon z tarasem od południa i zachodu.
Kuchnia, jadalnia od południa i połnocy.
Gabinet - od północy.

pkm
13-02-2008, 15:13
Generalnie lepiej mieć więcej słońca niż mniej, duże znaczenie ma zagospodarowanie działki, odpowiednie obsadzenie drzewami, z południa wyśmienicie sprawdzają się drzewa liściaste, od północy iglaki, od południowej strony pięknie rozwijaja sie winorosle, nadmiar słońca zawsze mozna zrównoważyć, bez słońca nie można zrobić nic.
Polecam tuż po zakupie działki sadzić juz drzewa, nawet jeśli kilka wypadnie, po przeprowadzce będziecie cieszyć sie zielenią, a nie ogladać gołe pola.
Obecnie niestety wiele działek wydzielanych jest na gołych polach, osiedla te wygladaja smutno, dla mnie jak kolejne blokowiska...tyle że nizsze

adam2007
13-02-2008, 15:17
Nie ma co ukrywać. Macie źle, a ja mam dobrze.
Ale kazda sroczka swój ogonek chwali :wink: .
Wjazd, wejście od północy.
Salon z tarasem od południa i zachodu.
Kuchnia, jadalnia od południa i połnocy.
Gabinet - od północy.


Oj tam zaraz źle. Zależy co kto lubi :lol:

Ja np. od północy mam sąsiada to nie mogę se tam wjazdu zrobić. :lol:

tojato
11-05-2008, 13:57
www.z500.pl/projekt/z23/rzuty.html?lustro=1