PDA

Zobacz pełną wersję : najefektywniejsza izolacja - prosze o porade



jez jerzy
12-07-2006, 04:04
Witam,
Prosze o pomoc w dobraniu najefektywniejszej izolacji (termicznej i akustycznej). Zastosowanie to izolacja grzejnika kanalowego w posadzce w mieszkaniu w bloku. Grzejnik ma glebokosc 11,5cm natomiast cala podloga (styropian, wylewka, szlichta, klepka) to 12cm. Tak wiec dysponuje przestrzenią 5mm na izolację. Zalezy mi na najlepszym dostepnym materiale! Cena nie jest istotna, gdyz potrzebuje niewielkie ilosci materialu.

Antoi Zamojda
12-07-2006, 04:35
Spieniony polietylen z folią aluminiową.

jez jerzy
12-07-2006, 05:04
dzieki za odpowiedz :)
tak wiec jeszcze moze spytam, czy takie rozwiazanie zabezpiecza mnie przed stratami ciepla, czy tylko je zmniejsza? Mam mozliwosc montazu grzejnika płytszego (9cm zamiast 11,5cm) i dluzszego o 40cm ale o takiej samej mocy, jednak cena jest wtedy wieksza o 800zl!!!

Antoi Zamojda
12-07-2006, 05:17
Znacznie zmniejszy.

3241mirek
12-07-2006, 06:15
Jeśli masz tak mało miejsca to polecam polistyren extrudawany XPS. Jest drogi ale dużo cieplejszy niż zwykły styropian.

Heimnar
12-07-2006, 10:03
dzieki za odpowiedz :)
tak wiec jeszcze moze spytam, czy takie rozwiazanie zabezpiecza mnie przed stratami ciepla, czy tylko je zmniejsza? Mam mozliwosc montazu grzejnika płytszego (9cm zamiast 11,5cm) i dluzszego o 40cm ale o takiej samej mocy, jednak cena jest wtedy wieksza o 800zl!!!

Nie ma izolacji, która "zabezpiecza" przed stratami ciepła. Każda w mniejszym lub większym stopniu je zmniejsza. Ale nigdy do zera.
Przez izolację ciepło zawsze ucieka. Pytanie tylko - jak dużo tego ciepła.

A co do materiałów dostępnych - ja bym chyba głosował za XPS.

Antoi Zamojda
12-07-2006, 12:11
A czy mógłbyś porównać parametry pianki polietylenowej z XPS ?.
Parametry izolacji termicznej i akustycznej.

jez jerzy
12-07-2006, 23:04
dziekuje za odpowiedzi...
staralem sie porownac parametry xps z pianką polietylenową + aluminium.
Opieralem sie na danych ze sklepow internetowych sprzedajacych materialy izolacyjne (ciezko jest znalezc jakies inne zrodlo informacji).
Porownanie wyszlo na korzysc polietylenu.
Współczynnik przewodności cieplnej lambda dla xps to okolo: 0,035 W/mK w stosunku do okolo 0,038 W/mK dla polietylenu. Dane te sa usrednione i nie wiem do jakiej grubosci sie odnoszą, ale zakladam, ze do takiej samej :) .... wlasciwie to nie wiem tez co znaczą, ale zakladam, ze im wiecej tym lepiej :)
Ponadto polietylen + aluminium wg danych stosuje sie do izolacji zarowno termicznej jak i akustycznej, kiedy xps stosuje sie tylko do izolacji termicznej. Zdaje sobie sprawe, ze dane te mogą byc bardzo nieprecyzyjne, ze wzgledu na bledy w informacjach sklepow internetowych, jednak innego zrodla nie posiadam.
Nadal jednak zastanawiam sie nad plytszym kanalem, wtedy problem by sie rozwiazal, tylko kosztuje to ekstra 800zl, i wlasciwie nie do konca jestem pewien, ze problem w ogole istnieje (moze 5mm izolacji wystarczy na mieszkanie w bloku)...

Antoi Zamojda
12-07-2006, 23:23
Efekt izolacyjny pianki polietylenowej z folią aluminiową znacznie przewyższa efekt pianki bez folii. "Efekt folii aluminowej" jest jeszcze bardziej znaczący w przypadku izolacji przygrzejnikowych. Podany przez Ciebie współczynnik lambda dotyczy samej pianki.
Przy grubości 5 mm pianka polietylenowa jest praktycznie jedynym sensownym rozwiązaniem.

doktore
14-07-2006, 19:58
polecam
www.linzmeier.de
tam maja pianki o lambda =0.002

jez jerzy
15-07-2006, 02:03
czy to oznacza, ze im mniejsza lambda tym lepiej???
... w sumie jesli to oznacza przewodnictwo ciepla, to by wynikalo, ze im mniejsze tym lepsze...